Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Japonii 2022″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń oraz frekwencji na trybunach.
Rekordy Maxa Verstappena
Max Verstappen po raz drugi w karierze został mistrzem świata Formuły 1.
Verstappen to 17. kierowca, który zdobył minimum dwa tytuły mistrzowskie F1.
Verstappen zapewnił sobie drugi tytuł mistrzowski w F1 mając 25 lat. Pod tym względem lepszy od niego jest tylko Vettel, który drugi tytuł zapewnił sobie mając 24 lata i 3 miesiące.
Verstappen swój pierwszy tytuł mistrzowski zdobył po zaciętej walce w finale sezonu w GP Abu Zabi 2021. Rok później wygrał z dużą przewagą w GP Japonii 2022 na cztery wyścigi przed końcem sezonu. Sebastian Vettel swój pierwszy tytuł mistrzowski zapewnił sobie w finale sezonu w Abu Zabi 2010. Rok później wygrał z dużą przewagą w GP Japonii 2011 na cztery wyścigi przed końcem sezonu. Jeżeli Verstappen będzie nadal naśladował Vettela, to za rok zapewni sobie tytuł w Brazylii.
Verstappen zapewnił sobie drugi tytuł mistrzowski 9 października 2022 roku w Japonii. Vettel swój drugi tytuł zapewnił sobie w tym samym miejscu dokładnie 11 lat wcześniej – 9 października 2011.
Verstappen wygrał wyścig F1 po raz pierwszy w Japonii, a także po raz 12. w tym sezonie i 32. w karierze.
Verstappen wygrał 12 wyścigów w tym sezonie, to trzeci wynik w historii F1. Więcej razy wygrywali tylko Schumacher i Vettel – po 13 razy. Verstappen ma realną szansę aby pobić ich rekord w tym roku.
Verstappen po raz pierwszy na torze Suzuka, a także po raz piąty w tym sezonie i 18. w karierze wywalczył Pole Position.
Verstappen zdobył Pole Position z przewagą 0,010 sekundy nad Leclerciem, to najmniejsza różnica w tym sezonie.
Verstappen po raz pierwszy w karierze prowadził w wyścigu na torze Suzuka.
Verstappen zanotował 74. podium w karierze.
Osiągnięcia pozostałych kierowców, którzy finiszowali na podium
Sergio Perez zanotował 24. podium w karierze.
Perez wszystkie tegoroczne wyścigi w których dojechał do mety, ukończył w czołowej szóstce.
Perez zanotował najlepsze kwalifikacje (czwarte miejsce) i wyścig (drugie miejsce) w karierze w GP Japonii. Do tej pory jego rekordem była siódma pozycja w wyścigu.
Charles Leclerc zanotował 22. podium w karierze.
Leclerc po raz czwarty z rzędu wywalczył podium. To jego najlepsza seria w tym roku i wyrównanie rekordu osobistego z sezonu 2019.
Leclerc po raz 14. startował w tym sezonie do wyścigu z pierwszej linii. Monakijczyk wyrównał osiągnięcie Vettela w 2017 roku. Żaden inny kierowca Ferrari nie miał więcej pierwszych rzędów w sezonie.
Pozostali kierowcy
Esteban Ocon zanotował najlepszy wynik w sezonie – czwarte miejsce w wyścigu.
Lewis Hamilton wystartował w 306 wyścigach F1, wyrównując wyniki Michaela Schumacher i Jensona Buttona. Tylko trzech kierowców miało więcej wyścigów (Alonso, Raikkonen i Barrichello).
Lewis Hamilton ma obecnie tyle samo wyścigów w F1, co Michael Schumacher, gdy kończył karierę. Z tej okazji porównałem ich statystyki. #F1PL #ElevenF1 pic.twitter.com/PcWbgDQ7hu
— Karol z CyrkF1 (@Karol_CyrkF1) October 9, 2022
Hamilton wystartował w 12. wyścigach na torze Suzuka. W 2013 roku wycofał się z powodu awarii, a pozostałe ukończył w TOP5.
Piąte miejsce Hamiltona w wyścigu, to jego najsłabszy wynik na Suzuce odkąd wprowadzono hybrydowe silniki V6 Turbo.
Hamilton zawsze awansuje w kwalifikacjach do Q3 na torach w Japonii (Fuji i Suzuka).
Hamilton pokonał Russella w kwalifikacjach po raz piąty z rzędu. W ostatnich dziesięciu wyścigach wygrywa 8-2 z zastrzeżeniem że jedna z dwóch porażek była w Austrii, gdy obaj kierowcy rozbili się w Q3, ale Russell później.
Sebastian Vettel wystartował w 12. wyścigach na torze Suzuka. W 2017 roku wycofał się z powodu awarii, a pozostałe ukończył w TOP6.
Vettel wyrównał najlepszy wynik w sezonie – szóste miejsce w wyścigu.
Vettel przez całą karierę zawsze awansował do Q3 w kwalifikacjach na torach w Japonii (Fuji i Suzuka).
Fernando Alonso prowadził przez jedno okrążenie w GP Japonii 2022. Hiszpan ustanowił nowy rekord F1 dotyczący czasu jaki upłynął między pierwszym a ostatnim prowadzeniem w wyścigu. Nowy rekord Alonso to 19 lat 6 miesięcy i 16 dni. Przebił wynik Schumachera: 19 lat 1 miesiąc i 9 dni.
Alonso ustanowił ostatni brakujący rekord dotyczący liczby wyścigów w F1 i różnych wariacji na ten temat. GP Japonii 2022 to 279. wyścig w którym Alonso dojechał do mety. Poprzednim rekordem było 278. finiszów Raikkonena.
Alonso poprzedni raz punktował na Suzuce w 2013 roku w barwach Ferrari.
Alonso przegrał najszybsze okrążenie w wyścigu o 0,001 sekundy z Zhou oraz w walce o szóste miejsce z Vettelem o 0,011 sekundy.
Nicholas Latifi po raz pierwszy w tym sezonie zdobył punkty.
Latifi punktował w Formule 1 trzy razy, zawsze w wyścigach rozgrywanych na mokrym torze.
Valtteri Bottas w GP Japonii słabiej niż w 2022 roku w kwalifikacjach i w wyścigu spisał się tylko w debiucie w 2013 roku w Williamsie.
Zhou Guanyu pierwszy raz w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Nie dostał za to osiągnięcie bonusowego punktu, bo ukończył wyścig poza czołową dziesiątką.
Zhou to 136. kierowca, który wykręcił najszybsze okrążenie w historii F1.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Red Bull zanotował 89. zwycięstwo w Formule 1 w tym piąte w GP Japonii.
Red Bull wygrał w tym sezonie 14 wyścigów. Jest to najlepsze osiągnięcie w historii tej stajni, dotychczasowym rekordem było 13 zwycięstw w 2013 roku.
Red Bull poprzedni raz wygrał w Japonii w 2013 roku.
Red Bull wygrał siódmy wyścig z rzędu. Do wyrównania własnego rekordu potrzeba im dwóch zwycięstw. Ogólnym rekordem F1 jest 11 kolejnych zwycięstw McLarena z 1988 roku.
Red Bull przełamał serię sześciu kolejnych zwycięstw Mercedesa w GP Japonii.
Red Bull zanotował piąty dublet w tym sezonie. To najlepszy wynik w historii tego zespołu.
Red Bull wywalczył łącznie 22 dublety w F1.
Red Bull zdobył szóste Pole Position do GP Japonii. Pięć poprzednich wywalczyli w latach 2009 – 2013.
Ferrari nie wygrało w Japonii od 2004 roku i triumfu Schumachera.
Czwarte miejsce Ocona, to najlepszy wynik kierowców Alpine w 2022 roku.
Alpine zanotowało najlepszy wynik w tym sezonie – 18 zdobytych punktów.
Kierowcy Mercedesa w tym sezonie albo dojeżdżają do mety, albo odpadają z wyścigów w wyniku kraksy na pierwszym okrążeniu.
Mercedes zanotował najgorsze kwalifikacje w Japonii od 2012 roku.
Latifi wywalczył najlepszy wynik Williamsa w Japonii od 2015 roku.
Poprzednim kierowcą zespołu z siedzibą w Hinwil (Sauber), który wykręcił najszybsze okrążenie był Esteban Gutierrez w GP Hiszpanii 2013.
Poprzednim kierowcą zespołu nazywającego się Alfa Romeo, który wykręcił najszybsze okrążenie był Andrea de Cesaris w GP Belgii 1983.
Alfa Romeo w dziewięciu rozegranych od lipca wyścigach zdobyła jeden punkt, a w dziewięciu wcześniejszych od marca do czerwca aż 51 punktów. Zespół z Hinwil od lipca pod względem liczby zdobywanych punktów jest najsłabszy w F1.
Pozostałe ciekawostki statystyczne po GP Japonii 2022
Po raz pierwszy w tym sezonie na podium stali razem Verstappen, Perez i Leclerc.
W tym roku podium wywalczyło tylko siedmiu różnych kierowców.
W tym sezonie tylko Verstappen i Sainz zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach.
Najwięcej podiów w tym sezonie wywalczył Verstappen – 14. Leclerc i Perez mają ich po dziewięć.
Zawodnikiem, który przejechał najwięcej okrążeń w tym sezonie jest Lando Norris, który wycofał się w drugiej połowie zawodów o GP Miami, a pozostałe ukończył.
W tym sezonie F1 punkty zdobyło 21. różnych kierowców. Jedynym wyjątkiem jest Nico Hulkenberg, który w dwóch pierwszych wyścigach startował w Astonie Martinie i nie zdobył punktów.
Poprzednim sezonem w którym punktowało więcej niż 21. kierowców był sezon 2005, gdy punkty zdobyło 24. zawodników.
GP Japonii po raz 32. rozegrano na torze Suzuka, a po raz 12. na tym obiekcie rozstrzygnęła się rywalizacja o mistrzowski tytuł kierowców. Suzuka pod tym względem jest najlepszym torem, wyprzedzili Monzę, gdzie mistrzostwo kierowców rozstrzygało się 11 razy.
Poprzedni raz mistrzowski tytuł kierowców został przyznany w Japonii w 2011 roku – Vettel.
Pięciokrotnie kierowcy w bolidach zaprojektowanych przez Adriana Newey’a zapewniali sobie mistrzowskie tytuły na torze Suzuka: 1996 – Hill – Williams, 1998 – Hakkinen – McLaren, 1999 – Hakkinen – McLaren, 2011 – Vettel – Red Bull i 2022 – Verstappen – Red Bull.
16 z 32 wyścigów o GP Japonii na torze Suzuka wygrali kierowcy ruszający z Pole Position.
0,010 sekundy to najmniejsza przewaga zwycięzcy kwalifikacji nad drugim kierowcą w historii zawodów F1 na torze Suzuka.
Kierowcy przejechali tylko 28 z planowanych 53 okrążeń w wyścigu. Był to najkrótszy wyścig na Suzuce w historii. Poprzednim rekordem były 44 w 2014 roku. Wtedy warunki pogodowe były chyba jeszcze gorsze, a kierowcy przejechali dłuższy dystans.
Od 2017 roku kierowca, który wygrał pierwszy wyścig sezonu nie zostawał mistrzem świata. Charles Leclerc ma szansę na wicemistrzostwo, bo w latach 2017 – 2021 zwycięzca otwarcia sezonu kończył sezon na drugim miejscu.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy w GP Japonii 2022
Max Verstappen wygrał kwalifikacje do GP Japonii 2022 z czasem 1:29,304. Wynik kierowcy Red Bulla był o niecałej 2,3 sekundy gorszy od kwalifikacyjnego rekordu toru Suzuka, który Sebastian Vettel ustanowił w 2019 roku – 1:27,064.
Zhou Guanyu osiągnął najszybsze okrążenie w wyścigu. Chińczyk na 20. kółku wyścigu wykręcił czas 1:44,411. Wyścig był rozgrywany na mokrej nawierzchni, dlatego tempo kierowców było znacznie słabsze niż w optymalnych warunkach. Oficjalny rekord toru Suzuka z wyścigu, który wynosi 1:30,983 ustanowił Hamilton w 2019 roku.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Yuki Tsunoda. Japończyk w punkcie pomiaru prędkości na końcu drugiego sektora odnotował 305,7 km/h. Trzy lata temu podczas wyścigu o GP Japonii najwyższą prędkość w tym samym miejscu odnotował Charles Leclerc – 322,6 km/h. Realna prędkość maksymalna w obu przypadkach była większa, bo na torze Suzuka kierowcy najszybciej jadą przed zakrętem numer jeden, a tam nie ma punktu pomiarowego.
Najszybszy pit-stop podczas GP Japonii 2022 wykonali mechanicy AlphaTauri. Na 19. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Pierre’a Gasly w 2,45 sekundy. Rekordem pozostaje ustanowiony przez Red Bulla pit-stop z Perezem podczas GP Holandii – 2,09 sekundy.
Frekwencja na GP Japonii 2022
Organizatorzy poinformowali, że weekendowa frekwencja na GP Japonii 2022 wyniosła 200 000 kibiców, jest to najlepszy wynik od dziesięciu lat. Promotor nie podał szczegółowych danych z podziałem na poszczególne dni, ale wiemy, że w niedzielę na torze było ponad 90 000 kibiców (Źródło). Weekendowa frekwencja była najlepsza od 2012 roku, gdy przez trzy dni na torze było 208 000 kibiców. Nie da się obiektywnie porównać tegorocznego wyniku do poprzedniej wizyty F1 w Japonii, bo wtedy z powodu tajfunu tor był zamknięty w sobotę, a prognozy pogody odstraszyły wielu kibiców.
Wynikowi z 2022 roku jest bardzo daleko do rekordu z 2006 roku gdy przez weekend było 361 000 kibiców, w tym tylko na niedzielnym wyścigu 161 000 kibiców. Trybuny toru Suzuka obecnie mieszczą 155 000 osób – są największe w kalendarzu.
Polecam szczegółowe zestawienie kompletnych danych o frekwencji na Suzuce w latach 1987 – 2017 dostępne pod tym linkiem.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: