Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Monako 2023″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń oraz frekwencji na trybunach.
Osiągnięcia kierowców, którzy finiszowali na podium w GP Monako 2023
Max Verstappen wygrał czwarty wyścig w tym sezonie. Było to także jego drugie zwycięstwo w GP Monako i 39. ogółem w karierze.
Verstappen wygrał 39. wyścigów dla Red Bulla, przebijając osiągnięcie Sebastiana Vettela, który dla tego zespołu wygrał 38 wyścigów. Verstappen potrzebował do tego 146. wyścigów w Red Bullu, a Vettel 113. Jedynie Lewis Hamilton dla Mercedesa (82) i Michael Schumacher dla Ferrari (72) wygrywali więcej wyścigów w jednym zespole.
Verstappen wygrał cztery z sześciu pierwszych wyścigów w tym sezonie. W historii F1, to 17. taka sytuacja. Tylko raz kierowca nie zdobył później mistrzowskiego tytułu, był to Niki Lauda w 1976 roku, któremu w końcowym triumfie przeszkodził poważny wypadek.
Verstappen po raz ósmy w karierze wygrał wyścig prowadząc w nim od startu do mety. Został ósmym kierowcą, które czegoś takiego dokonał.
Verstappen po raz pierwszy w Monako, a także trzeci w tym sezonie i 23. w karierze wywalczył Pole Position.
Verstappen po raz pierwszy w karierze zdobył Pole Position w Monako, to oznacza że może się pochwalić PP na 17. różnych torach do 18. różnych Grand Prix.
Verstappen wszystkie tegoroczne wyścigi kończy w TOP2.
Verstappen zanotował 83. podium w karierze.
Verstappen ma obecnie 2 077 okrążeń na prowadzeniu w wyścigach F1 w karierze. Jako siódmy kierowców w historii F1 przekroczył barierę 2 000 okrążeń.
Verstappen punktował w 25. kolejnym wyścigu. To jego nowy rekord osobisty i ogółem czwarty wynik w historii F1.
Verstappen awansował na trzecie miejsce pod względem liczby punktów zdobytych w karierze w F1. Wyprzedził w tym zestawieniu Fernando Alonso. Oczywiście z uwagi na zmiany w punktacji, to zestawienie można traktować tylko jako ciekawostkę.
Fernando Alonso zanotował 103. podium w karierze i wyrównał wynik Kimiego Raikkonena.
Drugie miejsce Fernando Alonso, to jego najlepszy wynik w F1 od GP Węgier 2014, gdzie również był drugi. To są jego dwa najlepsze występy odkąd wprowadzono na początku 2014 roku hybrydowe silniki V6 Turbo do F1.
Alonso poprzedni raz finiszował na podium w Monako w 2012 roku.
Alonso wszystkie tegoroczne wyścigi kończy w TOP4.
Alonso do dwóch kolejnych wyścigów ruszał z pierwszej linii. Poprzedni raz dokonał tego w połowie sezonu 2012.
Alonso poprzedni raz ruszał z pierwszego rzędu w Monako w 2007 roku, wtedy wygrał po starcie z PP. W 2023 roku zajął drugie miejsce po starcie z drugiego pola.
Alonso zanotował najlepszy początek sezonu F1 po sześciu wyścigach od 2006 roku. Ogółem Hiszpan lepiej niż w 2023 roku rozpoczynał tylko sezony 2005 – 2006, gdy zdobywał mistrzowskie tytuły.
Esteban Ocon zanotował trzecie podium w karierze.
Ocon ma na swoim koncie trzy podia w F1, w każdym przypadku zajmował inny stopień.
Czwarte miejsce w kwalifikacjach i trzecie pole startowe, to najlepsze wyniki Ocona w barwach zespołu Renault/Alpine
Pozostali kierowcy
Lewis Hamilton po raz pierwszy w tym roku, a także trzeci w GP Monako i 62. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Hamilton wykręcił co najmniej jedno najszybsze okrążeniu w 16. różnych sezonach. Wyrównał rekord F1 należący do Schumachera.
Hamilton ukończył każdy wyścig F1 w Monako do którego wystartował. Tylko raz (w 2009 roku) nie zdobył punktów.
Hamilton to pierwszy kierowca, który dojechał do mety w GP Monako 16. razy.
Hamilton po raz 14. awansował do Q3 w kwalifikacjach w Monako. To rekord dla tego Grand Prix, ale przypominam, że jest liczony od 2006 roku i wprowadzenia podziału kwalifikacji na trzy segmenty.
Hamilton po raz pierwszy od 2017 roku zyskał pozycję na mecie GP Monako w porównaniu do pola startowego. W latach 2018 – 2022 finiszował na tej samej pozycji z której ruszał.
Hamilton wszystkie tegoroczne wyścigi kończy w TOP6.
George Russell pierwszy raz w karierze przegrał kwalifikacje w Monako z zespołowym partnerem.
Charles Leclerc przez całą swoją karierę w Formule 1 oraz w seriach juniorskich nie miał żadnego czystego występu w Monako. Przytrafiały mu się awarie, kolizje, kary lub błędy strategiczne.
Pierre Gasly finiszując na siódmej pozycji zanotował najlepszy wynik w karierze w barwach Alpine.
Carlos Sainz to jedyny kierowca w tym roku, który w kwalifikacjach zawsze zajmuje miejsca w TOP5.
Sainz zawsze zdobywa punkty w GP Monako. Wystartował w tym wyścigu osiem razy.
Sainz to jedyny kierowca z obecnej stawki, który w Monako zawsze awansuje do Q3 w kwalifikacjach.
Nyck de Vries zanotował najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – 12. miejsce.
De Vries pierwszy raz w tym sezonie pokonał Tsunodę w wyścigu. De Vries zanotował najlepsze wyniki w kwalifikacjach i w wyścigu w tym sezonie.
Yuki Tsunoda finiszował dopiero na 15. miejscu i zakończył swoją dobra serię kolejnych wyścigów, w których zajmował 10. lub 11. miejsce. Co ciekawe, 15. pozycja to i tak jego najlepszy wynik w Monako w karierze.
Tsunoda pierwszy raz w karierze awansował do Q3 w kwalifikacjach w Monako.
Sergio Perez po raz drugi z rzędu i czwarty w karierze zakończył udział w kwalifikacjach w Monako rozbijając bolid. Perez w tym roku dwukrotnie odpadał już w Q1 w Australii i w Monako, ruszając do tych wyścigów z ostatniego pola.
Perez nie zdobył punktów i zakończył najlepszą w swojej karierze passę 18. kolejnych wyścigów z punktami.
Nico Hulkenberg pierwszy raz w karierze zakończył kwalifikacje w Monako na Q1.
Logan Sargeant spadł na ostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej.
Lance Stroll zawsze przegrywa z zespołowym partnerem kwalifikacje do GP Monako. Kanadyjczyk nigdy nie awansował do Q3 w kwalifikacjach na tym torze.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Red Bull zanotował 98. zwycięstwo w Formule 1.
Po raz pierwszy w swojej historii zespół Red Bull wygrał sześć pierwszych wyścigów w sezonie F1. Już trzy zwycięstwa były ich rekordem.
Po raz czwarty w historii F1 jeden zespół wygrał sześć pierwszych wyścigów w sezonie. Mercedes w latach swojej dominacji miał dwukrotnie tak dobry początek sezonu (2014 i 2019), raz McLaren (1988 rok) i w tym roku Red Bull dołączył do tego grona.
Red Bull wygrał siedem z 13. ostatnich wyścigów o GP Monako.
Pięciu kierowców wygrało łącznie siedem wyścigów dla Red Bulla w Monako. Webber i Verstappen po dwa razy, a Vettel, Ricciardo i Perez po jednym razie.
Poprzedni raz kierowca zespołu z siedzibą w Silverstone (Aston Martin, Racing Point, Force India, Spyker, Midland, Jordan) ruszał z pierwszej linii w Monako w 2000 roku – Jarno Trulli w Jordanie.
Kierowcy zespołu z siedzibą w Silverstone dwukrotnie zdobyli podium w Monako: Perez w Force Indii w 2016 roku i Alonso w Astonie Martinie w 2023 roku.
Alpine zanotowało zdecydowanie najlepszy wynik w tym sezonie – 21 punktów. W poprzednich pięciu wyścigach zdobyli łącznie 14 punktów.
Trzecie miejsce Ocona, to najlepszy wynik zespołu z Enstone (Renault / Lotus / Alpine) w Monako od 2010 roku, gdy również trzeci był Robert Kubica.
Alpine ma trzy podia w F1. Poprzednie wywalczył dla nich Alonso 1,5 roku temu w Katarze, a dwa pozostałe Ocon.
Alpine drugi sezon z rzędu miało obu kierowców w Q3 w kwalifikacjach w Monako.
Zespół Alpine wystartował w 50. wyścigu F1 w swojej historii.
Mercedes zanotował najlepszy wynik w Monako od 2019 roku.
Najlepszy kierowca Ferrari zajął szóste miejsce, co dla tego zespołu oznacza przerwanie passy pięciu kolejnych wyścigów o GP Monako z kierowcą na drugim stopniu podium.
Dla Ferrari występ w Monako w 2023 roku był najsłabszy od dekady. Poprzedni raz w 2013 roku nie mieli kierowcy na mecie w TOP5.
Dwaj kierowcy McLarena zdobyli punkty w GP Monako po raz pierwszy od 2016 roku.
Zespół Haas wystartował w 150. wyścigu F1 w swojej historii.
Pozostałe ciekawostki statystyczne po GP Monako 2023
Ostatnim kierowcą, który po starcie z Pole Position stracił prowadzenie na pierwszym okrążeniu w GP Monako był Juan Pablo Montoya w 2002 roku.
Od 1997 roku wyścigi F1 w Monako wygrywają jedynie kierowcy ruszający z trzech pierwszych pól startowych.
W XXI wieku odbyły się cztery wyścigi o GP Monako podczas których padał deszcz. Trzy pierwsze wygrywał kierowca startujący z trzeciego pola. W 2023 roku wygrał zawodnik ruszający z pierwszego pola.
Poprzednim Francuzem, który wywalczył podium w Monako, był Olivier Panis, który wygrał w 1996 roku.
Mający ponad 41 lat Fernando Alonso został najstarszym zdobywcą podium w Monako od wyścigu w 1970 roku, gdy również na drugim miejscu finiszował 44. letni Jack Brabham.
Verstappen wygrał GP Monako z największą przewaga (27,921 sekundy) od 1999 roku, gdy Schumacher miał na mecie (30,476 sekundy) nad drugim zawodnikiem.
Sześciu kierowców z pięciu zespołów stało na podium w 2023 roku. W poprzednim sezonie na podium było siedmiu zawodników, ale tylko z czterech zespołów.
Verstappen, Alonso i Hamilton punktują w każdym tegorocznym wyścigu.
Jedynie Nyck de Vries i Logan Sargeant pozostają bez zdobyczy punktowej w tym roku.
Alonso i Albon w tym roku zawsze wygrywają w kwalifikacjach z zespołowymi partnerami.
Alonso pozostał jedynym niepokonanym zawodnikiem w wewnątrz-zespołowej rywalizacji wyścigowej, zawsze finiszuje przed Strollem.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy w GP Monako 2023
Max Verstappen wygrał kwalifikacje do GP Monako 2023 z czasem 1:11,365. Wynik kierowcy Red Bulla był o 0,011 sekundy lepszy niż czas dający rok temu Pole Position – 1:11,376 Charlesa Leclerca. Wynik w 2023 roku to niespodzianka, bo tegoroczne bolidy są szybsze, a na torze nie zaszły żadne zmiany, które doprowadziłyby do gorszych czasów okrążeń. Rok temu pod koniec kwalifikacji pojawiła się czerwona flaga, która przerwała znacznie szybsze przejazdy kilku kierowców. Ogólnym rekordem kwalifikacyjnym Circuit de Monaco pozostaje 1:10,166 Lewisa Hamiltona z 2019 roku.
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie podczas wyścigu. Brytyjczyk na 33. okrążeniu wykręcił czas 1:15,650. Jest to wynik o ponad 2,7 sekundy słabszy niż rekord toru należący od 2021 roku również do Hamiltona – 1:12,909. Wynik w 2023 roku jest słaby, bo został osiągnięty jeszcze przed połową wyścigu, bo później z powodu opadów deszczu nie dało się go poprawić.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Carlos Sainz. Hiszpan w punkcie pomiaru odnotował 288,7 km/h. W 2022 roku maksymalna prędkość w wyścigu F1 na torze w Monako była nieznacznie wyższa – 289,0 km/h Alexa Albona.
Najszybszy pit-stop podczas GP Monako 2023 wykonali mechanicy Red Bulla, którzy na 53. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Sergio Pereza w 2,15 sekundy. Rekordem tego sezonu pozostaje wynik Ferrari z GP Arabii Saudyjskiej – 2,10 sekundy.
Frekwencja na GP Monako 2023
Organizatorzy GP Monako z zasady nie podają danych o frekwencji i w 2023 roku nie zrobili wyjątku. Trybuny tego obiektu mają oficjalnie tylko 37 000 miejsc, ale być może w ostatnich latach zostały powiększone, tutaj również nie podają szczegółów. W 2023 roku podobnie jak w poprzednim sezonie trybuny w niedzielę były całkowicie zapełnione, z tego co widziałem na Twitterze w 100% wynajęta była również marina dla jachtów. Wyścig F1 można oglądać również z mieszkań, hoteli czy wzgórz, szacuje się, że z tej okazji do Monako przyjeżdża ponad 100 000 ludzi, czasami podają nawet więcej. W 2023 roku ceny biletów, pokoi hotelowych czy miejsc dla jachtów były jeszcze większe niż rok temu. Wyścig dla Księstwa generuje ogromne pieniądze, liczone w setkach milionów euro.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: