Zapraszam na tradycyjne, statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Chin 2017. W statystykach podsumowujących drugi wyścig sezonu dominują osiągnięcia Lewisa Hamiltona.
Lewis Hamilton zanotował 54. zwycięstwo w karierze.
Lewis Hamilton jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym zawodnikiem w wyścigach F1 w Chinach. Na torze W Szanghaju wygrał pięć wyścigów, sześć sesji kwalifikacyjnych oraz osiem razy stał na podium. Wszystko to w czasie 11 wyścigów.
GP Chin i tor w Szanghaju to pierwsze miejsce gdzie Hamilton osiem razy stał na podium. Z obecnej stawki podobnym osiągnięciem mogą się pochwalić Fernando Alonso – Brazylia, oraz Kimi Raikkonen – Bahrajn. Pod tym względem najlepszy jest Michael Schumacher, który na trzech torach zanotował po 12 miejsc na podium.
Hamilton po raz 11. w karierze zanotował hat-trick (Pole Position, zwycięstwo i najszybsze okrążenie w wyścigu). Wyrównał tym samym wynik Jima Clarka. Obaj zajmują drugie miejsce w tym zestawieniu, a prowadzi Michael Schumacher – 22 hat-tricki.
Lewis Hamilton zanotował trzeci wielki szlem w karierze (Pole Position, zwycięstwo i najszybsze okrążenie w wyścigu oraz prowadzenie przez cały dystans). To ósmy wynik w historii. Najwięcej razy w ten sposób dominował Jim Clark – 9 wielkich szlemów. Z obecnej stawki o jeden wielki szlem od Hamiltona więcej ma Sebastian Vettel.
Michael Schumacher zdominował wiele wyścigów w swojej karierze, ale jak widać ma mało wielkich szlemów (5), a dużo hat-tricków (22). Przyczyną jest tankowanie. Schumi dominował w F1, gdy obowiązywało tankowanie w czasie rywalizacji. Dlatego zwykle musiał oddać na chwilę prowadzenie w zawodach przez zjazd do boksu.
Hamilton zanotował podium numer 106 w karierze, czym wyrównał wynik Alaina Prosta. Przed tą dwójką jest tylko Michael Schumacher – 155 miejsc na podium. Hamilton zanotował podium numer 106 w swoim 190. wyścigu. Prost potrzebował na to 199 wyścigów. Schumacher był szybszy od Hamiltona o 21 wyścigów.
Lewis Hamilton poprawił należący do niego rekord Formuły 1. Zdobywał co najmniej jedno Pole Position i jedno zwycięstwo w każdym z sezonów w których brał udział. Ta passa wynosi już 11 sezonów.
Hamilton jest drugim po Schumacherze kierowcą w historii, który może pochwalić się pięcioma zwycięstwami na trzech różnych torach.
Hamilton ma na swoim koncie 63 Pole Position. Przed nim tylko Ayrton Senna (65) i Schumacher (68).
Hamilton jako drugi kierowca w historii po Sennie może pochwalić się dwoma seriami sześciu kolejnych Pole Position.
Hamilton po raz 32. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. To czwarty wynik w historii.
Hamilton i Vettel mają na swoim koncie po 43 punkty i razem prowadzą w klasyfikacji generalnej kierowców. Ostatni raz dwóch zawodników było na prowadzeniu z taką samą ilością punktów po GP Hiszpanii 2012 – Vettel i Alonso.
Dla Lewisa Hamiltona był to 190. wyścig F1 w karierze, a dla Sebastiana Vettela 180.
Hamilton wygrał siedem ostatnich wyścigów Formuły 1 rozgrywanych w deszczowych lub częściowo deszczowych warunkach. Jego passa zaczęła się w GP Japonii 2014. Później były wyścigi w: Wielkiej Brytanii 2015, USA 2015, Monako 2016, Wielkiej Brytanii 2016, Brazylia 2016 i w końcu Chiny 2017. Tę ciekawostkę podrzucił Krzysztof na Facebooku (KLIK).
Sebastian Vettel zanotował 88. podium w karierze i jest piąty w tym zestawieniu.
Max Verstappen zanotował ósme podium w karierze w Formule 1. Po raz pierwszy dokonał tego startując spoza czołowej dziesiątki.
Po raz pierwszy Hamilton, Vettel i Verstappen razem stali na podium.
Sergio Perez zdobywa punkty od 12. kolejnych wyścigów. To najlepsza passa obecnie w F1.
Kevin Magnussen zdobył swoje pierwsze punkty w zespole Haas.
Dla Nico Hulkenberga był to 117. start w wyścigu F1 w karierze i cały czas nie może pochwalić się miejscem na podium. Tylko Adrian Sutil (128) oraz Pierluigi Martini (118) wzięli udział w większej liczbie wyścigów F1 i nie zdobyli w nich ani jednego podium.
Fernando Alonso ukończył wszystkie dotychczasowe wyścigi F1 w Chinach i tylko raz był zdublowany. Tym razem z powodu awarii samochodu nie dojechał do mety.
Mercedes, Ferrari i Force India w tym sezonie w obu wyścigach miały dwóch kierowców w punktowanej dziesiątce.
GP Chin 2017 było wyścigiem numer 150 dla fabrycznego zespołu Mercedesa w F1. W tym czasie ich kierowcy zanotowali 65 zwycięstw, 75 Pole Position oraz 131 miejsc na podium.
Mercedes jest najbardziej utytułowanym zespołem w Chinach z pięcioma zwycięstwami na koncie.
W 2007 roku Ferrari po raz ostatni w dwóch pierwszych wyścigach sezonu miało swojego reprezentanta w pierwszym rzędzie na starcie do wyścigu. Powtórzyli ten wynik w tym sezonie po dziesięciu latach.
Co najmniej jeden zawodnik Red Bulla ukończył zawody F1 na podium w 100. różnych Grand Prix. Łącznie mają 136 miejsc na podium.
Siódme pole startowe Nico Hulkenberga jest najlepszym wynikiem dla zespołu z Enstone (Renault, a wcześniej Lotus) od GP Belgii 2015.
Oba samochody zespołu McLaren nie dotarły do mety po raz pierwszy od GP Singapuru 2015.
Minęło 80 wyścigów od ostatniego zwycięstwa McLarena w Formule 1 – Brazylia 2012.
Lewis Hamilton wygrał kwalifikacje w czasie 1:31,678. To najszybsze okrążenie w historii toru w Szanghaju. Dotychczasowy rekord wynosił 1:32,238, a ustanowił go Michael Schumacher w 2004 roku. Tegoroczny czas Pole Position jest o niecałe cztery sekundy lepszy niż w 2016 roku.
Podczas wyścigu zanotowano 54 manewry wyprzedzania.
Średnia oglądalność GP Chin (tylko widownia telewizyjna) w telewizji Eleven wyniosła 109 000 widzów. Jak na ten kanał i wczesną godzinę rozpoczęcia jest to wynik bardzo dobry. Jednak w miniony weekend dostęp do tego kanału był bezpłatny m.in. w Cyfrowym Polsacie i Vectrze, więc liczba potencjalnych widzów była kilkukrotnie większa niż zwykle. Nie przełożyło się to na wzrost oglądalności.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: