W ostatnich latach pojawiło się wiele filmów związanych z Formułą 1, a ostatnie miesiące są pod tym względem bardzo obfite. Kolejne produkcje są już planowane. Dlatego postanowiłem przygotować listę filmów podsumowującą wydane do tej pory filmy o Formule 1.
Poniższa lista filmów wraz z ich krótkimi opisami oraz szczegółami dotyczącymi ich dostępności nie jest zamknięta. Jeśli ktoś zna jakiś film związany z Formułą 1, którego nie ma na tej liście, to proszę o informację w komentarzu, a lista zostanie zaktualizowana. Jeżeli pojawią nowe informacje o filmach, które miały już premierę (np. szczegóły polskiego wydania lub emisja w telewizji), to także proszę o komentarz. Lista będzie aktualizowana w przyszłości, jak pojawią się informacje o nowych filmach.
Można łatwo zauważyć bardzo dużo filmów z 2017 roku w tym zestawieniu. Udało mi się dowiedzieć, że nowe władze F1 dużo lepiej współpracują z filmowcami pod względem dostępności archiwalnych nagrań, niż było to za czasów Berniego Ecclestone’a. To sugeruje, że w kolejnych latach będą pojawiać się kolejne filmy.
Na poniższej liście umieściłem tylko pełnometrażowe filmy dokumentalne lub fabularne związane z Formułą 1. Pominąłem odcinki telewizyjnych serii dokumentalnych, czy też krótkie reportaże.
Lista została zaktualizowana 25.01.2021 r.
Wideo-podsumowania sezonów F1
Po każdym sezonie Formuły 1 w grudniu publikowane jest oficjalne wideo-podsumowanie sezonu. Zawiera ono skróty wszystkich wyścigów wraz z przedstawieniem tego co działo się między nimi (kontrakty kierowców, kontrowersje itp.). Są to oficjalne filmy przygotowywane przez FOM i wydawane na DVD i Blu-Ray. Te nagrania zawsze zawierają dodatkowe ujęcia z wyścigów, które nie zostały pokazane w normalnych transmisjach telewizyjnych. Jedno takie podsumowanie sezonu trwa około pięciu godzin. Czym są takie podsumowanie, można dowiedzieć się szczegółowo z recenzji wydania podsumowującego sezon 2017, która znajduje się pod tym linkiem.
Grand Prix (1966)
Film opowiadający fikcyjną historię rywalizacji czterech zaprzyjaźnionych kierowców F1 o mistrzostwo świata. Równolegle do tej akcji rozwija się nurt prywatnego życia kierowców i ich problemy z miłością. W filmie pojawia się także szereg kierowców F1 w tamtego okresu. Film zawiera dużą ilość nakręconych specjalnie na jego potrzeby scen wyścigowych na kilku znanych torach, które zostały przygotowane z dużym rozmachem i wykorzystaniem wielu ciekawych rozwiązań.
Film był wielokrotnie pokazywany w telewizji w Polsce.
Ferrari (2003)
Włoski film telewizyjny opowiadający historię życia Enzo Ferrari. W momencie powstania był najdroższą włoską produkcją telewizyjną. Film ma formę wywiadu z Enzo Ferrari i co jakiś czas pojawiają się jego fabularyzowane wspomnienia. Film opowiada chronologicznie całą karierę założyciela firmy Ferrari począwszy od jej założenia, przez starty w Formule 1 aż do jego śmierci. Na koniec filmu są wspomnienia między innymi syna Piero, pracowników i kierowców.
Senna (2010)
Brytyjski film dokumentalny opowiadający historię życia Ayrtona Senny. Film był wysoko oceniany i otrzymał nagrody na kilku festiwalach. Film zawiera mnóstwo archiwalnych nagrań i śledzi całą karierę Senny w F1. Niektóre z nich nigdy nie były wcześniej publikowane.
Film jest dostępny na DVD z polskimi napisami. Jest także cały czas jest emitowany przez polskie telewizje. Obecnie można na niego trafić w kanałach TVN7 lub TTV. Film jest co pewien czas dostępny w serwisie Netflix z polskimi napisami.
Jochen Rindts letzter Sommer – Ein Toter wird Weltmeister (2010)
Niemiecki film dokumentalny opowiadający historię Jochena Rindta. Rindt to jeden z najbardziej utalentowanych kierowców F1. Zginał tragicznie na torze Monza w 1970 roku, ale mimo tego został w tym sezonie pośmiertnie mistrzem świata. Film poza materiałami archiwalnymi zawiera wiele specjalnie przygotowanych wypowiedzi osób zaangażowanych wtedy w Formułę 1.
Film miał premierę w niemieckiej telewizji, a potem na DVD również w języku niemieckim. Nie trafiłem na informacje o międzynarodowym wydaniu po angielsku.
Grand Prix: The Killer Years – Formuła 1 – dzikie lata (2011)
Film dokumentalny wyprodukowany przez BBC. Jego pierwsza emisja była w telewizji, a potem ukazał się na DVD. Film opowiada historię F1 w latach 60. i 70. XX wieku skupiając się na tragicznej stronie tamtego okresu. Film poza archiwalnymi nagraniami zawiera specjalnie przygotowane wypowiedzi byłych kierowców m.in. Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi i John Surtees.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny na DVD w angielskiej wersji językowej. Film był pokazywany w TVP2 w 2013 roku.
Weekend of a Champion – Weekend z mistrzem (1972 oraz 2013)
Podczas wyścigu Formuły 1 o GP Monaco 1971, Roman Polański spędził cały weekend w towarzystwie Jackiego Stewarta i jego żony Helen. W ten sposób powstał jedyny w dorobku polskiego reżysera film dokumentalny. Film został po raz pierwszy wydany w 1972 roku. Drugie wydanie z 2013 roku to cyfrowo odnowiona wersja filmu z drobnymi zmianami w montażu oraz nagraną po 40 latach rozmową Polańskiego ze Stewartem. Ten film jest naprawdę unikalny, bo pokazuje kulisy wyścigu F1 z 1971 roku.
Moją recenzję filmu znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny na DVD w Polsce, był też emitowany przez polski Canal+.
1: Life on the Limit (2013)
Film „1: Life on the Limit” opowiada o historii Formuły 1 skupiając się głównie na najpoważniejszych wypadkach, kulisach wyścigów, kwestiach dotyczących bezpieczeństwach oraz najsłynniejszych kierowcach. Film składa się z bardzo dużej ilości archiwalnych nagrań – również z lat 50-tych – co jest przeplatane nagranymi współcześnie wypowiedziami kierowców oraz osób zaangażowanych w Formułę 1. Narratorem produkcji jest aktor Michael Fassbender.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny w wersji na DVD i Blu-Ray w angielskiej wersji językowej, nie pojawiło się polskie wydanie na płytach.
Rush – Wyścig (2013)
Rush to fabularny film w reżyserii Rona Howarda opowiadający o rywalizacji Jamesa Hunta i Nikiego Laudy. Daniel Brühl zagrał w nim Nikiego Laudę, a Chris Hemsworth sportretował Jamesa Hunta. Film opowiada głównie rywalizacji tych kierowców o tytuł mistrzowski w 1976 roku. Film powstał z dużym rozmachem i udało mu się dotrzymać faktów historycznych mimo kilku podkolorowanych momentów.
Moją krótką opinię o filmie oraz jego polski zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny na DVD i Blu-Ray w polskim wydaniu. Regularnie pojawia się w polskiej telewizji.
LAUDA – The untold story – 33 Days – Niki Lauda – Urodzony Zwycięzca (2014)
Film doczekał się kilku tytułów, które są dosyć zwodnicze, bo film nie skupia się tylko na karierze Nikiego Laudy. Ten film dokumentalny podejmuje kilka tematów: kariera Nikiego Laudy w F1, jego wypadek na torze Nürburgring, sam tor Nürburgring oraz ewolucję środków bezpieczeństwa w Formule 1. Na potrzeby filmu nagrano wypowiedzi wielu kierowców, którzy startowali w czasach Niego Laudy, jak również w latach późniejszych oraz współcześnie.
Film jest dostępny na DVD w angielskiej wersji językowej. Film był emitowany w Polsce przez Canal+ pod tytułem “Niki Lauda – Urodziny Zwycięzca”. Być może w przyszłości pojawią się kolejne emisje w tej lub w innych telewizjach.
F1 How it Was (2016)
Film dokumentalny „F1 How it Was” przypomina dziesięć wybranych wyścigów Formuły 1 z ostatnich 30 lat. Omówienie każdego z tych wyścigów trwa około 10 minut i zawiera archiwalne nagrania wideo wraz z przygotowanymi na potrzeby tej produkcji komentarzami kierowców, którzy odegrali w tych zawodach kluczową rolę. Wybrano bardzo ciekawe i pamiętne wyścigi, a w każdym z nich główną postacią był inny kierowca. Film jest wyprodukowany bezpośrednio przez FOM. Zawiera naprawdę unikalne spojrzenie na tych dziesięć wybranych wyścigów.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny na DVD i Blu-Ray w angielskiej wersji językowej, nie pojawiło się polskie wydanie na płytach.
Crash and Burn (2016)
Film dokumentalny opowiadający o byłym kierowcy wyścigowym Tommy’m Byrne. Film reklamowany jest sloganem, że to historia najlepszego kierowcy wyścigowego o jakim nigdy nie słyszałeś. Oraz, że Byrne to jedyny kierowca, którego bał się Ayrton Senna. Nie wiem na ile te słowa są prawdziwe, bo jeszcze tego filmu nie oglądałem, ani nie słyszałem o tym kierowcy. Byrne przez moment startował F1, a potem przeniósł się do USA.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny w wersji na DVD w angielskiej wersji językowej, nie pojawiło się polskie wydanie na płytach.
Matra Racing – The Rebirth (2016)
Film dokumentalny „Matra Racing – The Rebirth” opowiada o zespole Matra, który startował w Formule 1 (i nie tylko) w latach 60. i 70. XX-wieku. Film skupia się głównie na wypowiedziach osób zaangażowanych w ten zespół oraz osobach odpowiedzialnych za odbudowę wielu zabytkowych bolidów Matry, które obecnie biorą udział w wyścigach bolidów historycznych. W filmie usłyszmy również kilka wywiadów z kierowcami F1 nagranymi specjalnie na tę okazję. W filmie jest bardzo mało historycznych nagrać z wyścigów F1, więcej jest materiałów pokazujących odnowione bolidy Matry współcześnie na torach.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny w wersji na DVD w angielskiej wersji językowej, nie pojawiło się polskie wydanie na płytach. Nie liczę w ogóle na emisję tego filmu w Polsce, bo jest to zbyt wąska tematyka.
The Green Hell (2017)
Film opowiada historię niemieckiego toru wyścigowego Nürburgring. Tytuł filmu to określenie tego obiektu nadane przez Jackiego Stewarta. Zielone piekło odnosi się do północnej pętli liczącej ponad 20 kilometrów i 73 zakręty. Film dokumentalny opowiada chronologicznie historie tego toru i zawiera wiele historycznych materiałów wideo oraz nagrane współcześnie wywiady z kierowcami.
Film jest obecnie dostępny w kilku serwisach internetowych: iTunes, Amazon Video, czy Google Play. Nigdzie na liście dostępności nie widzę niestety Polski. Film był emitowany w kilku krajach w limitowanej dystrybucji kinowej oraz przez kilka dni za darmo w Internecie.
McLaren (2017)
Film dokumentalny „McLaren” opowiada o życiu Bruce’a McLarena (urodzony w 1937 roku) od lat jego dzieciństwa i początków kariery w Nowej Zelandii, aż do śmieci podczas testów w 1970 roku. Na film składają się trzy rodzaje materiałów: historyczne nagrania, krótkie wypowiedzi osób znających osobiście Bruce’a McLarena przygotowane na potrzeby filmu, oraz w niewielkim stopniu sceny z aktorami ilustrujące poszczególne historie. Film opowiada o tym, jak Bruce McLaren rozpoczął swoją przygodę z F1 oraz jak stworzył istniejący do dzisiaj zespół.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny w wersji na DVD i Blu-Ray w angielskiej wersji językowej, nie pojawiło się polskie wydanie na płytach. Film jest dostępny w serwisie Netflix w języku polskim.
Williams (2017)
Williams to film dokumentalny opowiadający o powstaniu zespołu Formuły 1 oraz o życiu Franka Williamsa i jego rodziny. Jest to wyjątkowa produkcja w świecie filmów o Formule 1, bo w dużym stopniu skupia się na życiu prywatnym bohaterów. Film w sporej części opiera się na książce Virginii Williams „A Different Kind of Life” wydanej w 1991 roku. Żona Franka opisała w niej początki zespołu Williams w F1 oraz wypadek samochodowy męża wraz z następstwami. Film dokładnie omawia życie Franka Williamsa, które jest nierozerwalnie połączone z Formułą 1. W dużym stopniu skupia się także na wypadku z 1986 roku w wyniku którego Frank Williams jest niemal całkowicie sparaliżowany.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny w wersji na DVD i Blu-Ray w angielskiej wersji językowej, nie pojawiło się polskie wydanie na płytach. Film jest dostępny w serwisie Netflix z polskimi napisami.
SuperSwede: En film om Ronnie Peterson (2017)
W sierpniu 2017 roku premierę miał film dokumentalny pt. „Superswede” opowiadający historię Ronniego Petersona, który zginał w wyniku obrażeń odniesionych podczas GP Włoch 1978. SuperSwede to film dokumentalny wyprodukowany w Szwecji. Peterson przez wielu jest uważany za najlepszego kierowcę lat 70-tych XX wieku. Film jest mieszanką archiwalnych nagrań, wywiadów z byłymi kierowcami i córką Petersona oraz materiałów przygotowanych współcześnie.
Szerszą zapowiedź filmu wraz ze zwiastunem znajdziecie pod tym linkiem. Film jak już wspomniałem ukazał się w Szwecji. Film ma pojawić się w wersji międzynarodowej, ale nie znam szczegółów tego wydania. To istotne, bo film jest w języku szwedzkim.
Ferrari: Race to Immortality (2017)
Ferrari: Race to Immortality to film dokumentalny, który skupia się na najbardziej śmiercionośnej dekadzie w historii Formuły 1, czyli na latach 50-tych XX wieku. Szybkie samochody i niemal całkowity brak zabezpieczeń powodowały, że wielu kierowców poniosło śmierć w wypadkach w wyścigach. Film skupia się na zespole Ferrari i na jego założycielu – Enzo Ferrari. Pod koniec lat 50-tych m.in. dwóch Brytyjczyków reprezentowało zespół Ferrari Peter Collins i Mike Hawthorn. O nich w dużej części będzie opowiadać film. Możemy liczyć na unikatowe nagrania z początków Formuły 1.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film miał światową premierę 3 listopada 2017 roku. Film jest dostępny w wersji na DVD i Blu-Ray w angielskiej wersji językowej. Brak informacji o ewentualnym polskim wydaniu lub emisji w telewizji lub serwisach internetowych.
Ferrari 312B: Where the revolution begins (2017)
Film dokumentalny „Ferrari 312B” to opowieść o samochodzie Ferrari, który na początku lat 70-tych odmienił losy tego zespołu i przyczynił się do serii sukcesów. Włoski miliarder i były kierowca F1 – Paolo Barilla – postanowił odnowić jeden z egzemplarzy tego samochodu i wystartować w nim w wyścigu historycznych bolidów w Monaco w 2016 roku. Film szczegółowo i chronologicznie opowiada o procesie odnowy bolidu Ferrari 312B, co jest przeplatane historycznymi nagraniami oraz wypowiedziami kierowców, dziennikarzy i mechaników związanych z tamtym okresem Formuły 1.
Moją recenzję filmu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Film był pokazywany w Polsce w kinach podczas specjalnych seansów 16 kwietnia 2018 roku. Szczegóły na temat polskiej premiery pod tym linkiem. Jest dostępny w zagranicznych sklepach internetowych w wersji DVD / Blu-ray.
GRAND PRIX Driver (2018)
Czteroodcinkowy film dokumentalny produkcji Amazon Prime Video. Film składa się z czterech odcinków trwających po niecałe 30 minut każdy. Produkcja opowiada o kulisach przygotowań zespołu McLaren do sezonu 2017. Rozpoczyna się pod koniec 2016 roku, gdy z zespołem pożegnał się Ron Dennis, a kończy na testach przedsezonowych w 2017 roku. Film od kulis pokazuje to co działo się wtedy w zespole z naciskiem na nieudaną współpracą z Hondą, przygotowania inżynierów oraz kierowców do sezonu. Tytuł filmu nie oddaje jego treści, bo pierwotnie miał on skupiać się na kierowcy i opowiadać o przygotowaniach oraz całym pierwszym sezonie Stoffela Vandoorne’a w Formule 1. W związku z brakiem dostępu do filmowania podczas wyścigów plan musiał być zmieniony.
Moją recenzję serialu oraz jego zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Serial jest dostępny w Polsce serwisie Amazon Prime Video w języku angielskim.
Formuła 1: Jazda o życie (2019) – pierwszy sezon
Serial dokumentalny “Formuła 1: Jazda o życie” zadebiutował w serwie Netflix 8 marca 2019 roku. Dziesięcioodcinkowa produkcja jest podsumowaniem wydarzeń w sezonie 2018 zarówno na torze, jak i poza nim. Serial przedstawia wiele wątków z perspektywy kierowców oraz zespołów. Ekipa serialu uzyskała dostęp do kulis F1 z wyjątkiem zespołów Mercedes i Ferrari.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Moją recenzję serialu znajdziecie pod tym linkiem.
Motorsport Heroes (2019)
Film “Motorsport Heroes” opowiada historię pięciu legend sportów motorowych: Michèle Mouton, Mika Häkkinen, Tom Kristensen i Felipe Massa osobiście wzięli udział w nagraniach. Piątą legendą jest Michael Schumacher, którego historia ma zazębiać się czterema pozostałymi i w ten sposób dopełniać całą opowieść. Na film będą składać się wywiady z czterema głównymi bohaterami oraz archiwalne nagrania z wyścigów i rajdów z ich udziałem.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem.
Brabham (2019)
W październiku 2019 oficjalną premierę miał film dokumentalny “Brabham” opowiadający o życiu i dokonaniach Jacka Brabhama. Prace nad filmem trwały cztery lata, na jego potrzeby zebrano wiele materiałów oraz nagrano specjalne wypowiedzi osób zaangażowanych w F1, które znały legendarnego kierowcę i konstruktora.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem.
Formuła 1: Jazda o życie (2020) – drugi sezon
Drugi sezon serialu Netflixa pt. “Formuła 1: Jazda o życie” zadebiutował w serwie 28 lutego 2020 roku. Serial liczy dziesięć odcinków i opowiada o wydarzeniach w sezonie 2019 Formuły 1. Ponownie skupiono się na pokazaniu kulis, rywalizacji oraz kontrowersji z minionego sezonu F1. Ekipa tym razem zyskała dostęp od wszystkich ekip, ale w ostatecznym montażu dla kilku zespołów i kierowców zabrało miejsca.
Zapowiedź oraz zwiastun drugiego sezonu znajdziecie pod tym linkiem. Moją recenzję drugiego sezonu znajdziecie pod tym linkiem.
Fangio: człowiek, który poskromił maszyny (2020)
W marcu 2020 roku w Netflixie zadebiutował pełnometrażowy film dokumentalny pt. “Fangio: człowiek, który poskromił maszyny” opowiadający o życiu i karierze Juana Manuela Fangio, pięciokrotnego mistrza świata F1. To pierwszy taki film dokumentalny o tym zawodniku.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Moją recenzję filmu znajdziecie pod tym linkiem. Film jest dostępny w serwisie Netflix z polskimi napisami.
Mosley (2020)
W marcu 2020 roku oficjalną premierę miał film opowiadający o życiu i karierze Maxa Mosley’a. Mosley to były wieloletni szef FIA, a także współzałożyciel zespołu March. Przez około 40 lat był bezpośrednio zaangażowany w Formułę 1.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem.
Fernando (2020)
Pod koniec września w serwisie streamingowym Amazon Prime pojawił się pięcioodcinkowy serial dokumentalny pt. “Fernando” opowiadający o startach Fernando Alonso w 2019 i na początku 2020 roku. Hiszpański kierowca dał ekipie tego serialu pełny dostęp do siebie i ludzi ze swojego najbliższego otoczenia. W serialu skupiono się na startach Hiszpana w wyścigach Indy500 i Le Mans 24 w 2019 roku oraz w Rajdzie Dakar w 2020 roku. Odcinki tej produkcji trwają od 43 do 53 minut.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem. Moją recenzję serialu znajdziecie pod tym linkiem.
Race to Perfection (2020)
Siedmioodcinkowy serial dokumentalny o historii Formuły 1 wyprodukowany przez Sky Sports przy współpracy z Liberty Media z okazji 70-lecia tego sportu. Pierwszy odcinek miał swoją premierę w Sky Sports w Wielkiej Brytanii 12 września 2020 roku, a 1 października na całym świecie w serwisie F1 TV. W serialu według zapowiedzi miały znaleźć się rzadko publikowane materiały wideo, a także takie które nigdy wcześniej nie były nigdzie pokazywane. Na jego potrzeby nagrano także ponad 40 wywiadów z najważniejszymi osobami ze świata F1.
Zapowiedź oraz zwiastun znajdziecie pod tym linkiem.
Planowane filmy i seriale
W Niemczech trwają prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym pt. “Schumacher”, który będzie opowiadał o życiu i karierze Michaela Schumachera. Film pojawi się w kinach, ale data premiery nie jest znana. Zapowiedź tego filmu pod tym linkiem.
W Francji trwają prace nad fabularnym filmem o roboczym tytule “Prost”. Film będzie opowiadać o życiu i karierze Alaina Prosta. Ma to być produkcja przygotowana z rozmachem (17 mln euro budżetu) i można ją porównać do filmu Rush / Wyścig. Brakuje obecnie szczegółów na temat tej produkcji, mimo że według wcześniejszych zapowiedzi zdjęcia do filmu miały rozpocząć się w 2017 roku.
W Hollywood od dłuższego czasu trwają prace nad filmem biograficznym o Enzo Ferrarim. Koncepcje zmieniały się kilkukrotnie, ale teraz wydaje się, że powstał ostateczny projekt. Twórcą i reżyserem filmu jest bardzo dobrze znany Michael Mann, a główną rolę ma zagrać Hugh Jackman. Film ma mieć duży budżet, wykorzystane zostaną odrestaurowane historyczne samochody. Planowane jest rozpoczęcie zdjęć w pierwszej połowie 2021 roku.
Netflix wyprodukuje serial fabularny o Ayrtonie Sennie, którego premiera zapowiedziana jest na 2022 rok. Serial będzie liczył osiem odcinków, a w jego powstanie bezpośrednio zaangażowana jest rodzina kierowcy. Więcej o tej produkcji pod tym linkiem.
Netflix szykuje dramat kryminalny pt. “The Formula” w którym główne role zagrają John Boyega i Robert De Niro. Głównym bohaterem filmu będzie kierowca Formuły 1, który zostanie zmuszony do udziału w napadach, aby uratować swoją rodzinę. Więcej o tym filmie pod tym linkiem.
Spelling error report
The following text will be sent to our editors: