Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Styrii 2020″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników. Są także dane o oglądalności telewizyjnej.
Pierwszy raz w historii odbyły się dwa wyścigi F1 na jednym torze w tym samym sezonie. Z tego względu prawdopodobnie nazwa Grand Prix Styrii będzie jednorazowa. W statystykach F1 rozdziela się niektóre rekordy (np. liczba zwycięstw czy podiów) na tory i wyścigi Grand Prix. Jest tak dlatego, że pewne tory organizowały w swojej historii wyścigi pod różnymi nazwami np. na torze Nurburgring były rozgrywane wyścigi o GP Niemiec, Europy i Luksemburga. Z tego względu GP Styrii w takich statystykach będzie liczone oddzielnie od GP Austrii, ale już statystyki dotyczące toru są wspólne. Hamilton jest więc pierwszym i prawdopodobnie ostatnim zwycięzcą GP Styrii.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton zanotował pierwsze Pole Position w sezonie, trzecie na torze Red Bull Ring oraz łącznie 89. w karierze.
Hamilton może pochwalić się co najmniej jednym Pole Position w każdym sezonie startów w Formule 1. 14 kolejnych sezonów z co najmniej jednym PP, to nowy rekord F1. Poprzedni należał do Michaela Schumachera, który wykręcał co najmniej jedno PP w 13. kolejnych sezonach (1994 – 2006).
Hamilton wygrał kwalifikacje z przewagą 1,216 sekundy nad drugim kierowcą. Poprzedni raz z większą przewagą kwalifikacje wygrał Nico Rosberg przed GP Wielkiej Brytanii 2014 – 1,624 sekundy. Przewaga Hamiltona była najwyższa w historii kwalifikacji rozgrywanych w Austrii w historii F1.
Hamilton zanotował 85. zwycięstwo w F1 w karierze. Rekord Schumachera to 91 zwycięstw.
Hamilton po raz 51. wygrał wyścig po starcie z Pole Position. Brytyjczyk od dawna jest pod tym względem rekordzistą.
Hamilton wygrał co najmniej jeden wyścig w 14. kolejnych sezonach. Rekord pod tym względem należy do Michaela Schumachera, który wygrywał co najmniej jeden wyścig w latach 1992 – 2006, a więc przez 15 sezonów z rzędu.
Hamilton zanotował 152. podium w karierze. Rekord Schumachera to 155 miejsc na podium.
Lewis Hamilton zdobył punkty w 35. kolejnym wyścigu i poprawił własny rekord F1. Teraz jego celem jest rekord Nicka Heidfelda, który był sklasyfikowany w 41. kolejnych wyścigach.
Hamilton po raz pierwszy w karierze wywalczył Pole Position, podium i wygrał wyścig o GP Styrii. To oznacza, że może pochwalić się Pole Position do 25. różnych Grand Prix – poprawił własny rekord F1, zwycięstwami w 24. różnych Grand Prix – poprawił własny rekord F1, a także miejscem na podium po 26. różnych Grand Prix – wyrównał rekord F1 należący do Raikkonena.
Osiągnięcia dotyczące kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Valtteri Bottas zanotował 47. podium w karierze.
Bottas wyrównał rekord Davida Coultharda, który pięć razy finiszował na podium w wyścigach na Red Bull Ringu.
Bottas został samodzielnym liderem pod względem liczby okrążeń na prowadzeniu w wyścigach na Red Bull Ringu. Prowadził łącznie przez 149 kółek i poprawił poprzedni rekord Nico Rosberga.
Bottas po raz 64. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. Obecnie to najdłuższa tego typu seria w stawce. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3. Rekord F1 to 66 kolejnych awansów do Q3 Hamiltona z lat 2010 – 2013.
Dla Bottasa tor Red Bull Ring jest najlepszy w karierze pod względem liczby Pole Position, zwycięstw i podiów.
Max Verstappen trzeci raz z rzędu ruszał do wyścigu na torze Red Bull Ring z drugiego pola.
Verstappen zanotował 32. podium w karierze.
Verstappen odkąd jeździ w Red Bullu, to w wyścigach w Austrii albo finiszuje na podium, albo nie dojeżdża do mety.
Pozostali kierowcy
Alexander Albon finiszując na czwartej pozycji wyrównał swój najlepszy wynik w karierze.
Carlos Sainz zanotował najlepszy wynik w kwalifikacjach w karierze – trzecie miejsce. Jego poprzednim najlepszym rezultatem było piąte miejsce, które osiągnął dwukrotnie.
Sergio Perez wystartował w 178 wyścigu F1 i do tej pory żadnego z nich nie wygrał. Jedynie Andrea de Cesaris (208) i Nick Heidfeld (183) wystartowali w większej liczbie wyścigów F1 bez ani jednej wygranej. Perez wyprzedził w tym zestawieniu Nico Hulkenberga, który w F1 wystartował w 177 wyścigach.
Carlos Sainz po raz pierwszy w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu Formuły 1.
Daniił Kwiat po raz pierwszy w siódmej próbie zanotował na mecie wyścigu na torze Red Bulla Ring lepszą pozycję niż pole startowe.
Kimi Raikkonen po raz trzeci z rzędu odpadł z kwalifikacji już w Q1. Fin w całej swojej karierze nie miał wcześniej dwóch takich eliminacji z rzędu.
George Russell po raz pierwszy w karierze awansował do Q2 w kwalifikacjach. Dokonał tego w 23. próbie. Podział kwalifikacji na trzy segmenty wprowadzono w 2006 roku i jedynie Adrian Sutil czekał dłużej na pierwszy awans do Q2 – 40 Grand Prix. Charles Pic (39) i Narain Karthikeyan (29) mieli więcej eliminacji z rzędu w Q1 niż Russell, ale oni nigdy do Q2 nie awansowali.
Russell wystartował w 23. wyścigu F1. Przez całą karierę nie zdobył żadnego punktu, a z drugiej strony w kwalifikacjach nigdy nie przegrał z zespołowym partnerem.
Charles Leclerc po raz drugi odkąd jeździ w Ferrari nie awansował do Q3 w kwalifikacjach. Po raz pierwszy stało się to ze względu na formę sportową. W pierwszym przypadku zawalili stratedzy Ferrari, którzy nie wysłali go na tor na nowych oponach w Monako w 2019 roku w Q1.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Zespół Mercedes zanotował 104. zwycięstwo w Formule 1.
Mercedes po raz 54. zanotował dublet w F1.
Fabryczny zespół Mercedesa zanotował 200 start w wyścigu F1 z rzędu odkąd wrócili do stawki w sezonie 2010.
McLaren osiągnął najszybsze okrążenie w drugim kolejnym wyścigu F1. Poprzedni raz taką passę mieli w sezonie 2011.
W erze hybrydowych silników V6 Turbo, która rozpoczęła się w 2014 roku, ani razu kierowca McLarena nie ruszał do wyścigu z pierwszej linii. Ich najlepszy wynik to trzecie pole startowe, które osiągnęli cztery razy w tym trzykrotnie na torze Red Bull Ring i raz na Silverstone.
Piąte pole startowe Ocona, to najlepszy wynik Renault od GP Włoch 2019.
Pierre Gasly to pierwszy kierowca zespołu Toro Rosso / AlphaTauri, który awansował do Q3 w kwalifikacjach na torze Red Bull Ring od 2017 roku.
Dwaj kierowcy zespołu Alfa Romeo odpadli z kwalifikacji już w Q1 po raz trzeci z rzędu. Poprzedni raz tak złą passę mieli na początku sezonu 2018 jeszcze pod nazwą Sauber.
Poprzednim kierowcą Williamsa, który awansował do Q2 w kwalifikacjach był Siergiej Sirotkin w GP Brazylii 2018. Poprzedni raz lepszą pozycję startową niż George Russell w GP Styrii (11) miał Lance Stroll w GP Włoch 2018 – 10 pole.
Poprzedni raz co najmniej jeden kierowca Ferrari nie awansował do Q3 w kwalifikacjach w dwa kolejne weekendy w 2015 roku.
Obaj kierowcy Ferrari odpadli z wyścigu w wyniku wewnętrznej kolizji podobnie jak zaledwie cztery zawody temu w GP Brazylii 2019.
Żaden kierowca korzystający z silnika Ferrari nie zdobył punktów. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w GP Meksyku 2015.
Pozostałe ciekawostki
Poprzedni raz dwa wyścigi F1 odbyły się w tym samym sezonie z rzędu w tym samym kraju w Japonii w 1995 roku. Łącznie takich przypadków w historii F1 było sześć.
Po raz pierwszy w historii dwóch kierowców z Kanady dojechało do mety wyścigu Formuły 1.
Tylko kierowcy zespołów Mercedes, Red Bull i McLaren w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym roku.
Mechnicy Red Bull wykonali najszybszy pit-stop w tym roku wymieniając opony w bolidzie Verstappena w 1,95 sekundy. To pierwszy pit-stop wykonany w czasie poniżej dwóch sekund w tym sezonie.
Czasy okrążeń
Z uwagi na opady deszczu podczas czasówki nie udało się poprawić kwalifikacyjnego rekordu toru Red Bull Ring. W tabelach pozostał rekord ustanowiony tydzień temu przez Bottasa – 1:02,939.
Carlos Sainz ustanowił nowy rekord obecnej konfiguracji toru (najszybsze okrążenie z wyścigu) Red Bull Ring w Austrii. Sainz na 68. kółku wyścigu wykręcił czas 1:05,619. Poprzedni rekord wynosił – 1:06,957 i został ustanowiony w 2018 roku przez Kimiego Raikkonena.
Oglądalność GP Styrii 2020 w Polsce
Wyścig o GP Styrii 2020 na antenie Eleven Sports 1 oglądało w telewizji średnio 321 000 widzów, a kwalifikacje 152 000 widzów. Jest to bardzo dobry wynik i wzrost o blisko 50% w porównaniu do poprzedniego Grand Prix w tym sezonie. Mało tego, jest to lepszy wynik oglądalności niż GP Austrii rok temu (było 301 000 widzów). Biorąc pod uwagę brak Roberta Kubicy w tegorocznej stawce, to jest to naprawdę znakomity rezultat, powyżej zeszłorocznej średniej (264 000 widzów) w tym kanale.
F1 GP Styrii w Eleven / Nielsen, 4+, AMR
Kwalifikacje – 152 tys
wyścig – 321 tys— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) July 13, 2020
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: