Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Rosji 2019″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników. Są także dane o frekwencji i oglądalności telewizyjnej.
Statystyki związane z Lewisem Hamiltonem
Lewis Hamilton wygrał czwarty wyścig Formuły 1 o GP Rosji, a także dziewiąty wyścig w tym sezonie oraz 82. w karierze.
Hamilton po raz pierwszy w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu o GP Rosji. Było to także jego czwarte najszybsze okrążenie w tym sezonie oraz 45. w karierze.
Hamilton prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 143. różnych wyścigach F1. Wyszedł na samodzielne prowadzenie w tym zestawieniu, a na drugim miejscu jest Schumacher, który prowadził w 142. różnych wyścigach.
Hamilton zanotował 147. podium w karierze.
Hamilton po raz pierwszy od 2014 roku pokonał zespołowego partnera w kwalifikacjach w Rosji.
Hamilton to jedyny kierowca, który punktował w każdym wyścigu tego sezonu.
Hamilton to jedyny kierowca, który dojechał do mety w każdym wyścigu tego sezonu.
Hamilton zdobył punkty w 28. kolejnym wyścigu, to druga co do długości tego typu passa w historii F1. Dłuższą serię wcześniej osiągnął również Hamilton, który w latach 2016 – 2018 punktował 33 razy z rzędu. Co ciekawe między tymi dwoma passami Hamiltona był tylko jeden nieukończony przez niego wyścig bez punktów.
Hamilton w czasie 100 ostatnich wyścigów F1 aż 96 razy zdobywał punkty. W czterech pozostałych przypadkach nie dojechał do mety (3x awaria oraz słynna kolizja z Rosbergiem w GP Hiszpanii 2016).
Jak celnie wychwycił Krzysztof na Twitterze, Hamilton nigdy nie prowadził po drugim zakręcie na starcie w wyścigach o GP Rosji, a mimo to czterokrotnie później je wygrywał.
Osiągnięcia kierowców, którzy finiszowali na podium
Valtteri Bottas zanotował 42. podium w karierze, czym wyrównał wynik Marka Webbera i Damona Hilla.
Bottas pierwszy raz w karierze przegrał z zespołowym partnerem kwalifikacje na torze w Soczi.
Czwarte pole startowe Bottasa to najgorszy wynik Fina w karierze na torze w Soczi. Do tej pory kwalifikował się zawsze na jednym z trzech pierwszych pól.
Valtteri Bottas po raz 57. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. Obecnie to najdłuższa tego typu seria w stawce. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Charles Leclerc po raz szósty w tym sezonie wywalczył Pole Position.
Leclerc sześć razy wygrywał w tym sezonie kwalifikacje i jest samodzielnym liderem tej klasyfikacji, wyprzedza w niej Hamiltona i Bottasa, którzy mają po cztery PP.
Leclerc po raz dziewiąty z rzędu pokonał Vettela w kwalifikacjach.
Leclerc zanotował dziewiąte podium w karierze.
Statystyki związane z pozostałymi zawodnikami
Max Verstappen nigdy nie ruszał do wyścigu o GP Rosji na jednym z sześciu pierwszych pól startowych.
Alexander Albon zdobył punkty w szóstym wyścigu z rzędu.
Od momentu awansu do Red Bulla, Albon zawsze kończy wyścigi w czołowej szóstce.
Albon zyskał na mecie 15 pozycji w stosunku do startu, co jest jego zdecydowanym rekordem kariery.
Carlos Sainz wyrównał swój rekord kariery ustawiając się na starcie na piątym polu. Wcześniej startował z tak wysokiej pozycji dwukrotnie.
Sainz pierwszy raz awansował do Q3 podczas kwalifikacji do GP Rosji
Szósty raz w tym roku Sainz finiszował w wyścigu w czołowej szóstce.
Sergio Perez zawsze zdobywa punkty w GP Rosji.
Kevin Magnussen tylko jeden raz (sezon 2017) na pięć prób nie zdobył punktów w GP Rosji.
Nico Hulkenberg zdobywa punkty w każdym wyścigu od przerwy wakacyjnej.
Daniił Kwiat tylko raz (sezon 2015) punktował w swoim domowym wyścigu.
Romain Grosjean nie ukończył siódmego wyścigu w tym sezonie – zdecydowany lider tego zestawienia.
Robert Kubica nie ukończył pierwszego wyścigu w tym roku.
Daniel Ricciardo nie lubi wyścigów w Rosji. W czasie sześciu wizyt na torze w Soczi tylko dwukrotnie punktował, a szóste miejsce z 2018 roku pozostaje jego najlepszym wynikiem.
Sebastian Vettel wycofał się z wyścigu w wyniku awarii mechanicznej. To jego pierwszy nieukończony wyścig w tym sezonie. Odkąd niemiecki kierowca dołączył do Ferrari w 2015 roku, to dopiero trzecia taka sytuacja spowodowana usterką mechaniczną. Wcześniej miał awarię świecy zapłonowej podczas GP Japonii 2017 oraz awarię silnika przed startem GP Bahrajnu 2016.
George Russell to jedyny kierowca, który w tym roku nie zdobył jeszcze punktów.
Russell nie ukończył drugiego wyścigu F1 z rzędu – to jego najgorsza passa w karierze.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Mercedes wygrał wszystkie wyścigi o GP Rosji w Formule 1 i poza nią w historii. Wygrali sześć razy w Soczi od 2014 roku. Poza tym rozegrano dwa wyścigi o GP Rosji w latach 1913 – 1914 na torze w Petersburgu (na długo przed powstaniem F1), które były wygrane przez kierowców w samochodach marki “Benz”, czyli w Mercedesach.
GP Rosji to jedyny wyścig, który został wygrany przez Mercedesa za każdym razem od początku sezonu 2014 i wprowadzenia hybrydowych silników V6 Turbo. Mercedes jest niepokonany jeszcze w Japonii w tym czasie, ale muszą tam wygrać jeszcze w tym sezonie, aby dorównać wynikom z Rosji.
Mercedes wywalczył 52. dublet w Formule 1. Zajmują drugie miejsce w tym zestawieniu, a daleko z przodu na pozycji lidera jest Ferrari z 83. dubletami na koncie.
Dla Mercedesa był to czwarty dublet w GP Rosji.
Kierowcy Mercedesa do tej pory dziesięciokrotnie zdobywali podia w GP Rosji na dwanaście okazji.
Mercedes wygrał wyścig po tym jak trzy wcześniejsze wygrało Ferrari. W ten sposób dalej ich najgorszą passą od początku ery hybrydowych silników V6 Turbo w 2014 roku pozostają trzy wyścigi z rzędu bez wygranej. Takie serie osiągnęli dwukrotnie: na początku 2018 roku, oraz od GP Belgii do GP Singapuru w tym sezonie.
Ostatnim kierowcą Ferrari, który zdobył cztery Pole Position z rzędu był Michael Schumacher na przełomie sezonów 2000 i 2001. Schumi miał wtedy serię siedmiu zdobytych PP – najlepszą w karierze.
Zespół Ferrari ostatni raz zanotował serię czterech Pole Position z rzędu na początku sezonu 2007, wtedy kwalifikacje wygrywali dla nich Raikkonen (raz) oraz Massa (trzy razy).
Czwarte miejsce Verstappena to najlepszy wynik Red Bulla w historii w GP Rosji. Dotychczasowym rekordem tej stajni była piąta pozycja sprzed roku. Nigdy nie mieli podium w tym wyścigu.
Magnussen zdobył pierwsze punkty dla zespołu Haas od czasu GP Niemiec.
McLaren po raz pierwszy od 2014 roku ma na swoim koncie ponad 100 punktów w klasyfikacji generalnej.
Obaj kierowcy Williamsa nie ukończyli wyścigu po raz pierwszy od GP Niemiec 2018.
Każdy kierowca korzystający z silnika Hondy otrzymał nadprogramowe elementy, a tym samym kary przesunięcia na starcie wyścigu.
Pozostałe ciekawostki
Hamilton i Perez to jedyni kierowcy, którzy punktowali w każdym wyścigu o GP Rosji.
George Russell to jedyny kierowca, który w tym roku jest niepokonany w wewnątrz-zespołowym pojedynku w kwalifikacjach.
W 2018 roku Max Verstappen po starcie z 19. pola finiszował w wyścigu na piątej pozycji. W tym roku Alexander Albon po starcie z alei serwisowej finiszował również na piątej pozycji. Albon wygrał więc ten korespondencyjny pojedynek wewnątrz Red Bulla.
Poprzednim kierowcą (przed osiągnięciem Leclerca) spoza zespołu Mercedesa, który zdobył cztery Pole Position z rzędu był Sebastian Vettel w Red Bullu w 2011 roku.
Leclerc finiszował na podium mimo wykonania dwóch pit-stopów. To pierwsza taka sytuacja w historii GP Rosji, bo do tej pory na podium stali jedynie kierowcy, którzy tylko raz odwiedzali swoich mechaników. To samo dotyczyło czwartej pozycji na mecie.
Podczas każdego wyścigu o GP Rosji startował co najmniej jeden kierowca z tego kraju.
Na torze dwukrotnie pojawił się samochód bezpieczeństwa – rekord GP Rosji.
Po raz pierwszy na GP Rosji nie było Władimira Putina. To dolewa oliwy od ognia spekulacji sprzed kilku dni, że od 2021 roku ten wyścig zostanie przeniesiony na powstający tor w pobliżu Sankt Petersburga (szczegóły).
Tylko dwukrotnie na podium po wyścigach o GP Rosji stali kierowcy spoza Mercedesa i Ferrari: Bottas w Williamsie w 2014 roku oraz Perez w Force Indii w 2015 roku.
Czasy okrążeń
Nie udało się poprawić kwalifikacyjnego rekordu toru Sochi Autodrom. Najlepszy tegoroczny czas Charlesa Leclerca – 1:31,628 jest o 0,241 sekundy słabszy niż rekord Bottasa ustanowiony rok temu.
Lewis Hamilton ustanowił nowy rekord toru Sochi Autodrom (rekord toru czyli najszybsze okrążenie z wyścigu). Hamilton na 51. okrążeniu wyścigu wykręcił czas 1:35,761. Poprzedni rekord wynosił – 1:35,861 i został ustanowiony rok temu przez Bottasa. W każdym kolejnym wyścigu o GP Rosji zawodnikom udaje poprawić się rekord toru.
Frekwencja na GP Rosji 2019
Organizatorzy wyścigu o GP Rosji w momencie publikacji tego podsumowania nie podali pełnych danych o frekwencji w tym roku na torze. W minionym roku również postąpili tak samo. Jedyna konkretna informacja z tego roku mówi o 20 000 kibiców w czwartek na torze. Wcześniej chętnie chwalili się informacjami o frekwencji. Brak pełnych danych sugeruje spadek sprzedaży biletów, a więc można oszacować, że podczas weekendu łączna frekwencja nie przekroczyła 150 000 osób.
Oglądalność GP Rosji 2019 w Polsce
Oglądalność Formuły 1 w polskich telewizjach spadła kolejny raz z rzędu przy okazji GP Rosji. Od GP Węgier każdy kolejny wyścig zarówno w Eleven Sports 1 jak i TVP Sport ma mniej widzów niż poprzedni. Podczas GP Węgier oglądalność F1 w obu telewizjach była największa w tym sezonie, a od tego momentu są notowane regularne spadki. W Eleven Sports 1 wyścig o GP Rosji śledziło średnio 222 000 widzów, co oznacza spadek o 13 000 widzów w porównaniu z GP Singapuru. W TVP Sport został ustanowiony najsłabszy wynik w tym roku – 175 000 widzów, spadek o 6 000 w porównaniu do Singapuru. Na pewno w osiągnięciu dobrych wyników nie pomogła gorsza pora rozpoczęcia wyścigu, bo część widzów mogła z tego powodu przegapić część lub całość wyścigu. Porównanie oglądalności telewizyjnej F1 w polskich telewizjach w pierwszej połowie sezonu 2019 (do GP Węgier) znajdziecie pod tym linkiem.
F1 GP Rosji
Eleven
kwalifikacje – 109 tys
wyścig – 222 tysTVP Sport
wyścig od 45 minuty – 175 tys— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) September 30, 2019
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: