Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Austrii 2015 na torze Red Bull Ring. Dominacja Mercedesa oznacza, że cały czas najwięcej miejsca poświęcam temu zespołowi i ich kierowcom. Lewis Hamilton w kilku zestawieniach wyrównał lub zbliża się do rekordów, a Nico Rosberg pierwszy raz pokonał Hamiltona startując z dalszej pozycji. Będzie także o osobistych rekordach Felipe Massy, Pastora Maldonado czy Fernando Alonso.
Nico Rosberg wygrał 11 wyścig F1 w karierze. Tyle samo zwycięstw mają na swoim koncie Jacques Villeneuve, Rubens Barrichello i Felipe Massa.
Nico Rosberg startując do wyścigu z dalszej pozycji niż Lewis Hamilton wyprzedził go i pokonał na mecie. Nigdy coś takiego nie zdarzyło się odkąd jeżdżą razem w Mercedesie. Rosberg notował lepsze miejsca na mecie gdy obaj do niej dojeżdżali, tylko gdy startował do wyścigu z lepszego pola startowego lub Hamilton miał jakieś problemy np. w tym roku w Monaco gdzie stracił pozycje przez niepotrzebną wizytę w boksach.
Nico Rosberg po raz 31 startował do wyścigu z pierwszego rzędu – podobny wynik zanotował Niki Lauda.
Hamilton i Rosberg zanotowali 16 dublet w barwach Mercedesa. Czym wyrównali wynik Sebastiana Vettela i Marka Webbera w Red Bullu w latach 2009 – 2013. Tylko Michael Schumacher i Rubens Barrichello w Ferrari w zanotowali więcej dubletów w jednym zespole – 24.
Hamilton prowadził przez 3 okrążenia w GP Austrii 2015. Tym samym wyrównał 45-letni rekord Jackiego Stewarta (od GP USA 1968 do GP Belgii 1970). Obaj prowadzili przez chociaż jedno okrążenie w 17 kolejnych wyścigach. Stewart kolejny wyścig spędził cały czas na drugiej pozycji. Czy Hamilton pobije ten rekord?
Lewis Hamilton stanął po raz 78 na podium, czym wyrównał wynik Kimiego Raikkonena. Obaj zajmują piąte miejsce w tym rankingu. Ayrton Senna ma tylko dwa podia więcej.
Hamilton po raz 15 z rzędu stał na podium. Wyrównał tym samym wynik Fernando Alonso z sezonów 2005-2006. Dłuższą serię od nich miał tylko Michael Schumacher – 19 miejsc na podium z rzędu.
Od początku sezonu 2014, jeśli Hamilton dojeżdża do mety, to zawsze pojawia się na podium.
Hamilton zanotował 45 Pole Position, tyle samo ma ich Sebastian Vettel. Lepsi od nich są tylko Michael Schumacher (68) i Ayrton Senna (65).
Hamilton startował z Pole Position na 22 różnych torach, czym wyrównał rekord Alaina Prosta. Ma spore szanse pobić ten wynik, bo nigdy nie miał PP na obecnych w kalendarzu torach: Suzuka w Japonii, Austin w USA i Autodromo Hermanos Rodriguez w Meksyku.
Hamilton startował z PP do 21 różnych Grand Prix. Jest to nowy rekord. Po 20 Grand Prix z Pole Position ma swoim koncie mają Sebastian Vettel i Alain Prost. Hamilton zdobył PP na dwóch torach w Niemczech. A Prost na dwóch torach w Belgii i w dwóch Brazylii.
Hamilton jest pierwszym Brytyjczykiem, który zdobył Pole Position w Austrii od 1976 roku i Jamesa Hunta.
Hamilton po 16 z rzędu startował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu. Czym wyrównał trzeci wynik w historii – Alaina Prosta w całym sezonie 1993. Liderem w tym zestawieniu jest Sebastian Vettel, który w sezonach 2010-2011 startował z pierwszego rzędu w 25 kolejnych wyścigach.
Mercedes w ósmym kolejnym wyścigu miał dwóch kierowców na podium. Seria ta trwa od początku tego sezonu. Znowu poprawili rekord we współczesnej F1 (dwa bolidy na zespół). Lepsze było tylko Ferrari w latach 1952-1953, ale wystawiali wtedy cztery samochody.
Był to 27 kolejny wyścig, gdy minimum jeden kierowca Mercedesa stał na podium. Rekord dzierży Ferrari – 53 takie kolejne wyścigi od GP Malezji 1999 do GP Japonii 2002.
Felipe Massa zanotował swoje 40 podium w karierze.
Massa przekroczył granicę 1000 punktów w karierze.
Massa również przekroczył dystans 60 000 km przejechanych w wyścigach F1. Daje mu to szóste miejsce w historii. Liderujący Michael Schumacher przejechał 81 188 km.
Sebastian Vettel wyrównał swój osobisty rekord – w 19 kolejnym wyścigu zdobył minimum jeden punkt. Poprzednio miał taką serię w latach 2010-2011.
Pastor Maldonado wyrównał dwa swoje osobiste rekordy – punktował w dwóch kolejnych wyścigach oraz startował do wyścigu po raz trzeci z rzędu z pierwszej dziesiątki. Poprzednio zdarzyło mu się to pod koniec sezonu 2012.
Max Verstappen drugi raz w karierze zdobył punkty.
Fernando Alonso pierwszy raz w karierze nie ukończył czterech wyścigów z rzędu.
Oba bolidy McLarena odpadły z rywalizacji po ośmiu okrążeniach. Gorszy wynik zanotowali ostatni raz podczas GP USA 2006, gdy na starcie Juan Pablo Montoya uderzył w bolid Kimiego Raikkonena i obaj wycofali się z rywalizacji. Dla Montoyi był to ostatni wyścig w F1 w karierze.
Po raz pierwszy od dołączenia do Red Bulla, Daniel Ricciardo nie awansował do trzeciej części kwalifikacji.
Drugi raz w historii F1 dwóch byłych mistrzów świata startowało do wyścigu z dwóch ostatnich pozycji. Jenson Button i Fernando Alonso dołączyli do Jacka Brabhama i Grahama Hilla w GP Kanady 1970.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów znajdziecie TUTAJ.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: