Robert Kubica dał się poznać jako miłośnik czapek z daszkiem. Na zdecydowanej większości dostępnych w internecie zdjęć ma na sobie właśnie to charakterystyczne nakrycie głowy. Jednak nie tylko on uwielbia ten element garderoby. W czapkach z daszkiem regularnie pokazują się największe gwiazdy kina, światowi influencerzy, a nawet projektanci mody. W jaki sposób nosić męskie czapki z daszkiem, aby prezentować się modnie i na czasie?
Czapki z daszkiem męskie i ich pasjonująca historia
Historia męskich nakryć głowy jest naprawdę pasjonująca. Dziś nikogo nie dziwi widok mężczyzny z czapką z daszkiem na głowie, kiedyś jednak było to nie do pomyślenia. Do końca XVIII wieku mężczyźni na ulicach pokazywali się głównie w cylindrach. Kiedy moda na nie dobiegła końca, zostały one zastąpione przez bardziej praktyczne kaszkiety – których kształt jest już nieco zbliżony do współczesnych czapek z daszkiem.
Bejsbolówka, czyli współczesna czapka z daszkiem, stworzona została w 1860 roku na potrzeby graczy baseballu. Pierwsze modele wyposażone były w niewielkie tekturowe daszki, których zadaniem była osłona oczu przed promieniami palącego słońca. Czapki te nie posiadały zapięcia, jednak szybko uznano je za doskonały nośnik reklamowy. Zaczęły pojawiać się na nich kolory, loga oraz nazwy zespołów amerykańskiego baseballu.
Z racji tego, że czapka z daszkiem początkowo wykorzystywana była głównie w celach promocyjnych, szybko zaistniała w masowej świadomości. Połowa XX wieku to czas, kiedy czapki z daszkiem nosili wszyscy – sportowcy, a także gwiazdy sceny muzycznej i filmowej. W dzisiejszych czasach to bardzo popularne nakrycie głowy, które można nosić według własnego gustu. Jak widać, czapka z daszkiem przebyła długą drogę z boiska do powszechnego użytku.
Rodzaje czapek z daszkiem
Czapki z daszkiem męskie można podzielić na trzy podstawowe modele:
• czapki fullcap – charakteryzujące się prostym lub lekko zaokrąglonym daszkiem, pozbawione są regulowanego zapięcia,
• czapki snapback – wyróżnia je prosty daszek i regulowane zapięcie,
• czapki klasyczne – egzemplarze z regulowanym zapięciem z tyłu oraz delikatnie zaokrąglonym daszkiem.
Przy wyborze odpowiedniego modelu czapki z daszkiem warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Panowie o niskim wzroście powinni decydować się na czapki z mniejszym daszkiem, które nie skracają optycznie sylwetki. Trzeba także mieć na uwadze, że szeroki daszek w czapce potrafi optycznie poszerzyć twarz, co nie zawsze jest pożądanym efektem. Osoby o większej posturze powinny decydować się na kupno dużych modeli czapek. Główna zasada jest jednak taka, by wybierać nie tylko te czapki, w których dobrze się wygląda, ale te, w których przede wszystkim dobrze się czuje.
Dla kogo czapka z daszkiem?
Prawda jest taka, że czapki z daszkiem męskie odpowiednie są dla każdego! Osoby przekonane, że ten element garderoby najlepiej prezentuje się na młodych osobach, są w dużym błędzie. Po ten dodatek może sięgnąć każdy mężczyzna, niezależnie od metryki i stylu. Zwłaszcza panowie lubiący na co dzień ubierać się w sportowym, luźnym, casualowym stylu, na pewno docenią możliwości stylizacyjne, które gwarantuje im czapka z daszkiem.
W jaki sposób najlepiej nosić czapkę z daszkiem?
Czapka z daszkiem to chyba najbardziej popularne nakrycie głowy, jeśli chodzi o miejski, streetwearowy styl. Można nosić ją na najróżniejsze sposoby – z daszkiem skierowanym do przodu, tyłu, na prawo czy na lewo. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czapka z daszkiem powinna także spełniać swoje podstawowe zadanie – a mianowicie chronić głowę przed słońcem i wiatrem. Dlatego najlepiej nosić ją w zwykły sposób, z daszkiem skierowanym do przodu.
Z racji tego, że czapka ma bardzo bliski kontakt z głową, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Najlepsze czapki z daszkiem produkuje się z przewiewnej bawełny – to materiał, który zapobiega poceniu skóry głowy, a jednocześnie dba o jej termoregulację. Kiepskiej jakości materiały syntetyczne, które pozostają w kontakcie ze skórą głowy przez długi czas, mogą powodować nadmierne jej pocenie, a nawet wywoływać podrażnienia.
Z czym nosić czapkę z daszkiem?
Czapka z daszkiem to element garderoby, który już na pierwszy rzut oka wyróżnia się swobodnym, lekko sportowym wyglądem. Dlatego najlepiej wygląda w towarzystwie casualowych, niezobowiązujących ubrań, takich jak luźne koszulki, koszule w kratę, dresowe spodnie i bluzy, męskie jeansy, bojówki i joggery. Czapka z daszkiem do każdej stylizacji wprowadzi jeszcze więcej luzu.
Fani minimalizmu mogą wypróbować następujący zestaw: czapka z daszkiem, gładki, biały t-shirt, kurtka bomberka i czarne, bawełniane spodnie. To stylizacja, która pozornie jest bardzo prosta, a dzięki czapce nabiera lekko buntowniczego charakteru.
Młodzi mężczyźni – uczniowie lub studenci – mogą wykorzystać czapkę z daszkiem do stworzenia idealnej stylizacji do szkoły lub na uczelnię. Sportowa męska koszula oraz spodnie joggery dzięki czapce zyskają całkiem nowego, sportowego wydźwięku.
Panowie, którzy lubią bawić się modą, czapkę z daszkiem mogą zestawić z luźnym t-shirtem, męskim bezrękawnikiem oraz dżinsami z dziurawymi nogawkami.
Prawda jest taka, że czapka z daszkiem wbrew swojemu sportowemu charakterowi to bardzo uniwersalny element garderoby, który można nosić do wielu stylizacji.
Z czym nie łączyć męskiej czapki z daszkiem?
Warto mieć świadomość tego, że nie wszystkie ubrania będą dobrze prezentować się w towarzystwie czapki z daszkiem. Zdecydowanie nie jest ona polecana jako nakrycie głowy do garniturów i marynarek. Jej sportowy charakter zwyczajnie kłóci się z odzieżą o formalnym, a nawet półformalnym charakterze. Pomimo tego że modowe eksperymenty są obecnie bardzo w cenie, to jednak warto znać granice dobrego stylu, a te kończą się właśnie tam, gdzie czapka z daszkiem spotyka się z garniturem. Tego typu nakrycie głowy o wiele lepiej pozostawić na nieformalne okazje – imprezy, wyjścia na miasto i spotkania ze znajomymi.
Podsumowując, czapka z daszkiem to element garderoby, który bez wątpienia zawsze warto mieć pod ręką. Może stanowić nie tylko modny i nowoczesny dodatek do stylizacji, ale także sposób na ochronę oczu przed szkodliwymi promieniami słońca.