Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Węgier 2021″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń oraz frekwencji na trybunach.
Statystyki zostały napisane z założeniem, że Sebastian Vettel został zdyskwalifikowany. Taka jest decyzja FIA, ale Aston Martin chce się od niej odwołać. Vettel pierwotnie zajął drugie miejsce w wyścigu.
Osiągnięcia Estebana Ocona
Esteban Ocon po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig Formuły 1. Został kierowcą numer 111, który tego dokonał.
Ocon wygrał swój pierwszy wyścig F1 w 78. starcie w karierze. Dwunastu kierowców czekało na swoje pierwsze zwycięstwo dłużej, a w tym gronie są m.in. mistrzowie świata: Button, Hakkinen i Rosberg.
Ocon zanotował drugie podium w karierze.
Ocon po raz pierwszy w karierze prowadził w wyścigu F1.
Ocon prowadził łącznie przez 65 okrążeń w GP Węgier. W tym roku tylko Verstappen i Hamilton dłużej jechali na czele.
Ocon jest 14. Francuzem który wygrał wyścig F1. Francuzi wygrali łącznie 81 razy w F1, ale zdecydowanie w tym gronie dominuje Alain Prost do którego należy 51 zwycięstw. Pozostała trzynastka wygrała łącznie 30 razy.
Osiągnięcia kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Lewis Hamilton po raz trzeci w tym sezonie, ósmy na torze Hungaroring oraz 101. w karierze wywalczył Pole Position w kwalifikacjach.
Hamilton został samodzielnym rekordzistą toru Hungaroring i GP Węgier pod względem liczby Pole Position. Do tej pory dzielił ten rekord z Schumacherem.
Osiem Pole Position na jednym torze to rekord F1, który należy do trzech kierowców: Michael Schumacher – Suzuka, Senna – Imola oraz Hamilton – Melbourne i Hungaroring.
Hamilton zanotował 173. podium w karierze.
Hamilton po raz dziesiąty finiszował na podium w GP Węgier – rekord tego wyścigu i toru. Do tej pory dzielił ten rekord z Raikkonenem.
Hamilton po raz 167. startował do wyścigu F1 z pierwszej linii, w tym 10 razy na torze Hungaroringu.
Hamilton miał unikalną szansę na osiągnięcie dwóch ważnych rekordów F1, gdyby wygrał wyścig. Wygrana w GP Węgier 2021 byłaby jego setną w karierze, a także dziewiątą na torze Hungaroring. Żaden kierowca nie wygrał dziewięć razy na jednym torze w F1. Obecnie rekordem jest osiem zwycięstw Schumachera (jeden tor) i Hamiltona (dwa tory).
Hamilton jest rekordzistą toru Hungaroring pod względem liczby zwycięstw, podiów, Pole Position i punktów. Jedynie w zestawieniu najszybszych okrążeń bardzo odstaje, bo tylko jeden raz wykręcił najszybsze kółko.
Carlos Sainz wywalczył czwarte podium w karierze.
Sainz tylko dwukrotnie w swojej karierze uczestniczył w ceremonii na podium. W dwóch przypadkach zyskiwał pozycje w wyniku kar dla rywali przyznanych kilka godzin po wyścigu.
Sainz jest na podium tylko wtedy gdy Charles Leclerc nie dojeżdża do mety wyścigu z powodu wypadku albo nie startuje w wyniku uszkodzeń po wypadku jak w Monako w tym sezonie. – ciekawostka od Mateusza.
Pozostali kierowcy
Czwarte miejsce Fernando Alonso, to jego najlepszy wynik w tym sezonie.
Alonso prowadził przez dwa okrążenia i w ten sposób ustanowił historyczny rekord F1. Hiszpan poprzedni raz prowadził w wyścigu F1 podczas GP Węgier 2014, a więc siedem lat temu (minęło 137 wyścigów). To największa przerwa między dwoma wyścigami z prowadzeniem przez przynajmniej jedno okrążenie. Poprzednim rekordzistą był Sergio Perez – 6 lat i 4 miesiące.
Alonso wystartował w 322. wyścigu F1 w karierze. Hiszpan wyrównał wynik Rubensa Barrichello. Więcej wyścigów przejechał tylko Kimi Raikkonen – 340. Alonso będzie jeździł w sezonie 2022, a jeżeli Raikkonen przejdzie na emeryturę, to Hiszpan zostanie najbardziej doświadczonym zawodnikiem.
Pierre Gasly po raz trzeci w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Yuki Tsunoda osiągnął najlepszy wynik w karierze – szóste miejsce w wyścigu.
Tsunoda sześć razy w tym sezonie zakończył udział w kwalifikacjach na pierwszym segmencie.
Nicholas Latifi zdobył pierwsze punkty w F1 w 28. wyścigu. Tylko siedmiu kierowców dłużej czekało na pierwsze punkty.
George Russell zdobył pierwsze punkty dla Williamsa w swoim 48. starcie dla tego zespołu.
Russell pierwszy raz w tym sezonie nie awansował do Q2 w kwalifikacjach.
Max Verstappen pierwszy raz w tym sezonie dojechał do mety i nie zdobył podium.
Verstappen po raz 20. z rzędu w kwalifikacjach zajął jedno z trzech czołowych miejsc.
Trzynaste miejsce w kwalifikacjach, to najlepszy wynik Raikkonena w tym roku.
Daniel Ricciardo jedenastokrotnie startował na Węgrzech, ale tylko pięciokrotnie awansował do Q3 w kwalifikacjach.
Valtteri Bottas pierwszy raz w karierze wycofał się z wyścigu na pierwszym okrążeniu.
Bottas po raz 90. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Bottas w latach 2018 – 2021 zawsze ruszał do GP Węgier z drugiego pola startowego. Na mecie tracił pozycje, tylko raz obronił podium – trzecie miejsce.
Bottas po raz drugi w tym sezonie startował do wyścigu z pierwszego rzędu.
Czwarte pole startowe Sergio Pereza, to wyrównanie jego osobistego rekordy na torze Hungaroring z 2020 roku.
Szóste pole startowe Lando Norrisa, to jego najlepszy wynik w karierze na torze Hungaroring.
Norris nie ukończył wyścigu, a więc zakończyła się rekordowa passa w jego karierze piętnastu kolejnych wyścigów z punktami.
Sebastian Vettel został po raz pierwszy w karierze zdyskwalifikowany z wyników wyścigu F1.
Vettel zajął dopiero dziesiąte miejsce w kwalifikacjach. Na Węgrzech słabiej pojechał w czasówkach tylko w swoich dwóch pierwszych sezonach w barwach Toro Rosso.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Zespół Alpine wygrał pierwszy wyścig w Formule 1.
Alpine to zespół z siedzibą w Enstone, który funkcjonuje w F1 od wielu lat pod różnymi nazwami. Wcześniej wygrywali jako Benetton, Renault i Lotus.
Zespoły z siedzibą w Enstone wygrały łącznie 50 wyścigów F1.
Po raz trzeci w tym sezonie obaj kierowcy Alpine zdobyli punkty.
Zespół Mercedes zdobył łącznie 250 miejsc na podium w Formule 1, co daje im czwarte miejsce w historycznym zestawieniu.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
Dla Ferrari było to najgorsze kwalifikacje na Węgrzech od 12 lat, czyli pamiętnej czasówki w której poważny wypadek miał Felipe Massa, a Raikkonen był siódmy.
Zespół AlphaTauri zdobył swoje pierwsze najszybsze okrążenie w Formule 1. Jego poprzednik – Toro Rosso – także miał tylko jedno najszybsze okrążenie.
Williams zdobył punkty w GP Węgier 2021, a więc zakończyła się najdłuższa serię bez punktów w historii zespołu licząca 37 wyścigów.
Williams poprzedni raz zdobył dwucyfrową liczbę punktów w jednym wyścigu w GP Włoch 2017.
Pozostałe ciekawostki
W sezonach 2020 i 2021 trzech kierowców wygrało swoje pierwsze wyścigi (Gasly, Perez i Ocon). Każdy z nich zrobił to w barwach zespołu który niedawno zmienił nazwę (AlphaTauri, Racing Point i Alpine).
Dziesięciu różnych kierowców stało na podium w sezonie 2021.
Nie ma już kierowcy, który punktowałby w każdym wyścigu w tym sezonie.
W wyścigu wystartowało dwóch kierowców mających ponad 40 lat: Raikkonen i Alonso. Poprzedni raz taka sytuacja była w GP Brazylii 2012, gdy jeździli Michael Schumacher i Pedro de la Rosa.
Poprzednim Francuzem, który wygrał wyścig F1 dla francuskiego zespołu korzystając z francuskiego silnika był Alain Prost w GP Austrii 1983, gdy wygrał dla Renault.
Max Verstappen, Pierre Gasly i Lando Norris, to kierowcy którzy zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach na Węgrzech.
Poprzednim partnerem zespołowym Fernando Alonso, który wygrał wyścig F1 był Hamilton w 2007 roku w McLarenie.
Hamilton, Bottas, Verstappen i Norris zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
Gasly, Russell i Schumacher* są niepokonani w wewnątrz-zespołowych pojedynkach kwalifikacyjnych w tym sezonie. Schumacher nie wziął udziału w czasówkach w Monako oraz na Węgrzech, więc nie można mu zaliczyć tamtej porażki.
Podczas ceremonii na podium grano tylko jeden hymn – francuski. Poprzedni raz grano jeden hymn, gdy Rosberg wygrał dla Mercedesa w GP Japonii 2016.
Drugi wyścig z rzędu był przerwany czerwoną flagą na pierwszym okrążeniu.
Cztery wyścigi w sezonie 2021 były przerwane czerwonymi flagami. W historii F1 było sześć sezonów w których cztery różne wyścigi były przerywane czerwonymi flagami, jeszcze 1984, 1987, 1989, 1990 i 1995. W żadnym sezonie nie było więcej takich sytuacji.
Esteban Ocon jako piąty kierowca wygrał swój pierwszy wyścig w karierze w Formule 1 na torze Hungaroring. Wcześniej tej sztuki dokonali Damon Hill w 1993, Fernando Alonso w 2003, Jenson Button w 2006 i Heikki Kovalainen w 2008. – ciekawostka od Piotra.
Po raz pierwszy w historii F1 w jednym sezonie punkty zdobyło dwóch kierowców z Kanady. – ciekawostka od Piotra.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy
Lewis Hamilton wygrał kwalifikacje do GP Węgier 2021 z czasem 1:15,419. Wynik kierowcy Mercedesa był o niemal dwie sekundy gorszy od rekordu toru Hungaroring, który ustanowił w zeszłorocznej sesji kwalifikacyjnej – 1:13,447. Od 2014 roku co roku poprawiano czas potrzebny do Pole Position (poza deszczową sesją w 2018 roku), ale w tym sezonie z powodu zmian regulaminowych samochody są wolniejsze.
Czas dający Pole Position do wyścigów o GP Węgier na torze Hungaroring w ostatnich latach:
2014 – 1:22,715
2015 – 1:22,020
2016 – 1:19,965
2017 – 1:16,276
2018 – 1:35,658 – deszcz
2019 – 1:14,572
2020 – 1:13,447W tym roku będzie wolniej, prawdopodobnie ponad 1:15,0.#F1PL
— Karol z CyrkF1 (@Karol_CyrkF1) July 29, 2021
Pierre Gasly osiągnął najszybsze okrążenie w wyścigu. Francuz na 70. kółku wyścigu wykręcił czas 1:18,394. Jest to wynik o ponad 1,8 sekundy słabszy niż rekord toru Hungaroring, który ustanowił rok temu Hamilton – 1:16,627.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Kimi Raikkonen. Fin w punkcie pomiaru prędkości maksymalnej* odnotował 322,2 km/h. Rok temu podczas wyścigu o GP Węgier najwyższą prędkość w tym samym miejscu odnotował Valtteri Bottas – 316,6 km/h. * – Na torze Hungaroring punkt pomiaru prędkości maksymalnej znajduje się na głównej prostej, ale daleko od punktu hamowania, dlatego faktyczna maksymalna prędkość mogła być nawet o 10 km/h większa. Z tym wiąże się ciekawostka, bo dawniej ta prosta była znacznie krótsza. Przed sezonem 2003 ją wydłużono, ale nie zmieniono przy tym miejsca pomiarowego.
Najszybszy pit-stop podczas GP Węgier 2021 wykonali mechanicy Red Bulla. Na 40. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Maxa Verstappena w 1,88 sekundy. To najlepszy wynik w tym sezonie.
Frekwencja na GP Węgier 2021
Po roku przerwy kibice F1 wrócili na trybuny toru Hungaroring. Frekwencja biorąc pod uwagę obecne pandemiczne czasy była bardzo dobra, ale porównując ją z poprzednimi sezonami, to była znacznie słabsza. Dieter Rencken opierając się o rozmowę z przedstawicielami toru podał, że w niedzielę było 65 000 osób, a przez trzydniowy weekend 130 000. Tym razem do frekwencji weekendowej nie dodano czwartku, bo nie odbywały się zwyczajowe atrakcje jak spacery po alei serwisowej.
Jak widać na poniższym porównaniu, to była najsłabsza frekwencja na Hungaroringu od kilku lat. Porównywalna była tylko w 2014 roku, gdy Węgry bardzo mocno ucierpiały przez powrót GP Austrii, bo tam pojechało sporo kibiców.
Sezon | Niedziela | Weekend* |
---|---|---|
2013 | 99 000 | 247 000 |
2014 | 67 000 | 169 000 |
2015 | 73 000 | 186 000 |
2016 | 75 000 | 176 000 |
2017 | 79 000 | 199 000 |
2018 | 87 000 | 210 000 |
2019 | 92 000 | 230 000 |
2021 | 65 000 | 130 000* |
Frekwencja weekendowa, to zsumowana liczba kibiców na torze od czwartku do niedzieli, a dla sezonu 2021 od piątku do niedzieli.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: