Zapraszam na ostatnie w tym roku, tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Abu Zabi 2015 na torze Yas Marina. A w nim najwięcej miejsca poświęcam rekordom Mercedesa, Rosberga i Hamilton.
Rekordy Mercedesa
Mercedes wygrał 16 wyścigów w 2015 roku. Czym wyrównali własny rekord Formuły 1 z poprzedniego sezonu.
Mercedes zanotował 12 dubletów w tym sezonie. Czym pobili własny rekord Formuły 1 z 2014 roku – 11 dubletów.
Mercedes zanotował 32 podia w 2015 roku. Czym poprawili własny rekord Formuły 1 z 2014 roku.
Mercedes zanotował 703 punkty w tym roku. Czym pobili ustanowiony w 2014 roku wynik – 701 punktów. Tegoroczny wynik jest tym bardziej wartościowy, bo nie było podwójnych punktów w ostatnim wyścigu. Więc do zdobycia było o 43 punkty mniej. Również, jeśli wyliczymy procentowo ilość zdobytych przez nich punktów to jest to rekord w historii F1.
Mercedes ustanowił nowy rekord w ilości hat-tricków (Pole Position, zwycięstwo i najszybsze okrążenie) w sezonie – 12.
Kierowcy Mercedesa zdobyli 18 Pole Position w tym sezonie. Czym wyrównali rekord należący do Red Bulla z 2011 roku i Mercedesa z 2014 roku.
Rekordem w historii F1 jest też 15 pierwszych rzędów zajętych przez kierowców Mercedesa w 2015 roku. A także 33 miejsca w pierwszym rzędzie w jednym sezonie.
Mercedes jest trzecim zespołem w historii, który w dwóch kolejnych sezonach oddał rywalom tylko dwa Pole Position. Poprzednimi byli: McLaren 1988-1989 oraz Williams 1992-1993.
Po raz 23-ci Hamilton i Rosberg zanotowali dublet w barwach Mercedesa.
Nico Rosberg
Nico Rosberg wygrał po raz pierwszy w Abu Zabi, trzeci z rzędu (pierwszy raz w karierze taka seria), szósty w sezonie i 14 w karierze.
Nico Rosberg zanotował 41 podium w karierze, to ten sam wynik co Felipe Massa.
Nico Rosberg zanotował drugi raz z rzędu 15 podiów w jednym sezonie. Jest jedynym kierowcą, który z taką liczbą podiów w jednym roku nie był w nim też mistrzem świata.
Nico Rosberg zanotował 22-gie Pole Position w karierze, czym wyrównał wynik Fernando Alonso. Obaj zajmują 12 miejsce w tej klasyfikacji.
Nico Rosberg zdobył szóste Pole Position z rzędu. Tylko mistrzowie świata osiągali takie serie w historii F1 (chodź nie zawsze po zdobyciu tytułu). Z obecnej stawki podobną serię miał tylko Lewis Hamilton i to w tym roku – 7 PP z rzędu. Rekord należy do Ayrtona Senny – 8 PP z rzędu.
Nico Rosberg wystartował w 185 wyścigu z rzędu, czyli we wszystkich od początku swojej kariery. Wciąż poprawia rekordową serię.
Nico Rosberg po raz 40 wystartował do wyścigu z pierwszego rzędu. W 30 z tych wyścigów obok niego stał bolid Lewisa Hamiltona.
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton zanotował 87 podium w karierze.
Lewis Hamilton zanotował 17 miejsc na podium w 2015 roku. Czym wyrównał rekord Formuły 1. Tyle samo podiów miał też Sebastian Vettel w 2011 roku (również przy 19 wyścigach) oraz Michael Schumacher w 2002 roku. Schumacher jest najlepszy, bo w 2002 roku było 17 wyścigów, a więc w każdym z nich stał na podium.
Lewis Hamilton wykręcił po raz ósmy w sezonie i 28 w karierze najszybsze okrążenie w wyścigu. Zajmuje pod tym względem piąte miejsce w rankingu.
Lewis Hamilton do 18 wyścigów w tym roku startował z pierwszego rzędu. To wyrównanie rekordu w historii F1, należącego do Sebastiana Vettela z 2011 roku.
Hamilton prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 85 wyścigu w karierze. To trzeci wynik w historii. W jednym wyścigu więcej prowadził Ayrton Senna. Daleko z przodu jest Michael Schumacher – 141 wyścigi z prowadzeniem.
Lewis Hamilton w 90 wyścigach startował z pierwszego rzędu. Lepszy jest tylko Michael Schumacher – 116 takich wyścigów.
Pozostałe statystyki
Kimi Raikkonen zanotował 80 podium w karierze, czym wyrównał wynik Ayrtona Senny. Obaj zajmują piąte miejsce w tym zestawieniu. Co ciekawe Raikkonen ma na swoim koncie 30 trzecich miejsc – rekord w F1.
Wszystkie podia Kimi Raikkonen zdobył w sezonie 2015 podczas wyścigów przy sztucznym oświetleniu.
Szósty raz w tym roku Pastor Maldonado odpadł z wyścigu w wyniku kraksy. W tym aż cztery razy na pierwszym okrążeniu.
Fernando Alonso pierwszy raz w karierze miał w sezonie mniej punktów od partnera z zespołu. Po raz drugi w karierze nie był na podium w całym sezonie (poprzednio w Minardi w debiucie w 2001 roku).
Sergio Perez ukończył sezon na dziewiątym miejscu – najlepszym w karierze.
Ferrari niemal podwoiło liczbę punktów w porównaniu do 2014 roku (428 do 216).
Dla Red Bulla czwarte miejsce i brak zwycięstw oznacza najgorszy sezon od 2008 roku.
Zespół Force India zanotował najlepszy sezon w karierze – piąte miejsce w klasyfikacji.
McLaren trzeci sezon z rzędu nie zanotował zwycięstwa, ani Pole Position. Zakończyli sezon na dziewiątym miejscu. Poprzednio tak słabo wypadli w 1980 roku.
Pierwszy raz w Abu Zabi nie było bolidu McLarena w czołowej dziesiątce na starcie.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów tego sezonu znajdują się TUTAJ.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: