Od początku sezonu 2019 wszyscy kierowcy F1 będą korzystać z biometrycznych rękawic. Monitorują one funkcje życiowe i potencjalnie mogą przyczynić się do uratowania życia lub zdrowia zawodnika.
Aktualizacja 18.04.2018 r. Biometryczne rękawice staną się obowiązkowe od sezonu 2019, taka planowana zmiana w regulaminie została ustalona podczas posiedzenia grupy strategicznej F1. To oznacza, że mimo informacji sprzed sezonu 2018 nie wszyscy kierowcy korzystają z nich w tym roku, bo ten system nie będzie obowiązkowy.
Biometryczne rękawice to kolejna ważna innowacja wprowadzona do Formuły 1, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. Ta technologia była sprawdzana przez FIA w zeszłym roku z wynikiem pozytywnym. Dlatego w sezonie 2018 każdy kierowca F1 będzie korzystał z takich rękawic. FIA ściśle współpracowała z obecnymi w F1 producentami rękawic – Puma, OMP, Alpinestars i Sparco – aby zintegrować czujnik z ich produktami.
Rękawice biometryczne to nie jest skomplikowana technologia. Po prostu wszyto w ognioodporne rękawice wyżej wymienionych dostawców czujnik, który monitoruje funkcje życiowe kierowcy. Początkowo będzie mierzona pulsoksymetria czyli ilość tlenu we krwi oraz tętno. W przyszłości planowane jest wprowadzenie czujników do badania częstości oddechów i temperatury ciała. Czujnik ma 3 milimetry długości i waży 23 gramy. Trwają prace nad jego kolejną generacją, która oznacza jeszcze mniejsze urządzenia. Nadajnik wysyła dane na odległość 500 metrów.
Dostęp do takich danych życiowych może pomóc personelowi medycznemu w uratowaniu życia lub zdrowia kierowcy. Lekarz otrzyma dane z tego czujnika jeszcze zanim dotrze na miejsce wypadku, będzie je mógł także porównać z pomiarami sprzed wypadku. Będzie to szczególnie pomocne w sytuacji wypadków w wyniku których nie da się od razu uzyskać dostępu do kierowcy (np. bolid jest wbity w barierę) lub gdy nie można porozumieć się z kierowcą. Lekarz będzie miał szybko pierwsze dane o stanie zdrowia, więc będzie mógł dzięki temu odpowiednio przygotować się do podjęcia akcji ratowniczej. W sytuacji poważnych wypadków liczą się sekundy, więc tego typu dodatkowe informacje mogą okazać się niezwykle pomocne.
Biometryczne rękawice zostały wprowadzone do F1 przy współpracy Global Institute for Motor Sport Safety (należąca do FIA organizacja prowadząca badania dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa w sportach motorowych) oraz Signal Biometrics Ltd. Signal Biometrics Ltd to firma założona przez doktora Iana Robertsa (obecny lekarz lekarz certyfikowany przez FIA) oraz Alana van der Merwe (aktualny kierowca samochodu medycznego). Roberts i van der Merwe stanowią załogę samochodu medycznego na zawodach F1.
W kolejnych latach tego typu czujniki pojawią się w innych seriach sportów motorowych. Formuła 1 zawsze jest miejscem gdzie takie rozwiązania powstają i są testowane, a potem trafiają do pozostałych serii wyścigowych. Dla FIA bezpieczeństwo kierowców ma priorytetowe znaczenie.
Aktualizacja 26.12.2018 r. Obowiązek użycia biometrycznych rękawic został wpisany do regulaminu sportowego F1 na 2019 rok.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: