Zapraszam na tradycyjne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP USA 2018. Wygrana Raikkonena sprawiła, że to on dominuje w tym podsumowaniu, ale niewiele mniej miejsca poświęcam także Hamiltonowi.
Osiągnięcia Kimiego Raikkonena
Kimi Raikkonen wygrał 21. wyścig Formuły 1 w karierze. Tylko 14 kierowców wygrało od niego więcej wyścigów. Raikkonen wygrał po raz pierwszy wyścig w Stanach Zjednoczonych.
Raikkonen został najbardziej utytułowanym fińskim kierowcą pod względem zwycięstw w F1. Raikkonen ma ich teraz na koncie 21 i wyprzedza Mikę Hakkinena, który wygrał 20 wyścigów.
Między pierwszym (GP Malezji 2003), a ostatnim (GP USA 2018) zwycięstwem Raikkonena w Formule 1 minęło aż 5 691 dni – to nowy rekord F1. Między tymi dwoma zwycięstwami fińskiego kierowcy minęło 15 lat 6 miesięcy i 28 dni. Dotychczasowy rekord pod względem czasu między pierwszym, a ostatnim zwycięstwem w F1 należał do Michaela Schumachera – 14 lat 1 miesiąc i 1 dzień. Jeżeli Raikkonen wygra jeszcze jakiś wyścig, to oczywiście poprawi ten rekord.
GAP BETWEEN FIRST & MOST RECENT WINS
Raikkonen 🇫🇮 15 years, 6 months, 28 days
Schumacher 🇩🇪 14 years, 1 month, 1 day
Prost 🇫🇷 12 years, 20 days
Lauda 🇦🇹 11 years, 3 months, 28 days#F1FastFact #F1 pic.twitter.com/qo0qq7JQSD
— Formula 1 (@F1) 23 października 2018
Między dwoma ostatnimi zwycięstwami Raikkonena w GP Australii 2013 i GP USA 2018 odbyło się 114 wyścigów F1. To rekordowa tego typu przerwa miedzy dwoma zwycięstwami jednego kierowcy. Dotychczasowy rekord należał do Riccardo Patrese – 98 wyścigów. Raikkonen wystartował w 111 wyścigach między swoimi dwoma kolejnymi zwycięstwami, co również jest rekordem.
Raikkonen czekał 2 044 dni na kolejne zwycięstwo. Tylko czterech kierowców musiało się wykazać większa cierpliwością, rekordzistą jest Riccardo Patrese – 2 402 dni.
Raikkonen jako jedyny kierowca wygrywał co najmniej jeden wyścig w trzech erach silników: V10, V8 i V6 Turbo.
Raikkonen wygrał GP USA 2018 mając 39 lat i 4 dni. Tylko dwunastu kierowców wygrywało wyścigi F1 w starszym wieku niż kierowca Ferrari. Co ciekawe Raikkonen jest także w czołówce rankingu najmłodszych zwycięzców w historii F1 w którym zajmuje siódme miejsce.
Raikkonen wygrał GP USA 2018 w ten sam dzień w którym 11 lat temu zapewnił sobie swój jedyny tytuł mistrzowski. Fin jest w tym momencie ostatnim kierowcą Ferrari, który zdobył tytuł mistrzowski, wygrał wyścig oraz wywalczył Pole Position.
Zwycięstwo Raikkonena w GP USA 2018 oznacza, że na 30 kolejnych miejscach na podium zakończyła się najdłuższa seria w historii F1. Fiński kierowca wywalczył 30. kolejnych miejsc na podium nie wygrywając w tym czasie ani razu.
Raikkonen zanotował 101. podium w karierze.
Raikkonen wywalczył 50. podium w barwach Ferrari. Poza tym ma na koncie 36 podiów w McLarenie oraz 15 w Lotusie.
Raikkonen po raz 202. w karierze zdobył punkty w wyścigu F1, czym wyrównał dokonanie Fernando Alonso. Częściej punktował tylko Michael Schumacher – 221 razy.
Raikkonen po raz pierwszy od GP Abu Zabi 2016 zyskał pozycję na pierwszym okrążeniu wyścigu F1.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton w latach 2014 – 2017 wygrał wszystkie wyścigi F1 na torach Silverstone oraz Circuit of the Americas. W 2018 obie te serie zwycięstw zostały zakończone przez kierowców Ferrari.
Hamilton miał szansę na piąte zwycięstwo z rzędu na torze Circuit of the Americas, ale mu się to nie udało. W całej historii F1 jedynie Ayrton Senna wygrał pięć kolejnych wyścigów na jednym torze – Monako w latach 1989 -1993.
Hamilton zanotował trzecie Pole Position na torze Circuit of the Americas, czwarte w GP USA, dziewiąte w tym sezonie i 81. w karierze.
Hamilton zdobywając czwarte Pole Position w USA wyrównał rekord tego Grand Prix należący do Michaela Schumachera.
Hamilton po raz 130. wystartował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu.
Hamilton zanotował 132. podium F1 w karierze.
Hamilton wyrównał rekord liczby miejsc na podium w wyścigach o GP USA należący do Schumachera. Obaj mają po siedem podiów w tym Grand Prix.
Hamilton po raz 41. wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu. Hamilton wyrównał wynik Alaina Prosta i razem z Francuzem zajmuje trzecie miejsce w tym zestawieniu. Zdecydowanie pod tym względem prowadzi Michael Schumacher (77), a drugi jest Kimi Raikkonen (46).
Hamilton po raz pierwszy w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu o GP USA.
Trzecie miejsce na mecie Hamiltona, to jego najgorszy wynik od wyścigu o GP Austrii, którego nie ukończył. Pomiędzy wyścigami w Austrii i USA Hamilton zajmował tylko pierwsze albo drugie miejsca.
Statystyki dotyczące pozostałych kierowców
Max Verstappen zanotował 19. podium w karierze.
Sebastian Vettel zdobył punkty w każdym wyścigu Formuły 1 w Stanach Zjednoczonych w którym wystartował.
Valtteri Bottas po raz trzeci w karierze ukończył GP USA na piątej pozycji. Nigdy w tym wyścigu nie zajął lepszej pozycji.
Nico Hulkenberg nie ukończył czterech poprzednich wyścigów o GP USA. W 2018 roku finiszował na szóstym miejscu, czyli na takim samym, jak w 2013 roku tuż przed serią czterech nieukończonych Grand Prix.
Brendon Hartley zanotował swój najlepszy wynik w karierze w Formule 1 – dziewiąte miejsce.
Marcus Ericsson po raz piąty w tym sezonie zdobywał punkty. Wyrównał w ten sposób swój rekord osobisty z 2015 roku, gdy również pięciokrotnie punktował.
Stoffel Vandoorne jest jedynym zawodnikiem w tym sezonie, który przegrał z zespołowym partnerem wszystkie sesje kwalifikacyjne. Jego bilans przeciwko Alonso wynosi 0:18.
Siergiej Sirotkin zapewnił sobie zwycięstwo w wewnętrznym kwalifikacyjnym pojedynku z Lance’m Strollem w tym sezonie. Rosjanin prowadzi obecnie 11:7. W wyścigach nieznacznie lepszy jest Stroll 9:8 (jednego wyścigu obaj kierowcy Williamsa nie ukończyli), więc tutaj będą walczyć do końca.
Daniel Ricciardo po raz pierwszy od GP Monako wygrał kwalifikacje z Maxem Verstappenem. Pomogła mu w tym usterka samochodu Holendra w Q1.
Ricciardo nie ukończył siedmiu wyścigów w tym sezonie. Jego dotychczasowym rekordem było sześć w 2017 roku.
Daniel Ricciardo po raz drugi z rzędu i w karierze nie ukończył wyścigu o GP USA.
Romain Grosjean po raz 11. z rzędu awansował do Q3 – poprawił swój rekord osobisty.
Fernando Alonso przejechał tylko jedno okrążenie w GP USA 2018 i spadły jego szanse na pobicie rekordu Michaela Schumachera, który przez całą karierę przejechał 16 825 okrążeń w wyścigach F1. Alonso jest drugi w tym zestawieniu z 16 652 okrążeniami na koncie. Hiszpan potrzebuje jeszcze przejechać 174 okrążenia, aby pobić ten rekord. W trzech ostatnich wyścigach tego sezonu do przejechania pozostało 197 okrążeń.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Kierowca Ferrari wygrał pierwszy wyścig F1 w USA od 2006 roku. Raikkonen zapewnił także włoskiemu zespołowi pierwszy triumf na torze w Austin.
Zespół Ferrari ma na swoim koncie już 235 zwycięstw w Formule 1.
Po raz pierwszy od 2008 roku dwóch kierowców Ferrari wygrało co najmniej jeden wyścig w sezonie – dzięki
Hamilton wywalczył 99. Pole Position dla fabrycznego zespołu Mercedesa.
Kierowcy Renault zdobyli 14 punktów w GP USA 2018. To najlepszy punktowy wynik zespołu Renault od momentu powrotu do F1 jako zespół fabryczny w 2016 roku.
Pozostałe ciekawostki
W tym sezonie Hamilton zanotował 15 miejsc na podium, Vettel i Raikkonen po dziesięć, a Bottas i Verstappen po osiem. Za nami 18 wyścigów.
W tym roku tylko Vettel, Raikkonen i Bottas zawsze awansują do trzeciego segmentu kwalifikacji.
Po raz pierwszy od GP Hiszpanii 2013 na podium nie odegrano ani hymnu Niemiec, ani Austrii.
Dwóch kierowców zostało po wyścigu zdyskwalifikowanych ze względu na złamanie regulaminu technicznego. Podobna sytuacja poprzedni raz miała miejsce w GP Australii 2011, gdy z wyników wykluczono obu kierowców Saubera.
Hamilton zapewnił sobie już wygranie w tym roku trofeum dla zdobywcy największej liczby Pole Position „Pole Position Trophy”. Ta nagroda została wprowadzona w 2014 roku i jako pierwszy zdobył ją Nico Rosberg. W kolejnych czterech latach wygrywał już Hamilton.
Wygrana Raikkonena była jubileuszowym 50. triumfem finów. Pięciu zawodników złożyło się na ten wynik: Raikkonen – 21, Hakkinen – 20, Keke Rosberg – 5, Valtteri Bottas – 3 oraz Heikki Kovalainen – 1.
Czasy okrążeń
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii toru Circuit of the Americas. Hamilton podczas trzeciego segmentu kwalifikacji osiągnął czas 1:32,237. Poprzedni rekord należał również do Hamiltona, który ustanowił go w zeszłorocznych kwalifikacjach – 1:33,108.
Lewis Hamilton ustanowił nowy rekord toru Circuit of the Americas (rekord toru czyli najszybsze okrążenie z wyścigu). Hamilton na 40. kółku wyścigu wykręcił czas 1:37,392. Poprzedni rekord wynosił – 1:37,766 i został ustanowiony rok temu przez Sebastiana Vettela.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: