Na dwa tygodnie przed startem sezonu Formuły 1 nie wiemy, jak będą przebiegać sesje kwalifikacyjne. To tak jakby bokser nie wiedział ile rund będzie miał jego następny pojedynek. Sytuacja powinna wyjaśnić się jeszcze w tym tygodniu.
Dnia 27 lutego okazało się, że wprowadzenie nowych kwalifikacji zostanie opóźnione do maja i pierwszego wyścigu w Europie, bo nie zdążą przygotować odpowiedniego oprogramowania – Szczegóły.
Dnia 1 marca – Sergio Marchionne zapowiedział, że Ferrari nie zaakceptuje nowych zmian w kwalifikacjach. Ferrari posiada veto w takich sprawach i bez ich zgody nie przejdą zmiany regulaminu. Ciekawe skąd ta zmiana podejścia, bo podczas głosowania 24 lutego wszystkie zespoły były za ta zmianą. Jak zdradził Christian Horner pomysł był Berniego Ecclestone’a.
Dnia 1 marca dotarły informacje z Barcelony, że w Australii odbędą się „hybrydowe kwalifikacje”. W których Q1 i Q2 będą rozgrywane według nowych zasad, a Q3 według starych zasad. Ale w Q3 miało brać udział tylko ośmiu, a nie tak jak dotychczas 10 kierowców. Co też nie byłoby dobrą zmianą, bo oznaczałoby dużo mniej emocji w samej końcówce.
Dnia 2 marca po sesji testowej odbyło się spotkanie kilku kierowców z Charlie Whitingiem. Byli na nim obecni m.in. Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel, Nico Rosberg, Felipe Massa i Sergio Perez. Niektórzy kierowcy nie wiedzieli w ogóle o tym spotkaniu, np. para z Red Bulla. Kierowcy wyrazili sprzeciw wobec zmian w kwalifikacjach. Kierowcy uważają, że dotychczasowe zasady są dobre. A nowe są skomplikowane dla kierowców, więc będą takie także dla kibiców. Głos kierowców jest tylko doradczy, ale FIA powinna wziąć go pod uwagę.
Dnia 4 marca odbędzie się posiedzenie Światowej Rady Sportów Motorowych FIA, która będzie debatować nad zmianami w F1 (nie tylko kwalifikacje, ale też inne sprawy ustalone w lutym z myślą o 2017 roku). Wszelkie przepisy muszą być wtedy zatwierdzone, aby wejść oficjalnie w życie.
Aktualizacja 04.03.2016 r. Zmiany w kwalifikacjach na 2016 rok zostały zatwierdzone według pierwszego pomysłu. Wejdą w życie w Australii – Szczegóły.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: