Kolekcjonerskie modele bolidów F1 są popularne wśród wielu kibiców. Sprawdzają się jako domowe ozdoby oraz elementy kolekcji kibiców Formuły 1. Jakie są rodzaje modeli bolidów F1 i gdzie je najlepiej kupować? Poradnik zakupowy powinien pomóc w wyborze.
Jeżeli ktoś jest kibicem Formuły 1 to w pewnym momencie dojdzie do momentu, gdy będzie chciał mieć jakieś pamiątki związane z ulubionym kierowcą lub zespołem. Pierwszym wyborem zwykle są ubrania (najczęściej czapki lub t-shirty) oraz modele bolidów. Oferta związana z modelami bolidów F1 jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Ten poradnik powinien pomóc z wyborem oraz ułatwić kupno dla osób, które dopiero zaczynają interesować się modelami.
Jakiej wielkości są modele, w jakiej są produkowane skali?
Modele bolidów F1 są dostępne w dwóch podstawowych skalach: 1:18 i 1:43. Mogą się trafić w innych rozmiarach, ale to dotyczy bardziej egzotycznych producentów. Współczesne bolidy F1 (z sezonu 2021) są bardzo długie (ponad 5,5 metra), a więc ich modele są większe niż bolidów historycznych. Modele w skali 1:18 mają 25 – 30 cm długości, a w skali 1:43 około 10 – 12 cm długości. Zwykle sprzedawane są w przeźroczystych opakowaniach w których można je później trzymać. Konkretny rodzaj opakowania zależy od producenta, moim zdaniem najlepsze są przeźroczyste ze wszystkich stron. Można także osobno kupować takie przeźroczyste opakowania, jeśli dla kogoś to jest najlepszy sposób na bezpieczne przechowywanie modeli.
Modele najczęściej są wykonywane metodą odlewania ciśnieniowego. Polega to na odlaniu zaprojektowanego kształtu ze stopionego metalu lub tworzywa sztucznego. Modele mają także elementy gumowe, szklane lub osobno obronione metalowe. Modele najwyższej jakości mają ręcznie wykonywane detale np. fotele obszywane ze skóry, czy odwzorowaną twarz kierowcy pod wizjerem kasku.
Wśród modeli ważną grupą są limitowane edycje przygotowywane przez wybranych producentów. Są to modele przedstawiające konkretnego kierowcę w konkretnym wyścigu. Najczęściej są to modele wykonywane z okazji pierwszego zwycięstwa kierowcy w karierze, albo wyścigu w którym zapewnił sobie mistrzostwo świata. Takie modele powstają w limitowanej liczbie sztuk i mają dodatkowe, unikalne elementy np. specjalne malowanie, deszczowe opony, flagę itp. Potencjalnie są to modele, których wartość będzie rosła z czasem.
Gdzie najlepiej kupować kolekcjonerskie modele bolidów F1?
Modele bolidów dostępne są w różnych sklepach, głównie internetowych. Jeżeli ktoś zna dobry stacjonarny sklep z modelami, to może tam szukać, ale największy wybór jest w Internecie. Osobiście polecam niemiecki sklep Ck-modelcars.de, który ma bardzo szeroką ofertę. To prawdopodobnie sklep internetowy z najszerszą ofertą nowych modeli bolidów F1. Przesyłki do Polski kurierem docierają po kilku dniach. Polecam również korzystanie ze strony carmodel.com, który ma bardzo szeroką ofertę. Modele od Bburago polecam kupować na AliExpress.
Aukcje i serwisy internetowe gdzie można wystawiać własne oferty, to najlepsze miejsce na zakup modeli. Ze sklepów dość szybko znikają egzemplarze poszczególnych samochodów, więc jeśli ktoś chce kupić konkretny model z poprzednich sezonów, to należy szukać go w takich miejscach. Polecam zagraniczny serwis aukcyjny ebay, bo wydaje mi się, że tam handel używanymi modelami jest najpopularniejszy. Warto również szukać również na jego lokalnych wersjach (np. na niemieckiej lub włoskiej), bo tam można znaleźć unikalne oferty w dobrych cenach. Sporo ofert jest także na Allegro. W większości takie modele kupują kibice, albo kolekcjonerzy, więc są one bezpiecznie przechowywane, dlatego nie należy bać się kupować używanych egzemplarzy. Jeżeli ktoś kupuje na zagranicznych aukcjach, to polecam płacić przez PayPal, bo to serwis który ułatwia odzyskanie pieniędzy w razie problemów z zakupionym towarem.
Ceny nowych modeli są bardzo zróżnicowane i zależą od producenta oraz rocznika samochodu. W przypadku skali 1:43 da się znaleźć nowe modele w cenie około 10 euro, a najdroższe są za około 100 euro. Modele bolidów z ostatnich sezonów zwykle kosztują około 70 euro. W przypadku nowych modeli w skali 1:18 ceny są wyższe, zaczynają się od około 50 euro, a kończą na 300 euro. Najczęściej modele najnowszych samochodów kosztują około 150 euro. Ceny używanych modeli są niższe od podanych wcześniej. Niektóre modele są produkowane w ograniczonej ilości, dlatego wartość niektórych z nich rośnie, a po kilku latach można je odsprzedać. To może być dobra lokata kapitału. Podane ceny dotyczą nowych modeli popularnych producentów. Nowe modele producentów premium są droższe.
Ceny nowych modeli wzrosły na przestrzeni ostatnich lat, więc jeżeli ktoś chciałby teraz kupić kilka nowych sztuk, to czeka go duży wydatek. Dlatego warto śledzić i korzystać z nadarzających się promocji w sklepach i na aukcjach. Polecam kupowanie używanych egzemplarzy, które często jest tańsze.
Nie warto kupować modeli na torach w czasie weekendów wyścigowych F1. Tam często są stoiska z ubraniami i gadżetami, ale ceny modeli są zawsze znacznie większe niż w Internecie.
Wybrani producenci modeli bolidów F1
Wiele firm zajmuje się produkcją modeli bolidów F1. Ogólna zasada jest taka, że najlepsze firmy robią najlepiej odwzorowane modele, które jednocześnie są najdroższe. Słabiej odwzorowane modele są znacznie tańsze.
Popularnym producentem jest włoska firma Bburago, która ma szeroką ofertę modeli bolidów F1 w niskich cenach. Bburago poszerza swoją ofertę, zaczynali od Ferrari, ale obecnie produkują modele bolidów kilku zespołów F1. W czerwonych bolidach Scuderii specjalizuje się również firma BBR. Modele tej firmy są wyższej jakości i bardziej szczegółowe, co przekłada się na wyższe ceny.
Niemieckie Minichamps wytwarza modele ze średniej półki cenowej, które zwykle są sprzedawane w pudełkach z charakterystycznym wzorem flagi w szachownicę. Firma Spark produkuje bolidy z podobnej półki, wiele z nich to limitowane edycje z konkretnych wyścigów. Te dwie marki wydają się najlepsze dla osób chcących kupić modele współczesnych samochodów w dobrej jakości. Francuska firma Altaya produkuje najtańsze modele. Nie są one wysokiej jakości, ale jeśli ktoś chciałby tanio kupić modele w skali 1:43, to właśnie należy szukać tej marki.
Firmy Exoto, CMC robią modele najwyższej jakości, można je uznać za producentów premium. Specjalizują się w modelach historycznych bolidów, które są przygotowywane z największą dokładnością. Są one również znacznie droższe niż te wspomnianych wcześniej firm. Bardzo dobrej jakości kolekcjonerskie modele bolidów F1 premium produkuje również firma Amalgam Collection, która poza standardowymi rozmiarami robi również np. modele w skali 1:4 za kilkadziesiąt tysięcy euro.
Największa kolekcja modeli bolidów F1 w Polsce
Największa kolekcja modeli bolidów F1 w Polsce należy do Pawła Rozwadowskiego, który zaczął je zbierać w 2000 roku. Prowadzi fanpage na Facebooku, który można znaleźć pod tym linkiem. Znajdziecie tam wiele zdjęć oraz informacje o nowych modelach. W jego kolekcji jest niemal 400 modeli bolidów F1, w tym ponad 350 w skali 1:18. W tej kolekcji są również inne pamiątki: modele kasków, książki, czasopisma, filmy, autografy, ubrania i inne gadżety. Łącznie w całej kolekcji jest ponad 1000 przedmiotów.
Modele bolidów F1 to nie wszystko
W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli bolidów F1, ale to tylko część takich produktów. Znacznie więcej jest modeli zwykłych samochodów drogowych, a także mnóstwo jest modeli samochodów i motocykli wyścigowych z innych serii. Wybór jest naprawdę ogromny. O wszystkim decydują indywidualne upodobania i zasobność portfela, bo są również modele wykonywane ze srebra (szczegóły). Ciekawym trendem są także modele bolidów z kloców LEGO. Wśród przedmiotów związanych z F1 są również wykonane w skali modele kasków, kierownic czy fragmentów samochodów (np. przednie skrzydło).
Jeżeli ktoś planowałby rozpocząć tworzenie własnej kolekcji, to radzę skupić się na jakiejś konkretnej tematyce np. jeden zespół, albo jeden kierowca. W ten sposób będzie łatwiej poszukiwać kolejnych modeli, a koszty nie będą ogromne.
P.S. Dziękuję Pawłowi za pomoc z kilkoma kwestiami w tym poradniku.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: