Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Holandii 2021″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń, frekwencji i oglądalności telewizyjnej.
GP Holandii powróciło do kalendarza Formuły 1 po rekordowo długiej przerwie – 36 lat. Nie było do tej pory tak długiej przerwy między dwoma wyścigami w jednym kraju. Pojawienie się w kalendarzu GP Holandii, a także toru Zandvoort sprawiło, że dla wszystkich kierowców było to nowe miejsce rywalizacji w F1, a więc mieli szansę na rekordy w kategoriach dotyczących różnych Grand Prix lub różnych torów.
Rekordy Maxa Verstappena
Max Verstappen po raz pierwszy wygrał wyścig o GP Holandii, było to również jego siódme zwycięstwo w tym sezonie oraz 17. w karierze.
Verstappen jest obecnie liderem w historii F1 pod względem liczby zwycięstw bez mistrzowskiego tytułu. Gdy zdobędzie swój pierwszy tytuł, to ten rekord wróci do Stirlinga Mossa.
Verstappen zanotował 52. podium w karierze.
Verstappen po raz siódmy w tym sezonie i dziesiąty w karierze wywalczył Pole Position.
Verstappen po raz 22. z rzędu w kwalifikacjach zajął jedno z trzech czołowych miejsc.
Verstappen zdobył punkty w 100. wyścigach F1. Wystartował łącznie w 132 Grand Prix.
Verstappen przekroczył barierę 1 000 okrążeń na prowadzeniu w wyścigach F1 jako 19. kierowca w historii.
Verstappen został pierwszym kierowcą z Holandii, który wywalczył Pole Position lub wygrał wyścig w swoim domowym wyścigu. W całej historii F1 Pole Position w domowym wyścigu zdobyło 35. kierowców, a domowy wyścig wygrało 34.
Osiągnięcia kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Lewis Hamilton zanotował 175. podium w karierze.
Hamilton startował w wyścigach F1 na 34. różnych torach i tylko na jednym nigdy nie stał na podium. Tym torem jest Buddh International Circuit w Indiach. Hamilton jest wyraźnym rekordzistą F1 pod względem podiów na różnych torach i w różnych Grand Prix.
Hamilton po raz czwarty w tym sezonie i 57. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Brakuje mu jeszcze 20. takich osiągnięć do rekordu Schumachera.
Hamilton pierwszy raz wykręcił najszybsze okrążenie na torze Zandvoort. To oznacza, że osiągnął najszybsze okrążenia na 25. różnych torach i został samodzielnym rekordzistą F1. Schumacher dokonał tego na 24. różnych torach. Hamilton już wcześniej był samodzielnym rekordzistą pod względem najszybszych okrążeń w różnych Grand Prix, teraz ten wynik poprawił do 25 (Schumacher ma 22).
Hamilton zdobył podczas całej kariery w F1 do tej pory 3999.5 punktów.
Valtteri Bottas zanotował 63. podium w karierze.
Bottas po raz 92. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Pozostali kierowcy
Pierre Gasly wyrównał swój najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – czwarte miejsce.
Gasly po raz szósty w karierze ukończył wyścig na jednym z czterech czołowych miejsc.
Sergio Perez odpadł w Q1 w kwalifikacjach. To jego najgorszy wynik w czasówce od GP Styrii 2020.
Perez zakończył serię trzech wyścigów bez punktów.
Lando Norris pierwszy raz w tym sezonie nie awansował do Q3 w kwalifikacjach.
Antonio Giovinazzi osiągnął swój najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – siódme miejsce.
Robert Kubica wrócił do F1 zastępując Raikkonena. Był to jego 98 wyścig w karierze.
Między pierwszym, a ostatnim startem Kubicy w Formule 1 minęło 15 lat i 30 dni. Kariera tylko 11 kierowców była dłuższa licząc w ten sposób. Jeśli Kubica wystartuje w GP Włoch, to awansuje na 11 miejsce. Najdłuższą karierę miał Michael Schumacher: 21 lat i 3 miesiące.
Kubica w kwalifikacjach zajął 18. miejsce. Poprzedni raz wywalczył lepsze miejsce w kwalifikacjach w GP Abu Zabi 2010.
Kimi Raikkonen poprzedni raz nie wystartował do GP Malezji 2017, gdy miał awarię przed startem. GP Holandii 2021 opuścił ze względu na zakażenie koronawirusem.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Red Bull zanotował 72. zwycięstwo w Formule 1.
Red Bull w erze hybrydowych silników V6 Turbo wygrał 13 wyścigów z Hondą (na 51 startów), a z Renault 12 wyścigów (na 100 startów).
Red Bull ma na swoim koncie 70. Pole Position w F1.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
Alfa Romeo w swoim podsumowaniu wyścigu napisała, że sobotni wynik Giovinazziego to ich najlepszy wynik w erze hybrydowej. Giovinazzi stracił tylko 1,02% do czasu dającego Pole Position. Nie weryfikowałem tej liczby, bo to wymagałoby zbyt długiego sprawdzania, wierzę zespołowi że dobrze to policzyli.
Żaden zespół nie wywalczył w tym sezonie dubletu.
Pozostałe ciekawostki
Holandia miała 15 kierowców w Formule 1. Wywalczyli oni łącznie 17 zwycięstw, 10 Pole Position, 14 najszybszych okrążeń i 54 podia. Dlaczego Max Verstappen jest tam tak popularny, mimo że mieli wielu zawodników? Bo on zdobył 17 zwycięstw, 10 PP, 14 najszybszych okrążeń i 52 podia. Brakujące dwa podia dla Holandii wywalczył Jos Verstappen w 1994 roku. Bardzo podobna sytuacja była w Hiszpanii – stąd ogromne zainteresowanie Alonso na początku XXI wieku. W Niemczech przed Schumacherem kierowcy także mieli bardzo mało sukcesów.
Hamilton, Bottas i Verstappen zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie. Z tego grona w Holandii odpadł Norris.
Gasly, Russell i Schumacher* są niepokonani w wewnątrz-zespołowych pojedynkach kwalifikacyjnych w tym sezonie. Schumacher nie wziął udziału w czasówkach w Monako oraz na Węgrzech, więc nie można mu zaliczyć tamtych porażek.
Żaden kierowca z Holandii nie zajął wcześniej miejsca w czołowej piątce w domowym wyścigu.
Kierowcy 12. różnych krajów wygrywali domowe wyścigi w Formule 1.
Verstappen, Hamilton i Bottas po raz 18. stali razem na podium (kolejność nie ma znaczenia). Kolejny raz w w tym sezonie poprawili rekord trójki kierowców, którzy najczęściej razem finiszowali na podium.
Tylko trzej kierowcy przejechali pełny dystans wyścigu. Reszta była zdublowana.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy
Tor Zandvoort powrócił w 2021 roku do kalendarza F1, a w zeszłym roku został przebudowany. Z tego powodu rekordy okrążeń liczą się od nowa i zostały ustanowione podczas minionego weekendu.
Max Verstappen wygrał kwalifikacje do GP Holandii 2021 z czasem 1:08,885. Tylko dwa tory w obecnym kalendarzu mają krótsze okrążenia pod względem czasu potrzebnego do zdobycia Pole Position: Red Bull Ring i Interlagos.
Lewis Hamilton osiągnął najszybsze okrążenie w wyścigu. Brytyjczyk na 72. kółku wyścigu wykręcił czas 1:11,097. Jest to nowy, oficjalny rekord toru Zandvoort (rekordy toru liczą się z okrążeń wykręconych w wyścigach).
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Antonio Giovinazzi. Włoch w punkcie pomiaru prędkości na końcu prostej startowej odnotował 328,2 km/h. Nie ma oczywiście porównania do zeszłego roku.
Najszybszy pit-stop podczas GP Holandii 2021 wykonali mechanicy Red Bulla. Na 40. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Maxa Verstappena w 2,15 sekundy. Od przerwy wakacyjnej w F1 obowiązuje nowa dyrektywa techniczna dotycząca pit-stopów, która nieco je spowolniła. Prawdopodobnie nie będzie już zmian kompletu kół w czasie poniżej dwóch sekund.
Frekwencja na GP Holandii 2021
Niedzielny wyścig o GP Holandii śledziło na trybunach toru Zandvoort niecałe 70 000 kibiców. Pierwotnie sprzedano 100 500 biletów, a więc komplet przygotowanych wejściówek. Holenderski rząd wprowadził związane z koronawirusem ograniczenie frekwencji do 2/3, dlatego organizatorzy musieli zwrócić części kibiców pieniądze. Organizatorzy podawali, że codziennie na torze było ponad 65 000 osób. GP Holandii to jeden z nielicznych wyścigów gdzie faktycznie na trybunach były tłumy kibiców każdego dnia. W 2022 roku, jeśli nie będzie żadnych ograniczeń, to możemy spodziewać się 105 000 kibiców w Zandvoort. Na więcej nie ma szans, bo rozłożono tyle trybun ile udało się zmieścić.
GP Holandii to wyścig w całości organizowany z prywatnych środków. Budżet był tak rozplanowany, że potrzebowali sprzedać komplet biletów. Przez restrykcje stracili 10 mln euro, ale kilku sponsorów pomogło spiąć finanse.
Oglądalność GP Holandii 2021 w Polsce
GP Holandii zanotowało znacznie lepszą oglądalność niż zeszłotygodniowe GP Belgii. To porównanie nie jest dobre, bo oglądalność zawodów w Belgii była bardzo słaba z powodu czterogodzinnej transmisji z opadów deszczu, a nie ścigania. GP Holandii oglądało 254 000 widzów i jest to wynik na poziomie średnich wyników z zeszłego sezonu oraz kilku pierwszych wyścigów tego roku. Jestem tym wynikiem rozczarowany, bo przecież start Roberta Kubicy wzbudził duże zainteresowanie, ale jak widać nie przełożyło się to na widzów przed telewizorami.
Tydzień temu na GP Belgii zasadzało się 135 tys widzów, wczoraj było to 254 tys. Trochę wzrosło, ciekawe dlaczego 😜
— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) September 6, 2021
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: