Rozpoczął się sezon 2018, a to oznacza powrót statystycznych podsumowań z cyklu „Garść statystyk”. Z podsumowania GP Australii 2018 dowiecie się m.in. o kolejnych rekordach Lewisa Hamiltona i Sebastiana Vettela, wynikach gospodarzy oraz o dominacji Mercedesa w kwalifikacjach.
Zainteresowanych listą najbardziej wartościowych rekordów kierowców w historii Formuły 1 wraz z szansami na ich pobicie w przyszłości zapraszam do osobnego wpisu dostępnego pod tym linkiem. To podsumowanie powstało po sezonie 2017.
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel wygrał 48. wyścig Formuły w karierze.
Sebastian Vettel po raz trzeci w karierze wygrał pierwszy wyścig w sezonie. Poprzednio dokonał tego w 2011 i 2017 roku. Za każdym razem miało to miejsce w Australii.
Sebastian Vettel podczas wyścigów Formuły 1 w Australii, albo finiszuje na podium (7 razy), albo nie dojeżdża do mety (4 razy).
Sebastian Vettel zanotował setne podium w Formule 1. Jest czwartym zawodnikiem, który osiągnął ten poziom. W tym zestawieniu czołówka wygląda następująco: Michael Schumacher – 155, Lewis Hamilton – 118 i Alain Prost – 106.
Vettel wystartował w 199. wyścigu F1. Na tej liczbie startów swoją karierę zakończył Alain Prost. Obaj ci kierowcy mają po cztery tytuły mistrzowskie. Prost miał więcej zwycięstw (51 do 48), miejsc na podium (106 do 100) oraz najszybszych okrążeń w wyścigach (41 do 33) w porównaniu do Vettela. Vettel jest za to lepszy pod względem Pole Position (50 do 33).
Sebastian Vettel podczas wyścigu o GP Australii 2018 jako trzeci kierowca w historii przekroczył barierę 3 000 okrążeń na prowadzeniu w wyścigach F1. Obecnie na jego koncie jest 3 030 takich okrążeń. Przed nim jest Lewis Hamilton – 3 535, a na bezpiecznym pierwszym miejscu Michael Schumacher – 5 111 okrążeń na prowadzeniu w wyścigach F1. Hamilton przekroczył barierę 3 000 okrążeń na prowadzeniu w zeszłorocznym wyścigu w Australii.
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton zanotował 73. Pole Position w karierze.
Hamilton został rekordzistą wyścigów o GP Australii pod względem liczby zdobytych Pole Position. Ma ich na swoim koncie siedem, a drugie miejsce z sześcioma PP zajmuje Ayrton Senna.
Tor Albert Park jest pierwszym na którym Hamilton zanotował siedem Pole Position w F1. Tylko Senna i Schumacher osiągnęli podobny wynik na jednym torze. Do nich należy rekord ośmiu PP na jednym torze: Senny na Imoli, a Schumachera na Suzuce.
Hamilton jest trzecim kierowcą w historii, który może pochwalić się passą pięciu Pole Position w pięciu kolejnych sezonach na tym samym torze. Schumacher miał dwie takiej samej długości passy, a najlepszy jest Senna, który siedem lat z rzędu zdobywał PP na Imoli.
Hamilton jest pierwszym kierowcą, który osiem razy startował z pierwszego rzędu w wyścigach F1 w Australii.
Hamilton zdobywa co najmniej jedno Pole Position w każdym swoim sezonie startów w F1. Nie było drugiego takiego zawodnika w historii. Obecnie jego passa wynosi 12 sezonów z PP. Schumacher zdobywał co najmniej jedno PP w 13. kolejnych sezonach, ale nie we wszystkich w których wziął udział.
Hamilton tylko dwa razy przełożył Pole Position w Australii na zwycięstwo w wyścigu.
Hamilton zanotował 118. podium w karierze. Brakuje mu jeszcze 37. podiów do rekordu Michaela Schumachera.
Lewis Hamilton jest pierwszym kierowcą w historii, który zanotował osiem miejsc na podium w wyścigach w Australii. Co ciekawe za nim w tym zestawieniu są Vettel – 7 oraz Raikkonen – 6, czyli ci sami kierowcy, którzy znaleźli się razem z nim na podium w tym roku.
Lewis Hamilton zdobył punkty w 26. kolejnym wyścigu F1 i umocnił się na drugim miejscu w tym zestawieniu. Lepszy od niego jest tylko Kimi Raikkonen – 27 kolejnych wyścigów z punktami.
Pozostałe statystyki
Kimi Raikkonen po raz 40. startował do wyścigu z pierwszego rzędu (17 Pole Position i 23. drugie pola startowe).
Raikkonen zanotował 92. podium w karierze. Fin potrzebuje jeszcze pięciu podiów, aby wyrównać wynik Fernando Alonso.
Kimi Raikkonen wygrał po raz ostatni wyścig F1 pięć lat temu – GP Australii 2013. Od tego czasu zanotował 22 miejsca na podium.
Raikkonen jest rekordzistą F1 pod względem liczby trzecich miejsc na mecie. Ma ich już 38 i wyprzedza zajmujących w tym zestawieniu drugie miejsce Rubensa Barrichello i Fernando Alonso o dziesięć trzecich miejsc.
Daniel Ricciardo zanotował dziesiąte najszybsze okrążenie w wyścigu F1 w karierze.
Daniel Ricciardo zajął czwarte miejsce na mecie czym wyrównał najlepszy wynik australijskiego kierowcy w domowym wyścig. Żaden Australijczyk nigdy nie stał na podium (Ricciardo stał w 2014 roku, ale po wyścigu został zdyskwalifikowany). Ricciardo był już czwarty w 2016 roku, a Mark Webber w 2012 roku.
Fernando Alonso zdobył punkty w czwartym kolejnym wyścigu. Poprzedni raz miał taką passę w 2014 roku.
Siergiej Sirotkin zadebiutował w F1, jako trzeci Rosjanin w historii.
Sirotkin nie ukończył swojego debiutanckiego wyścigu przez awarię hamulców, podobnie jak rok temu inny debiutant w barwach Williamsa, Lance Stroll.
W Formule 1 zadebiutował Charles Leclerc. To czwarty kierowca z Monaco w F1, ale pierwszy, który ma szansę na pełny sezon oraz udaną karierę. Jego trzej poprzednicy przejechali w sumie tylko 24 wyścigi.
Kierowcy tylko pięciu zespołów zdobyli punkty w wyścigu.
Vettel zanotował zwycięstwo numer 230 dla kierowców zespołu Ferrari. Dla tej stajni był to 950. wyścig w Formule 1. Ferrari jest liderem klasyfikacji zwycięstw przed zajmującym drugie miejsce McLarenem – 182. wygrane wyścigi.
Ferrari jest najbardziej utytułowanym zespołem w Melbourne – osiem zwycięstw. Drugie miejsce zajmuje McLaren – sześć zwycięstw.
Ferrari rozpoczęło sezon od dwóch miejsc na podium w Australii po raz pierwszy od 2004 roku.
Po raz pierwszy od początku ery silników V6 Turbo obaj kierowcy Mercedesa nie ruszali do wyścigu z trzech pierwszych pól startowych w Australii.
Od początku ery silników V6 Turbo odbyło się 80 wyścigów. Kierowcy fabrycznego zespołu Mercedesa ruszali do 72. z nich z Pole Position.
Dla Red Bulla wyścig w Australii nie wiąże się z wieloma sukcesami. Zdobyli w nim tylko trzy miejsca na podium dzięki Sebastianowi Vettelowi w latach 2011 – 2013.
McLaren zanotował najlepszy start sezonu od czterech lat.
McLaren zdobył 12 punktów w wyścigu, poprzedni raz zdobyli ich tak wiele w GP USA 2016.
Zespół McLaren swoje ostatnie podium w F1 zdobył równo cztery lata temu, w GP Australii 2014.
McLaren po raz pierwszy w swojej historii wystartował w wyścigu F1 z silnikiem Renault.
Po raz pierwszy od 2009 roku Force India wyjeżdża bez punktów z Australii.
Drugi rok z rzędu w zespole Sauber swój debiut w F1 zaliczył junior Ferrari i w obu przypadkach drugi kierowca tego zespołu – Marcus Ericsson – nie ukończył wyścigu.
Piąte pole startowe Kevina Magnussena, to najlepszy wynik dla zespołu Haas F1 Team w historii.
Obaj kierowcy zespołu Haas odpadli z wyścigu jadąc na czwartym i piątym miejscu po problemach ze źle przykręconymi kołami. Podobnego pecha mieli kierowcy stajni Force India w GP Malezji 2013. Wtedy obaj kierowcy wycofali się z rywalizacji w ciągu pięciu okrążeń po problemach z nakrętkami kół po pit-stopach.
Cztery samochody z silnikiem Ferrari ustawiły się w czołowej szóstce na polach startowych. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w GP Włoch 1961, gdy w czołowej szóstce było aż pięć samochodów z silnikiem Ferrari.
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii toru Albert Park w Melbourne. Hamilton podczas kwalifikacji osiągnął czas 1:21,164. Poprzedni rekord również należał do Brytyjczyka, który ustanowił go w zeszłorocznych kwalifikacjach – 1:22,188.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: