Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 o GP Kanady 2015. Zwycięstwo Lewisa Hamiltona upłynęło pod znakiem cyfry 4: 44 Pole Position w tym czwarte w Kanadzie, oraz 4 zwycięstwo w tym sezonie i 4 w Kanadzie dla bolidu z numerem 44. Hamilton kontynuuje wciąż swoje dwie serie. Warto również zwrócić uwagę na wyniki Nico Rosberga, Kimiego Raikkonena czy Pastora Maldonado. Na drugim biegunie są kierowcy McLarena.
Lewis Hamilton wygrał wyścig Formuły 1 po raz 37 w karierze. Brakuje mu 3 zwycięstw do wyrównania wyniku Sebastiana Vettela, który zajmuje czwarte miejsce w tej klasyfikacji.
Hamilton zanotował 77 podium w karierze (jedno mniej niż Kimi Raikkonen). Również 77 podium w historii swoich startów w F1 zanotowali wszyscy kierowcy Mercedesa.
Hamilton prowadził w wyścigach F1 przez 2 144 okrążenia. Zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Wyprzedził Nigela Mansella. 340 okrążeń więcej na prowadzeniu spędził Sebastian Vettel. Przed nimi oczywiście są Senna i Prost z wynikami w zasięgu – poniżej 3000 okrążeń. Poza zasięgiem wydaje się być Michael Schumacher – 5 111 okrążeń na prowadzeniu.
Lewis Hamilton po raz 14 z rzędu stał na podium. Cały czas śrubuje osobisty rekord. Lepsi od niego w tej klasyfikacji są tylko Michael Schumacher (19 miejsc na podium z rzędu) i Fernando Alonso (15).
Hamilton prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 16 kolejnym wyścigu. Wyprzedził tym samym Michaela Schumachera – 15 kolejnych wyścigów. Lepszy jest tylko tylko Jackie Stewart – 17 wyścigów na prowadzeniu z rzędu od GP USA 1968 do GP Belgii 1970.
Od początku sezonu 2014, jeśli Hamilton dojeżdża do mety, to zawsze pojawia się na podium.
Hamilton zanotował 44 Pole Position – jedno mniej niż osiągnął Sebastian Vettel.
Rosberg zanotował 33 podium w karierze. Tyle samo co Jody Scheckter i Denny Hulme.
Nico Rosberg po raz 30 startował z pierwszego rzędu. W 20 przypadkach obok ustawiał się Lewis Hamilton.
Hamilton i Rosberg zanotowali 15 dublet w barwach Mercedesa. Brakuje im jeszcze jednego dubletu do wyrównania wyniku Sebastiana Vettela i Marka Webbera w Red Bullu.
Mercedes w siódmym kolejnym wyścigu miał dwóch kierowców na podium. Poprawili swój rekord we współczesnej F1 (dwa bolidy na zespół). Lepsze było tylko Ferrari w latach 1952-1953, ale wystawiali wtedy cztery samochody.
Mercedes wygrał 35 wyścig w F1. Daje im to szóste miejsce w tabeli wszech czasów, razem z Renault i Brabhamem.
Valtteri Bottas zanotował siódme podium w karierze. Jest również pierwszym kierowcą z innego niż Mercedes i Ferrari zespołu, który stanął na podium w 2015 roku. To pierwsze podium Williamsa na tym torze od 2007 roku.
Sebastian Vettel zawsze zdobywa punkty w GP Kanady.
Pastor Maldonado zanotował swoje pierwsze punkty w sezonie. Nigdy wcześniej nie zdobył żadnego punktu w GP Kanady. To również jego pierwszy wyścig w bieżącym sezonie bez kontaktu z innym bolidem.
Pastor Maldonado w dwóch kolejnych wyścigach startował z pierwszej dziesiątki. Ostatni raz miał taką serię 2012 roku (trzy kolejne wyścigi).
Dwaj kierowcy Lotusa zdobyli punkty po raz pierwszy od GP Indii 2013.
Daniel Ricciardo ukończył wyścig na 13 miejscu. Nigdy nie finiszował tak nisko odkąd dołączył do Red Bulla w 2014 roku (nie liczę dyskwalifikacji i nieukończonych wyścigów).
Kimi Raikkonen zanotował 42 najszybsze okrążenie w wyścigu w karierze. Jest już na samodzielnym drugim miejscu. Brakuje mu aż 35 do najlepszego w tej klasyfikacji Michaela Schumachera.
Kimi Raikkonen zajmując trzecie miejsce, zanotował swoje najlepsze kwalifikacje od GP Chin 2013, gdzie wykręcił drugi czas. Po raz ostatni startował z Pole Position w GP Francji 2008. Od tego czasu wziął udział w 90 wyścigach F1.
Raikkonen pokonał w kwalifikacjach Vettela, a Roberto Merhi Willa Stevensa. Więc w żadnym zespole nie ma już kierowcy, który wygrałby w tym sezonie wszystkie sesje kwalifikacyjne ze swoim partnerem.
Nico Hulkenberg zajął siódme miejsce w kwalifikacjach. Ostatni raz na suchym torze również dobrze poszło mu podczas GP USA 2013.
Felipe Massa nigdy nie startował do GP Kanady z pozycji wyższej niż partner z zespołu. A był to dla niego już 12 wyścig na tym torze.
Red Bull zanotował najgorsze kwalifikacje w Kanadzie od 2008 roku.
Fernando Alonso nie ukończył trzeciego wyścigu z rzędu przez awarię. Nie zdobył również punktów w tym sezonie. Ostatnich raz podobne rezultaty zanotował w swoim debiucie w 2001 roku w Minardi.
Roberto Merhi zanotował 16 pole startowe – najlepsze w karierze.
Jenson Button już trzeci raz startował z 20 pola do GP Kanady, poprzednio w 2001 i 2008 roku.
P.S. W Komentatorskim Bingo (KLIK) padło 14 z 23 przygotowanych tematów. Innym liczącym mogły wyjść inne wyniki. Liczyłem tylko te wypowiedzi pokrywające się z zaproponowanym hasłem.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: