Formuła 1 wprowadza zmiany do harmonogramu weekendów wyścigowych w 2018 roku. Zmiany te polegają na przesunięciu początku wyścigów o 10 minut oraz dodatkowo wszystkich sesji o godzinę dla weekendów w Europie i Brazylii. Modyfikacje te mają na celu zwiększenie oglądalności telewizyjnej.
Główna zmiana wprowadzona w 2018 roku, to przesunięcie startu wszystkich wyścigów o 10 minut do przodu. To oznacza, że wyścigi nie będą zaczynać się o równej godzinie, a 10 minut po niej (pisząc w tym tekście start wyścigu mam na myśli początek okrążenia formującego). W komunikacie ta zmiana jest tłumaczona tym, że że część telewizji na świecie rozpoczyna relację bezpośrednio przed startem wyścigu, a więc nie pokazują tego co dzieje się wcześniej, przez co widzowie tracą napięcie i emocje towarzyszące ostatnim minutom przed startem Grand Prix. Dzięki opóźnieniu startu o 10 minut widzowie powinni zobaczyć więcej.
Drugą zmianą jest przesunięcie do przodu o godzinę rozpoczęcia wszystkich sesji (treningi, kwalifikacje i wyścigi) podczas europejskich weekendów wyścigowych oraz podczas GP Brazylii. Ta zmiana jest podyktowana chęcią zwiększenia oglądalności telewizyjnej. Liberty Media przeprowadziło badania z których wynika, że Formuła 1 rozgrywana o późniejszej porze będzie miała więcej widzów przed telewizorami. Dotyczy to szczególnie letniego okresu w Europie. Od 2018 roku standardową porą rozpoczęcia wyścigu dla europejskich wyścigów będzie godzina 15:10, a nie 14:00 jak do tej pory.
Formuła 1 wprowadziła jeszcze kilka innych zmian w harmonogramie na 2018 rok. Wszystkie sesje podczas GP Francji będą rozgrywać się o godzinę później w porównaniu do pozostałych europejskich weekendów. Jest to podyktowane chęcią uniknięcia bezpośredniej kolizji z meczami rozgrywanymi podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Zmianie uległa pora rozgrywania trzeciego treningu w USA, aby rozpoczynał się on tak jak zawsze, czyli na trzy godziny przed startem kwalifikacji. Rok temu wyjątkowo było to pięć godzin. Kwalifikacje w USA podobnie jak w 2017 roku rozpoczną się bardzo późno, bo o 23:00 polskiego czasu. Ostatnią zmianą jest przesunięcie o godzinę do tyłu trzeciego treningu i kwalifikacji w Chinach.
Poniżej znajduje się godzinowy harmonogram sezonu 2018 Formuły 1. Godziny rozpoczęcia wszystkich sesji są wypisane według czasu obowiązującego w Polsce. Możecie go sobie zapisać w komputerze, wydrukować itd.
Mój komentarz
Wszystkie liczące się sporty na świecie modyfikują godziny rozgrywania swoich meczy dostosowując się do potrzeb i nawyków telewidzów. Zmieniane są terminy do tej pory uznawane za tradycyjne (np. piłkarska Liga Mistrzów pożegna się z 20:45 od nowego sezonu). Formuła 1 była pod tym względem bardzo konserwatywna. Szczególnie dotyczyło to europejskich wyścigów rozgrywanych w okresie letnim o godzinie 14:00. Na pewno ich opóźnienie o godzinę i dziesięć minut zwiększy oglądalność telewizyjną, bo o późniejszej porze więcej ludzi jest przed telewizorami. Przy okazji poprawi się pora ich rozpoczęcia dla widzów z obu Ameryk, a dla widzów z Azji ta zmiana nie będzie mieć dużego znaczenia.
Przesunięcie wyścigów o 10 minut dla widzów w tych krajach gdzie telewizje przygotowują długie studia nie będzie mieć znaczenia, bo ci widzowie do tej pory widzieli to co dzieje się przed samym wyścigiem. F1 swoją główną transmisję zaczynała pięć minut przed pełną godziną, gdy prezentowany jest tor i ustawienie na starcie. Jeżeli telewizja wchodziła z transmisją tuż przed pełną godziną, to widzowie tego nie widzieli. Istnieje ryzyko, że telewizje wykorzystają te dodatkowe 10 minut, aby puścić więcej reklam, ale tego już nie można kontrolować. F1 ma teraz okazję, aby przygotować więcej materiałów do puszczenia bezpośrednio przed startem wyścigu.
Nie wiemy czy za tymi zmianami harmonogramów pójdzie również przesunięcie o godzinę wyścigów serii towarzyszących F1, czy promotorzy wykorzystają dodatkową godzinę na zwiększenie ilości atrakcji dla kibiców na torze itd. Jest tutaj spore pole do popisu, aby zwiększyć atrakcyjność weekendu wyścigowego lub po prostu umożliwić kibicom przybycie na tor godzinę później.
Celem tych zmian jest zwiększenie oglądalności telewizyjnej. Oglądalność F1 od kilku lat spada z uwagi na przechodzenie do mało dostępnych kodowanych kanałów. Tego trendu nie chcą zmienić, bo w ten sposób zarabiają więcej pieniędzy. Liberty Media zmieniło metodologię liczenia oglądalności, aby móc pochwalić się wzrostem w 2017 roku (szczegóły). Chcąc pozyskać więcej sponsorów zarówno dla całego sportu, jak i dla poszczególnych zespołów kluczowe jest zwiększenie popularności F1. Zmiany harmonogramu powinny pozytywnie wpłynąć na liczbę widzów w telewizji. W Internecie Liberty Media jest o wiele bardziej aktywna, a w 2018 ma się to jeszcze nasilić. Liberty Media przeprowadzi także w tym roku kampanie reklamowe F1 na świecie, a w tym celu wynajęli dwie agencje mediowe i przeznaczyli na te kontrakty 40 mln $. Dodatkowo planowane są kolejne imprezy dla kibiców w dużych miastach (prawdopodobnie aż pięć). To wszystko pokazuje całkowicie inne podejście niż prezentował Bernie Ecclestone. Formuła 1 zacznie się promować, a to jest sposób na zyskanie nowych kibiców.
P.S. Jeżeli ktoś wychwyci błąd w harmonogramie, to proszę o informację w komentarzu. Sprawdzałem to dwa razy, ale nie mogę wykluczyć tego, że nie ma literówki lub nie pomyliłem się przy przeliczaniu stref czasowych.