Nagłe zwolnienie Josta Capito z posady szefa Williamsa pod koniec 2022 roku zaskoczyło świat Formuły 1. Teraz okazuje się, że mogło to być związane z aferą obyczajowo-finansową dotyczącą innych byłych pracowników, która ma swój dalszy ciąg w postaci dwóch pozwów sądowych.
Słyszałem pierwszy raz o tej sprawie kilka tygodni temu, ale nie chciało mi się w to wierzyć, bo wspominały o niej media mało związane z F1. Myślałem, że to kolejna wymyślona historia, która ma sprawić, że ludzie będą klikali w linki do artykułów w Internecie. Najnowsze informacje o pozwie sądowym, które zamieściła wiarygodna gazeta The Times z Wielkiej Brytanii (artykuł jest za pay-wallem) sugerują, że to jednak jest prawda, a przynajmniej część z tych informacji jest prawdziwa.
Oficjalny powód odejścia Josta Capito z Williamsa
Przypominam, że Jost Capito został nagle zwolniony z posady szefa Williamsa w połowie grudnia 2022 roku. Razem z nim zwolnili dyrektora technicznego FX Demaisona. Wtedy wszystko wskazywało na to, że powodem były słabe wyniki sportowe i chęć zmiany zarządzaniem zespołem. Powody jak najbardziej racjonalne, bo Williams bardzo źle sobie radził w 2022 roku, więc prowadzone przez tych dwóch pracowników prace przygotowawcze do zmiany reguł technicznych były nieudane. Chwilę później pojawiły się doniesienia, że sposób zarządzania zespołem przez Capito był delikatnie mówiąc ekscentryczny, a atmosfera wśród pracowników zła (Źródło), co miało być drugim, decydującym powodem do szybkiego zwolnienia.
Doniesienia o aferze obyczajowo-finansowej w Williamsie
Teraz pora na nieoficjalne doniesienia o tym co działo się w zespole i co było kolejnym, a być może głównym powodem zmian personalnych. Co ważne z zespołu wtedy odeszło czworo ważnych pracowników, a nie dwóch jak informowano w mediach. Informacje w tym paragrafie pochodzą głównie z serwisu The SportsRush. Capito na początku 2022 roku ściągnął do zespołu Claudię Schwarz w roli konsultanta, bo wcześniej znał ją ze swojej pracy w rajdowym zespole Volkswagena. Schwarz jak wynika z medialnych doniesień otrzymała lub wypłaciła sobie 6,9 mln $ w ciągu roku za usługi marketingowe. Schwarz szybko została szefem marketingu zespołu, zastępując w tej roli Tima Hunta. Nie wiadomo czy Hunt został zwolniony przez Capito, czy sam odszedł. Schwarz jako szefowa marketingu miała wypłacić sobie wspomniane 6,9 mln $, a także rządzić twardą ręką i wprowadzać złą atmosferę w pracy. Usługi cateringowe Williamsa na torach przejęła firma należąca do jej męża. Teraz wchodzimy w delikatny obszar afery obyczajowej, bo według tych samych doniesień Schwarz miała romans z Darrenem Fultzem, który był jednym z szefów Dorilton Capital – właściciela zespołu. Fultz i Schwarz byli wtedy w związkach małżeńskich i mieli dzieci. Fultz razem z Capito akceptowali różne decyzje Schwarz i podpisywali dokumenty. Według medialnych doniesień, gdy te sprawy wyszły na jaw po audycie finansów zespołu, to cała trójka została w trybie natychmiastowym zwolniona z Williamsa. Ich profile w serwisie Linkedin potwierdzają, że wszyscy w grudniu 2022 roku zakończyli pracę w Williamsie. Darren Fultz był bardzo doświadczonym pracownikiem Dorilton Capital, a takich osób nie zwalnia się bez powodu. Nie ma dowodów na to, że Capito i Fultz świadomie brali udział w wyprowadzeniu pieniędzy z zespołu, ale to jest coś czym aktualnie będą zajmować się sądy. Nawet jak nie brali w tym udziału, to sam fakt, że ktoś wyprowadził z zespołu tyle pieniędzy, a oni tego nie zauważyli i podpisywali dokumenty ich skreśla.
Dwa pozwy sądowe dotyczące tej sprawy
Jak wynika z najnowszych informacji The Times, o których wspomniałem na wstępie, Williams domaga się w sądzie od Claudii Schwarz zwrotu wspomnianych 6,9 mln $, które miały zostać przez nią celowo wyprowadzone z zespołu. Miała korzystać z firmowych kart kredytowych i kupować luksusowe produkty. Schwarz została również oskarżona o „nieprofesjonalne i skandaliczne zachowanie na co dzień, tworzenie toksycznej kultury w miejscu pracy i terroryzowanie personelu”. Pracownicy twierdzą, że wykazywała socjopatyczne i narcystyczne zachowania, a także stworzyła środowisko „strachu i winy” w zespole. Claudia Schwarz w sądzie w USA złożyła własny pozew, domaga się w nim 100 mln $ za zwolnienie z pracy. Twierdzi, że Williams zniszczył jej reputację poprzez informację o romansie z wysoko postawionym pracownikiem do jednego z branżowych magazynów. Zaprzecza romansowi z Fultzem.
Podsumowanie
Tego typu sprawa na pewno źle odbiła się i będzie mieć jeszcze konsekwencje dla Williamsa. Dobrze, że po zmianach kierownictwa wydaje się, że tam wreszcie wszystko idzie w dobrym kierunku i oby zespół się stopniowo odbudowywał. Na temat tej afery trudno coś powiedzieć, bo mamy jedynie medialnie plotki i wzajemne oskarżenia. Zajmą się tym sądy, a sprawy potrwają na pewno wiele miesięcy.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: