Zapraszam na tradycyjne, statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Kanady 2017. Nastąpiła prawdziwa kumulacja dobrych wyników Lewisa Hamiltona, dlatego to on jest głównym bohaterem tego zestawu statystyk.
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton wygrał wyścig Formuły 1 po raz trzeci w sezonie, szósty w GP Kanady oraz po raz 56. w karierze.
Hamilton ma na koncie sześć zwycięstw w GP Kanady na torze w Montrealu. W historii F1 tylko dwóch innych kierowców wygrywało sześć lub więcej razy na jednym torze. Michael Schumacher wygrywał osiem razy na torze Magny Cours we Francji, siedem razy na Imoli oraz w Montrealu, oraz po sześć razy na Spa-Francorchamps, w Barcelonie oraz na Suzuce. Ayrton Senna sześć razy wygrał w Monaco.
Hamilton zanotował zwycięstwo numer 260 dla brytyjskich kierowców w F1.
Hamilton zanotował piąte podium w sezonie, 60. w barwach Mercedesa oraz 109. w karierze w Formule 1.
Hamilton po raz 13. w karierze zanotował hat trick: Pole Position, najszybsze okrążenie oraz zwycięstwo w wyścigu. Więcej hat-trików ma tylko Michael Schumacher – 22. Wszystkie trzy zwycięstwa w sezonie 2017 w wykonaniu Lewisa Hamiltona to także hat-tricki.
Hamilton po raz drugi w sezonie i czwarty w karierze zanotował wielki szlem. Wielki szlem w Formule 1 to Pole Position, najszybsze okrążenie oraz zwycięstwo w wyścigu, a także prowadzenie przez wszystkie okrążenia. Tyle samo wielkich szlemów ma Ayrton Senna, Jackie Stewart, Nigel Mansell oraz Sebastian Vettel. Po pięć wielkich szlemów zdobyli Michael Schumacher i Alberto Ascari. W tej klasyfikacji prowadzi Jim Clark z ośmioma wielkimi szlemami na koncie.
Lewis Hamilton po raz 65. w karierze zanotował Pole Position, czym wyrównał wynik Ayrtona Senny. Rekordzistą w tej klasyfikacji jest Michael Schumacher – 68 PP. Schumi pobił rekord Senny w 2006 roku i miało to dla niego duże znaczenie, gdyż to był ostatni ważny rekord, jaki nie był w jego posiadaniu. Przez lata wynik Senny wydawał się być poza zasięgiem, stąd tak ważne dla Schumachera było jego pobicie. Senna zdobywał Pole Position w 40% wyścigów w których startował, Hamilton w 33%, a Schumacher w 22%. Widać więc, że Senna jest z tej trójki najlepszy pod tym względem i gdyby jeździł w F1 dłużej, to śmiało można założyć, że to on teraz byłby rekordzistą. Teraz patrząc realnie, jeśli Hamilton będzie w F1 jeździł jeszcze trzy – cztery sezony to bardzo wyśrubuje ten rekord.
Hamilton po raz 110. wystartował do wyścigu z pierwszego rzędu. Tylko Michael Schumacher jest lepszy – 116. takich startów.
Hamilton po raz 35. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu, zajmuje czwarte miejsce w tym zestawieniu.
Hamilton wyrównał rekord Michaela Schumachera pod względem liczby Pole Position na torze w Montrealu – sześć.
Hamilton wygrał po raz trzeci z rzędu w Montrealu, czym wyrównał rekord Michaela Schumachera (2002-2004).
Pozostałe statystyki
Valtteri Bottas zajmując drugie miejsce na mecie zdobył czwarte podium w sezonie i 13. w karierze.
Bottas trzeci rok z rzędu ukończył GP Kanady na podium. W 2017 roku roku zanotował najlepszą pozycję w karierze w tym GP, bo poprzednio zajmował trzecie miejsca.
3x3x3 – Daniel Ricciardo po raz trzeci w tym roku zameldował się na podium. Dokonał tego w trzecim kolejnym wyścigu zawsze finiszując na trzecim miejscu. Australijczyk ma już 21. miejsc na podium w karierze.
Od sezonu 2007 kiedy Hamilton i Vettel zadebiutowali w F1, tylko raz ktoś inny (Nico Rosberg) zdobył Pole Position w Kanadzie.
Jedynymi kierowcami, którzy przejechali w tym sezonie komplet okrążeń w siedmiu wyścigach są Vettel i Hamilton.
Sebastian Vettel jako 15. kierowca w historii przekroczył pułap 10 000 okrążeń przejechanych w wyścigach F1.
Sebastian Vettel pierwszy raz w tym roku nie znalazł się na podium. Zakończyła się również jego passa siedmiu kolejnych miejsc na podium z rzędu.
Nico Hulkenberg w trzech ostatnich wyścigach w Kanadzie zajmował ósme miejsce.
Lance Stroll po raz pierwszy w historii zdobył punkty w Formule 1. Dokonał tego w wieku 18 lat, 7 miesięcy i 13 dni. Tylko Max Verstappen był młodszy, gdy zdobył po raz pierwszy punkty (17 lat, 5 miesięcy i 29 dni).
Lance Stroll jest trzecim Kanadyjczykiem, który zdobył punkty w Formule 1. Wcześniej dokonali tego Gilles i Jacques Villeneuve. Poprzedni raz Kanadyjczyk (Jacques) punktował w 2006 roku.
Stroll nie pobije już rekordu Verstappena – najmłodszego zwycięzcy wyścigu F1. Biorąc pod uwagę obecne regulacje i możliwość debiutu w F1 dopiero po ukończeniu 18. roku życia, rekord Verstappena wydaje się być nie do pobicia (18 lat, 7 miesięcy i 15 dni). Dany zawodnik musiałby zadebiutować w F1 niedługo po 18. urodzinach i wygrać wyścig w pierwszej połowie debiutanckiego sezonu.
Romain Grosjean w trzecim kolejnym wyścigu zdobył punkty.
Max Verstappen trzeci raz w tym roku nie ukończył wyścigu (dwie awarie i kolizja na starcie w Hiszpanii).
Fernando Alonso kolejny raz nie dojechał do mety (został sklasyfikowany, bo przejechał 90% dystansu). Na sześć wyścigów w tym roku, Hiszpan tylko raz dojechał do mety.
Trzech kierowców w tym roku zawsze pokonuje w kwalifikacjach zespołowych partnerów, są to Nico Hulkenberg, Felipe Massa i Fernando Alonso.
Mercedes zanotował pierwszy dublet w sezonie.
Po raz szósty w tym sezonie obaj kierowcy zespołu Force India zdobyli punkty. Obaj nie punktowali tylko w Monaco.
Minęło 100 wyścigów od ostatniego zwycięstwa zespołu Williams – Pastor Maldonado w GP Hiszpanii 2012.
Zespół Toro Rosso pierwszy raz w tym sezonie zakończył wyścig bez punktów. W dodatku obaj kierowcy nie ukończyli wyścigu po raz pierwszy w tym sezonie.
McLaren poprawił niechlubny rekord w historii zespołu, pozostają bez punktów w siedmiu pierwszych wyścigach sezonu.
Lewis Hamilton wygrał kwalifikacje z czasem 1:11,459. To najlepsze okrążenie przejechane w historii na bieżącej konfiguracji toru w Montrealu wprowadzonej w 1996 roku. Dotychczasowy rekord tej konfiguracji pochodził z 2004 roku i wynosił 1:12,275. Poprzedni rekord ustanowił Ralf Schumacher w Williamsie. Tym samym w każdym z tegorocznych wyścigów udało się przejechać w 2017 roku najszybsze okrążenie w historii podczas weekendu wyścigowego.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Polecam przejrzeć się liście dziesięciu najbardziej wartościowych rekordów w historii F1 – Szczegóły. Tekst powstał przed tym sezonem i nie obejmuje wyników zdobytych w sezonie 2017.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: