Zapraszam na tradycyjne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Monako 2018. Tym razem w podsumowaniu dominują wyniki Daniela Ricciardo oraz zespołu Red Bull. Warto także zwrócić uwagę na osiągnięcia Kimiego Raikkonena w Ferrari.
Statystyki dotyczące kierowców
Daniel Ricciardo zanotował pierwsze zwycięstwo w GP Monako, drugie w sezonie i siódme w karierze. Ricciardo wszystkie swoje zwycięstwa odniósł na różnych torach.
Ricciardo pierwszy raz w karierze wygrał wyścig F1 prowadząc w nim od startu do mety.
Ricciardo do tej pory nigdy nie wygrał wyścigu F1 startując do niego z pola startowego wyższego niż czwarte.
Ricciardo po raz drugi w karierze startował do wyścigu z Pole Position, po raz drugi miało to miejsce w Monako.
Ricciardo jest pierwszym kierowcą od 2014 roku, który wygrał GP Monako po starcie z Pole Position.
Daniel Ricciardo wystartował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu po raz pierwszy od GP Singapuru 2016.
Ricciardo po raz 29. w karierze finiszował na podium w wyścigu F1. Ten wynik daje mu samodzielne 33. miejsce w tej klasyfikacji.
Sebastian Vettel zanotował 102. podium w karierze. Vettel finiszuje na podium statystycznie w co drugim wyścigu F1 w którym bierze udział. Brakuje mu jeszcze czterech miejsc na podium, aby dogonić Alaina Prosta, który zajmuje trzecie miejsce w tym zestawieniu.
Vettel po raz 88. wystartował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu co oznacza, że wyprzedził w tym zestawieniu Ayrtona Sennę. Vettel zajmuje teraz samodzielne trzecie miejsce za Michaelem Schumacherem (116) i Lewisem Hamiltonem (121).
Lewis Hamilton zanotował 122. podium w karierze.
Hamilton wydłużył rekordową passę w historii Formuły 1 zdobywając punkty w 31. kolejnym wyścigu.
Hamilton ukończył wszystkie wyścigi F1 w Monako w których wziął udział i tylko raz nie zdobył punktów.
Vettel i Hamilton mają takie same statystyki w Monako: jedno Pole Position, dwa zwycięstwa i sześć miejsc na podium.
Tylko Ayrton Senna (8), Graham Hill (7) oraz Michael Schumacher (7) zanotowali więcej miejsc na podium w Monako niż Vettel (6) i Hamilton (6).
Kimi Raikkonen po raz setny zdobył punkty w wyścigu Formuły 1 startując w zespole Ferrari. W barwach Ferrari częściej punktowali tylko Michael Schumacher – 145 razy oraz Felipe Massa – 103 razy.
Raikkonen wystartował w 136. wyścigu w barwach zespołu Ferrari. To taki sam staż w jednym zespole osiągnęli: Nico Rosberg w Mercedesie oraz Jenson Button w McLarenie. Tylko trzech kierowców ma na koncie więcej wyścigów w jednym zespole. Raikkonen wkrótce poprawi wynik Felipe Massy (139 wyścigów) w barwach Ferrari. Do końca sezonu pozostało 15 wyścigów, więc powinien także wyprzedzić Davida Coultharda (150) w McLarenie. Na czele jest Michael Schumacher – 180 wyścigów w Ferrari.
Kimi Raikkonen wystartował w 100. wyścigach od swojego ostatniego zwycięstwa. Jeżeli Raikkonen wygra w przyszłości wyścig F1, to zostanie nowym rekordzistą, bo najdłuższa przerwa w historii F1 między dwoma zwycięstwami należy do Riccardo Patrese i wynosi 99 wyścigów.
Jeżeli Kimi Raikkonen lub Fernando Alonso wygrają jeszcze wyścig Formuły 1, to zostaną rekordzistami pod względem czasu jaki upłynął między pierwszym, a ostatnim zwycięstwem w karierze. Dotychczasowym rekordzistą jest Michael Schumacher (14 lat 1 miesiąc i 1 dzień) między pierwszym, a ostatnim zwycięstwem w F1 w karierze. Raikkonen i Alonso po raz pierwszy wygrali w 2003 roku, więc ewentualne zwycięstwo w tym sezonie oznacza, że pokonają Schumachera.
Esteban Ocon po finiszu na szóstej pozycji zanotował najlepszy wynik w sezonie.
Nico Hulkenberg po raz piąty w karierze startował do GP Monako z 11. pola.
Max Verstappen po raz trzeci w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Verstappen po kraksie w trzecim treningu nie wziął udziału w kwalifikacjach. Holender w tym sezonie w każdy wyścigowy weekend miał przygody związane z kraksami, zderzeniami z rywalami, albo z błędami zakończonymi piruetem.
Carlos Sainz po raz pierwszy w karierze zanotował passę czterech kolejnych wyścigów z punktami.
Sainz zawsze zdobywa punkty w wyścigach F1 w Monako.
Stoffel Vandoorne jest jedynym zawodnikiem w tym sezonie, który przegrał z zespołowym partnerem wszystkie sesje kwalifikacyjne. W Monako po raz pierwszy w tym roku pokonał Alonso w wyścigu.
Fernando Alonso na ośmiu wyścigach zakończył passę kolejnych Grand Prix w których zdobywał punkty.
Fernando Alonso miał szansę zostać kierowcą, który ukończył i został sklasyfikowany w największej liczbie wyścigów w historii F1 w karierze. Awaria w Monako spowodowała, że musimy wstrzymać się z tym osiągnięciem jeszcze minimum dwa tygodnie do GP Kanady. Przy kolejnym ukończonym przez niego wyścigu podam szczegóły.
W tym sezonie Vettel, Hamilton i Ricciardo po równo dzielą między siebie zwycięstwa.
Tylko dwóch kierowców zdobywało punkty we wszystkich wyścigach tego sezonu: Hamilton i Vettel.
Cały czas aktualna jest zasada, że wyścigi F1 w 2018 roku wygrywają kierowcy, którzy w trakcie tego sezonu zmienili fryzury.
Max Verstappen jest pierwszym kierowcą w tym roku ukaranym za nadprogramowe elementy jednostki napędowej. Red Bull taktycznie wymienił mu MGU-K przed wyścigiem, bo kara +10 miejsc na starcie nie miała na niego wpływu.
Aż 19 kierowców zostało sklasyfikowanych w GP Monako 2018 (aby być sklasyfikowanym należy przejechać 90% dystansu). To wyrównanie rekordu dla tego wyścigu, bo równie dużo kierowców było sklasyfikowanych w 2007 roku. Wtedy jednak wystartowało 22. zawodników, a nie 20. jak w tym sezonie.
Ostatnim kierowcą, który po starcie z Pole Position nie był na prowadzeniu na końcu pierwszego okrążenia w wyścigu o GP Monako był Juan Pablo Montoya w 2002 roku.
Statystyki dotyczące zespołów
Samochody zespołu Red Bull w Monako wystartowały w 250. wyścigu F1. Byli zgłoszeni do 251. wyścigów, ale nie wystartowali w GP USA 2005 (jak kilka innych stajni). Red Bull w tym czasie zanotował 57 zwycięstw, 58 najszybszych okrążeń w wyścigach, 59 Pole Position oraz 113 miejsc na podium.
Pole Position zdobyte przez Daniela Ricciardo było dopiero drugim dla zespołu Red Bull w erze silników turbo od 2014 roku. Oba te PP wywalczył Ricciardo w Monako. Red Bull zdobył aż 57 Pole Position w latach 2009-2013 i tylko dwa w pięciu kolejnych sezonach.
Kierowca Red Bulla wygrał wszystkie sesje treningowe, segmenty kwalifikacji, prowadził przez każde okrążenie oraz wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Ten zespół ostatni raz zdominował w ten sposób jeden weekend podczas GP Węgier 2010. Osiem lat temu ta dominacja rozkładała się na Vettela i Webbera. W Monako była zasługą niemal wyłącznie Ricciardo, bo Verstappen wykręcił tylko najszybsze okrążenie w wyścigu.
Mercedes zdobywa co najmniej jedno podium od dwudziestu kolejnych wyścigów. To piąta co do długości seria w historii F1. Rekordzistą jest zespół Ferrari, który w latach 1999 – 2002 miał swojego kierowcę na podium w 53. kolejnych wyścigach.
Fabryczny zespół Renault zdobył pierwsze punkty w Monako od 2010 roku i podium Roberta Kubicy.
McLaren po raz pierwszy w tym roku nie zdobył punktów w wyścigu. Podobnie jak rok temu opuścili Monako bez punktów.
Czasy okrążeń
Daniel Ricciardo przejechał najszybsze okrążenie w historii toru Circuit de Monaco*. Ricciardo podczas kwalifikacji osiągnął czas 1:10,810. Poprzedni rekord należał również do Kimiego Raikkonena który ustanowił go w zeszłorocznych kwalifikacjach – 1:12,178.
Max Verstappen pobił rekord toru (za rekord toru uznaje się tylko okrążenia z wyścigów) w Monako*. Verstappen na 60. kółku wykręcił czas 1:14,260. Poprzedni rekord należał do Sergio Pereza, który w 2017 roku wykręcił czas 1:14,820.
* Tor w Monako wielokrotnie zmieniał swój układ w historii. Od 2003 roku stosowany jest obecny układ, ale w 2015 roku zmieniono minimalnie jeden zakręt (Tabac) przez co nitka toru skróciła się o trzy metry. Zmiana jest kosmetyczna co prowadzi do tego, że jedni statystycy ją pomijają, a inni liczą rekordy osobno od 2015 roku. Powinno liczyć się osobno rekordy związane z czasami okrążeń od 2015 roku. Tegoroczne czasy z kwalifikacji oraz najszybsze okrążenie w wyścigu są najszybsze licząc od 2003 roku, więc kwestia skrócenia toru o trzy metry nie wpływa na te statystyki.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: