Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu Formuły 1 z cyklu „Garść statystyk” po GP Włoch 2015 na torze Monza. Lewis Hamilton i jego osiągnięcia to wciąż główny temat. Ale po tym wyścigu padły również inne ciekawe rekordy autorstwa Ferrari, Vettela czy Rosberga.
Lewis Hamilton wygrał wyścig Formuły 1 po raz 40 w karierze, siódmy w sezonie i trzeci raz na torze Monza.
Hamilton jako pierwszy w historii kierowca zanotował dwa hat-tricki (Pole Position, zwycięstwo i najszybsze okrążenie w wyścigu) w dwóch kolejnych wyścigach o GP Włoch. To w sumie jego dziewiąty hat-trick. Zajmuje razem z Juanem Manuelem Fangio trzecie miejsce w tym zestawieniu. Prowadzi Michael Schumacher – 22, drugi jest Jim Clark – 11. Alain Prost i Sebastian Vettel mają po osiem hat-tricków w karierze.
Lewis Hamilton osiągnął drugiego w swojej karierze wielkiego szlema: Pole Position, zwycięstwo, najszybsze okrążenie i prowadzenie przez cały dystans wyścigu. Z obecnej stawki lepszy jest tylko Sebastian Vettel – 4 wielkie szlemy. Ogółem najlepszy jest Jim Clark – 8.
Hamilton był podczas tego weekendu najszybszy we wszystkich treningach i sesjach kwalifikacyjnych, co w połączeniu z wielkim szlemem daje obraz dominacji absolutnej. Poprzednio kierowca w ten sposób zdominował jeden weekend wyścigowy 17 lat temu. Był to Mika Hakkinen w McLarenie podczas GP Brazylii 1998.
Przyśpieszenie w końcówce spowodowało, że Hamilton wygrał z przewagą 25,042 sekundy nad Sebastianem Vettelem. To największa przewaga zwycięzcy na Monzy od 1998 roku, gdy Michael Schumacher miał 37,997 sekundy nad Eddiem Irvinem.
Hamilton osiągnął 25 najszybsze okrążenie w wyścigu. Czym zrównał się z Miką Hakkinenem. Zajmują razem szóste miejsce w tym zestawieniu. Prowadzi Michael Schumacher – 77 najszybszych okrążeń, drugi jest Kimi Raikkonen – 42.
Hamilton jest jedynym kierowcą, który ukończył wszystkie okrążenia w tym sezonie. Podczas GP Włoch wykruszył się Nico Rosberg przez awarię silnika.
Lewis Hamilton zanotował siódme Pole Position z rzędu. W historii F1 tylko raz Ayrton Senna osiągnął dłuższą serię – 8 PP z rzędu. Siedem osiągnęli też Alain Prost, Ayrton Senna (inna seria) oraz Michael Schumacher.
Dla Hamiltona był to 20 wyścig z rzędu do którego startował z pierwszego rzędu. Zajmuje drugie meijsce w tej klasyfikacji. Rekordowa seria należy do Ayrtona Senna – 24 kolejne wyścigi ze startem z pierwszego rzędu.
Drugie miejsce Sebastiana Vettela było 65 podium dla Ferrari w 65 wyścigu na Monzie.
Vettel jest 37 kierowcą, który osiągnął podium na Monzy w barwach Ferrari.
Sebastian Vettel wyszedł na samodzielne prowadzenie pod względem liczby zdobytych punktów w karierze w Formule 1. Ma ich już 1796. Oczywiście, to zasługa zmienionej od 2010 roku punktacji. Gdyby przeliczyć wszystkie dotychczasowe wyścigi F1 na obecnie stosowane punkty, to zdecydowanie prowadzi Michael Schumacher, a Vettel jest szósty (KLIK).
Sebastian Vettel jest rekordzistą pod względem liczby kolejnych wyścigów, których nie zakończył przedwcześnie przez kolizję. Seria ta wynosi już 101 Grand Prix. W tym czasie zdarzały mu się kolizje (bardzo rzadko), ale dojeżdżał mimo ich do mety. Ten pamiętny wyscig, którego nie ukończył się wypadek, to GP Turcji 2010 i zderzenie z Markiem Webberem.
Nico Rosberg wystartował w 178 wyścigu z kolei, czyli we wszystkich od początku swojej kariery. Nie opuścił żadnego, zawsze pojawiał się na starcie. Wyrównał tym samym rekord Jensona Buttona (od GP Francji 2005 do GP Chin 2015). Button zakończył swoją serię, gdy przed startem do GP Bahrajnu 2015 posłuszeństwa odmówił silnik w jego bolidzie.
Nico Rosberg po raz 32 z rzędu zakwalifikował się do wyścigu w pierwszej czwórce. To trzeci wynik w historii, wyrównał serię Ayrtona Senny z lat 1990-1992.
Kimi Raikkonen przerwał najgorszą w swojej karierze serię kolejnych wyścigów bez startu z pierwszego rzędu na 44 wyścigach.
Na 19 wyścigach zakończyła się rekordowa w historii F1 seria Mercedesa, gdy obaj kierowcy kwalifikowali się do wyścigu na jednych z trzech pierwszych pól startowych.
Pierwszy raz w historii oba bolidy zespołu Force India punktowały w GP Włoch.
Kierowcy Williamsa zajęli dokładnie te same pozycje na mecie, co w wyścigu w poprzednim sezonie.
Ferrari od 60 wyścigów nie zdobyło Pole Position. To ich najgorsza seria w historii 901 startów w Formule 1.
Od 50 wyścigów McLaren nie zanotował zwycięstwa, Pole Position, ani startu z pierwszego rzędu. Dobre wyniki skończyły się wraz z końcem sezonu 2012.
Od 131 wyścigów zawsze punkty zdobywają bolidy z silnikami Renault.
Oba bolidy Lotusa odpadły na pierwszym okrążeniu po raz trzeci w tym sezonie.
Po raz pierwszy od GP Brazylii 2008 żaden z bolidów Red Bulla nie wszedł do Q3.
Aż 168 karnych miejsc przesunięcia na starcie przyznali sędziowie podczas GP Włoch 2015.
Od początku sezonu 2007 aż 50,6% wyścigów wygrywa dwójka kierowców: Lewis Hamilton i Sebastian Vettel.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów znajdują się TUTAJ.
P.S. Coś na co wszyscy zajmujący się statystyką w F1 czekają, to zwycięstwo Hamiltona w kolejnym wyścigu. Będzie miał wtedy 41 zwycięstw w 161 wyścigach. Identyczny wynik, jak Ayrton Senna. Tyle samo zwycięstw ma obecnie Sebastian Vettel. To byłaby świetna okazja do porównań tej trójki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: