Zespół Force India szykuje się do zmiany nazwy od sezonu 2018. Są dwie znane możliwości nowej nazwy: Force One lub Force Racing, ale nie można wykluczyć, że pojawi się jeszcze inny kandydat.
Nazwa Force India towarzyszy kibicom Formuły 1 od 2008 roku. Vijay Mallya kupił w 2007 roku zespól Spyker i od 2008 roku zmienił jego nazwę na Force India. Początki tego zespołu sięgają 1991 roku, gdy Eddie Jordan założył stajnię Jordan Grand Prix. Zespół po kilkunastu latach wpadł w kłopoty finansowe i został sprzedany firmie Midland Group i pod nazwą Midland F1 Racing startował w sezonie 2006. Następnie został przejęty przez producenta samochodów Spyker i w 2007 roku występował już pod nazwą Spyker F1. Spyker wytrzymał w F1 jeden sezon i od 2008 roku ten zespół występuje pod nazwą Force India.
Geneza nazwy Force India
Wybór nazwy Force India miał kilka celów. Mallya chciał w ten sposób promować swój kraj oraz jednocześnie ściągać sponsorów z Indii. Prawdopodobnie chęć ściągnięcia sponsorów i zrobienia czegoś na wzór narodowego zespołu, było decydującym czynnikiem. Indie wtedy przygotowywały się do organizacji wyścigu F1, a w stawce jeździli też kierowcy z tego kraju. Dlatego pomysł na nazwę był trafny i powinien przynieść korzyści. To co udało się Mallyi to ściągnięcie nowego inwestora w postaci firmy Sahara, która zakupiła 42,5% akcji zespołu za 100 mln $ w 2011 roku. Ta inwestycja nie okazała się jednak strzałem w dziesiątkę, bo szef tej firmy – Subrata Roy – trzy lata później wylądował w więzieniu. Force India od tego czasu prawdopodobnie nie może liczyć na wsparcie finansowe z jego strony, bo Roy wyprzedaje swój majątek, aby spłacić długi i wyjść na wolność. Nie udało się zainteresować żadnych innych dużych firm z Indii. Mallya głównie reklamował należące do niego przedsięwzięcia na samochodach zespołu.
Po 10. sezonach startów w F1 nazwa Force India nie przynosi oczekiwanych korzyści, a potencjalna zmiana pozwoli nabrać międzynarodowego klimatu i przy okazji przyciągnąć nowych sponsorów. Vijay Mallya uważa, że odkąd udało się poprawić formę na torze, to zespół przyciąga więcej międzynarodowych firm. Wykorzystanie słowa Indie w nazwie ich ogranicza. Z niezwiązaną z żadnym krajem, neutralną nazwą udałoby się znaleźć dodatkowych sponsorów i zwiększyć popularność tej stajni na całym świecie.
W ramach ciekawostki warto przytoczyć słowa Mallyi o tym, że mógł on nazwać swój zespół np. „Mallya Formula One” albo „Kingfisher Formula One”. Zespołów F1, których nazwa pochodziła od nazwiska właściciela była bardzo dużo, więc nie byłoby to nic nadzwyczajnego. Kingfisher to z kolei marka piwa oraz nazwa linii lotniczych należących wtedy do Mallyi. Dlatego nazwa tej stajni mogła być zupełnie inna, ale Mallya postawił na użycia słowa Indie, aby promować swój kraj i przyciągnąć dodatkowych sponsorów do zespołu.
Jaka będzie nową nazwa zespołu Force India?
Początkowo wydawało się, że od 2018 roku ten zespół będzie występował pod nazwą Force One. Stosowne znaki towarowe i firmy zostały zarejestrowane w urzędach w Wielkiej Brytanii. Vijay Mallya potwierdził, że to najbardziej oczywisty pomysł. Chcą zachować słowo Force (siła) w nazwie, aby doszło do kontynuacji, a nie rewolucji w nazewnictwie. Dzięki temu kibice od razu będą kojarzyć, że jest to jest ten sam zespół. Mallya jednak nie wyklucza innych opcji. Podczas konferencji prasowej przed GP Wielkiej Brytanii 2017 wspomniał o innym pomyśle – Force Racing. Mallya nie podał terminu zmiany nazwy zespołu. To ma być przemyślana decyzja, bo nowa nazwa ma towarzyszyć im przez następne co najmniej 10 lat. Są cały czas w kontakcie z potencjalnymi sponsorami, którzy są zainteresowani inwestycją w zespół. Mallya wspomina o sponsorze, który wyraża zainteresowanie umową na sponsoring tytularny zespołu (obecnie jest nim firma Sahara), ale nie zrobi tego gdy zespół występuje pod obecną nazwą.
Sorry, there are no polls available at the moment.
Vijay Mallya ma w tej chwili duże kłopoty prawne w Indiach. Indie chcą doprowadzić do jego ekstradycji z Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka, aby wziął udział w procesie sądowym. Chodzi o bankructwo jego linii lotniczych, co pozostawiło po sobie miliard dolarów długów. Oficjalnie zmiana nazwy i rezygnacja z promocji Indii nie ma nic współnego z sytuacją prawną właściciela, tylko jest to decyzja typowo biznesowa i marketingowa. Zbiega się to jednak w czasie i bardzo możliwe, że sytuacja prawna przeważyła szalę na korzyść zmiany.
Aby zespół mógł zmienić nazwę musi zgłosić to do FIA oraz uzyskać zgodę Komisji F1 (FIA, FOM, zespoły, sponsorzy i promotorzy wyścigów). Nie wygląda na to, aby Force India miała kłopoty z przebrnięciem tej procedury. Zmiana nazwy jest uzasadniona, może też ściągnąć do F1 nowy kapitał. Dlatego formalności nie powinny być przeszkodą.
Ze zmianą nazwy wiążą się doniesienia o możliwej sprzedaży części lub całości zespołu – Szczegóły.
Zachęcam do udziału w ankiecie powyżej, jak również do podawania własnych propozycji nazwy dla tego zespołu w komentarzach.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: