Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie zawodów F1 z cyklu „Garść statystyk po GP Węgier 2024”. Podsumowanie jest zdominowane przez osiągnięcia kierowców i zespół McLaren.
Osiągnięcia i rekordy kierowców, którzy finiszowali na podium
Oscar Piastri po raz pierwszy w karierze wygrał wyścig Formuły 1.
Piastri to pierwszy zawodnik urodzony w XXI wieku, który wygrał wyścig F1. Piastri urodził się w kwietniu 2001 roku, Fernando Alonso zadebiutował w F1 miesiąc wcześniej.
Piastri został 115. zwycięzcą wyścigu F1 w historii.
Piastri został szóstym kierowcą, który wygrał swój debiutancki wyścig w GP Węgier.
Piastri to piąty Australijczyk, który wygrał wyścig F1. Przed nim tej sztuki dokonali: Jack Brabham (14 zwycięstw), Alain Jones (12), Mark Webber (9) oraz Daniel Ricciardo (8).
Australijczycy wygrali łącznie 44 wyścigi F1 i wyprzedzili w klasyfikacji Włochów, którzy mają na swoim koncie 43 wygrane. Sześć nacji wygrywało więcej wyścigów.
Piastri zanotował piąte podium w karierze.
Piastri po raz drugi w tym sezonie i trzeci w karierze ruszał do wyścigu F1 z pierwszej linii. Australijczyk jeszcze nie wywalczył nigdy Pole Position.
Jedynym kierowcą, który przejechał komplet okrążeń w wyścigach F1 w tym roku jest Piastri.
Lando Norris po raz drugi w tym sezonie i łącznie trzeci w karierze wywalczył Pole Position.
Norris w Formule 1 pięciokrotnie ruszał z Pole Position (trzy razy do wyścigu i dwa razy do sprintów). W każdym przypadku tracił prowadzenie na pierwszym okrążeniu.
Norris zawsze awansuje do Q3 w kwalifikacjach na Węgrzech i zawsze wygrywa z zespołowym partnerem.
Norris zanotował 21. podium w karierze.
Norris po raz 12. zajął drugie miejsce na mecie wyścigu F1, ma tylko jedno zwycięstwo.
Norris zanotował najlepsze wyniki w kwalifikacjach i w wyścigu w GP Węgier w karierze.
Lewis Hamilton zanotował 200. podium w karierze.
Hamilton po raz 12. finiszował na podium na torze Hungaroring. To drugi wynik w historii. Rekordem jest jego 15 miejsc na podium na torze Silverstone. Schumacher i Hamilton mają po 12 podiów na odpowiednio trzech i dwóch różnych torach.
Hamilton po raz pierwszy od roku zdobył podia w dwóch kolejnych wyścigach.
Hamilton zdobył punkty w 300. wyścigu F1 w karierze. Punktował łącznie w 302 weekendach, bo dwukrotnie zdobył punkty ze sprintu, ale nie z wyścigu.
Hamilton jest rekordzistą toru Hungaroring pod względem liczby zwycięstw, podiów, Pole Position i punktów. Jedynie w zestawieniu najszybszych okrążeń odstaje, bo tylko dwa razy wykręcił najszybsze kółko (Schumacher i Raikkonen mają po cztery).
Hamilton 18. razy startował w GP Węgier F1. W 2010 roku z powodu awarii nie dojechał do mety. Pozostałe wyścigi zakończył na pozycjach w TOP6, ma łącznie 12 podiów w tym wyścigu. W kwalifikacjach do Q3 nie awansował tylko w 2014 roku, gdy miał awarię samochodu w Q1.
Osiągnięcia pozostałych kierowców
Charles Leclerc zajmując czwarte miejsce zanotował najlepszy wynik od zwycięstwa w Monako pod koniec maja. Leclerc nigdy nie stał na podium na Węgrzech, dwukrotnie był czwarty.
Max Verstappen na torze Hungaroring zawsze awansuje do Q3 w kwalifikacjach. W 2018 roku z powodu awarii wycofał się z wyścigu, a pozostałe zawsze kończył w punktach.
Po raz pierwszy od końcówki sezonu 2021, Verstappen nie wygrał żadnego z trzech kolejnych wyścigów F1.
Verstappen w tym roku dwukrotnie zderzał się z rywalami w końcówkach wyścigów, które później ukończył na piątym miejscu.
Carlos Sainz wszystkie wyścigi o GP Węgier, w których dojechał do mety ukończył w punktach. Tylko w swoim debiucie w 2015 roku wycofał się z powodu awarii. Hiszpan w 2021 roku jedyny raz stał tam na podium.
Jeżeli Sainz w tym roku dojeżdża do mety, to zajmuje miejsce w TOP6.
Sergio Perez poprzedni raz ukończył wyścig na pozycji w TOP6 w GP Miami na początku maja, gdy był czwarty.
Od wprowadzenia silników V6 Turbo do F1 w 2014 roku, Perez wygrał z zespołowym partnerem w kwalifikacjach na torze Hungaroring tylko raz w 2018 roku. Za to w swoich trzech pierwszych sezonach w F1 (2011 – 2013) zawsze wygrywał takie pojedynki.
Perez po raz czwarty w tym sezonie odpadł w kwalifikacjach w Q1.
George Russell po raz drugi w tym sezonie oraz łącznie po raz ósmy w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Russell w barwach Mercedesa w kwalifikacjach na Węgrzech w 2022 roku zdobył Pole Position, a w latach 2023-2024 odpadał w Q1.
Russell po raz drugi z rzędu zakończył kwalifikacje na Węgrzech na Q1 z powodu źle rozegranej końcówki tej sesji i niemożności wykonania szybkiego okrążenia w najlepszych warunkach.
Yuki Tsunoda po raz pierwszy awansował do Q3 w kwalifikacjach na torze Hungaroring. Podczas trzech poprzednich wizyt zawsze odpadał w Q1.
Lance Stroll po raz drugi w karierze awansował do Q3 oraz po raz trzeci punktował w GP Węgier. Jego zdecydowanie najlepszy występ był w 2020 roku, gdy zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach i czwarte w wyścigu.
Stroll zdobył punkty w dwóch kolejnych wyścigach po raz pierwszy w tym roku.
Stroll podobnie jak rok temu zajął dziesiąte miejsce w wyścigu.
Fernando Alonso zajmując 11. miejsce w wyścigu wyrównał swój najgorszy wynik w GP Węgier licząc te zawody, w których dojechał do mety. Wcześniej na tej pozycji finiszował w 2005 roku.
Alonso 21 razy wziął udział w GP Węgier. 16 razy zdobywał punkty, dwukrotnie zajął 11. miejsce oraz trzykrotnie z powodu awarii nie dojechał do mety. W 2003 roku zdobył tam swoje pierwsze zwycięstwo.
Daniel Ricciardo po raz ósmy nie zdobył punktów na Hungaroringu na 14. startów. To ciekawa statystyka, bo na tym torze ma trzy podia w tym jedno zwycięstwo, ale najczęściej w ogóle nie punktuje.
Nico Hulkenberg tylko raz (2018 rok) przegrał w kwalifikacjach na Hungaroringu z zespołowym partnerem
Kevin Magnussen zawsze dojeżdża do mety w GP Węgier (9/9), ale tylko dwukrotnie w punktach.
Valtteri Bottas zajął 12. miejsce w kwalifikacjach. To oznacza, że zakończył najlepszą w swojej karierze serię kolejnych awansów do Q3 na jednym torze. Fin w latach 2014 – 2023 zawsze awansował do Q3 w kwalifikacjach do GP Węgier. To jego najlepsza passa w karierze na jakimkolwiek torze. Jedynie w swoim debiucie w F1 w 2013 roku oraz w sezonie 2024 nie awansował na Hungaroringu do Q3.
Logan Sargeant po raz drugi w karierze awansował do Q2 w dwa kolejne weekendy.
Zhou Guanyu po raz pierwszy w karierze dojechał do mety na 19. pozycji. To jego najsłabsze miejsce w karierze w F1.
Po raz trzeci w tym sezonie Pierre Gasly zajął ostatnie miejsce w kwalifikacjach.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
McLaren zanotował 185. zwycięstwo w Formule 1 w tym 12. na torze Hungaroring. Mają zdecydowanie najwięcej zwycięstw na Węgrzech wśród zespołów F1.
Pięć ostatnich zwycięstw dla McLarena wywalczyło pięciu różnych kierowców
Pięć ostatnich zwycięstw dla McLarena wywalczyło pięciu różnych kierowców:
GP Węgier 2024 – Piastri
GP Miami 2024 – Norris
GP Włoch 2021 – Ricciardo
GP Brazylii 2012 – Button
GP USA 2012 – Hamilton
Sami Brytyjczycy i Australijczycy.#F1PL #ViaF1— CyrkF1.pl (@CyrkF1) July 21, 2024
McLaren zanotował pierwszy w tym sezonie i łącznie 49. dublet w wyścigu F1. Po raz trzeci wywalczyli dublet na Węgrzech. Poprzedni dublet McLaren wywalczył w GP Włoch 2021.
McLaren zanotował 158. Pole Position w Formule 1 w tym dziewiąte na torze Hungaroring.
Kierowcy McLarena po raz 63. zajęli cały pierwszy rząd na starcie wyścigu F1. Poprzedni raz dokonali tej sztuki do GP Brazylii 2012.
McLaren zanotował dublet w kwalifikacjach i dublet w wyścigu. Po raz ostatni w taki sposób zdominowali jeden weekend wyścigowy w GP Włoch 2007, gdy ich kierowcami byli Alonso i Hamilton.
McLaren wywalczył podium w dziewiątym kolejnym wyścigu, poprzedni raz tak dobrą passę mieli na przełomie 2011 i 2012 roku.
Po raz pierwszy w tym roku kierowcy McLarena stali razem na podium.
McLaren to jedyny zespół, którego kierowcy w tym roku zawsze w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach.
McLaren poprzednie Pole Position i zwycięstwo na Węgrzech wywalczył w 2012 roku: Hamilton.
Po raz pierwszy od 2012 roku, żaden kierowca Mercedesa nie znalazł się w TOP3 kwalifikacji na Węgrzech.
Red Bull zdobył punkty w 56. kolejnym wyścigu. Wyszli na samodzielne piąte miejsce pod tym względem w F1. Ogólnym rekordem jest 81 kolejnych wyścigów z punktami Ferrari.
Sergio Perez zanotował najgorszy wynik w historii ekipy Red Bull w kwalifikacjach na Węgrzech – 16 miejsce. Po raz pierwszy kierowca Red Bulla odpadł w Q1 na tym torze. Do tej pory najsłabszym wynikiem była 14. pozycja Christiana Kliena w 2006 roku.
Po raz pierwszy od 2018 roku, obaj kierowcy juniorskiej ekipy Red Bulla awansowali do Q3 w GP Węgier.
Kierowcy Alpine zajęli dwie ostatnie pozycje w kwalifikacjach. To najsłabszy wynik w historii ekipy z Enstone (Benetton, Renault, Lotus i Alpine) na Węgrzech. Alpine rozpoczęło ten sezon od dwóch ostatnich pozycji w czasówce do GP Bahrajnu.
Kick Sauber pozostaje jedynym zespołem bez punktów w tym sezonie.
Trzy kolejne wyścigi wygrały bolidy z silnikami Mercedesa. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce pod koniec sezonu 2021. Ciekawostka od Bajgiela.
Wszystkie bolidy kierowców na podium korzystają z silnika jednego dostawcy – Mercedes. To pierwsza taka sytuacja w tym roku.
Pozostałe ciekawostki statystyczne po GP Węgier 2024
Zachodzi bardzo dużo podobieństw między dwoma ostatnimi wyścigami, w których McLaren wywalczył dublet: GP Włoch 2021 i GP Węgier 2024. W obu przypadkach wygrał Australijczyk, a Norris był drugi. Trzecie miejsce zajął kierowca Mercedesa, Leclerc czwarte a Sainz szóste dla Ferrari. Doszło do kolizji Hamiltona z Verstappenem. Do mety z powodu usterki mechanicznej nie dojechał Gasly.
Norris i Piastri wygrali w tym roku swoje pierwsze wyścigi. Poprzedni raz dwaj zespołowi partnerzy osiągnęli pierwsze zwycięstwa w tym samym sezonie w 2001 roku, gdy w Williamsie wygrywali Ralf Schumacher i Juan-Pablo Montoya.
Ostatnim kierowcą w tym sezonie, który wygrał wyścig po starcie z Pole Position był Leclerc w Monako. W pięciu kolejnych wyścigach kierowcy ruszający z PP nie wygrywali.
Po raz trzeci z rzędu przewaga zwycięzcy kwalifikacji na Hungaroringu nad drugim kierowcą była mniejsza niż 0,050 sekundy.
Cztery poprzednie wyścigi nie zostały wygrane przez kierowcę startującego z Pole Position na Hungaroringu.
GP Węgier 2024 było 39. wyścigiem F1 na torze Hungaroring, który znajduje się w kalendarzu F1 nieprzerwanie od 1986 roku.
Verstappen i Albon są niepokonani w wewnętrznych pojedynkach kwalifikacyjnych w tym sezonie.
Norris i Piastri zdobywają punkty w każdym tegorocznym weekendzie wyścigowym. Obaj po jednym razie nie punktowali w wyścigach, ale w te same weekendy zdobywali punkty w sprincie.
Siedmiu kierowców wygrało wyścigi F1 w tym roku. Poprzedni raz większa różnorodność była w sezonie 2012, gdy wyścigi wygrywało ośmiu kierowców.
W tym sezonie wyścigi wygrali obaj kierowcy trzech zespołów: Ferrari, Mercedes i McLaren. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w 2003 roku, gdy wygrywali kierowcy Ferrari, McLarena i Williamsa. Ciekawostka od Alksonixa.
Na 39. możliwych do zdobycia w tym roku podiów, 13 wywalczył Red Bull, 11 McLaren, 10 Ferrari i 5 Mercedes.
Podia w tym sezonie zdobywają jedynie kierowcy czterech czołowych zespołów. Żaden kierowca innej stajni nie zajął w tym roku nawet czwartego miejsca. Ciekawostka od bartoszcze.
Zespół RB poinformował, że przeciążenie podczas kraksy Tsunody w kwalifikacjach wyniosła 68 G. Jest to największe przeciążenie, któremu został poddany kierowca F1 od wypadku Bianchiego w Japonii i największe, po którym wyszedł bez szwanku od wypadku Kubicy w Kanadzie. Ciekawostka od Piotra Zbiesa.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy w GP Węgier 2024
Lando Norris wygrał kwalifikacje do GP Węgier 2024 z czasem 1:15,227. Wynik kierowcy McLarena jest lepszy o 1,382 sekundy niż wynik dający Pole Position rok temu – 1:17,377 Lewisa Hamiltona. Kwalifikacyjny rekord tego obiektu należy do Hamiltona od 2020 roku i jest znacznie lepszy – 1:13,447.
George Russell osiągnął najszybsze okrążenie w wyścigu. Brytyjczyk na 55. kółku wyścigu wykręcił czas 1:20,305. Jest to wynik o 0,199 sekundy lepszy niż czas z zeszłego roku – 1:20,504 Verstappena. Oficjalny rekord toru, który od 2020 roku należy do Hamiltona jest znacznie lepszy – 1:16,627, to wynik poza zasięgiem dla współczesnych bolidów.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął George Russell. Brytyjczyk w punkcie pomiaru prędkości maksymalnej odnotował 316,2 km/h. W 2023 roku maksymalna prędkość w wyścigu F1 na torze na Węgrzech była nieco niższa – 313,3 km/h Sergio Pereza. Na torze Hungaroring punkt pomiaru prędkości maksymalnej znajduje się na głównej prostej, ale daleko od punktu hamowania, dlatego faktyczna maksymalna prędkość była o ponad o 10 km/h większa. Z tym wiąże się ciekawostka, bo dawniej ta prosta była znacznie krótsza, a gdy przed sezonem 2003 ją wydłużono, to nie zmieniono lokalizacji punktu pomiarowego.
Najszybszy pit-stop podczas GP Węgier 2024 wykonali mechanicy ekipy RB. Na 7. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Daniela Ricciardo w 2,01 sekundy. Rekordem tego sezonu pozostaje wynik Red Bulla w GP Chin – 1,90 sekundy, a rekordem poprzedniego sezonu i całej Formuły 1 pozostaje ustanowiony przez McLarena pit stop podczas GP Kataru – 1,80 sekundy.
Frekwencja na GP Węgier 2024
Frekwencja na GP Węgier 2024 była najlepsza od wielu lat. Organizatorzy podali, że łącznie przez cały weekend było 310 000 kibiców. Jest to wynik lepszy niż w poprzednim roku o 7 000 osób. Tym razem nie doszukałem się danych dla samej niedzieli. Rok temu w niedzielę było 102 000 kibiców, możemy założyć, że tym razem ich liczba było nieco lepsza. Jest to najlepsza frekwencja w GP Węgier odkąd monitoruję dane, tabelę od 2013 roku możecie zobaczyć poniżej. Frekwencja na Węgrzech załamała się w 2014 roku, gdy do kalendarza weszło GP w pobliskiej Austrii. Później bardzo powoli udawało się im odzyskiwać kibiców. Aktualnie trwa modernizacja zaplecza toru, która ma się zakończyć w 2026 roku. W jej ramach mają zostać rozbudowane trybuny i infrastruktura dla kibiców, więc frekwencja będzie mogła być wyższa.
Sezon | Niedziela | Weekend* |
---|---|---|
2013 | 99 000 | 247 000 |
2014 | 67 000 | 169 000 |
2015 | 73 000 | 186 000 |
2016 | 75 000 | 176 000 |
2017 | 79 000 | 199 000 |
2018 | 87 000 | 210 000 |
2019 | 92 000 | 230 000 |
2021 | 65 000 | 130 000* |
2022 | 100 000 | 290 000 |
2023 | 102 000 | 303 000 |
2024 | 310 000 |
Frekwencja weekendowa, to zsumowana liczba kibiców na torze od czwartku do niedzieli, jedynie dla sezonu 2021 od piątku do niedzieli, bo wtedy nie wpuszczano kibiców w czwartek na tor.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: