Powraca temat sprzedaży Formuły 1 przez fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners. Według najnowszych informacji Bloomberga, wszystko ma się rozstrzygnąć w ciągu kilku tygodni.
Temat sprzedaży F1 przez CVC Capital Partners powraca na czołówki mediów od kilku lat. CVC zarządzane przed Donalda Mackenzie zainwestowało w Formulę 1 w 2006 roku. Żadna z ich inwestycji nie trwała tak długo. Formuła 1 jest wyjątkiem z uwagi na niesamowite zyski. Szacuje się, że ostatecznie zwrot z tej inwestycji da funduszowi CVC ośmiokrotne przebicie w stosunku do zainwestowanego na początku miliarda dolarów.
W imieniu CVC Capital Partners poszukiwaniem nabywców zajmuje się Goldman Sachs, czyli jeden z najpotężniejszych, jeśli nie najpotężniejszy bank inwestycyjny świata. Według informacji Bloomberga w grze pozostały trzy podmioty: Rupert Murdoch i jego operator telewizyjny Sky Plc, Qatar Investment Authority – fundusz inwestycyjny rządu Kataru oraz RSE Ventures (fundusz inwestujący w sport i nowe technologie) zarządzane przez Stephena Rossa. Rozstrzygniecie ma nastąpić w ciągu kilku tygodni.
Sky w ostatnich latach dokonuje ogromnych inwestycji w F1. Brytyjski oddział tej telewizji kilka miesięcy temu zapewnił sobie prawa telewizyjne na kolejne lata za ogromne pieniądze (szczegóły). A przecież Sky posiada prawa do F1 również we Włoszech i w Niemczech. Fundusz inwestycyjny Kataru kupuje udziały w wielu wielkich światowych firmach, w ten sposób inwestują i pomnażają zyski z ropy naftowej. Stephen Ross i jego RSE Ventures od kilku lat pojawia się w gronie podmiotów zainteresowanych Formułą 1. Opcje numer jeden i trzy to podmioty, które poza pieniędzmi mogą wnieść do F1 coś nowego związanego z nowoczesnymi technologiami. Qatar Investment Authority to typowy fundusz inwestycyjny, ale nie oczekujący szybkiego zwrotu i zysków.
Przypominam, że CVC Capital Partners posiada obecnie tylko 35% akcji Formuły 1. Wcześniej mieli pakiet 63%, ale w ciągu ostatnich lat część z nich sprzedali. Bernie Ecclestone wcześniej zapowiedział, że gdy znajdzie się kupiec na akcje CVC, to on sprzeda również należące do niego 5,3%. Pozostaje jeszcze 60% akcji które są rękach wielu różnych podmiotów i osób (szczegóły). Nowy właściciel powinien być zainteresowany przynajmniej przejęciem większościowego pakietu, nie będą musieli koniecznie kupować całości.
Wycena Formuły 1 to cały czas 10 miliardów dolarów, takiej wyceny oczekuje CVC Capital Partners. Kilka tygodni temu federacja UFC zajmująca się organizacją gal MMA została sprzedana za 4 miliardy dolarów. To rekordowa kwota w historii klubów i organizacji sportowych. Widać, że jeśli uda się utrzymać wycenę Formuły 1 na poziomie 10 miliardów dolarów, to będzie to ogromna wartość i zdecydowany rekord w sporcie.
Największym obecnie problemem Formuły 1 jest to, że właściciele chcą wyciągnąć z niej jak najwięcej pieniędzy, nie myśląc długofalowo. Dlatego gdyby pojawił się nowy podmiot, który przejmie większościową kontrolę nad tym sportem, to będzie to znakomita wiadomość. Taki właściciel nie będzie wyciągał wszystkich pieniędzy jakimi może zasilić swoje konta. Ale cześć z nich zainwestuje w dalszy rozwój F1. Obecnie Formuła 1 praktycznie się nie reklamuje, nie ma działu marketingu. Dział związany z Internetem dopiero powstał i pracuje w nim kilkanaście osób. Są ogromne możliwości promocji i rozwoju F1, ale potrzeba do tego właściciela, któremu będzie na tym zależeć.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: