Zapraszam na tradycyjne statystyczne podsumowanie wyścigu F1 z cyklu “Garść statystyk po GP Włoch 2022″. W tekście znajdziecie statystyki dotyczące kierowców, zespołów, silników, czasów okrążeń oraz frekwencji na trybunach.
Osiągnięcia kierowców, którzy finiszowali na podium
Max Verstappen pierwszy raz wygrał wyścig F1 o GP Włoch, a także po raz 11. w tym sezonie i 31. w karierze.
Verstappen wygrał piąty wyścig z rzędu, to jego nowy rekord osobisty.
Verstappen wygrywając 11 wyścigów w 2022 roku ustanowił rekord osobisty. Poprzednim rekordem było dziesięć zwycięstw w 2021 roku.
Verstappen wygrywał w tym roku wyścigi po starcie z siedmiu różnych pozycji. To rekord Formuły 1.
Verstappen po raz drugi w karierze wygrał trzy wyścigi rozgrywane w trzy kolejne weekendy tzn. podczas 15. kolejnych dni. Tak zwany „triple-header”, to sytuacja w kalendarzu F1, gdy w trzy kolejne weekendy są organizowane wyścigi. Żaden inny kierowca tego nie dokonał.
Verstappen ma 116 punktów przewagi nad drugim kierowcą w klasyfikacji generalnej. Poprzedni raz większą przewagę miał Hamilton pod koniec sezonu 2020 (131 punktów po 15. wyścigu sezonu).
Verstappen zanotował 73. podium w karierze.
Verstappen pierwszy raz w karierze wywalczył podium na torze Monza. Holender zdobył minimum jedno podium na każdym torze obecnym w tegorocznym kalendarzu. Verstappen wywalczył również podium na każdym torze na którym startował poza Mugello.
Verstappen zdobył podia na 30. różnych torach, wyrównując osiągnięcia Raikkonena. Lepszy od nich jest tylko Hamilton, który ma podia na 35. różnych torach. Osobno liczą się rekordy dla różnych Grand Prix. W związku z tym, że w ostatnich latach odbywały się na tych samych torach wyścigi pod różnymi nazwami, to Verstappen ma podia w 34. różnych Grand Prix. Lepszy jest tylko Hamilton – 36.
Verstappen prowadził przez co najmniej jedno okrążenie w dziewiątym kolejnym wyścigu, poprawił rekord osobisty.
Verstappen ma matematyczne szanse, aby zapewnić sobie tytuł mistrzowski w GP Singapuru, ale bardziej prawdopodobne jest zdobycie tytułu w GP Japonii.
Charles Leclerc po raz drugi na torze Monza, a także po raz ósmy w tym sezonie i 17. w karierze wywalczył Pole Position.
Leclerc po raz 12. startował w tym sezonie do wyścigu z pierwszej linii.
Leclerc zanotował 20. podium w karierze.
Russell zanotował ósme podium w karierze.
Russell wszystkie tegoroczne wyścigi w których dojechał do mety, ukończył w czołowej piątce.
Russell po raz drugi w tym sezonie ruszał do wyścigu z pierwszej linii.
Pozostali kierowcy
Lewis Hamilton zanotował najlepszy wynik w wyścigu na Monzy od 2019 roku – piąte miejsce.
Piąte miejsce Hamiltona, to jego najgorszy wynik w kwalifikacjach na Monzy od 2013 roku, gdy był 12.
Sergio Perez po raz trzeci w tym roku i dziewiąty w karierze wykręcił najszybsze okrążenie w wyścigu.
Perez zajął szóste miejsce w wyścigu. To jego najgorszy wynik w tym sezonie licząc wyścigi w których dojechał do mety. Do tej pory, jeśli był na mecie, to w czołowej piątce.
Perez od 2014 roku zawsze zdobywa punkty w GP Włoch.
Lando Norris po raz szósty w tym roku zajął siódme miejsce w wyścigu, taką sama pozycję zajmuje również w klasyfikacji generalnej.
Norris goni Hulkenberga pod względem punktów w F1 bez zwycięstwa. Norris awansował na drugie miejsce, ale brakuje mu jeszcze ponad 100 oczek do Hulkenberga.
Pierre Gasly awansował do Q3 w kwalifikacjach kończąc najsłabszą w karierze serię siedmiu kolejnych czasówek bez awansu do finałowego segmentu.
Nyck de Vries został 67. kierowcą, który zdobył punkty w debiucie w Formule 1.
De Vries ruszył do wyścigu z ósmego pola, dzięki licznym karom dla kilku kierowców. To najlepszy wynik debiutanta w F1 od Lando Norrisa, który w swoim pierwszym wyścigu ustawił się na siódmym polu w GP Australii 2019.
De Vries został pierwszym zawodnikiem, który w swoim debiutanckim występie został wybrany kierowcą dnia.
Zhou Guanyu zdobył punkty dla Alfy Romeo po niemal trzech miesiącach przerwy.
Bottas ukończył wszystkie wyścigi na torze Monza w których wziął udział i tylko dwa razy nie zdobył punktów na dziesięć startów.
Bottas słabiej na torze Monza niż w 2022 roku spisał się tylko w debiucie w sezonie 2013.
Yuki Tsunoda zadebiutował w GP Włoch, bo rok wcześniej z powodu usterki technicznej nie ruszył do rywalizacji.
Kevin Magnussen zanotował najsłabszy w tym sezonie wynik w kwalifikacjach – 19. miejsce.
Sebastian Vettel po raz siódmy w ośmiu ostatnich kwalifikacjach zakończył swój udział już w Q1.
Fernando Alonso wystartował w 349. wyścigu Formuły 1 i wyrównał rekord Kimiego Raikkonena. Niektóre serwisy mogą podawać, że to był jego 350. wyścig, bo różne interpretowany jest jeden start (u Raikkonena również). Wytłumaczę, to przy okazji GP Singapuru, gdy Alonso zostanie samodzielnym rekordzistą.
Alonso nie ukończył wyścigu i zakończył w ten sposób serię dziesięciu kolejnych wyścigów z punktami.
Alonso tylko raz w trwającej od 2014 roku erze hybrydowych silników V6 Turbo zdobył punkty w GP Włoch – sezon 2021.
Alonso awansował do Q3 na torze Monza po raz pierwszy od 2014 roku.
Dla Lance’a Strolla tor Monza pod względem dotychczasowych wyników, to najlepszy tor w kalendarzu. W 2022 roku zanotował zdecydowanie najsłabsze wyniki, bo po raz pierwszy odpadł w kwalifikacjach w Q1 i po raz pierwszy nie dojechał do mety wyścigu.
Statystyki dotyczące zespołów i silników
Red Bull zanotował 87. zwycięstwo w Formule 1 w tym trzecie w GP Włoch.
Red Bull wygrał w tym sezonie 12 wyścigów. Więcej zwycięstw mieli tylko w sezonie 2013 – 13 zwycięstw.
Red Bull zaliczył pierwsze oficjalne podium w GP Włoch od 2014 roku i wprowadzenia hybrydowych silników V6 Turbo. W 2018 roku Verstappen, a w 2021 roku Perez dojechali na trzecim miejscu, ale karnie doliczono im po pięć sekund za przewinienia w trakcie rywalizacji.
W latach 2014 – 2022 tylko jeden raz kierowca Red Bulla ruszał do GP Włoch ustawiając się w dwóch pierwszych liniach – Verstappen w 2021 roku był na Pole Position. Zawodnicy Red Bull bardzo często bywali na tym torze karani za branie nadprogramowych elementów jednostek napędowych.
Osiem Pole Position Leclerca, to najlepszy wynik jakiegokolwiek kierowcy Ferrari od Michaela Schumachera w 2004 roku.
Ferrari ma na swoim koncie 22 Pole Position na Monzy. Żaden zespół nie wywalczył więcej PP na jednym torze w F1.
W latach 2014 – 2022 kierowcy Mercedesa osiągnęli 13 na 18 możliwych podiów w GP Włoch.
Zespół Mercedes w tym roku wywalczył 13 podiów, ale ani razu nie wygrał. To rekord F1.
Kierowcy Mercedesa w tym sezonie albo dojeżdżają do mety, albo odpadają z wyścigów w wyniku kraksy na pierwszym okrążeniu.
Mercedes zanotował najsłabszy wynik w kwalifikacjach na Monzy w erze hybrydowych silników V6 Turbo.
Norris i Ricciardo ruszali do wyścigu z drugiej linii, to zdecydowanie najlepszy wynik McLarena w tym sezonie, ale pamiętajmy, że osiągnięty w wyniku wielu kar dla czołowych kierowców.
Minął rok od poprzedniego zwycięstwa McLarena w Formule 1.
Zespół Alpine nie zdobył żadnych punktów w GP Włoch kończąc najlepszą serię pięciu podwójnych zdobyczy punktowych z rzędu od 16 lat.
Alpine w tym sezonie nie punktowało tylko w dwóch wyścigach, oba zostały rozegrane we Włoszech.
Zespół Haas nie zdobył nigdy żadnego punktu w GP Włoch. Startowali siedem razy.
Po raz trzeci w tym sezonie obaj kierowcy Haasa odpadali w Q1 w kwalifikacjach.
Pozostałe ciekawostki
Lance Stroll nie ukończył wyścigu. Kanadyjczyk był ostatnim etatowym kierowcą, który był sklasyfikowany (przejechał minimum 90% dystansu) w każdym tegorocznym wyścigu. Już nikogo takiego nie ma.
Zawodnikiem, który przejechał najwięcej okrążeń w tym sezonie jest Esteban Ocon, który wycofał się w drugiej połowie zawodów o GP Wielkiej Brytanii, a pozostałe ukończył.
W tym sezonie tylko Verstappen i Sainz zawsze awansują do Q3 w kwalifikacjach.
Do Q3 w kwalifikacjach awansowało w tym roku 21. różnych kierowców.
W tym roku na podium stało tylko siedmiu różnych kierowców.
Najwięcej podiów w tym sezonie wywalczył Verstappen – 13. Leclerc, Sainz, Russell i Perez mają ich po siedem.
Trzech poprzednich zwycięzców GP Włoch (Leclerc 2019, Gasly 2020 i Ricciardo 2021), nie ukończyło tych zawodów w sezonie następującym po zwycięstwie. Zobaczymy czy za rok Verstappen przełamie złą serię.
Nyck de Vries podczas weekendu z GP Włoch 2022 jeździ bolidami dwóch zespołów (Aston Martin i Williams). Poprzedni raz w F1 taka sytuacja była w trakcie GP Włoch 1978, gdy Harald Ertl jeździł dla zespołów Ensign i ATS. Ertl w ogóle nie zakwalifikował się do wyścigu, bo był zbyt wolny.
Dwóch kierowców z Holandii wystartowało do wyścigu. Poprzedni raz taka sytuacja miała miejsce w GP Brazylii 2006: Robert Doornbos i Christijan Albers.
Pierwszy raz w historii dwóch Holendrów zdobyło punkty w tym samym wyścigu F1.
Tylko Lauda, Schumacher i Leclerc zdobywali w barwach Ferrari osiem Pole Position w jednym sezonie.
97 różnych kierowców stało na podium po wyścigach F1 na torze Monza. To zdecydowany rekord F1, bo na Monzy odbyło się najwięcej wyścigów.
Po raz 12. w historii wyścig Formuły 1 zakończył się podczas neutralizacji. Poprzedni raz było tak w GP Belgii 2021 i GP Bahrajnu 2020.
13 zwycięstw w jednym sezonie to rekord Formuły 1, który należy do Schumachera z 2004 roku (18 startów) i Vettela z 2013 roku (na 19 startów). Verstappen w tym roku wygrał już 11. razy, a do końca rywalizacji pozostało sześć wyścigów. Potrzebuje wygrać trzy z nich, aby ustanowić nowy rekord. Sporym ułatwieniem jest dla niego dłuższy kalendarz – 22 wyścigi.
Czasy okrążeń, prędkość maksymalna i pit-stopy w GP Włoch 2022
Charles Leclerc wygrał kwalifikacje do GP Włoch 2022 z czasem 1:20,161. Wynik kierowcy Ferrari jest o blisko 1,3 sekundy gorszy od rekordu toru Monza, który Lewis Hamilton ustanowił w 2020 roku – 1:18,887. Wynik z 2020 roku, to najszybsze okrążenie w całej historii F1. Hamilton pokonał je ze średnią prędkością 264,362 km/h.
Sergio Perez osiągnął najszybsze okrążenie w wyścigu. Meksykanin na 46. kółku wyścigu wykręcił czas 1:24,030. Jest to wynik o około trzy sekundy gorszy niż rekord toru Monza, który w 2004 roku ustanowił Rubens Barrichello – 1:21,046. Osiągnięcie Barrichello to najtrudniejszy czasowy rekord, który pozostał do pobicia przez współczesne bolidy F1. Biorąc pod uwagę obecne regulacje techniczne, to nie wydaje się on możliwy do poprawy.
Największą prędkość maksymalną podczas wyścigu osiągnął Carlos Sainz. Hiszpan w punkcie pomiaru prędkości na końcu prostej startowej odnotował 356,4 km/h. Rok temu podczas wyścigu o GP Włoch najwyższą prędkość w tym samym miejscu odnotował Vettel – 362,0 km/h.
Najszybszy pit-stop podczas GP Włoch 2022 wykonali mechanicy Red Bulla. Na 32. okrążeniu wymienili komplet kół w bolidzie Sergio Pereza w 2,10 sekundy. Jest to wynik o zaledwie 0,01 sekundy słabszy niż tegoroczny rekord ustanowiony również przez Red Bulla z Perezem podczas GP Holandii – 2,09 sekundy.
Frekwencja na GP Włoch 2022
W 2021 roku frekwencja na torze Monza była fatalna, zaledwie 46 000 kibiców przez cały weekend. To był najsłabszy wynik w historii GP Włoch oczywiście z pominięciem sezonu 2020, gdy nie wpuszczono kibiców (jedynie trzy tysiące medyków). W 2022 roku nastąpiło odbicie na drugi koniec skali, bo sprzedano komplet biletów na wyścig. Tor Monza oficjalnie mieści 120 000 kibiców, ale biletów sprzedano podobno około 125 000. Organizatorzy oficjalnie poinformowali, że przez cały weekend na torze było 337 000 kibiców. Dla toru Monza jest to wynik rekordowy. Frekwencja we Włoszech na przestrzeni lat była bardzo zmienna i zależała od formy Ferrari. W XXI wieku w najlepszych latach na samym wyścigu było około 90 000, a przez weekend niecałe 200 000 kibiców. W 2019 roku przez weekend było 200 000 osób, co zostało ogłoszone jako ogólny rekord dla zawodów F1 na Monzy. Widać więc jak imponujący jest rekord z 2022 roku.
Prawdopodobnie z powodu tłumów kibiców organizatorzy nie zapewnili odpowiednich warunków i jakości śledzenia zawodów na torze. Mnóstwo osób krytykuje organizację GP Włoch 2022. Trudno będzie im po takiej anty-reklamie utrzymać frekwencję w 2023 roku.
Statystyczne podsumowania poprzednich wyścigów Formuły 1 i nie tylko znajdziecie pod tagiem Statystyki.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: