Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Belgii 2020″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton po raz czwarty na torze Spa-Francorchamps, piąty w tym sezonie, oraz 89. w karierze wygrał wyścig Formuły 1. Brakuje mu jeszcze dwóch zwycięstw do wyrównania rekordu Schumachera.
Hamilton wygrał wyścig F1 po raz 68. w barwach Mercedesa. Rekord zwycięstw w barwach jednego zespołu należy do Schumachera, który 72 razy wygrywał dla Ferrari.
Hamilton zanotował piąte Pole Position w tym roku, a także szóste do wyścigu o GP Belgii. Brytyjczyk ma łącznie 93 PP w F1 na swoim koncie.
Hamilton zanotował 157. finisz na podium.
Hamilton po raz dziewiąty w karierze finiszował na podium po wyścigu o GP Belgii na torze Spa-Francorchamps. Wyrównał w ten sposób rekord tego toru należący do Schumachera.
Hamilton zdobył punkty w 40. kolejnym wyścigu i poprawił własny rekord F1. Teraz jego celem jest rekord Nicka Heidfelda, który był sklasyfikowany w 41. kolejnych wyścigach.
Hamilton po raz 22. w karierze wygrał wyścig F1 prowadząc w nim od startu do mety. Drugi raz w takim dominującym stylu wygrał w Belgii (poprzedni raz w 2010 roku). Brytyjczyk poprawił własny rekord Formuły 1.
Hamilton po raz 151. wystartował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu, po raz dziewiąty miało to miejsce w Belgii.
Hamilton pobił kolejny rekord Schumachera. Brytyjczyk prowadził łącznie przez 24 244 kilometrów w wyścigach F1. Poprzedni rekord Schumachera wynosił 24 148 kilometrów na prowadzeniu. W statystykach osobno liczą się okrążenia na prowadzeniu i pod tym względem Hamilton jest jeszcze na drugiej pozycji.
Tor Spa-Francorchamps jest najbardziej pechowym dla Hamiltona w całym kalendarzu, bo nie ukończył na nim czterech wyścigów – zawsze z powodu udziału w kraksie.
Osiągnięcia dotyczące kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Valtteri Bottas zanotował 51. podium w karierze i wyrównał wynik Miki Hakkinena. Z fińskich kierowców lepszy jest tylko Kimi Raikkonen – 103 podia.
Drugie miejsce to najlepszy wynik Bottasa w wyścigach o GP Belgii.
Bottas po raz 69. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Bottas pierwszy raz w karierze startował do wyścigu o GP Belgii z pierwszego rzędu.
Bottas ukończył wszystkie wyścigi na torze Spa w których wziął udział.
Bottas od 2015 roku w każdym kolejnym wyścigu o GP Belgii osiąga lepszy wynik. Jego miejsca w kolejnych wyścigach o GP Belgii od 2015 roku: 9, 8, 5, 4, 3, 2.
Max Verstappen zanotował 37. podium w karierze.
Verstappen finiszował na podium w szóstym kolejnym wyścigu. Wyrównał w ten sposób najlepsze osiągniecie w karierze. Poprzedni raz miał taką passę na przełomie sezonów 2018 i 2019.
Pozostali kierowcy
Daniel Ricciardo po raz pierwszy w tym sezonie, pierwszy w barwach zespołu Renault i pierwszy na torze Spa-Francorchamps wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Australijczyk ma łącznie na swoim koncie 14 najszybszych okrążeń w F1.
Czwarte pole startowe, to najlepszy wynik Ricciardo w całej karierze w F1 na torze Spa-Francorchamps.
Esteban Ocon finiszował na piątej pozycji. To jego najlepszy wynik w barwach Renault. W całej swojej karierze Francuz miał jeszcze dwa piąte miejsca w 2017 roku. Wyższej pozycji w F1 nigdy nie zajął.
Alexander Albon wyrównał swój najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – piąte miejsce.
Pierre Gasly zawsze finiszuje w punktach w wyścigach o GP Belgii.
Lance Stroll punktował w szóstym kolejnym wyścigu. Poprawił najlepsze osiągniecie w karierze.
Stroll w siedmiu tegorocznych wyścigach zdobył więcej punktów (42) co w całym, dotychczas najlepszym w karierze sezonie 2017 (40).
Stroll pierwszy raz awansował do Q3 w kwalifikacjach na torze Spa-Francorchamps w karierze.
Daniił Kwiat pierwszy raz w tym sezonie pokonał Pierre’a Gasly w kwalifikacjach.
Kwiat zanotował najlepsze kwalifikacje w tym sezonie – 11 pozycja. Rosjanin nigdy nie awansował do Q3 w kwalifikacjach na torze Spa-Francorchamps w karierze w F1.
Kwiat wystartował w setnym wyścigu Formuły 1 w karierze.
Kimi Raikkonen w Alfie Romeo był najlepszym kierowcą korzystającym z silnika Ferrari.
Kevin Magnussen na sześć startów tylko raz zdobył punkt w Belgii. W tym sezonie nie poprawił statystyki, bo zajął 17. miejsce.
George Russell wystartował w 28. wyścigu F1. Przez całą karierę nie zdobył żadnego punktu, a z drugiej strony w kwalifikacjach nigdy nie przegrał z zespołowym partnerem.
Antonio Giovinazzi to jedyny kierowca, który zawsze odpada w tym roku w Q1 w kwalifikacjach.
Giovinazzi oba swoje starty w F1 na torze Spa-Francorchamps zakończył widowiskową kraksą po własnym błędzie w środkowym sektorze toru.
Carlos Sainz zanotował najlepsze kwalifikacje na torze Spa-Francorchamps w karierze – siódme miejsce.
Sainz powodu awarii silnika w ogóle nie wystartował do wyścigu. Zanotował w ten sposób pierwsze DNS (did not start) w swojej karierze.
Sainz sześciokrotnie był zgłoszony do GP Belgii, ale ukończył ten wyścig tylko dwukrotnie i zdobył łącznie jeden punkt.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Mercedes zanotował 55. dublet w Formule 1. Po raz trzeci udało im się tego dokonać na torze Spa-Francorchamps.
Mercedes zajął komplet miejsc w pierwszej linii na starcie wyścigu po raz 69. i w ten sposób poprawił własny rekord F1.
Mercedes po raz pierwszy od 2015 roku zajął cały pierwszy rząd na starcie do GP Belgii.
Jeden z kierowców Mercedesa prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 30. kolejnych wyścigach. To druga co do długości passa w historii F1. Rekord należy do Williamsa z lat 1995 – 1997 i wynosi 31 kolejnych wyścigów z prowadzeniem.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy w komplecie awansują do Q3 w czasówkach w tym roku.
Red Bull w ostatnich czasach miał kilka pechowych wyścigów o GP Belgii. Zdobyli podwójne punkty w 2020 roku, po raz pierwszy od sezonu 2014.
Renault zdobyło 23 punkty w wyścigu o GP Belgii. To najlepszy wynik tej stajni w historii. Oczywiście obecna punktacja umożliwiająca zdobycie tylu punktów w jednym wyścigu obowiązuje od 2010 roku, więc wcześniej nie było to możliwe.
McLaren miał najlepsze kwalifikacje w Belgii od 2014 roku. W obu przypadkach kierowcy zajęli 7. i 10. miejsce.
McLaren zdobył punkty w Belgii po raz pierwszy od 2016 roku. Wtedy również jeden kierowca był na siódmym miejscu.
Sebastian Vettel i Charles Leclerc zajęli na mecie odpowiednio 13. i 14. miejsce. Poprzedni wyścig F1 w którym obaj kierowcy Ferrari dojechali do mety i nie zdobyli punktów to GP Wielkiej Brytanii 2010 – Fernando Alonso i Felipe Massa zajęli odpowiednio 14. i 15. miejsce. Wtedy jednak Hiszpan otrzymał karę, a Massa miał przebite koło. Ten słaby wynik był więc rezultatem losowych zdarzeń. Pod względem czystej formy kierowcy Ferrari równie słabo spisali się poprzedni raz w GP Abu Zabi 2009, gdy Kimi Raikkonen i Giancarlo Fisichella zajęli odpowiednio 12. i 16. miejsce na mecie.
Poprzedni raz Ferrari nie zdobyło punktów w GP Belgii w 1998 roku.
Po raz pierwszy w historii żaden kierowca Ferrari nie zakwalifikował się w czołowej dziesiątce do wyścigu F1 na torze Spa-Francorchamps. Łącznie Formuła 1 gościła na tym obiekcie 53 razy.
Żaden kierowca Ferrari nie awansował do Q3 w kwalifikacjach po raz pierwszy od GP Wielkiej Brytanii 2014.
W 2019 roku obaj kierowcy Haasa awansowali do Q3 w kwalifikacjach w Belgii, a w tym roku obaj odpadli już w Q1.
Williams to jedyny zespół, który w tym roku jeszcze nie zdobył punktu.
GP Belgii 2020 było wyścigiem numer 1000 w którym wziął udział samochód z silnikiem Ferrari. Zespół Ferrari ma na swoim koncie 998 wyścigów F1. Dwa wyścigi różnicy to GP USA 1960 i GP Wielkiej Brytanii 1966. W obu tych zawodach zespół Ferrari nie wziął udziału, a startował jeden kierowca w samochodzie Cooper z silnikiem Ferrari.
Pozostałe ciekawostki
Charles Leclerc na końcu prostej Kemmel zanotował najwyższą prędkość maksymalną w wyścigu – 359,4 km/h. To najwyższa prędkość maksymalna odnotowana w oficjalnym punkcie pomiaru w tym roku. Leclerc osiągnął ją wykorzystując cień aerodynamiczny przy próbie ataku na Vettela. Rok temu największa prędkość maksymalna w tym miejscu wyniosła 356,2 km/h, a tak szybko pojechał Daniił Kwiat. 359,4 km/h to prawdopodobnie najwyższa prędkość maksymalna zanotowana przez bolid F1 na torze Spa-Francorchamps. Prawdopodobnie, bo brakuje danych aby móc porównać ją na przestrzeni wszystkich sezonów.
Hamilton, Bottas i Verstappen po raz dziesiąty stali razem na podium. Tylko cztery inne tria częściej były w takiej sytuacji. Biorąc pod uwagę obecny układ sił, to takie podium możemy widzieć częściej w tym roku. Rekordowy wynik to 14 podiów w składzie: Hamilton, Rosberg, Vettel.
Hamilton to jedyny kierowca, który zdobył punkty w każdym tegorocznym wyścigu.
Verstappen, i Russell są niepokonani w tym sezonie w wewnętrznych pojedynkach w kwalifikacjach.
Hamilton, Bottas, Verstappen i Norris zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym roku.
Daniel Ricciardo wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Kierowcą Renault, który poprzedni raz wykręcił najszybsze kółko podczas wyścigu był Robert Kubica w GP Kanady 2010.
Ricciardo wykręcając najszybsze okrążenie w wyścigu sprawił, że Hamilton nie osiągnął siódmego w karierze wielkiego szlema (Pole Position, wygrana, prowadzenie przez cały dystans i najszybsze okrążenie). Hamilton ma sześć wielkich szlemów, a przed nim jest tylko Jim Clark, który ma ich osiem. Ten rekord F1 ma aż 55 lat. To drugi wyścig z rzędu w którym inny kierowca w końcówce wykręca najszybsze okrążenie i odbiera wielkiego szlema Hamiltonowi.
Do Q3 w kwalifikacjach awansowali przedstawiciele tylko pięciu zespołów.
W 120. ostatnich sesjach kwalifikacyjnych najszybsi byli tylko kierowcy Mercedesa, Ferrari i Red Bulla. Felipe Massa w GP Austrii 2014 w barwach Williamsa, to ostatni kierowca spoza tych trzech zespołów który był najszybszy w kwalifikacjach.
W tym roku dwukrotnie kierowcy zanotowali DNS (Hulkenberg w Wielkiej Brytanii i Sainz w Belgii). W całych dwóch poprzednich sezonach nie było ani jednej takiej sytuacji.
Po raz drugi w w historii GP Belgii trzech najszybszych kierowców z kwalifikacji ukończyło wyścig na tych samych pozycjach. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w 2007 roku.
W GP Belgii 2020 nie wystartował żaden Hiszpan. Poprzednim wyścigiem F1 bez kierowcy z tego kraju było GP USA 2005.
Czasy okrążeń
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii obecnej konfiguracji toru Spa-Francorchamps w Belgii. Hamilton podczas trzeciego segmentu kwalifikacji osiągnął czas 1:41,252. Brytyjczyk poprawił rekord Vettela z 2018 roku, który wynosił 1:41,501.
W związku z wczesnymi pit-stopami nikt nie był w stanie ustanowić nowego rekordu toru (najszybsze okrążenie z wyścigu). Najlepszy wynik Daniela Ricciardo był o 1,2 sekundy słabszy niż rekord Bottasa z 2018 roku – 1:46,286.
Oglądalność GP Belgii 2020 w Polsce
Wyścig o GP Belgii 2020 Formuły 1 na antenie Eleven Sports 1 oglądało w telewizji średnio 252 000 widzów, a kwalifikacje 178 000. Oba wyniki wyraźnie wzrosły w porównaniu do poprzedniego wyścigu o GP Hiszpanii dwa tygodnie temu. Wyścig był także transmitowany przez otwarty Polsat (po raz drugi w tym sezonie) i tym kanale oglądało go średnio 320 000 widzów. Jest to bardzo słaby wynik biorąc pod uwagę na transmisję w niekodowanym kanale. Polsat natomiast w ogóle nie promuje transmisji wyścigów F1 na swojej antenie i jest to bardzo dziwna sytuacja. W tym roku mają jeszcze pokazać więcej wyścigów.
Rok temu GP Belgii rozegrane w tym samym terminie oglądało w Eleven Sports 1 średnio 287 000 widzów, a dodatkowo w TVP Sport druga połowa wyścigu miała średnio 363 000 widzów. Tegoroczne wyniki są więc słabsze, ale biorąc pod uwagę brak Roberta Kubicy, to spadek nie jest duży.
F1 GP Belgii, Nielsen, 4+, AMR
Eleven
kwalifikacje 178 tys
wyścig 252 tysPolsat 320 tys
— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) August 31, 2020
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: