Od 2026 roku transmisje Formuły 1 w Stanach Zjednoczonych będą dostępne tylko w serwisie streamingowym Apple TV. To będzie rewolucja na rynku, bo jeśli Apple odniesie sukces, to na pewno będzie chciało rozszerzyć umowę na inne kraje.
To jest prawdziwa rewolucja na rynku praw do transmisji Formuły 1. Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale trzeba bardzo uważnie obserwować efekty. Jeżeli oglądalność F1 i zyski Apple będą na oczekiwanych przez nich poziomach, to jestem pewny, że w przyszłości będą chcieli rozszerzyć umowę na inne kraje. Globalne serwisy streamingowe mocno inwestują w filmy i seriale, ale na tym rynku trudno już o znaczące wzrosty, dlatego ostatnio zaczęły mocno zabiegać o prawa sportowe.
Apple TV przejmuje prawa do transmisji F1 w USA od 2026 roku
Na temat tej umowy plotkowano od wielu miesięcy, a została wreszcie potwierdzona w pierwszy dzień weekend o GP USA 2025 na torze w Austin. Jak czytamy w komunikacie prasowym, Apple zakupiło wyłączne prawa do transmisji Formuły 1 w Stanach Zjednoczonych na lata 2026 – 2030, czyli na pięć sezonów. Będą pokazywać wszystko w swoim serwisie streamingowym Apple TV w podstawowym abonamencie, nie będzie trzeba dokupywać nic dodatkowego. W Apple TV będą dostępne transmisje wszystkich sesji F1 na żywo. Wybrane wyścigi i wszystkie treningi w trakcie sezonu będą dostępne za darmo w Apple TV tzn. będzie je można oglądać bez opłacania abonamentu.
Serwis F1 TV i pakiet Premium pozostają w USA, ale będą dostępne tylko poprzez Apple TV. Jeżeli ktoś będzie abonentem Apple TV to dostanie w tej cenie dostęp do pakietu F1 TV Premium. Z komunikatu prasowego wynika, że nie będzie można kupić F1 TV niezależnie od Apple TV.
Poza transmisjami, Apple ma mocno promować Formułę 1 i wykorzystywać swoje prawa w innych swoich usługach: Apple News, Apple Maps, Apple Music, Apple Sports i Apple Fitness+. Jak to będą robić, to się dopiero okaże.
W kolejnych miesiącach będą ujawniać szczegóły oferty, sposób realizacji transmisji, promocje itd.
Apple zainteresowało się transmisjami Formuły 1 po dużym sukcesie F1: Film, który w grudniu zostanie dodany do Apple TV (szczegóły).
Jak wyglądają transmisje Formuły 1 w USA w 2025 roku?
Do końca sezonu 2025 transmisje F1 w USA zapewnia telewizja ESPN/ABC. ESPN to kodowana telewizja, która jest szeroko dostępna w USA. Dodatkowo kilka wyścigów jest pokazywanych na żywo w darmowej telewizji ABC. To bardzo podobny układ jaki jest w Polsce obecnie czyli Eleven Sports / Polsat. Można sobie także wykupić dostęp w serwisie F1 TV, który jest niezależnie dostępny w USA. Amerykańska telewizja nie produkuje własnego sygnału z F1, kupują cały przekaz od brytyjskiej Sky Sports razem z komentarzem i programami studyjnymi.
Aktualna umowa jest dla Amerykanów bardzo korzystna, bo transmisje F1 są szeroko dostępne i co ważne wyścigi są nadawane w całości i bez reklam. W USA to wyjątek, bo tam normalną praktyką jest puszczanie reklam w trakcie transmisji sportowych.
W ostatnich latach oglądalność F1 w telewizji w USA systematycznie rosła, bardzo pomagała w tym jej szeroka dostępność. Według nieoficjalnych doniesień telewizja ESPN płaciła rocznie 85 mln $ za prawa do transmisji. Średnia oglądalność wyścigów przekracza 1 mln, zwykle jest to około 1,2 mln.
Dodatkowe informacje, możliwości
Według nieoficjalnych doniesień Apple zapłaci 140 – 150 mln $ rocznie za prawa do transmisji, Liberty Media zarobi więc znacznie więcej niż do tej pory. Jak wyniki z plotek z całego roku, to negocjacje trwały z różnymi nadawcami, ale Apple dało najlepszą ofertę.
Miesięczny pakiet Apple TV kosztuje w USA 12,99 $. Obecnie pakiet F1 TV Premium kosztuje 16,99 $ w USA. Jeśli nie będzie żadnej podwyżki po stronie Apple, to osoby korzystające z F1 TV będą bardzo zadowolone, bo od 2026 roku będą płacili mniej. Każdy abonent Apple TV dostanie gratis F1 TV Premium (jakość 4k).
Problemem będzie zasięg transmisji. Apple TV ma mieć na całym świecie 40-45 milionów abonentów. Nie wiadomo ilu z nich jest w USA. Nawet jak założymy, że połowa, to dostępność do F1 mocno spadnie. Aktualnie dostęp do telewizji ESPN ma ponad 61 mln domów w USA poprzez telewizję kablową, a dodatkowe 24 mln domów korzysta z internetowego pakietu ESPN+. To oznacza, że mnóstwo ludzi w USA ma aktualnie kanały, na których można oglądać F1, dzięki temu mogą się tym zainteresować. Dostęp do Apple TV kupią na pewno zaangażowani fani, ale przypadkowi nie będą kupować dodatkowo. Do tego od 2026 roku transmisje będą tylko przez Internet, co wykluczy część osób. Mieliśmy doskonały przykład tego w Polsce w latach 2023 – 2024, gdy transmisje były tylko w Viaplay.
Nie wiadomo czy Apple zatrudni własnych komentatorów i reporterów i będzie robić transmisje samodzielnie, czy będą korzystać z przekazu F1 TV, czy kupią przekaz od Sky. Osobiście spodziewam się, że mogą się porozumieć z Liberty Media i rozbudować przekaz znany z F1 TV.
Możemy się spodziewać, że Apple mocno zainwestuje w F1 starając się zwiększyć jej popularność, będą dodatkowe programy, seriale, materiały w innych mediach. Będą wykorzystywali F1 do promocji swoich usług. Muszą tak robić, aby ściągnąć abonentów.
Podsumowanie
To jest niezwykle ważna umowa. Jeżeli Apple na niej w USA zarobi, a zainteresowanie całym sportem wzrośnie i Liberty Media będzie zadowolone, to spodziewam się, że Apple będzie chciało kupować prawa na kolejne kraje. To byłaby rewolucja na rynku transmisji z Formuły 1.
P.S. W Polsce prawa do transmisji F1 do końca 2028 roku posiada Eleven Sports, do tego momentu nic się u nas nie zmieni.



Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: