Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Kanady 2019″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników. Są także dane o oglądalności telewizyjnej.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton po raz siódmy w Kanadzie, piąty w tym sezonie oraz 78. w karierze wygrał wyścig Formuły 1.
Hamilton pierwszy raz w swojej karierze zanotował siódme zwycięstwo na jednym torze. Tylko Michael Schumacher wygrywał siedem lub więcej razy na jednym obiekcie i podobnie jak Hamilton dokonał tego m.in. w Montrealu. Poza tym ma siedem zwycięstw na Imoli i osiem na Magny-Cours.
Drivers to have won at least seven times at the same Grand Prix? 🏆
Only one had achieved that before Sunday
Then @LewisHamilton joined Michael Schumacher on that list 👀#F1 #CanadianGP 🇨🇦 pic.twitter.com/NPnXxHM5pI
— Formula 1 (@F1) 11 czerwca 2019
Hamilton zanotował najlepszy początek sezonu w swojej karierze: pięć zwycięstw w pierwszych siedmiu wyścigach.
Hamilton po raz dziesiąty (na 12 okazji) ruszał do GP Kanady z pierwszego rzędu. W całej historii F1 to drugi przypadek, że jeden kierowca 10 razy zajmował pierwszy rząd na starcie na tym samym torze. Drugim takim przypadkiem jest Michael Schumacher i obiekt Suzuka.
Hamilton zanotował 141. podium w karierze. Teoretycznie może wyrównać rekord Schumachera, jeśli w tym roku ukończy każdy wyścig na podium. Schumacher ma na swoim koncie 155 miejsc na podium.
Hamilton zdobył punkty w 199. wyścigu F1 w karierze
Statystyki dotyczące pozostałych kierowców
Sebastian Vettel po raz pierwszy w tym sezonie, piąty w Kanadzie i 56. w karierze zanotował Pole Position w F1.
Tor w Montrealu to pierwszy obiekt na którym Vettel pięciokrotnie wywalczył Pole Position w Formule 1.
Vettel zdobył pierwsze Pole Position od GP Niemiec 2018.
Vettel zanotował 115. podium w Formule 1.
Vettel prowadził przez przynajmniej jedno okrążenie w setnym wyścigu F1. Jedynie Schumacher i Hamilton mogą pochwalić się podobnym osiągnięciem.
Charles Leclerc zanotował drugie podium w sezonie i w karierze. W obu przypadkach były to trzecie pozycje.
Valtteri Bottas po raz pierwszy w Kanadzie, drugi w tym sezonie i 12. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu F1.
Bottas po raz pierwszy od 2014 roku nie stał w Kanadzie na podium.
Piąte miejsce na mecie, to najgorszy wynik Maxa Verstappena od GP Rosji 2018, gdy również był piąty.
Daniel Ricciardo to 11. kierowca w historii F1, który przekroczył barierę 1000 punktów.
Ricciardo zanotował swój najlepszy wynik w barwach Renault – szóste miejsce.
Nico Hulkenberg finiszował w czołowej ósemce w szóstym kolejnym wyścigu w Kanadzie.
Pierre Gasly pierwszy raz pokonał w kwalifikacjach Maxa Verstappena.
Gasly punktował w trzecim kolejnym wyścigu – rekord kariery.
Gasly zajął piąte miejsce w kwalifikacjach, czym ustanowił nowy rekord kariery. Francuz startował wcześniej z piątego pola (Bahrajn 2018), ale tylko dzięki karze nałożonej na innego kierowcę, w kwalifikacjach był wtedy szósty.
Lance Stroll po raz trzeci w tym sezonie zdobył punkty w wyścigu w sytuacji gdy odpadł z kwalifikacji już w Q1.
Stroll w tym roku trzykrotnie zdobył punkty zawsze finiszując na dziewiątym miejscu.
Stroll w Kanadzie w 2017 i 2019 roku zdobył punkty w wyścigu po tym jak odpadł w kwalifikacjach już w Q1.
Stroll w tym sezonie zawsze odpada z dalszej rywalizacji w pierwszym segmencie kwalifikacji. Licząc razem z ubiegłym sezonem, to ma obecnie najsłabszą w całej stawce passę 11. eliminacji w Q1 w kwalifikacjach z rzędu.
Daniił Kwiat po raz 58. wystartował do wyścigu F1 w barwach zespołu Toro Rosso, czym wyrównał rekord startów w tej stajni ustanowiony wcześniej przez Jeana-Erica Vergne’a.
Kwiat zdobył punkty w trzecim kolejnym wyścigu. To jego najlepsza passa w zespole Toro Rosso. Jego rekordem kariery są punkty w pięciu kolejnych wyścigach w 2015 roku w barwach Red Bulla.
Sergio Perez nigdy nie wywalczył w Formule 1 Pole Position. GP Kanady 2019 było jego 165 zgłoszonym wyścigiem w karierze. Wyrównał w ten sposób rekord Martina Brundle i Johnny’ego Herberta w liczbie wyścigów F1 bez PP. Oczywiście jeśli Perez w przyszłości zdobędzie Pole Position, to zostanie wykreślony z tej tabeli.
Perez po raz pierwszy w karierze dwie kolejne sesje kwalifikacyjne zakończył na pierwszym segmencie.
Antonio Giovinazzi pierwszy raz w tym sezonie pokonał Kimiego Raikkonena w wyścigu.
Romain Grosjean wystartował w 150. wyścigu F1 w karierze.
Kimi Raikkonen odpadł w kwalifikacjach już w Q1 po raz pierwszy od GP Austrii 2015. Fin zakończył trwającą 80 kolejnych Grand Prix serię, w której w kwalifikacjach awansował zawsze przynajmniej do Q2.
Kevin Magnussen pierwszy raz awansował do trzeciego segmentu kwalifikacji w Kanadzie.
Robert Kubica to jedyny kierowca który w tym roku przegrał z zespołowym partnerem wszystkie sesje kwalifikacyjne i wyścigi.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Po raz pierwszy w tym roku obaj kierowcy Mercedesa nie zameldowali się na podium.
Bottas startował do wyścigu z szóstej pozycji. Było to najgorsze miejsce startowe kierowcy Mercedesa w Kanadzie w erze silników turbo czyli od 2014 roku.
Dwaj kierowcy Ferrari finiszowali na podium w Kanadzie po raz pierwszy od 2005 roku. Wtedy również kierowcy tej stajni zajęli miejsce drugie i trzecie, a wygrał zawodnik z silnikiem Mercedesa.
Trzy najbardziej utytułowane zespoły w historii F1 (Ferrari, McLaren i Williams) mają obecnie po osiem Pole Position na torze w Montrealu.
Czwarte pole startowego Daniela Ricciardo to najlepszy wynik fabrycznego zespołu Renault od trzeciego pola Roberta Kubicy w GP Japonii 2010.
Pierwszy raz w tym roku cztery bolidy z silnikiem Renault awansowały do Q3 w kwalifikacjach.
Pozostałe ciekawostki
GP Kanady 2019 było jubileuszowym, 50-tym wyścigiem F1 w tym kraju oraz 40-tym na torze w Montrealu.
Sebastian Vettel jako pierwszy przekroczył linię mety, ale nie wygrał wyścigu. Takich przypadków w F1 było kilka. Ostatni miał miejsce w GP Belgii 2008, gdy pierwszy na mecie był Lewis Hamilton, ale później dostał kontrowersyjną karę przez co wygrał Felipe Massa.
W całej historii F1 było siedem przypadków, gdy kierowca wygrywał wyścig nie prowadząc w nim przez ani jedno okrążenie. Hamilton do tego grona nie dołączył, bo przez dwa kółka prowadził po zmianie opon Vettela.
Od sezonu 2007, czyli odkąd Hamilton i Vettel zadebiutowali w F1, tylko raz ktoś inny (Nico Rosberg w 2014 roku) zdobył Pole Position w Kanadzie.
Sergio Perez i George Russell to jedyni kierowcy, którzy w tym roku są niepokonani w wewnątrz-zespołowych pojedynkach w kwalifikacjach.
Pierwszy raz w tym roku w pierwszym rzędzie na starcie wyścigu znaleźli się kierowcy z różnych zespołów.
Mechanicy Williamsa wykonali najszybszy pit-stop w tym sezonie osiągając czas 2,00 sekundy podczas obsługi bolidu Roberta Kubicy.
Czasy okrążeń
Sebastian Vettel przejechał najszybsze okrążenie w historii obecnej konfiguracji toru imienia Gillesa Villeneuve’a w Montrealu. Vettel podczas trzeciego segmentu kwalifikacji osiągnął czas 1:10,240. Niemiec poprawił własny rekord z 2018 roku, który wynosił 1:10,764.
Valtteri Bottas ustanowił nowy rekord toru (najszybsze okrążenie z wyścigu) imienia Gillesa Villeneuve’a w Montrealu. Bottas na 69. kółku wyścigu wykręcił czas 1:13,078. Poprzedni rekord wynosił – 1:13,622 i został ustanowiony w 2004 roku przez Rubensa Barrichello.
Frekwencja na GP Kanady 2019
Organizator wyścigu wyjątkowo podał dane o frekwencji, która przez cały weekend wyniosła 307 000 osób. Podobną informację dostały media. Jest to sytuacja wyjątkowa, bo w ostatnich latach takich informacji ze strony promotora w ogóle nie było lub pojawiały się sprzeczne dane. Taka frekwencja oznacza, że GP Kanady znajdzie się w ścisłej czołówce tego sezonu. Biorąc pod uwagę pojemność trybun, to możemy być pewni, że w niedzielę na torze było ponad 100 000 osób. Dzięki Diesel Power za informację.
Oglądalność GP Kanady 2019 w Polsce
Oglądalność wyścigu F1 o GP Kanady 2019 znacznie wzrosła w porównaniu do poprzedniego wyścigu w Monako na antenie Eleven Sports 1. Wynik dla Kanady plasuje się wyraźnie powyżej tegorocznej średniej. Spory spadek zanotowano za to w przypadku transmisji w TVP Sport z 347 000 w Monako do 208 000 widzów w Kanadzie.
GP Kanady
1 trening – 24 tys
2 trening – 18 tys
3 trening – 48 tys
kwalifikacje – 152 tys
wyścig – 263 tysTVP Sport (studio + wyścig od 45 minuty) 208 tys
— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) 10 czerwca 2019
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: