Marc „Elvis” Priestley powraca z nową książką „Aleja sukcesów”. Autor światowego hitu „Mechanik” tym razem pokazuje, jak przenieść zasady z garażu F1 prosto do swojego życia i biznesu. To nie tylko praktyczny poradnik osiągania celów, ale też fascynujący wgląd w kulisy pracy w zespole McLarena. „Elvis” zdradza na przykład, że Mika Häkkinen stosował podczas treningów sztuczkę, która pozwalała mu kręcić w kwalifikacjach czas lepszy od jego partnera, Davida Coultharda.
Zamów nową książkę Marca Priestleya „Aleja sukcesów” na LaBotiga.pl: https://bit.ly/cyrkf1-alejasukcesow
– z kodem SQN2550 rabat 25% na drugi lub 50% na trzeci produkt Wydawnictwa SQN
Fragment książki:
Z grona kierowców, z którymi miałem zaszczyt pracować w McLarenie, pod kątem pełnego skupienia na maksymalizacji osiągów za kierownicą samochodu wyróżniał się Mika Häkkinen. Jego główny rywal spoza naszego zespołu, czyli Michael Schumacher w Ferrari, zrewolucjonizował podejście kierowców do przygotowań, w tym do treningu fizycznego. By mu dorównać, Mika musiał się w tej kwestii podciągnąć. Pamiętam, z jaką obsesją podchodził do wyciągania z samochodu wszystkiego, co tylko się dało – czy to na testach, czy w treningach, sprawdzał różne linie wyścigowe oraz różne przełączniki na kierownicy, a potem wracał do garażu i z niesamowitą precyzją opowiadał, co ustalił. Niemal zawsze dokładnie pokrywało się to z tym, co widzieliśmy w danych.
Rozumiał również, że w McLarenie nie desygnujemy kierowcy numer jeden, ale na przykład potencjalnie korzystniejszą strategię na wyścig dostawał ten z kierowców, który miał akurat większe szanse na zwycięstwo albo który prowadził w klasyfikacji mistrzostw świata. W związku z tym Mika dbał, by jak najczęściej był to właśnie on. Co do zasady był szybszy od swego partnera, Davida Coultharda, ale dbał też o wiele detali, by tak się to właśnie układało.
Dopiero po latach dowiedziałem się, że Mika wielokrotnie stosował podczas treningów pewną przebiegłą strategię. Każdy tor F1 na potrzeby oficjalnego pomiaru czasów jest podzielony na trzy sektory. Gdy Häkkinen znalazł już odpowiadające mu ustawienia samochodu, dwa z tych sektorów przejeżdżał maksymalnym tempem, a w trzecim nieco odpuszczał. Na następnym okrążeniu kręcił najlepsze czasy w dwóch innych sektorach, by znów odpuścić w trzecim z nich. Po treningu dodawał najlepsze czasy sektorów i w ten sposób poznawał swoje optymalne tempo, ale żaden z czasów faktycznie ustanowionych przez niego w trakcie sesji tego nie oddawał. DC spoglądał na jego rezultaty, chcąc znać punkt odniesienia, tylko że to nie były czasy reprezentatywne. Później, w kwalifikacjach, Mika składał trzy optymalne sektory i okazywał się o dwie lub trzy dziesiąte sekundy lepszy od najlepszego czasu Davida, a ten zastanawiał się, o co w tym chodzi.
David Coulthard stosował inne, bardziej ogólne podejście do dbania o detale. Wiele rzeczy robił tak samo jak Mika, ale był w tym mniej „oldskulowy”. Dostrzegał znaczenie również innych aspektów swojej roli jako kierowcy F1. Chciał być liderem zespołu, wzorem do naśladowania, było mu to potrzebne, więc wkładał dużo wysiłku w budowanie relacji z członkami zespołu. W rezultacie był w naszej ekipie uwielbiany, przypuszczam również, że swoją postawą pomógł odnowić wiele lukratywnych kontraktów sponsorskich, dzięki którym mogliśmy skutecznie walczyć w Formule 1, sporcie kosmicznie kosztownym. Co oczywiste, dzięki temu DC dysponował również takim samochodem, jakim chciał się ścigać.
O książce:
Wrzuć wyższy bieg w życiu i pracy!
Formuła 1 to laboratorium ekstremalnej efektywności, gdzie o sukcesie decydują ułamki sekund. Marc „Elvis” Priestley, autor bestsellera Mechanik, zabiera czytelników tam, gdzie nie sięgają kamery – prosto do garażu mistrzów świata. To nie jest zwykły podręcznik zarządzania, to przesiąknięta zapachem spalin lekcja zwyciężania w najbardziej wymagającym sporcie na świecie, napisana przez człowieka, który przez lata pracował ramię w ramię z takimi legendami jak Lewis Hamilton, Fernando Alonso czy Kimi Räikkönen.
Autor, opierając się na doświadczeniach z pracy w McLarenie, zdradza sekrety, które pozwoliły jego teamowi sięgnąć po najwyższe laury. Dowiesz się, jak budować zespoły odporne na kryzysy, jak z porażek czerpać paliwo do działania i jak zachować zimną krew, gdy wszystko wokół pędzi z prędkością 300 km/h. To unikalne spojrzenie na F1 jako źródło zasad, które możesz natychmiast wdrożyć w swojej karierze i codziennych wyzwaniach.
Aleja sukcesów to obowiązkowa lektura dla fanów motorsportu spragnionych nowych anegdot oraz dla każdego, kto chce zoptymalizować swoje życie. Przekonaj się, że standardy z pitlane mogą mieć uniwersalną moc. Niezależnie od tego, czy zarządzasz wielką korporacją, czy własnym grafikiem – naucz się myśleć i działać jak mistrz świata Formuły 1.
Wyścig o Twoją najlepszą wersję właśnie się zaczął!
Książkę znajdziesz na: https://bit.ly/cyrkf1-alejasukcesow
Źródło: Informacja nadesłana przez Wydawnictwo SQN
Więcej o książce „Aleja sukcesów. Jak dzięki sekretom garażu F1 wygrywać w pracy i życiu” Marca „Elvis” Priestleya
Marc Priestley to były mechanik, który przez wiele pracował w zespole McLaren. Kilka lat temu napisał bardzo dobrą (moim zdaniem jedną z najlepszych o F1 jakie ukazały się w Polsce) pt. „Mechanik. Kulisy padoku F1 i tajemnice rywalizacji”. Priestley w ostatnich latach robi zupełnie inną karierę i pod koniec 2025 roku ukazała się jego druga książka pod angielskim tytułem „Pitlane Lessons: What F1 Can Teach You About Life and Work”. Równo pół roku później ukaże się ona w Polsce. To nie jest typowa książka opowiadająca o Formule 1. Jest to coś w rodzaju poradnika, w którym autor pokazuje jak pewne zachowania i działania z F1 mogą przełożyć się na zwykłe życie lub pracę. Wszystko oczywiście na przykładach konkretnych wydarzeń jakich autor doświadczył w pracy w F1. Opowieści o kulisach F1 nie brakuje, ale to nie jest sedno tej książki.
Autorzy: Marc Priestley
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut
Oficjalna data polskiego wydania: 8 kwietnia 2026
Format: 150 x 215 mm
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: SQN
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w trzech zestawieniach z powodu ich dużej liczby. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, zestawienie książek wydanych w latach 2020 – 2024 jest dostępne po kliknięciu tutaj, a zestawienie najnowszych książek o F1 wydanych od 2025 roku można sprawdzić w tym miejscu.



