Vlogi, kanały i podcasty o Formule 1 stanowią ciekawą formę prezentacji informacji i opinii o F1. Polecam kilka polskich vlogów o F1, które moim zdaniem pozytywnie się wyróżniają i które warto uważnie śledzić.
W ostatnich latach widać w polskim Internecie rosnącą popularność wideoblogów (vlogów) i podcastów dotyczących Formuły 1 oraz ogólnie sportów motorowych. W serwisie YouTube pojawiło się ich wiele, a kilka zyskało liczne grono stałych odbiorców. Ja nie planuję rozszerzać działalności CyrkuF1 o vlog, bo to nie jest coś w czym czuje się dobrze, a treści jakie obecnie publikuję w większości nie nadawałyby się do przedstawienia w formie materiału wideo. Obserwuję z zewnątrz to co dzieje się wśród polskich vlogów o Formule 1 i postanowiłem polecić kilka z nich, które są moim zdaniem najciekawsze. Polskojęzycznych vlogów zajmujących się Formułą 1 czy ogólnie sportami motorowymi jest sporo, więc trudno śledzić i oglądać wszystkie zamieszczane przez nie materiały. Dlatego polecam trzy z nich, które moim zdaniem pozytywnie się wyróżniają.
Materiały wideo jakie możecie zobaczyć w trzech polecanych przeze mnie vlogach dotyczą głównie Formuły 1, ale ich autorzy zajmują się również MotoGP, Formułą E oraz rajdami. Można więc pooglądać i posłuchać komentarzy o kilku najważniejszych seriach wyścigowych na świecie. Każdy z tych vlogów ma swoje silne strony, dzięki którym pozytywnie wyróżnia się na tle innych. Na kanale Echa padoku można znaleźć najlepsze analizy techniczne, u Budnika i Pokrzywińskiego kompleksowe podsumowania wyścigów oraz retro podcasty, a na Prawdzie Moto magazyny o MotoGP i ekskluzywne wywiady. Zobaczcie jak sami autorzy przedstawiają swoje projekty:
Kanał Echa padoku
Echa padoku to projekt, którego celem jest przybliżenie kibicom F1 tego niezwykłego sportu. Znajdziecie w nim wszystko, czego nie objęła telewizyjna kamera i pominęły media głównego nurtu. Kwestie techniczne są tutaj traktowane ze szczególną uwagą, ale nie brakuje komentarzy dotyczących bieżących wydarzeń. Każdy odcinek magazynu to prawdziwa „pigułka informacji” – swoisty Teleexpress w kategorii vlogów poświęconych F1.
Pomysłodawcą oraz twórca kanału jest Daniel Biały wieloletni pasjonat królowej sportów motorowych, który przez lata zdobywał swoją wiedzę i dzielił się nią na blogu F1talks.pl. Ta przygoda przyniosła prestiżowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Silverstone Media Awards 2011 w kategorii „Best F1 Blogger”.
Echa padoku po zaledwie kilkunastu miesiącach istnienia w serwisie YouTube trafiły na ekrany TVP Sport. Autorskie analizy, komentarze oraz materiały twórcy kanału były uzupełnieniem transmisji wyścigów F1 w 2019 roku.
Kanał Echa padoku znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem.
Podcast Budnik i Pokrzywiński o F1
Budnik i Pokrzywiński o F1 to największy polski podcast o Formule 1. Dwóch prowadzących, Bartosz Budnik oraz Bartosz Pokrzywiński, skupia się na trzech głównych tematach: wydarzeniach bieżących, weekendach wyścigowych i retro podcastach. Odnajdziecie tam komentarze do najważniejszych wydarzeń dziejących się wokół królowej sportów motorowych, dokładne omówienie każdego wyścigu (czasami lap-by-lap) oraz wycieczki do ważnych eventów z przeszłości, od pojedynczych wyścigów po pełne sezony. Dodatkiem jest pojawiający się czasami podcast o Formule E, relacje z imprez motorsportowych czy też wywiady z ludźmi z tego świata.
Podcast Budnik i Pokrzywiński o F1 znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem, a także w kilku serwisach z podcastami.
Kanał Prawda Moto
Kanał „Prawda Moto” tworzą Krystian Sobierajski i Grzegorz Jędrzejewski. Krystian Sobierajski związany jest z Polsatem od 19 lat. Pracował z TV4, a następnie w Polsacie Sport przy transmisjach Formuły 1. Pisał także na temat tej dyscypliny w „Przeglądzie Sportowym”, „Dzienniku” i „F1 Racing”. Z kolei Grzegorz Jędrzejewski od lat związany jest z motocyklami jako zawodnik, a później dziennikarz. Komentuje wyścigi MotoGP najpierw w kanale Sportklub, a później w Polsacie Sport. Obaj relacjonują między innymi wyścigi F2, F3 i WEC na kanałach sportowych grupy Polsat. Stałymi ekspertami „Prawdy Moto” są Andrzej Borowczyk i Adam Badziak.
Kanał Prawda Moto znajdziecie w serwisie YouTube pod tym linkiem.
Polecane vlogi kanały i podcasty o Formule 1
Mam nadzieję, że w polecanym gronie czytelnicy znajdą coś dla siebie, a jak nie to zapraszam na YouTube na własne poszukiwania vlogów, kanałów i podcastów o Formule 1, bo wybór jest bardzo szeroki. Dla znających inne języki polecam sprawdzić co prezentują zagraniczni dziennikarze, eksperci i kibice w tym temacie. Jest kilka bardzo ciekawych zagranicznych vlogów o F1. Kilka z nich mogę szczerze polecić, szczegóły znajdziecie tutaj.
Więcej zagadnień dotyczących Formuły 1 w Internecie znajdziecie w specjalnej kategorii na blogu pod tym linkiem.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: