Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Wielkiej Brytanii 2021″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń oraz frekwencji na trybunach.
Podczas GP Wielkiej Brytanii 2021 pierwszy raz w historii rozegrano sprint kwalifikacyjny. Sprint to jest coś zupełnie nowego i sama Formuła 1 nie wie do końca jak to traktować. Prawdopodobnie jeżeli sprinty pozostaną na stałe, to dopiero zostanie to ustalone. Obecnie trzeba traktować sprint jak kwalifikacje, bo zwycięzca sprintu startuje z Pole Position. W ten sposób ranga prawdziwych kwalifikacji spadła, bo ich zwycięzca nie ma Pole Position. To będzie coś co wprowadzi dużo zamieszania do statystyk F1.
Osiągnięcia Lewisa Hamiltona
Lewis Hamilton wygrał czwarty wyścig w tym sezonie, a także ósmy na Silverstone oraz 99. w karierze.
Hamilton wyrównał należący do niego samego i Schumachera rekord liczby zwycięstw na jednym torze. Schumacher wygrał osiem razy na torze Magny-Cours. Hamilton miał już osiem wygranych na Hungaroringu, a teraz ma też tyle na Silverstone.
Hamilton po raz ósmy wygrał domowy wyścig i poprawił własny rekord Formuły 1. Poprzednim rekordzistą był Alain Prost, który sześć razy wygrywał wyścigi o GP Francji. Tutaj należy się jednak jedno wyjaśnienie, bo w tym rekordzie chodzi o zwycięstwa w wyścigach nazywających się tak jak kraj np. GP Wielkiej Brytanii czy GP Francji. Michael Schumacher wygrał dziewięć wyścigów na niemieckich torach, ale nie zawsze był to wyścigi o GP Niemiec, bo stosowano też inne nazwy.
Hamilton zanotował 172. podium w karierze.
Hamilton po raz 12. finiszował na podium w GP Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Na żadnym innym torze Brytyjczyk nie zdobył tylu podiów, a przy okazji wyrównał historyczny rekord F1. Michael Schumacher do tej pory był jedynym kierowcą, który mógł się pochwalić 12. miejscami na podium na jednym torze, a teraz dołączył do niego Hamilton. Schumacher jest jednak lepszy, bo on 12 miejsc na podium odnotował na trzech torach: Imola, Barcelona i Montreal.
Hamilton po raz dziewiąty z rzędu finiszował na podium na torze Silverstone. To rekord F1, żaden inny kierowca nie miał tylu kolejnych podiów na jednym torze.
Hamilton po raz ósmy w karierze wygrał kwalifikacje na Silverstone, ale z powodu sprintu kwalifikacyjnego nie zdobył tym razem Pole Position.
Hamilton po raz 166. startował do wyścigu F1 z pierwszej linii, w tym 10 razy na torze Silverstone.
Hamilton od 2014 roku w wyścigach na Silverstone zajmuje jedynie pierwsze lub drugie miejsca.
Hamilton nie przegrał z zespołowym partnerem na Silverstone od 2014 roku.
Hamilton jest rekordzistą toru Silverstone pod względem liczby zwycięstw, podiów, Pole Position i punktów. Jedynie w zestawieniu najszybszych okrążeń jest drugi za Nigelem Mansellem.
Hamilton podczas GP Wielkiej Brytanii 2021 zarobił 27 punktów. W historii F1 trzykrotnie kierowcy zdobyli w jeden weekend więcej punktów. Miało to miejsce w GP Abu Zabi 2014, gdy wprowadzono jednorazowo kontrowersyjną zasadę o podwójnym punktowaniu ostatniego wyścigu F1. Hamilton wtedy wygrał i zarobił 50 punktów, Massa był drugi – 36, a Bottas trzeci – 30 punktów. Obecnie podczas jednego weekendu ze sprintem kwalifikacyjnym można zdobyć maksymalnie 29 punktów.
Osiągnięcia kierowców, którzy ukończyli wyścig na podium
Charles Leclerc zanotował 13. podium w karierze.
Leclerc poprzedni raz zanotował podium w F1 podczas GP Wielkiej Brytanii 2020, które odbyło się niecały rok temu.
Leclerc po raz trzeci wywalczył podium na torze Silverstone w Formule 1.
Leclerc pięciokrotnie startował na torze Silverstone w F1. Zawsze w tym miejscu awansuje do Q3 w kwalifikacjach. Ukończył cztery wyścigi w których zajmował miejsca 3, 3, 4 i 2. Nie ukończył swojego pierwszego wyścigu na tym torze z powodu źle dokręconego koła podczas pit-stopu.
Leclerc awansował na 50. miejsce w tabeli wszech-czasów dotyczącej liczby okrążeń na prowadzeniach w wyścigach F1. Monakijczyk ma ich łącznie 296.
Valtteri Bottas zanotował 62. podium w karierze.
Bottas wywalczył piąte podium na Silverstone, ale jeszcze na tym torze nie wygrał w F1.
Bottas po raz 89. z rzędu awansował do Q3 w kwalifikacjach. To rekordowa passa w całej historii F1. Bottas w każdym wyścigu w barwach Mercedesa awansował do Q3.
Pozostali kierowcy
Lando Norris dziewięć razy w tym sezonie finiszował w czołowej piątce.
Norris punktował w piętnastym kolejnym wyścigu, to jego rekord kariery.
Norris to jedyny kierowca, który punktował w każdym tegorocznym wyścigu.
Norris zanotował najlepszy wynik na Silverstone w karierze – czwarte miejsce.
Ricciardo zanotował najlepszy wynik w tym roku – piąte miejsce w wyścigu.
Daniel Ricciardo startował do niedzielnego wyścigu z szóstej pozycji, czym wyrównał swój najlepszy tegoroczny wynik. Stało się to dzięki sprintowi kwalifikacyjnemu, bo w normalnych kwalifikacjach był siódmy.
Carlos Sainz wyrównał swój najlepszy wynik na torze Silverstone w karierze – szóste miejsce.
Siódme pole startowe, to najlepszy wynik Fernando Alonso w tym roku. Udało mu się je wywalczyć dzięki awansowi w sprincie kwalifikacyjnym.
Lance Stroll po raz czwarty w tym roku finiszował na ósmy miejscu. Więcej w tym sezonie w wyścigach nie osiągnął.
Esteban Ocon zawsze zdobywa punkty w wyścigach F1 na Silverstone.
Pierre Gasly pierwszy raz w tym sezonie dojechał do mety i nie zdobył punktu.
Gasly po raz drugi w tym roku nie awansował do Q3 w kwalifikacjach.
George Russell zawsze w tym sezonie awansuje co najmniej do Q2 w kwalifikacjach i pokonuje w nich Nicholasa Latifiego.
Antonio Giovinazzi wystartował w 50. wyścigu F1.
Kimi Raikkonen po raz 20. wystartował w wyścigu na torze Silverstone czym ustanowił nowy rekord F1. Żaden inny kierowca tyle razy nie startował na jednym torze. Schumacher i Barrichello mogą pochwalić się 19. startami na jednym torze, bo jeździli w F1 przez tyle lat. Raikkonen również startuje 19. sezon, a jego rekord był możliwy, bo w 2020 roku odbyły się dwa wyścigi na Silverstone.
Trzynaste pole startowe, to najlepszy wynik Raikkonena w tym roku. Udało mu się je wywalczyć dzięki awansowi w sprincie kwalifikacyjnym.
Raikkonen zakończył trzy ostatnie sesje kwalifikacyjne na Silverstone już na Q1.
Sergio Perez po raz piąty w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu F1.
Perez tylko dwukrotnie (na dziesięć wyścigów) ruszał do wyścigu na Silverstone z z czołowej dziesiątki. Silverstone należy do torów gdzie Meksykanin nie notuje zwykle dobrych wyników.
Max Verstappen po raz piąty w tym sezonie i ósmy w karierze startował do wyścigu z Pole Position.
Verstappen po raz 22. startował do wyścigu F1 z pierwszej linii. Po raz pierwszy na Silverstone.
Verstappen po raz 19. z rzędu w kwalifikacjach zajął jedno z trzech czołowych miejsc.
Verstappen wygrał pierwszy sprint kwalifikacyjny w historii F1.
Verstappen w tym roku albo finiszuje w czołowej dwójce, albo nie dojeżdża do mety.
Verstappen ustanowił unikalny rekord, bo zdobył podczas GP Wielkiej Brytanii punkty mimo, że nie przejechał ani jednego okrążenia w wyścigu.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Mercedes zanotował ósme zwycięstwo na torze Silverstone, a także 119. ogółem w Formule 1.
Mercedes zakończył swoją najgorszą passę od początku sezonu 2014 i wprowadzenia hybrydowych silników V6 Turbo. Pięć kolejnych wyścigów bez zwycięstwa, to ich najgorsza seria w tym czasie. Zwycięstwo Hamiltona ją zakończyło.
Mercedes to jedyny zespół, którego kierowcy w komplecie awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
W 2021 roku z powodu nowych zasad ustalania kolejności na starcie przerwana została passa kolejnych Pole Position na torze Silverstone wywalczonych przez Mercedesa. Rekordem pozostało więc dziewięć Pole Position z rzędu na tym samym torze. Kolejne co do długości tego typu serie to siedem PP z rzędu.
Kierowcy Mercedesa od 2013 roku zawsze wygrywają kwalifikacje na torze na Silverstone. Seria dziesięciu wygranych kwalifikacji z rzędu na jednym torze to zdecydowany rekord F1.
McLaren zanotował najlepszy drużynowy wynik w GP Wielkiej Brytanii od 2010 roku, gdy Hamilton był drugi, a Button czwarty. W 2021 roku Norris był czwarty, a Ricciardo piąty.
Passa 15. kolejnych wyścigów z punktami Norrisa, jest najlepsza w całej historii F1 wśród kierowców McLarena. Poprzedni rekord należał do Fernando Alonso z początku sezonu 2007 – 14 kolejnych wyścigów z punktami.
Liczba punktów McLarena po dziesięciu wyścigach w pięciu ostatnich sezonach:
2017 – 2
2018 – 48
2019 – 60
2020 – 106
2021 – 163#F1PL— Karol z CyrkF1 (@Karol_CyrkF1) July 19, 2021
Po raz drugi w tym sezonie obaj kierowcy Alpine zdobyli punkty.
Williams nie zdobył punktów od 37. wyścigów. To najgorsza passa w historii tej stajni.
Poprzednim kierowcą Williamsa, który ustawił się na wyższym polu startowym na Silverstone niż Russell w 2021 roku był Bottas w 2016 roku.
Po raz pierwszy od 2017 roku w dwóch kolejnych sesjach kwalifikacyjnych kierowca Williamsa awansował do Q3.
Pozostałe ciekawostki
Po raz pierwszy w historii F1 przyznano punkty dla kierowców i zespołów, które można było zdobyć przed wyścigiem Grand Prix.
GP Wielkiej Brytanii było wyścigiem numer 1 045 w historii F1. Pierwszy raz zawodnik wywalczył Pole Position podczas innego wyścigu, a nie sesji kwalifikacyjnej w której o pozycji decyduje najlepszy czas okrążenia.
Sesja kwalifikacyjna odbyła się w piątek. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce do GP Japonii 2003.
Podobnie jak w 2014 roku wyścig na Silverstone został przerwany czerwoną flagą na pierwszym okrążeniu z powodu konieczności naprawy bariery po dużej kraksie.
Po raz czwarty od wprowadzenia ponownie do F1 bonusowego punktu za najszybsze okrążenie, zawodnik który je wykręcił nie dostał punktu, bo finiszował poza czołową dziesiątka.
Hamilton, Bottas, Verstappen i Norris zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach w tym sezonie.
Gasly, Russell i Schumacher* są niepokonani w wewnątrz-zespołowych pojedynkach kwalifikacyjnych w tym sezonie. Schumacher nie wziął udziału w czasówce w Monako, więc nie można mu zaliczyć tamtej porażki.
Piąty raz w tym sezonie w pierwszej linii ustawili się razem Verstappen i Hamilton.
Hamilton wygrał wyścig mimo otrzymania kary, co nie jest niczym nowym w historii Formuły 1. Z torem Silverstone wiąże się słynna sytuacja z wyścigiem w 1998 roku, gdy Schumacher dostał karę 10 sekund (stop&go) i zjechał aby ją odbyć na ostatnim okrążeniu. Linia mety była przed garażem Ferrari, więc minął ją i wygrał wyścig.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy
Lewis Hamilton wygrał kwalifikacje do GP Wielkiej Brytanii 2021 z czasem 1:26,209. Wynik kierowcy Mercedes był o ponad 1,9 sekundy gorszy od rekordu toru Silverstone, który ustanowił w zeszłorocznej sesji kwalifikacyjnej – 1:24,303.
Sergio Perez osiągnął najszybsze okrążenie w wyścigu. Meksykanin na 50. kółku wyścigu wykręcił czas 1:28,617. Jest to wynik o ponad 1,5 sekundy słabszy niż rekord toru Silverstone, który ustanowił rok temu Verstappen – 1:27,097.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Sergio Perez. Meksykanin w punkcie pomiaru prędkości maksymalnej odnotował 340,4 km/h. Rok temu podczas wyścigu o GP Wielkiej Brytanii najwyższą prędkość w tym samym miejscu odnotował Lance Stroll – 336,2 km/h.
Najszybszy pit-stop podczas GP Wielkiej Brytanii 2021 wykonali mechanicy Williamsa. Na 19. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Nicholasa Latifiego w 2,10 sekundy.
Frekwencja na GP Wielkiej Brytanii 2021
GP Wielkiej Brytanii ustanowiło wiele rekordów frekwencji. 356 000 osób przez czterodniowy weekend, to największa frekwencja na wydarzeniu sportowym na świecie od startu pandemii koronawirusa. 145 000 kibiców na wyścigu, to prawdopodobnie największa frekwencja na jakimkolwiek pojedynczym wydarzeniu sportowym na świecie od startu pandemii koronawirusa. Liczba 145 000 kibiców na samym wyścigu F1 to największa frekwencja odkąd ja zajmuję się zbieraniem danych na ten temat, a więc od 2013 roku.
Na torze Silverstone powiększono trybuny, dzięki czemu frekwencja podczas wyścigu oraz podczas całego weekendu była najwyższa w ostatnich latach. To mogą być ogólnie historyczne rekordy dla tego toru, ale trudno o wiarygodne dane o liczbie kibiców na pierwszych wyścigach w tym miejscu. Na przestrzeni ostatnich lat, tor Silverstone był jedynym gdzie frekwencja na wyścigu przekraczała 140 000, a podczas całego weekendu 350 000 kibiców. Więc bez względu na pandemię, to te wyniki na 100% byłyby najlepsze w tym roku.
Czwartek | Piątek | Sobota | Niedziela | Weekend* | |
---|---|---|---|---|---|
2013 | 80 000 | 94 000 | 120 000 | 294 000 | |
2014 | 84 000 | 94 000 | 120 000 | 298 000 | |
2015 | 20 000 | 85 000 | 105 000 | 140 000 | 350 000 |
2016 | 23 000 | 83 000 | 105 000 | 139 000 | 350 000 |
2017 | 24 000 | 80 000 | 103 000 | 137 500 | 344 500 |
2018 | 22 000 | 76 500 | 101 000 | 140 500 | 340 000 |
2019 | 141 000 | 351 000 | |||
2021 | 20 000 | 86 000 | 105 000 | 145 000 | 356 000 |
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: