W 2024 roku blog CyrkF1 funkcjonował bez większych zmian, opierając się o wypracowane i sprawdzone schematy. W tym tekście podsumowuję miniony rok, podam kilka statystyk, TOP20 najpopularniejszych tekstów oraz zapowiem plany na nowy rok.
Podsumowanie 2024 roku na blogu CyrkF1
W 2024 roku ożywiła nam się Formuła 1 zarówno na torze jak i poza nim. Nie był to tak nudny rok jak 2023, gdy momentami nie było o czym mówić i pisać. To oczywiście przełożyło się na większe zainteresowanie czytelników. W Polsce głównym tematem była zmiana nadawcy transmisji z Viaplay na Eleven, to generowało największy ruch. Bardzo liczę na to, że od 2025 roku wzrośnie w Polsce oglądalność wyścigów F1, a to przełoży się na większe zainteresowanie czytelników. Nie mamy żadnych konkretnych danych odnośnie Viaplay w 2023 i 2024 roku, ale odnosiłem wrażenie, że zainteresowanie w mediach społecznościowych w trakcie i po sesjach F1 było mniejsze niż w 2022 roku, a to byłoby spowodowane spadkiem widowni – ludzie nie komentują jeśli nie oglądają.
Na blogu w 2024 roku nie zmieniło się praktycznie nic. Prowadzę go tak jak dawniej, nie zmieniałem wyglądu strony. Pojawiłem się za to w dwóch dodatkowych serwisach społecznościowych. W 2024 roku zorganizowałem na blogu więcej różnych konkursów, rozdałem sporo nagród. W 2024 roku jedyną realną nowością było wprowadzenie kubków bloga CyrkF1 do sprzedaży. Część z nich rozdałem znajomym i osobom, które w jakimś sposób przyczyniły się do rozwoju bloga, a resztę sprzedałem. To była jednorazowa akcja, nie planuję kolejnych gadżetów. Mogę zdradzić, że do całej akcji dołożyłem pieniądze, bo kubki sprzedawałem z bardzo małą marżą, a wiele rozdałem, co zjadło z dużą nawiązką całe zyski. Nie chodziło mi w tym przypadku w ogóle o zarobek.
Moje podejście do prowadzenia bloga w 2024 roku było w pełni na luzie, podobnie jak w poprzednich latach. Nie ścigam się na publikację tekstów z innymi, kiedy mam ochotę to coś piszę, a jak mi się nie chce, to odpuszczam. Tematyka tekstów jakie przygotowuję jest znana stałym czytelnikom i nie zaszły w tym aspekcie żadne zmiany.
TOP20 najpopularniejszych tekstów w 2024 roku na CyrkF1
Poniżej przedstawiam listę 20. najpopularniejszych tekstów w 2024 roku na blogu. Ranking opracowałem na podstawie danych z Google Analytics. Teksty są uszeregowane pod względem liczby odsłon zliczonych od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku według danych Google Analytics, wziąłem pod uwagę jedynie teksty opublikowane w tym czasie. Co ważne pominąłem wszelkiego rodzaju teksty zbiorcze (np. klasyfikacje generalne, prezentacje bolidów, składy zespołów czy ogólne informacje o transmisjach), kalendarze, składy zespołów oraz plany transmisji poszczególnych weekendów wyścigowych. Zrobiłem tak, bo teksty zbiorcze są odwiedzane przez cały rok i z zasady są na czele zestawienia pod względem odsłon. Gdybym wziął pod uwagę wszystkie teksty, to na pierwszym miejscu byłby artykuł „Godzinowy harmonogram sezonu 2024 Formuły 1”, który był odwiedzany regularnie cały rok.
1. Kto po Viaplay przejmie transmisje F1 w Polsce w 2025 roku?
2. Transmisje F1 od 2025 roku wrócą do telewizji w Polsce.
3. Nowości w transmisjach Formuły 1 w 2024 roku.
4. Kacper Sztuka zwolniony z akademii Red Bulla.
5. Oficjalnie: Transmisje Formuły 1 w Eleven Sports od 2025 roku.
6. W 2025 roku ma być blisko 20 zestawów LEGO związanych z Formułą 1.
7. Konkurs Szklana Kula F1 2024.
8. Innowacyjne przednie skrzydło w Mercedesie W15.
9. Sergio Perez tym razem faktycznie ma odejść z Red Bulla.
10. Skład redakcji F1 w Eleven Sports w 2025 roku.
11. Potwierdzone i potencjalne nowe wyścigi Formuły 1.
12. Zwycięstwo Hamiltona i dramat Russella w GP Belgii 2024.
13. Lewis Hamilton kierowcą Ferrari od 2025 roku.
14. Szacunkowe zarobki kierowców Formuły 1 w 2024 roku.
15. Techniczne innowacje w bolidzie Red Bull RB20.
16. Red Bull podejrzewa McLarena o wlewanie wody do opon.
17. Nowe plany Audi na F1. Co dzieje się za kulisami?
18. Transferowe plotki z obozu Red Bulla.
19. Przerwa od F1 w 2026 roku dla Verstappena brzmi sensownie.
20. Afera Christiana Hornera – szczegóły, kalendarium, powody i możliwe skutki.
Ostatni artykuł w tego rankingu był 71. na liście najpopularniejszy stron na blogu według Google Analytics. To pokazuje, że najpopularniejsze są właśnie takie ogólne artykuły dotyczące planów transmisji poszczególnych weekendów, kalendarze, klasyfikacje itd. To są rzeczy, które są bardzo chętnie odwiedzane przez dłuższy czas, a niektóre nawet cały rok.
Tradycyjnie najpopularniejsze były artykuły dotyczące transmisji, głównie planów na 2025 rok. Cieszy mnie obecność kilku artykułów technicznych. Tradycyjnie w czołówce był konkurs Szklana Kula. Zwykle w moim TOP20 nie ma artykułów dotyczących potwierdzonych transferów kierowców ani podsumowań wyścigów / kwalifikacji. Tym razem dwa się znalazły, oba wyjątkowe: transfer Hamiltona do Ferrari i omówienie GP Belgii, gdzie nastąpiła zmiana wyników, więc wiele osób się tym interesowało po fakcie. Bardzo popularne były rzeczy związane z LEGO, nie dałem na liście artykułów, które powstały na podstawie informacji prasowych, bo mój wkład w nie był minimalny. Było także kilka artykułów dotyczących sytuacji w Red Bullu – to była ważna sprawa przez cały 2024 rok. Większość z artykułów z tej listy była popularna, bo były szeroko promowane przez Google w ich usłudze Discover (promują artykuły, które uznają za wartościowe). Z samych bezpośrednich wejść na stronie czy mediów społecznościowych bardzo trudno wykręcić takie zasięgi i liczby.
Statystyki za 2024 rok dla CyrkF1 i mediów społecznościowych
W 2024 roku opublikowałem na blogu 443 artykuły, czyli o trzy mniej niż w 2023 roku. W 2024 roku było więcej artykułów dotyczących konkursów, były dwa dodatkowe wyścigi, co również oznacza kilka artykułów więcej, ale ogólna liczba spadła. Liczba jest zawyżona o artykuły z z charakterystykami torów. To jest 20 artykułów, które już były na blogu, zaktualizowałem je i zmieniłem datę publikacji na 2024 rok. Nie posuwam się do publikowania ponownie takich samych tekstów co roku i zostawiania oryginału, bo to jest naciąganie czytelników i sposób na sztuczne podbicie statystyk. Staram się, aby na stronie pojawiał się średnio jeden nowy tekst dziennie. Czasami są dwa, a bardzo rzadko trzy, ale trafiają się także dni gdy nie ma nic nowego, stąd średnia niewiele przekraczająca jeden tekst dziennie.
Trudno jest mi podać realne statystyki odwiedzin bloga, bo odkąd Google wprowadziło nową wersję Analytics 4 to podawane tam liczby wydają się znacznie zaniżone. Spodziewam się, że w całym 2024 roku był spadek w porównaniu do 2023 i 2022 roku, ale nie wiem o ile, bo nie mam porównania między nowymi danymi a starymi. Mogę podać, że według nowego Google Analytics w 2024 roku na blogu było 707 000 użytkowników, który wygenerowali niecałe 1,9 mln odsłon. Realnie odsłon było więcej, bo GA4 zaniża ich liczbę w porównaniu do starego GA o ponad 50% (tak było widać, gdy oba systemy działały równolegle).
Istotne wzrosty w 2024 roku odnotowałem w mediach społecznościowych, mimo różnych przeciwności (Facebook dwukrotnie ograniczał zasięgi mojego fanpage’a na miesiąc za wrzucenie zwykłych linków do artykułu na blogu, które zostały uznane za spam). Fanpage na Facebooku na początku 2024 roku miał około 18 300 obserwujących, a teraz ponad 21 700. Oficjalne konto bloga na Twitterze (X) na początku 2024 roku miało nieco ponad 10 700 obserwujących a teraz niecałe 11 600. Moje osobiste konto na Twitterze (X) aktualnie obserwuje ponad 19 200 osób, a na początku 2024 roku było to 17 000. W 2024 roku moje posty na tym koncie miały 36,4 mln wyświetleń. Prawdopodobnie było to drugie co do popularności polskojęzyczne konto dotyczące F1. W 2024 roku zadebiutowałem w serwisie Bluesky, gdzie mam aktualnie 264 obserwujących. To nowy serwis, który przypomina Twittera sprzed kilku lat. Nie wiem jak się rozwinie, ale podoba mi się pod względem technicznym. W 2024 roku zadebiutowałem także na polskim Wykopie, ale ten serwis wyraźnie traci swoją popularność, mam tam tylko 98 obserwujących.
Linki do profili bloga w mediach społecznościowych na końcu tego artykułu.
W 2025 roku nic istotnego na blogu się nie zmieni
W 2025 roku spodziewajcie się funkcjonowania bloga bez istotnych zmian. Staram się publikować średnio jeden artykuł dziennie, cały czas mam kolejkę rzeczy do zrobienia i sporo tych pomysłów staje się nieaktualne, więc ostatecznie z nich rezygnuję. Chciałbym więcej miejsca poświęcać kwestiom technicznym, ale często ogranicza mnie brak dostępu do dobrych zdjęć, a bez tego artykuł traci sens. Bez zmian stawiam na dłuższe artykuły, które mają co najmniej 500 słów. Optymalne artykuły mają około 1000 słów, a regularnie są takie mające ponad 1500 słów. To podejście się w moim wypadku sprawdza, bo czytelnicy wolą treściwe rzeczy, co obserwuję od kilku lat. Wiele portali i stron opiera się na krótkich newsach idąc w ilość, bo w takich tekstach często ważne są dwa, trzy zdania. Nie konkuruję z innymi stronami i blogami na liczbę publikowanych treści, a na ich jakość i zawartość. Na krótkie newsy jest miejsce w mediach społecznościowych.
Będą dalej organizowane konkursy, możliwe że pojawią się drobne zmiany w wyglądzie strony, ale nie będzie oczekiwanej zmiany motywu graficznego, bo to wymaga zbyt dużo pracy. Aktualny motyw po drobnych poprawkach lepiej sprawdza się na telefonach niż dawniej i to powinno jeszcze wystarczyć.
Śledź Cyrk F1 w mediach społecznościowych
Warto obserwować profile bloga na portalach społecznościowych, bo dzięki temu nie przegapicie żadnych nowych wpisów oraz dodatkowych informacji i ciekawostek ze świata F1, które zamieszczam tylko tam. Blog jest obecny na Facebooku – KLIK na X (Twitterze) – KLIK na Bluesky – KLIK oraz na Wykopie – KLIK. Poza tym ja również mam swoje prywatne konto na (X) Twitterze, tam najszybciej i najczęściej piszę o nowościach w F1. Zachęcam śledzić wszystkie profile.
P.S. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć finansowo CyrkF1, to można to zrobić klikając poniżej przycisk „Postaw kawę”. Z góry dziękuję za wszystkie wpłaty.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: