Podczas efektownej imprezy F1 75 Live w Londynie ujawniono barwy wszystkich bolidów Formuły 1 na sezon 2025. Po raz pierwszy w historii odbyła się taka wspólna prezentacja wszystkich ekip, która miała swoje lepsze i gorsze momenty.
Dwugodzinna impreza F1 75 Live w Londynie została przygotowana z naprawdę dużym rozmachem. Kilkanaście tysięcy osób w hali O2 w Londynie, kilka występów muzycznych, bardzo efektowna oprawa wizualna. Transmisja gali była dostępna za darmo na YouTube oraz w mediach społecznościowych, a także we wszystkich krajach na antenach lokalnych nadawców. W Polsce była to okazja do powrotu F1 do telewizji Eleven Sports, która realizowała transmisję ze swojego odnowionego studia. W jego trakcie potwierdzono, że przez najbliższe cztery lata będą transmitować serie F2 i F3 (wszystkich ich sesje) na swoich antenach. Minusem transmisji w Eleven Sports był brak dobrego tłumaczenia. W trakcie imprezy było wiele materiałów wideo, których komentatorzy w ogóle nie tłumaczyli na język polski, nie radzili sobie także najlepiej z tłumaczeniem słów prowadzących czy wywiadów. Moim zdaniem Eleven źle podeszło do tej gali, powinna być obsługiwana przez tłumacza symultanicznego a nie przez komentatorów.
Wracając do samej imprezy, to jak to w przypadku takich wydarzeń miała swoje wady i zalety. Prowadził ją znany aktor i komik Jack Whitehall, który sporo żartował w tematach F1, wiele jego komentarzy było celnych. Każdy zespół dostał około siedem minut na swoją prezentację, wykorzystali je różnie (same ekipy planowały swoje segmenty). Niektórzy mieli więcej materiałów wideo, inni więcej wywiadów na scenie, na różne sposoby także odsłaniano bolidy. W przerwach prezentacji były występy muzyczne. Rozmach był spory, zróżnicowanie także. Pewne fragmenty były ciekawsze, a inne gorsze, ale tutaj wszystko zależy od preferencji oglądających. Na miejscu imprezę oglądało mnóstwo znanych osób związanych z F1, byłych kierowców, a także różnych celebrytów.
Nowe i stare wzory kolorystyczne w ekipach F1 w 2025 roku
Wśród zespołów mamy zarówno schematy malowań bardzo podobne a nawet identyczne jak w 2024 roku, a także większe nowości. Zespoły prezentowały swoje barwy w kolejności od najsłabszego w minionym sezonie. Kick Sauber trochę zmodyfikował swój wzór, który dzięki temu w 2025 roku wygląda lepiej. Moim zdaniem zastosowali za dużo czarnego koloru, powinni dać więcej zielonego. Williams ma swoje klasyczne, niebieskie barwy, ale w tym roku z wieloma sponsorami. Pozytywnie zaskoczyła ekipa Racing Bulls, których wzór z dominującym białym kolorem jest ładny i wyróżniający się na tle rywali. Haas zmodyfikował swój wzór, ale używa tych samych kolorów co zwykle. Moim zdaniem są to zmiany na korzyść.
Bardzo poprawiło się Alpine, bo cały ich bolid w 2025 roku jest pokryty kolorem niebieskim i różowym. Nie tak jak rok temu, gdy było dużo czarnego, gołego włókna węglowego. Aston Martin ponownie wykorzystał swoje klasyczne barwy, niemal identyczne jak rok temu, ale na minus w ich przypadku jest zbyt dużo czarnego koloru. Mercedes lekko odświeżył zeszłoroczny wzór będący połączeniem czerni i srebrnego koloru. Na uwagę zwraca brak dużej obecności marki INEOS na górze bolidu. Red Bull ma identyczne malowanie jakie stosuje od kilku lat, nie zmieniło się nic. Ferrari zastosowało ciemniejszy odcień czerwonego koloru, co wygląda fajnie, ale moim zdaniem biały obszar na pokrywie silnika psuje efekt. Na końcu był McLaren, który w niewielkim stopniu zmodyfikował zeszłoroczny wzór. Nie podoba mi się, bo jest w nim za dużo czerni.
Galeria zdjęć – malowania bolidów Formuły 1 w sezonie 2025
Sytuacja z malowaniami i nowymi bolidami jest bardzo skomplikowana. Bolidy, które były ujawniane na scenie podczas imprezy to zeszłoroczne samochody w tegorocznych barwach. W materiałach zdjęciowych i komputerowych grafikach jakie w trakcie imprezy były udostępniane mediom i publicznie w Internecie, pokazywano nowe bolidy, albo niektórzy również stare lub były to komputerowe grafiki, gdzie wiele rzeczy mogło być edytowanych. Dlatego nie zwracajcie uwagi w galerii na kształty i rozwiązania techniczne, a tylko na kolorystykę. W kolejnych dniach będziemy się bliżej przyglądać poszczególnym bolidom i ich rozwiązaniom technicznym aż do początku testów.
Źródło: poszczególne ekipy F1
Podsumowanie i mój komentarz do całej imprezy
Ogółem F1 75 Live podobało mi się jako pomysł na imprezę będącą wstępem do nowego sezonu F1. Mogliby robić coś takiego co roku, ale będzie to bardzo trudne do wykonania. Oczywiście można mieć uwagi do pewnych elementów całej imprezy, ale ogółem dla mnie zasługuje na wysoką ocenę. Jest jedna rzecz, która mi się nie podoba i gdyby ją zmieniono, to byłoby idealnie. Brakuje mi klasycznych, indywidualnych prezentacji, gdy zespoły pokazują nowe bolidy. Chciałbym aby one były zachowane i wróciły w przyszłości. Moim zdaniem nie byłoby problemem zrobić taką grupową imprezę bliżej startu sezonu, a zespoły wcześniej pokazałyby indywidualnie swoje bolidy. W trakcie gali nie byłoby więc żadnych nowości, ale cała oprawa, obecność całego cyrku F1 i kierowców w jednym miejscu wystarczyłaby kibicom.
Pełne zapis imprezy F1 75 Live mozna obejrzeć w języku angielskim na kanale Formuły 1 w serwisie YouTube tutaj.
Poszczególne bolidy będę analizował dokładniej w kolejnych dniach. Przed imprezą F1 swoje nowe samochody pokazały już zespoły McLaren i Williams. Odnośniki do ich analiz znajdziecie pod linkiem poniżej.
Komplet informacji o wszystkich prezentacjach bolidów Formuły 1 na sezon 2025 znajduje się w specjalnym podsumowaniu tutaj. Znajdziecie tam daty, szczegóły, zdjęcia i odnośniki do omówień wszystkich prezentacji.