Zapraszam na tradycyjne, statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Belgii 2017. Nie zabranie w nim informacji o rekordzie Hamiltona, ale też o innych pozytywnych oraz negatywnych osiągnięciach kierowców i zespołów.
Lewis Hamilton wygrał wyścig F1 po raz trzeci na torze Spa-Francorchamps, po raz piąty w sezonie oraz 58. w karierze.
Lewis Hamilton wywalczył 68. Pole Position w karierze czym wyrównał rekord Michaela Schumachera. Hamilton potrzebował 43. wyścigów mniej niż Schumacher* do ustanowienia tego rekordu.
Hamilton wyrównał rekord liczby Pole Position na torze Spa-Francorchamps. Ma ich na swoim koncie cztery podobnie jak Juan Manuel Fangio i Ayrton Senna.
Hamilton już 113 razy startował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu. Brakuje mu jeszcze trzech takich wyników, aby wyrównać rekord Michaela Schumachera.
Hamilton jest pierwszym kierowcą w historii, który może pochwalić się siedmioma startami z pierwszego rzędu w GP Belgii.
Hamilton zanotował podium numer 111 w karierze. Zajmuje drugie miejsce w tym zestawieniu i brakuje mu 44. miejsc na podium do rekordu Michaela Schumachera. Hamilton (55,5%) częściej niż Schumacher (50,5%) zdobywa podia, więc teoretycznie ma szansę na ten rekord.
Dla Hamiltona było to szóste podium w GP Belgii, czym wyrównał wynik Ayrtona Senny. Lepsi od nich są tylko Schumacher – 9 oraz Alain Prost – 7 miejsc na podium w GP Belgii.
Lewis Hamilton wystartował w 200. wyścigach w karierze. Jest 17. kierowcą, który przekroczył barierę 200. wyścigów. Tylko on i Nico Rosberg wystartowali w kolejnych dwustu wyścigach od debiutu w F1. Nie przytrafiły im się żadne kontuzje, awaria samochodów przed startem, bojkoty czy dyskwalifikacje.
Hamilton wygrał wyścig w swoim 200. starcie w Formule 1 podobnie jak Michael Schumacher, Jenson Button i Nico Rosberg.
Hamilton przez całą karierę w Formule 1 jeździ z samochodach z silnikiem Mercedesa. Żaden kierowca nie przejechał tylu wyścigów mając w samochodzie jednostkę napędową tylko jednego producenta. Drugi w tym zestawieniu jest Michael Schumacher, który przejechał 180 wyścigów z silnikiem Ferrari.
Hamilton pierwszy raz w tym roku wygrał wyścig i nie zanotował przy okazji hat-tricka. Sebastian Vettel odebrał mu najszybsze okrążenie.
Sebastian Vettel zanotował 95. podium w karierze. Brakuje mu jeszcze dwóch takich wyników, aby wyrównać osiągnięcia zajmującego czwarte miejsce w tym zestawieniu Fernando Alonso.
Dla Vettela było to już dziewiąte podium w sezonie. Pod tym względem jest najlepszy w 2017 roku.
Sebastian Vettel po raz 30. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Wyrównał tym samym wynik zajmującego piąte miejsce w tym zestawieniu Nigela Mansella.
Sebastian Vettel prowadził przed minimum jedno okrążenie w 86. różnych wyścigach F1. Wyrównał tym samym osiągnięcie Ayrtona Senny. Obaj zajmują trzecie miejsce w tym zestawieniu. Przed nimi są tylko Michael Schumacher (142) oraz Lewis Hamilton (107).
Vettel jest pierwszy kierowcą Ferrari od dziewięciu lat (Massa), który ustawił się w pierwszym rzędzie na starcie do GP Belgii.
Daniel Ricciardo po raz 24. w karierze zanotował finisz na podium. Zajmuje obecnie 39. miejsce pod tym względem w historii F1 wraz z Alanem Jonesem, Stirlingiem Mossem i Johnem Surteesem.
Ricciardo zanotował szóste podium w tym sezonie.
Nico Hulkenberg wyrównał swój najlepszy tegoroczny wynik – szóste miejsce na mecie.
Hulkenberg potrzebuje jeszcze jednego wyścigu, aby wyrównać niechlubny rekord Formuły 1. Hulkenberg wystartował do tej pory w 127. wyścigach i ani razu nie udało mu się zdobyć podium. „Lepszy” od niego jest tylko Adrian Sutil, którego kariera w F1 zakończyła się na 128. wyścigach bez podium. Oczywiście jeżeli Hulkenberg w przyszłości stanie na podium, to zostanie wykreślony z tej tabeli.
Dla Estebana Ocona był to 21. wyścig F1 w karierze, Francuz w każdym z nich dojechał do mety. Rekordzistą F1 pod tym względem jest Max Chilton, który ukończył 25 pierwszych wyścigów w karierze.
Ocon tylko raz w tym roku nie zdobył punktów w wyścigu.
Carlos Sainz pierwszy raz w karierze ukończył wyścig o GP Belgii i przy okazji udało mu się zdobyć jeden punkt.
Od 40. wyścigów Marcus Ericsson nie zdobył żadnego punktu w F1.
Max Verstappen nie ukończył połowy wyścigów w sezonie 2017. W czterech przypadkach w wyniku awarii, a dwukrotnie po uszkodzeniach spowodowanych kolizją. We wszystkich nieukończonych wyścigach Verstappen przejechał mniej niż 13 okrążeń.
Max Verstappen w sezonie 2017 przejechał najmniej okrążeń spośród wszystkich etatowych zawodników. Nawet Pascal Wehrlein, który opuścił dwa pierwsze weekendy oraz Fernando Alonso który nie wystartował w Monaco i ma ciągłe awarie, przejechali więcej okrążeń.
Fernando Alonso jest nieklasyfikowany w pięciu tegorocznych wyścigach. W dwóch kolejnych nie dojechał do mety, ale był klasyfikowany (przejechał 90% dystansu). Podsumowując: Alonso na 12 tegorocznych wyścigów, tylko trzykrotnie dojechał do mety.
Mercedes jest pierwszym zespołem, który zanotował pięć kolejnych Pole Position w GP Belgii.
Kierowcy Ferrari zanotowali już 720 miejsc na podium w całej historii Formuły 1.
Zespół Haas F1 Team ma na swoim koncie więcej punktów niż w całym debiutanckim sezonie 2016.
McLaren po 12. wyścigach sezonu 2017 ma mniej punktów (11) niż na tym samym etapie sezonu 2015 (17), który jest uważany za najgorszy w wykonaniu tego zespołu we współczesnych czasach.
Minęło 90 wyścigów od ostatniego zwycięstwa McLarena.
Vettel i Hamilton jako jedyni w tym sezonie przejechali komplet okrążeń w wyścigach.
W sezonie 2017 żaden kierowca nie wygrał dwóch wyścigów z rzędu. GP Belgii było 12. wyścigiem sezonu. Dłuższe serie od początku sezonu bez kierowcy, który wygrał dwa wyścigi z rzędu były w 2012 oraz w 1985 roku. W obu tych przypadkach 14. i 15. wyścig sezonu wygrał ten sam kierowca.
Lewis Hamilton wygrał kwalifikacje z czasem 1:42,553– to nowe, najlepsze okrążenie przejechane w historii na obecnym układzie toru Spa-Francorchamps. Poprzedni rekord należał do Jarno Trullego, który w 2009 roku uzyskał czas 1:44,503. W każdym z tegorocznych wyścigów udało się przejechać najszybsze okrążenie w historii podczas weekendu wyścigowego.
Hamilton przejechał okrążenie dające mu Pole Position ze średnią prędkością 245,867 km/h. Nikt nigdy nie zanotował tak wysokiej średniej prędkości podczas jednego okrążenia toru Spa-Francorchamps, mimo że dawniej korzystano z innych układów, które umożliwiały teoretycznie szybszą jazdę. Dotychczasowy rekord wynosił 244,038 km/h. Z taką średnią prędkością Jackie Stewart przejechał liczącą 14,1 km pętlę tego toru w 1970 roku.
Sebastian Vettel pobił rekord toru Spa-Francorchamps w jego obecnej konfiguracji. Vettel podczas wyścigu (rekord toru to najszybsze okrążenie w wyścigu) wykręcił najlepszy czas – 1:46,577. Vettel pobił własny rekord z 2009 roku – 1:47,263.
* Na Twitterze napisałem, że Schumacher potrzebował 42. wyścigów więcej aby zdobyć 68 PP, a tutaj napisałem, że 43. Statystyki różnie interpretują GP Wielkiej Brytanii 1999. Schumacher miał wtedy po starcie poważny wypadek – w jego wyniku złamał nogę. Były też problemy z innymi kierowcami. Dlatego sędziowie na pierwszym okrążeniu wywiesili czerwoną flagę. Wyścig został później zrestartowany. Schumacher nie wziął już w nim udziału. Dlatego nie zawsze ten wyścig zalicza się do łącznej liczby przejechanych przez Schumachera w F1. Schumacher wziął udział w 308. weekendach z F1. Z powodu awarii nie wystartował w GP Francji 1996. Dlatego ma na koncie 307. startów, ale niektóre tabele biorą pod uwagę wspomniany wyścig w Wielkiej Brytanii i według nich Schumacher wystartował w 306. wyścigach.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: