Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Toskanii 2020″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników. Premierowy wyścig F1 na torze Mugello dostarczył sporej dawki ciekawostek.
Po raz pierwszy w historii F1 zorganizowano wyścig na torze Mugello oraz wyścig pod nazwą Grand Prix Toskanii. W statystykach F1 osobno liczy się różne osiągnięcia dla torów i nazw wyścigów, co dało możliwość wielu kierowcom, aby poprawili swoje osiągnięcia związane z różnorodnością. Mugello to 72. tor na którym rozegrano wyścig Formuły 1 i czwarty położony we Włoszech (Monza, Pescara i Imola były wcześniej). Poprzednim nowy torem w kalendarzu F1 było Baku w 2016 roku, a w tym roku czeka nas jeszcze debiut Portimao. Było sporo obaw w stosunku do tego czy wyścig F1 na Mugello będzie nudny, ale z uwagi na kilka losowych sytuacji kierowcy zapewnili nam zawody, które zostaną zapamiętane w historii. Wyniki wyścigu dostarczyły wielu niespodzianek, więc jeśli ktoś dobrze obstawił w STS, to mógł liczyć na wysokie wygrane.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton wygrał szósty wyścig w tym sezonie oraz 90. w karierze. Brakuje mu tylko jednego zwycięstwa do wyrównania rekordu Schumachera.
Hamilton zanotował siódme Pole Position w tym sezonie oraz 95. w karierze. Hamilton zdobył więcej PP w Mercedesie (69) niż jakikolwiek kierowca przez całą karierę.
Hamilton zanotował 158. podium w karierze.
Hamilton po raz czwarty w tym sezonie oraz 51. w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Hamilton jest drugi pod tym względem w historii F1, a daleko z przodu jest Schumacher, który ma 77 najszybszych okrążeń.
Hamilton punktował po raz 222. w Formule 1 i ustanowił nowy rekord. Poprzedni należał do Schumachera – 221 wyścigów z punktami.
Hamilton zdobył punkty w 42. kolejnym wyścigu i kolejny raz poprawił własny rekord F1.
Hamilton został sklasyfikowany (przejechał minimum 90% dystansu) w 42. kolejnym wyścigu. Brytyjczyk ustanowił nowy rekord F1 pobijając osiągnięcie Nicka Heidfelda z lat 2007 – 2009.
Hamilton zanotował 17. hat-trick w karierze (Pole Position, najszybsze okrążenie i zwycięstwo w wyścigu). Pod tym względem lepszy jest od niego tylko Schumacher, który ma 22 hat-tricki.
Hamilton umocnił się na prowadzeniu w zestawieniach dotyczących Pole Position oraz zwycięstw w wyścigach na różnych torach i w różnych Grand Prix.
Hamilton finiszował na podium na 30. różnych torach w Formule 1 i wyrównał rekord należący do Kimiego Raikkonena. Ciekawe jest to, że 29 torów pokrywa się u obu kierowców. Jedyną różnicą jest to, że Raikkonen ma podium na Imoli, a Hamilton na Mugello. Pod względem podiów w różnych Grand Prix Hamilton już był samodzielnym rekordzistą, a teraz umocnił się na prowadzeniu.
Osiągnięcia dotyczące kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Valtteri Bottas zanotował 52. podium w karierze. Wyprzedził w tej klasyfikacji swojego utytułowanego rodaka Mikę Hakkinena.
Bottas po raz 71. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Alexander Albon zanotował pierwsze podium w karierze.
Albon jest pierwszym kierowcą z Tajlandii, który zdobył podium w F1. Poza nim w Formule 1 barwy tego kraju reprezentował tylko Prince Bira na początku lat 50., a jego najlepszym wynikiem była czwarta pozycja.
Albon wyrównał swój najlepszy rezultat z kwalifikacji w karierze – czwarte miejsce.
Jak celnie zauważył Damian w komentarzach, Albon wywalczył pierwsze podium dla azjatyckiego kraju nie licząc Japonii.
Pozostali kierowcy
Daniel Ricciardo po raz czwarty w barwach Renault finiszował na czwartej pozycji w wyścigu. Australijczyk w GP Toskanii był najbliższej podium, bo jechał na trzeciej pozycji przez 1/3 dystansu wyścigu.
Sergio Perez od 2014 roku zawsze zdobywa punkty w wyścigach F1 we Włoszech.
Perez wystartował w 183. wyścigu i wciąż czeka na swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Perez wyrównał liczbę wyścigów Nicka Heidfelda, który również nigdy nie wygrał w F1. Więcej wyścigów bez wygranej w F1 ma tylko Andrea De Cesaris – 208.
Lando Norris pierwszy raz w tym sezonie nie awansował do Q3 w kwalifikacjach.
Siódme miejsce to najlepszy wynik Daniiła Kwiata w tym sezonie.
Kimi Raikkonen wkrótce wyrówna rekord liczby wyścigów F1, który należy do Rubensa Barrichello. Brazylijczyk ma na swoim koncie 322 wyścigi (był zgłoszony do 326), a Raikkonen – 321 (był zgłoszony do 324). W obu przypadkach jak będziecie przeglądać różne statystyki, to zauważycie, że pojawiają się różne liczby (te które podałem lub o jeden wyścig większe), bo są wątpliwości jak interpretować pojedyncze starty obu kierowców. Oficjalne liczby uznawane przez Formułę 1 są takie jak podałem tutaj.
Raikkonen pierwszy raz zdobył punkty w tym sezonie.
Jak celnie zauważył bartoszcze, Raikkonen zdobył co najmniej jeden punkt w 18. różnych sezonach F1 podobnie jak Barrichello. Więcej sezonów z co najmniej jednym punktem ma tylko Schumacher – 19.
Raikkonen po raz 181. wystartował do wyścigu F1 w bolidzie z silnikiem Ferrari. Więcej wyścigów z takim samym silnikiem ma tylko Hamilton – 259 z Mercedesem.
Kimi Raikkonen po raz pierwszy zasiadł za kierownicą bolidu F1 podczas testów na torze Mugello 12 września 2000 roku, gdy jeździł bolidem Sauber C19 (szczegóły). Najlepszy czas Fina z tamtego dnia testowego to 1:30,01 (kolejnego dnia pojechał o 2,9 sekundy szybciej). Równo 20 lat później, 12 września 2020 roku odbyły się kwalifikacje F1 na torze Mugello. Raikkonen wystartował w nich bolidem Alfy Romeo (Sauber) C39 i wykręcił swój najlepszy czas – 1:16,854. Układ toru Mugello nie uległ zmianie, jedyne modyfikacje dotyczyły krawężników w niektórych miejscach.
Sebastian Vettel zdobył co najmniej jeden punkt w 200. wyścigu F1. Tylko czterech innych kierowców częściej punktowało: Hamilton, Schumacher, Raikkonen i Alonso.
Vettel piąty raz z rzędu nie awansował do Q3 w kwalifikacjach. Poprzedni raz tak słabą passę miał w 2008 roku w Toro Rosso.
Vettel przez całą swoją karierę nigdy nie finiszował w wyścigu F1 na dziesiątej pozycji. W tym roku już trzykrotnie zajmował to miejsce.
George Russell wyrównał najlepszy wynik w karierze – 11. miejsce.
Russell wystartował w 30. wyścigu F1. Przez całą karierę nie zdobył żadnego punktu, a z drugiej strony w kwalifikacjach nigdy nie przegrał z zespołowym partnerem.
Russell jest na szóstym miejscu w zestawieniu liczby wyścigów bez punktów w F1. Oczywiście jeśli zdobędzie punkty, to z tego zestawienia zostanie wykreślony i znajdzie się w innym zestawieniu dotyczącym największej liczby wyścigów przed zdobyciem punktów. Tam liderem jest Nicola Larini, który zdobył pierwsze punkty w 44. starcie.
Romain Grosjean w trzech poprzednich sesjach kwalifikacyjnych odpadał w Q1 i wyrównał najgorszą tego typu passę w karierze. W czasówce do GP Toskanii awansował do Q2, a więc nie poprawił najgorszego osiągnięcia.
Grosjean pierwszy raz w karierze nie zdobył żadnego punktu w dziewięciu pierwszych wyścigach danego sezonu.
Lance Stroll nie zdobył punktów, a więc zakończyła się jego najlepsza passa w karierze z punktami w siedmiu kolejnych wyścigach.
Antonio Giovinazzi to jedyny kierowca, który zawsze odpada w tym roku w Q1 w kwalifikacjach.
Kevin Magnussen nie ukończył pięciu wyścigów w tym roku – najwięcej z całej stawki.
Nicholas Latifi pierwszy raz w swojej karierze nie dojechał do mety wyścigu F1.
Pierre Gasly pierwszy raz w tym roku odpadł w Q1 w kwalifikacjach.
Max Verstappen nie ukończył drugiego wyścigu z rzędu. W obu z nich miał usterkę silnika, ale bezpośrednią przyczyną odpadnięcia w GP Toskanii była kraksa.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Mercedes wygrał sto wyścigów od momentu powrotu do F1 jako zespół fabryczny w 2010 roku. Dodatkowo mają jeszcze dziewięć zwycięstw z lat 1954 – 1955.
Mercedes zanotował trzeci dublet w tym sezonie i 56. ogółem w Formule 1.
Mercedes zajął komplet miejsc w pierwszej linii na starcie wyścigu po raz 71. i w ten sposób poprawił własny rekord F1.
Mercedes zanotował siódmy kwalifikacyjny dublet z rzędu.
Pierwszy raz w tym sezonie Mercedes zdobył maksymalną liczbę punktów w wyścigu.
Jeden z kierowców Mercedesa prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 32. kolejnych wyścigach. Osiągnęli w ten sposób nowy rekord F1. Poprzedni należał do do Williamsa z lat 1995 – 1997.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy w komplecie awansują do Q3 w czasówkach w tym roku.
Poprzednim kierowcą Red Bulla przez Albonem, który finiszował na podium i nie nazywał się Verstappen, był Ricciardo w GP Monako 2018.
GP Toskanii było wyścigiem numer 1000 dla zespołu Ferrari w Formule 1.
GP Monako 1950 było pierwszym wyścigiem dla Ferrari w F1. Rywalizowali wtedy z kierowcami Alfy Romeo i przegrali ten pojedynek. Juan Manuel Fangio w Alfie Romeo wygrał wyścig przed Alberto Ascarim w Ferrari. GP Toskanii 2020 było wyścigiem numer 1000 dla Ferrari i znów stoczyli pojedynek z Alfą Romeo. Kimi Raikkonen pokonał na torze obu kierowców Ferrari, ale po doliczeniu kary czasowej spadł w klasyfikacji za Leclerca. Tym razem te zespoły rywalizowały o ósmą pozycję.
Ferrari po raz trzeci w tym roku miało obu kierowców na punktowanych pozycjach.
Raikkonen zanotował najlepszy wynik w kwalifikacjach w tym sezonie dla Alfy Romeo – 13 miejsce.
Williams to jedyny zespół, który w tym roku jeszcze nie zdobył punktu.
Pozostałe ciekawostki
Kierowcy, którzy finiszowali na podium w GP Włoch tydzień wcześniej nie ukończyli GP Toskanii z powodu kraks.
Tylko 12. kierowców ukończyło wyścig. Poprzedni raz tak mało zawodników było klasyfikowanych w GP Singapuru 2017.
W sezonie 2020 co najmniej jedno podium wywalczyło dziewięciu różnych kierowców. Poprzedni raz taka różnorodność była w F1 w 2016 roku.
Hamilton to jedyny kierowca, który zdobył punkty w każdym tegorocznym wyścigu. Sergio Perez zdobył punkty w każdym wyścigu w którym w tym sezonie wystartował, ale on opuścił dwa weekendy wyścigowe.
Verstappen i Russell są niepokonani w tym sezonie w wewnętrznych pojedynkach w kwalifikacjach.
Hamilton, Bottas i Verstappen zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym roku.
Pierre Gasly wygrał GP Włoch 2020 jako pierwszy Francuz od czasów wygranej Oliviera Panisa w GP Monako 1996. Gasly podobnie jak Panis odpadł z kolejnego wyścigu już na pierwszym okrążeniu.
Podczas GP Toskanii 2020 kierowcy trzykrotnie ruszali z pól startowych, bo dwa dodatkowe starty były spowodowane czerwonymi flagami. W historii F1 podobna sytuacja miała miejsce w czasie GP Austrii 1987 oraz GP Belgii 1990.
Poprzedni wyścig F1, który był dwukrotnie przerywany czerwonymi flagami to GP Brazylii 2016.
Dwa kolejne wyścigi były przerywane czerwonymi flagami. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w 2011 roku (Monako i Kanada).
Czasy okrążeń
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii toru Mugello we Włoszech. Hamilton podczas trzeciego segmentu kwalifikacji osiągnął czas 1:15,144. Tor Mugello został otwarty w 1974 roku i jego konfiguracja nie uległa zmianie, a jedyne modyfikacje dotyczyły krawężników i nawierzchni. Wcześniejsze najszybsze okrążenie tego toru (nieoficjalny rekord, bo pochodzący z testów) przejechał Rubens Barrichello w Ferrari w 2004 roku podczas lutowych testów – 1:18,704. Poprzednia sesja testowa F1 została zorganizowana na Mugello w 2012 roku, a najlepszy czas wykręcił wtedy Romain Grosjean w Lotusie – 1:21,035.
Hamilton wywalczył Pole Position jadąc ze średnią prędkością 251,278 km/h. W obecnym kalendarzu F1 są tylko dwa tory gdzie odnotowywane są wyższe średnie prędkości: Monza – 264,363 km/h oraz Silverstone – 251,564 km/h.
Hamilton ustanowił także rekord toru Mugello (najszybsze okrążenie z wyścigu). Brytyjczyk na 58. okrążeniu wykręcił czas 1:18,833.
Oglądalność GP Toskanii 2020 w Polsce
Wyścig o GP Toskanii zanotował bardzo duży spadek oglądalności w porównaniu do zawodów o GP Włoch tydzień wcześniej. Eleven Sports 1 oglądało go średnio 219 000 widzów, a sobotnie kwalifikacje 134 000 widzów. W obu przypadkach są to jedne z najsłabszych wyników w tym roku. Poprzedni wyścig w Eleven Sports 1 oglądało średnio 282 000 widzów, a dodatkowo w Polsacie 447 000 widzów.
Eleven, Nielsen, 4+, AMR
DTM
Sobota – 51 tys
Niedziela – 129 tysF1 GP Toskanii
kwalifikacje – 134 tys
wyścig – 219 tys— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) September 14, 2020
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: