Platforma streamingowa Viaplay transmituje w 2022 roku Formułę 1 w kilku krajach, a od 2023 roku będzie to robić także w Polsce. Jak Viaplay pokazuje F1 w innych krajach? Jak wypada to porównanie na tle tego co obecnie oferuje Eleven Sports?
Viaplay w 2022 roku transmituje Formułę 1 w następujących krajach: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Holandia, Norwegia i Szwecja. W każdym z nich całość transmisji jest dostępna w streamingu internetowym, a w kilku z nich również w posiadanych przez nich kanałach telewizyjnych. Od 2023 roku do tego grona dołączy Polska, bo Viaplay kupiło prawa do transmisji w naszym kraju na trzy lata. Szerzej na temat tego jakie problemy i zagrożenia może sprawić przejście transmisji F1 do internetowej platformy streamingowej Viaplay opisałem w ubiegłym miesiącu – Szczegóły.
Postanowiłem sprawdzić jak Viaplay pokazuje obecnie F1 w innych krajach. Biorę pod uwagę tylko ilość i długość transmisji, całkowicie pomijam ocenę komentarza czy studia. Nie znam języków z krajów w których Viaplay obecnie transmituje F1, poza tym nie mam dostępu do transmisji. Przy okazji GP Włoch 2022 sprawdziłem dokładne plany transmisji Formuły 1 i serii towarzyszących w pięciu lokalnych oddziałach Viaplay: Dania, Estonia, Finlandia, Holandia i Szwecja. Skupiłem się na najważniejszych dla Viaplay rynkach, gdzie F1 jest popularna od wielu lat, a także Estonii. W aktualnej stawce są kierowcy z Holandii, Danii i Finlandii, co oznacza dodatkowe zainteresowanie. Kierowca ze Szwecji niedawno w stawce F1 był. Dla polskiego oddziału Viaplay transmisje F1 mają być jednym z kluczowych elementów oferty, więc powinni podejść do nich tak jak w wspomnianych krajach.
Transmisje F1 i serii towarzyszących w Polsce w 2022 roku
Aby móc porównać to jak Viaplay pokazuje F1 w innych krajach, to należy podsumować to jak wyglądają relacje w 2022 roku w Polsce. Eleven Sports transmituje na żywo wszystkie sesje F1 oraz niedzielną paradę kierowców. Przed i po każdym treningu jest 30-minutowe studio. Przed kwalifikacjami studio trwa godzinę, a po nich zwykle również godzinę, ale czasami mniej, jeśli są planowane inne transmisje. Studio przed wyścigiem połączone z paradą kierowców trwa dwie godziny, a studio po wyścigu około godzinę. Eleven emituje również magazyn #ElevenF1 w poniedziałki oraz w piątki. Eleven sesje odbywające się w sobotę i w niedzielę udostępnia także w jakości 4K na osobnym kanale. Należy pamiętać, że Eleven to telewizja i emituje reklamy, których może być 12 minut w trakcie godziny zegarowej. Przerywają reklamami treningi i puszczają je w przerwach kwalifikacji. To oznacza, że np. godzinne studio przed kwalifikacjami realnie trwa około 40 minut, bo są reklamy, a na transmisję wchodzą pięć minut przed jej startem. W Viaplay nie ma emisji reklam, więc nie ma przerw w transmisjach.
Formułę 2 i Formułę 3 pokazują sportowe anteny Polsatu. Transmitowane są kwalifikacje oraz wyścigi tych serii z polskim komentarzem bez żadnego studia. Czasami niektóre sesje nie są emitowane na żywo, jeśli w ramówce kanałów nie ma miejsca. Wyścigi Porsche Supercup są w Eurosporcie z polskim komentarzem. Treningi i kwalifikacje Porsche Supercup są dostępne po angielsku w Eurosport Player.
Jak Viaplay pokazuje F1 w innych krajach?
Opisuję plan transmisji F1 i serii towarzyszących w Viaplay w Danii, Estonii, Finlandii, Holandii i Szwecji przy okazji GP Włoch 2022. Viaplay to serwis streamingowy, więc może być dostępnych kilka równoległych przekazów. Z tym związana jest jedna ważna kwestia: przekazy są zaplanowane na konkretne godziny. Zawsze „okienko” na daną transmisję jest dłuższe, bo gdyby coś się przeciągnęło i np. zawody były wstrzymane, to w ten sposób pokażą całość. Dlatego np. relacje z treningów są planowane na dwie godziny na wypadek gdyby coś się przedłużyło. Z tego też względu konkretna długość studia po zakończeniu danej sesji nie jest sztywno ustalona, bo mają dostępnego więcej czasu na wszelki wypadek. Gdy właściwa transmisja się kończy, to przez resztę zaplanowanego czasu jest wyświetlana plansza.
Viaplay Dania i Estonia
Wokół piątkowych treningów nie było planowanego studia. Z każdego treningu był dostępny ogólny przekaz, a także dodatkowe. W przypadku pierwszego treningu dodatkowymi przekazami były: live-timing, schemat z pozycjami kierowców oraz relacja z alei serwisowej. W drugim treningu były dostępne te same przekazy plus jeszcze jeden z onboardami (różni kierowcy). W piątek pokazywany był również trening F2 oraz kwalifikacje F2 i F3.
W sobotę relacja z trzeciego treningu była identyczna jak z drugiego w piątek: główny przekaz i cztery dodatkowe. Na studio przed kwalifikacjami przeznaczono 30 minut. Po kwalifikacjach również było studio, na które przeznaczono maksymalnie godzinę. Podczas kwalifikacji były dostępne cztery dodatkowe przekazy: live-timing, schemat z pozycjami kierowców, relacja z alei serwisowej i różne onboardy. W sobotę pokazywane były również wyścigi F2 i F3, a także kwalifikacje Porsche Supercup.
W niedzielę studio przed wyścigiem rozpoczęło się na 65 minut przed startem. Po wyścigu było studio, na które planowano aż dwie godziny, ale ono mogło skończyć się znacznie wcześniej. Były dostępne te same cztery dodatkowe przekazy co przy kwalifikacjach. W niedzielę pokazywane były również wyścigi F2 i F3 i Porsche Supercup.
W Danii wyścig był pokazywany w jakości Ultra HD (4K) w osobnym przekazie, a w Estonii jakości 4K nie mają w ofercie. Viaplay jakość 4K oferuje tylko dla wybranych transmisji w kilku krajach. W Polsce jej nie ma w ofercie.
Viaplay Szwecja
Schemat transmisji w Szwecji jest bardzo podobny jak w Danii i w Estonii. Różnicą jest fakt, że w Szwecji transmisje treningów rozpoczynają się 10 minut przed faktycznym początkiem sesji, a w Danii i w Estonii na pięć minut, razem ze światowym przekazem. W Szwecji studio przed kwalifikacjami trwa 65 minut, więcej czasu przeznaczają również na studio po zakończeniu czasówki. W niedzielę studio przed wyścigiem również trwa 65 minut, a po wyścigu maksymalnie 90 minut. W Szwecji wyścig był dodatkowo pokazywany w jakości Ultra HD (4K) w osobnym przekazie. W Szwecji w niedzielę o 21:00 był emitowany półtoragodzinny skrót wyścigu. Transmisje serii towarzyszących oraz dodatkowe przekazy przy F1 są identyczne jak w Danii i w Estonii.
Viaplay Finlandia
Wokół piątkowych treningów nie było planowanego studia. Z każdego treningu był zaplanowany ogólny przekaz, a także kilka dodatkowych. W przypadku pierwszego treningu dodatkowymi przekazami były: onboard z bolidu Bottasa, onboard z bolidu Sainza, onboard z bolidu Verstappena, live-timing, schemat z pozycjami kierowców oraz relacja z alei serwisowej. W drugim treningu były dostępne te same przekazy plus jeszcze jeden z onboardami (różni kierowcy). W piątek pokazywany był również trening F2 oraz kwalifikacje F2 i F3.
W sobotę relacja z trzeciego treningu była identyczna jak z drugiego w piątek: główny przekaz i siedem dodatkowych. Na studio przed kwalifikacjami przeznaczono 60 minut. Po kwalifikacjach również było planowane studio, na które przeznaczono maksymalnie 105 minut. Podczas kwalifikacji były dostępnych siedem dodatkowych przekazów. W sobotę pokazywane były również wyścigi F2 i F3, a także kwalifikacje Porsche Supercup.
W niedzielę studio przed wyścigiem rozpoczęło się 60 minut przed startem. Po wyścigu było studio, na które planowano aż dwie godziny, ale ono mogło skończyć się znacznie wcześniej. Było dostępnych tych samych siedem dodatkowych przekazów co przy kwalifikacjach. Dodatkowo wyścig był pokazywany w jakości Ultra HD (4K) w osobnym przekazie. Po wyścigu transmitowano również na żywo konferencję prasową kierowców w osobnym przekazie (w tym czasie było studio w głównej relacji), a o godzinie 20:00 pokazany był godzinny skrót wyścigu. W niedzielę pokazywane były również wyścigi F2 i F3 i Porsche Supercup.
Viaplay Holandia
W Holandii Formuła 1 jest bardzo popularna, a dla Viaplay są to zdecydowanie najważniejsze transmisje w tym kraju, stąd ich rozbudowanie jest większe niż w innych państwach. Zabezpieczyli się również na wypadek awarii, bo przy każdej sesji F1 był emitowany tzw. „zapasowy przekaz” w którym nie ma komentarza. W razie awarii lub przeciążenia serwerów (co w Viaplay się zdarza), to widzowie mają możliwość oglądać w ten sposób.
Podczas piątkowych treningów emitowany jest główny przekaz, przekaz zapasowy oraz sześć (pierwszy trening) lub siedem (drugi trening) dodatkowych: onboard z bolidu Bottasa, onboard z bolidu Sainza, onboard z bolidu Verstappena, live-timing, schemat z pozycjami kierowców oraz relacja z alei serwisowej. W drugim treningu dochodzi również przekaz z różnymi onboardami. W piątek o 20:25 emitowany jest 1,5 godzinny program studyjny o F1. W piątek pokazywane były również kwalifikacje F2 i F3.
W sobotę podczas treningu i kwalifikacji było siedem dodatkowych przekazów, takich samych jak w drugim treningu. Studio przed kwalifikacjami trwało 35 minut. Po kwalifikacjach mieli aż 2 godziny i 40 minut zarezerwowane na studio, które oczywiście realnie trwało krócej. O godzinie 18:00 był emitowany 45-minutowy skrót kwalifikacji. W sobotę pokazywane były również wyścigi F2 i F3, a także kwalifikacje Porsche Supercup.
W niedzielę studio przed wyścigiem rozpoczęło się 65 minut przed startem. Po wyścigu było studio na które planowano 100 minut, ale ono mogło skończyć się znacznie wcześniej. Podczas wyścigu poza głównym i zapasowym przekazem było siedem dodatkowych – takich samych jak podczas kwalifikacji. Dodatkowo o godzinie 19:00 zaplanowany był 55-minutowy skrót wyścigu. W niedzielę pokazywane były również wyścigi F2 i F3 i Porsche Supercup.
Poniżej możecie zobaczyć na screenie układ transmisji związanych z F1 w niedzielę w Holandii przy okazji GP Włoch:
Podsumowanie
Viaplay emituje znacznie mniej programów studyjnych niż Eleven Sports. Nawet w krajach gdzie mocniej stawiają na F1, to jest ich sporo mniej. Przy treningach studiów nie mają w ogóle. Viaplay nie emituje również niedzielnej parady kierowców. W krajach gdzie dostępne są transmisje w 4K, to jedynie dla wyścigów, a na Eleven Sports dla wyścigów i sesji sobotnich. Plusem Viaplay są dodatkowe przekazy z poszczególnych sesji, bo Eleven takich dodatków nie oferuje, to jest zaleta platformy streamingowej. W niektórych krajach Viaplay wieczorami emituje skróty najważniejszych sesji, w Finlandii również konferencję prasową. Jeżeli chodzi o serie towarzyszące, to transmisji są realizowane w podobnej skali jak obecnie w Polsce, ale nie zawsze z własnym komentarzem. Sytuacja różni się tu w zależności od kraju, ale zdarzały się sesje emitowane po angielsku. Zaskakujące jest to, że w Danii nie oferowany jest osobny przekaz z kamery na bolidzie Magnussena, ogólnie relacje w tym kraju należą do skromniejszych. Nie wiem z jakiego powodu w kilku krajach były przekazy z bolidu Sainza, który nie ma z tymi Państwami nic wspólnego.
Viaplay powinien podejść indywidualnie do potrzeb i oczekiwań polskich widzów. Rok temu podczas konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia działalności, zapowiadali, że zawody F1 będą komentowane z toru, mają mieć również studio w Warszawie oraz na torze. To sugeruje większy rozmach niż w przypadku Eleven, ale czy tak faktycznie będzie, to dowiemy się za kilka miesięcy. Ostatni raz sesje F1 były komentowane z toru przez Polsat w 2009 roku. Eleven wysyła regularnie swoich wysłanników na tory, ale nie na wszystkie.