Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP USA 2015 na torze Circuit of the Americas w Austin. Dominują informacje o Lewisie Hamiltonie, który zapewnił sobie trzeci tytuł mistrzowski.
Lewis Hamilton zdobył trzeci tytuł mistrzowski. Jest pierwszym Brytyjczykiem, który obronił tytuł mistrzowski. Po trzy mistrzostwa mają także: Jack Brabham, Jackie Stewart, Niki Lauda, Nelson Piquet i Ayrton Senna.
Hamilton wygrał wyścig po raz trzeci na torze Ameryk w Austin, po raz czwarty w USA, po raz 10 w sezonie i 43 w karierze.
Hamilton po raz trzeci z rzędu wygrał wyścig w startując z drugiego pola i wywalczając sobie zwycięstwo walką na torze. Co ciekawe wszystkie jego trzy zwycięstwa na torze Ameryk również wywalczył startując z drugiego pola i wyprzedzając lidera.
Hamilton prowadził w wyścigach F1 przez równe 2 400 okrążeń. Lepsi są tylko: Michael Schumacher (5 111), Ayrton Senna (2 987), Alain Prost (2 684) i Sebastian Vettel (2 684 okrążeń).
Hamilton jest pierwszym kierowcą w historii, który wygrał 10 lub więcej wyścigów w dwóch kolejnych sezonach.
Lewis Hamilton startował z pierwszego rzędu w 87 wyścigu w karierze. Czym wyrównał wynik Ayrtona Senny. Lepszy jest tylko Michael Schumacher – 116 startów z pierwszego rzędu.
Hamilton prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 82 wyścigu w karierze. Przed nim są Schumacher, Senna, Prost i Alonso. Wynik Schumachera jest o 60 wyścigów lepszy. Ale pozostała trójka jest w zasięgu czterech wyścigów.
Po raz siódmy kierowca F1 zapewnił sobie tytuł mistrzowski podczas wyścigu w USA. Ostatni raz miało to miejsce w 1982 roku w Las Vegas, a tytuł zgarnął Keke Rosberg.
Po raz 20-ty Hamilton i Rosberg zanotowali dublet w barwach Mercedesa.
W 12 wyścigu w tym sezonie kierowcy Mercedesa startowali z pierwszego rzędu. To taki sam wynik jak w ubiegłym sezonie. To wyrównanie rekordu w historii F1. Jeszcze McLaren w 1988 i Williams w 1993 roku tak bardzo zdominowali kwalifikacje w jednym sezonie.
Kierowcy Mercedesa zdobyli już 50 Pole Position.
Nico Rosberg po raz 19 wywalczył Pole Position.
Nico Rosberg po raz 13 wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Nico Rosberg wystartował w 182 wyścigu z rzędu, czyli we wszystkich od początku swojej kariery. Wciąż poprawia rekordową serię.
Dziesiąty raz Hamilton, Vettel i Rosberg stali razem na podium. W siedmiu takich sytuacjach wygrywał Hamilton, dwóch Rosberg, a raz Vettel.
Sebastian Vettel po raz drugi w karierze ukończył wyścig na podium startując do niego spoza czołowej dziesiątki. Poprzednio był również trzeci w Abu Zabi w 2012 roku po starcie z alei serwisowej.
Sebastian Vettel zapewnił 700 podium dla bolidu z silnikiem Ferrari.
Max Verstappen wyrównał swój najlepszy wynik w karierze – czwarte miejsce.
Carlos Sainz zanotował najlepsze miejsce w karierze – siódme.
Dla Toro Rosso był to najlepszy wyścig sezonu – 18 punktów.
Jenson Button zanotował najlepszy wynik w sezonie – szóste miejsce.
Jenson Button po raz 111 wystartował w F1 w barwach McLarena. Tylko David Coulthard (150) i Mika Hakkinen (131) mają więcej wyścigów w McLarenie.
Pastor Maldonado pierwszy raz w karierze punktował w trzech kolejnych wyścigach.
Daniił Kwiat pierwszy raz nie ukończył wyścigu Formuły 1 w wyniku kraksy.
Bolid Red Bulla pierwszy raz prowadził w wyścigu w tym sezonie i to przez całych siedem okrążeń. Dokonał tego Daniel Ricciardo.
To był 200 wyścig zespołu Red Bull Racing (201 weekendów).
To był 400 weekend wyścigowy zespołu Sauber (397 wyścigów).
Dwa Williamsy nie ukończyły wyścigu Formuły 1 pierwszy raz od GP Brazylii 2012.
Alexander Rossi był pierwszym Amerykaninem od 2007 roku, który wziął udział w GP USA.
Po raz pierwszy od 20 lat i GP RPA 1985 w czołowej dwunastce na starcie nie było bolidu z silnikiem Ferrari.
McLaren od 54 wyścigów nie wygrał wyścigu F1. To najgorsza seria w historii zespołu.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: