Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Wielkiej Brytanii 2020″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów i silników.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton po raz trzeci w tym sezonie, siódmy na torze Silverstone oraz 91. w karierze wywalczył Pole Position w kwalifikacjach.
Hamilton ma tyle samo Pole Position w barwach Mercedesa, co Ayrton Senna przez całą karierę – 65.
Hamilton wygrał trzeci wyścig w tym sezonie, a także siódmy na torze Silverstone i po raz 87. w karierze. Brytyjczykowi brakuje czterech zwycięstw do rekordu Schumachera.
Hamilton po raz siódmy wygrał domowy wyścig i jest to nowy rekord Formuły 1. Dotychczasowym rekordzistą był Alain Prost, który sześć razy wygrywał wyścigi o GP Francji. Tutaj należy się jednak jedno wyjaśnienie, bo w tym rekordzie chodzi o zwycięstwa w wyścigach nazywających się tak jak kraj np. GP Wielkiej Brytanii czy GP Francji. Michael Schumacher wygrał dziewięć wyścigów na niemieckich torach, ale nie zawsze był to wyścigi o GP Niemiec, bo miały inne nazwy.
Hamilton po raz 53. wygrał wyścig po starcie z Pole Position. Brytyjczyk od dawna jest pod tym względem rekordzistą.
Hamilton zanotował 154. finisz na podium w karierze. Rekord Schumachera to 155 miejsc na podium.
Hamilton po raz dziesiąty finiszował na podium w GP Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. To zdecydowany rekord tego wyścigu. Hamilton na żadnym innym torze nie ma tylu miejsc na podium. Michael Schumacher to jedyny kierowca, który ma dwucyfrową liczbę podiów na jednym torze (jest pięć takich obiektów). Rekordem F1 jest jego 12 podiów na torach Imola, Barcelona i w Montrealu.
Hamilton zdobył punkty w 37. kolejnym wyścigu i poprawił własny rekord F1. Teraz jego celem jest rekord Nicka Heidfelda, który był sklasyfikowany w 41. kolejnych wyścigach.
Hamilton po raz setny wystartował do wyścigu F1 z pierwszego rzędu w barwach Mercedesa. Łącznie ma 148 takich startów. Jest to zdecydowany rekord F1.
Hamilton wygrał po raz 20. w karierze prowadząc przez wszystkie okrążenia od startu do mety. Ustanowił nowy rekord F1 wyprzedzając Ayrtona Sennę, który wygrał 19. takich wyścigów.
Osiągnięcia dotyczące kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Max Verstappen zanotował 34. podium w karierze.
Verstappen przez całą karierę zdobył 1 000 punktów w Formule 1. To 12. kierowca, który osiągnął taką wartość. Ta statystyka z uwagi na zmiany punktacji jest tylko ciekawostką.
Verstappen po raz ósmy w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Charles Leclerc zanotował 12. podium w karierze, tyle samo co m.in. Robert Kubica.
Leclerc podobnie jak rok temu był trzeci na Silverstone.
Leclerc w tym sezonie albo finiszuje na podium, albo w ogóle nie zdobywa punktów.
Pozostali kierowcy
Daniel Ricciardo zajął czwarte miejsce, czym wyrównał swój najlepszy wynik w barwach Renault, który wcześniej osiągnął w GP Włoch 2019.
Lando Norris po raz trzeci w tym roku ukończył wyścig w czołowej piątce.
Norris w każdym wyścigu tego sezonu zyskuje minimum jedną pozycję na ostatnim okrążeniu.
Alexander Albon drugi raz z rzędu odpadł w Q2 w kwalifikacjach.
Lance Stroll w swojej dotychczasowej karierze w kwalifikacjach na Silverstone zawsze odpadał w Q1. Tym razem awansował aż do Q3 i zajął szóste miejsce.
Valtteri Bottas w każdym kolejnym wyścigu w tym sezonie zajmuje gorszą pozycję na mecie.
Bottas ukończył wyścig, ale nie zdobył punktów. Za czasów startów w Mercedesie nigdy mu się to zdarzyło. Poprzedni raz dojechał do mety bez punktów w GP Brazylii 2016 jeszcze w barwach Williamsa.
Bottas po raz 66. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. Obecnie to najdłuższa tego typu seria w stawce. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3. Bottas wyrównał rekord F1 Hamiltona z lat 2010 – 2013, który wtedy również miał 66 awansów do Q3 z rzędu.
George Russell wystartował w 25.wyścigu F1. Przez całą karierę nie zdobył żadnego punktu, a z drugiej strony w kwalifikacjach nigdy nie przegrał z zespołowym partnerem.
Russell zyskał osiem pozycji na mecie w stosunku do pozycji startowej, to jego rekord kariery.
Carlos Sainz w całej swojej karierze tylko dwukrotnie punktował w GP Wielkiej Brytanii. Na tym torze często ma różnego rodzaju pecha.
Romain Grosjean poprzedni raz punktował w wyścigu F1 ponad rok temu, w GP Niemiec 2019, które zostało rozegrane 28 lipca.
Grosjean pierwszy raz odpadł w Q1 na kwalifikacjach na torze Silverstone. To były jego dziewiąte kwalifikacje na tym obiekcie.
Kimi Raikkonen 18 razy startował w GP Wielkiej Brytanii. Do tej pory dwa razy nie zdobył punktów – za każdym razem nie dojeżdżał do mety (awaria i kraksa). Tym razem również nie zdobył punktów, ale dojechał do mety.
Raikkonen został sklasyfikowany (to znaczy, że przejechał minimum 90% dystansu) w 254. wyścigu F1 w karierze i wyrównał rekord Fernando Alonso.
Raikkonen powinien w ciągu dwóch kolejnych wyścigów zostać najbardziej doświadczonym kierowcą F1 w historii pod względem przejechanych okrążeń i kilometrów w wyścigach. Będę o tym wtedy ze szczegółami informował.
Raikkonen po raz piąty z rzędu odpadł z kwalifikacji już w Q1. Fin w całej swojej karierze nie miał wcześniej dwóch takich eliminacji z rzędu.
Daniił Kwiat pierwszy raz nie ukończył GP Wielkiej Brytanii.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Zespół Mercedes zanotował 106. zwycięstwo w Formule 1.
Kierowcy Mercedesa wygrali 90 wyścigów F1 po starcie z Pole Position. Mercedes wyrównał w ten sposób osiągniecie McLarena. Lepsze jest jedynie Ferrari, którego kierowcy wygrali w ten sposób 131 wyścigów.
Kierowcy Mercedesa od 2013 roku zdobywają Pole Position na Silverstone. Żaden inny zespół w historii nie może się pochwalić ośmioma Pole Position z rzędu na jednym torze.
Mercedes zajął komplet miejsc w pierwszej linii na starcie wyścigu po raz 66. w swojej historii. Wyszli na samodzielne prowadzenie w tym zestawieniu, a na drugie miejsce spadło Ferrari. Te dwa zespoły przez ostatnie dwa lata kilkukrotnie wymieniały się tym rekordem. Teraz wydaje się, że Mercedes będzie ten rekord tylko poprawiał.
Jeden z kierowców Mercedesa prowadził przez chociaż jedno okrążenie w 27. kolejnych wyścigach. To czwarta co do długości passa w historii F1. Rekord należy do Williamsa z lat 1995 – 1997 i wynosi 31 kolejnych wyścigów z prowadzeniem.
Max Verstappen zajął drugie miejsce podobnie jak w 2016 roku w GP Wielkiej Brytanii. Są to dwa jedyne podia dla Red Bulla na Silverstone na przestrzeni ostatnich sześciu lat. W poprzednich sześciu latach (2009 – 2014) Red Bull zdobył aż dziewięć podiów na Silverstone.
Zespół Renault zdobył 20 punktów w GP Wielkiej Brytanii. Odkąd wrócili do F1 jako zespół fabryczny, to tylko raz zdobyli więcej punktów – 22 oczka w GP Włoch 2019.
Dla Renault był to najlepszy występ na Silverstone od 2006 roku.
Dwóch kierowców McLarena awansowało na Silverstone do Q3 w kwalifikacjach po raz pierwszy od 2014 roku.
Siódme miejsce Pierre’a Gasly’ego to najlepszy wynik w historii występów stajni Toro Rosso / AlphaTauri na torze Silverstone.
Po raz pierwszy dwaj kierowcy Haasa odpali w kwalifikacjach na torze Silverstone już w Q1. To były najgorsze kwalifikacje tego zespołu do GP Wielkiej Brytanii w historii.
W tym sezonie kierowcy zespołu Alfa Romeo zawsze w komplecie odpadają w kwalifikacjach w Q1.
Williams to jedyny zespół, który w tym roku jeszcze nie zdobył punktu.
W tym sezonie jedynie kierowcy Mercedesa i McLarena w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach.
Pozostałe ciekawostki
Hamilton wygrał wyścig mając przebitą oponą i minął linię mety na trzech kołach. W historii F1 byli kierowcy, którzy dojeżdżali do mety z różnymi poważnymi awariami, również związanymi z kołami, ale nikt wcześniej nie wygrał wyścigu jadąc z całkowicie przebitą jedną oponą.
Max Verstappen wystartował w takiej samej liczbie wyścigów F1 co jego ojciec Jos. Obaj Holendrzy mają na swoim koncie po 106 wyścigów Formuły 1. Ciekawostka jest taka, że Jos zadebiutował w F1 mając 22 lata, czyli tyle ile obecnie ma Max, który 23. urodziny będzie obchodził we wrześniu.
Nico Hulkenberg zastępował Sergio Pereza i wziął udział w weekendzie z GP Wielkiej Brytanii. Niemiec z powodu usterki w ogóle nie ruszył do wyścigu, a więc nie wziął w nim udziału. W statystykach ten wyścig nie został mu zaliczony, nie ma go również w ogóle w oficjalnej klasyfikacji generalnej kierowców.
Hamilton to jedyny kierowca, który zdobył punkty w każdym tegorocznym wyścigu.
Siódmy kolejny wyścig F1 został wygrany przez kierowcę startującego z Pole Position. Poprzedni raz taka seria miała miejsce na przełomie sezonów 2000 – 2001.
O awansie do Q3 w kwalifikacjach zadecydował moment ustanowienia czasu okrążenia, bo Gasly i Stroll wykręcili identyczny czas jednego okrążenia. Stroll awansował, a Gasly odpadł.
Dwóch reprezentantów Wielkiej Brytanii w kwalifikacjach znalazło się w czołowej piątce w swoim domowym wyścigu: Hamilton i Norris. Poprzedni raz dwaj Brytyjscy zawodnicy mieli tak dobre kwalifikacje u siebie w 1999 roku: Coulthard i Irvine. Lando Norris jeszcze się nie urodził podczas tamtego GP Wielkiej Brytanii.
Wyścig o GP Wielkiej Brytanii był w całości transmitowany przez niekodowaną telewizję (Polsat) w Polsce. Poprzednim takim wyścigiem było GP Brazylii 2013.
Czasy okrążeń
Lewis Hamilton przejechał najszybsze okrążenie w historii obecnej konfiguracji toru Silverstone w Wielkiej Brytanii. Hamilton podczas trzeciego segmentu kwalifikacji osiągnął czas 1:24,303. Brytyjczyk poprawił rekord Bottasa z 2019 roku, który wynosił 1:25,093. Od 2015 roku kwalifikacyjne tempo na tym torze poprawiło się o osiem sekund.
Max Verstappen ustanowił nowy rekord toru (najszybsze okrążenie z wyścigu) Silverstone w Wielkiej Brytanii. Verstappen na 52. kółku wyścigu wykręcił czas 1:27,097. Poprzedni rekord wynosił – 1:27,369 i został ustanowiony w 2019 roku przez Hamiltona.
Oglądalność GP Wielkiej Brytanii 2020 w Polsce
Wyścig o GP Wielkiej Brytanii 2020 na antenie Eleven Sports 1 oglądało w telewizji średnio 266 000 widzów, a kwalifikacje 166 000. Jest to nieco słabszy wynik niż w przypadku poprzedniego wyścigu o GP Węgier. Oglądalność utrzymuje się wciąż powyżej średniej z zeszłego roku mimo braku w stawce Roberta Kubicy, co trzeba uznać za bardzo dobry rezultat. Dla porównania rok temu GP Wielkiej Brytanii w Eleven Sports 1 oglądało średnio 227 000 widzów, a dodatkowo od 45. minuty w TVP Sport było 357 000 widzów.
Wyścig o GP Wielkiej Brytanii 2020 był także transmitowany przez otwartą antenę Polsatu, gdzie średnia oglądalność wyniosła 370 000 widzów. Ten wynik można uznać za porażkę, bo poprzednio, gdy ta telewizja transmitowała wyścigi F1 (sezon 2013), to średnia oglądalność była dwukrotnie wyższa. Natomiast tym razem relacja pojawiła się w ramówce bardzo późno i praktycznie nie była promowana. Lepiej powinno być za miesiąc podczas GP Belgii, bo to będzie kolejny wyścig relacjonowany przez Polsat. Liczę, że wtedy będą go mocniej promować.
F1 GP Wielkiej Brytanii (Nielsen, 4+, AMR)
Eleven
kwalifikacje 166 tys
wyścig 266 tysPolsat (wyścig) 370 tys
— Mariusz Wójcicki (@m_wojcicki) August 3, 2020
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: