W 2017 roku w Szwecji powstał ciekawy film dokumentalny o życiu i karierze Ronniego Petersona, jednego z najlepszych kierowców F1 lat 70-tych XX wieku, który zginął tragicznie w wyniku obrażeń odniesionych podczas GP Włoch 1978. Zapraszam na recenzję filmu „Superswede”.
Oficjalna premiera filmu „Superswede: En film om Ronnie Peterson” odbyła się 16 sierpnia 2017 roku. Jest to film wyprodukowany przez firmę NENT Group, właściciela serwisu streamingowego Viaplay. Ten film jest jedną z produkcji własnych tego serwisu. Zdjęcia do filmu „Superswede” odbyły się w 2016 roku w Londynie, Nowym Jorku, Szwecji oraz na torze Monza. W filmie są specjalnie nagrane wypowiedzi kilku byłych kierowców F1: Niki Lauda, Emerson Fittipaldi, Jackie Stewart, Mario Andretti, Jody Scheckter i John Watson. Wypowiadają się także znajomi Petersona oraz byli pracownicy zespołu Lotus. Osią filmu jest córka Petersona, Nina Kennedy która poznaje historię swojego ojca, którego tak naprawdę nie poznała (umarł gdy miała trzy lata).
Recenzja filmu dokumentalnego Superswede
Ronnie Peterson jest czasami nazywany najlepszym kierowcą F1, który nie zdobył mistrzowskiego tytułu. Szwed jeździł w Formule 1 w latach 70-tych XX wieku i był wtedy jedną z największych gwiazd. Wystartował w 123. wyścigach i wygrał 10 z nich. Miał wielki talent, ale nie udało mu się nigdy zostać mistrzem świata. Jego karierę nagle zakończył tragiczny wypadek starcie wyścigu o GP Włoch 1978 na torze Monza. Ten wypadek budzi do dzisiaj wiele kontrowersji, zarówno jeśli chodzi o przyczynę, jak również powolną akcję ratunkową.
Film „Superswede” jak wiele innych tego typu produkcji dokumentalnych to połączenie archiwalnych nagrań z przygotowanymi współcześnie wypowiedziami żyjących świadków tych wydarzeń. W tym przypadku mamy jeszcze trzeci element, a więc córkę Petersona, Ninę Kennedy która rozmawia m.in. z Emersonem Fittipaldim starając się dowiedzieć jak najwięcej o swoim ojcu. Film jest bardzo dobrze zrobiony, bo zawiera mnóstwo archiwalnych nagrań zarówno z wyścigów, jak i z prywatnych sytuacji. Są w nim również nagrania z młodości Petersona, gdy zaczynał się ścigać (w Szwecji można było wtedy jeździć w kartingu dopiero po ukończeniu 18. roku życia), jak jego ojciec budował karty i pierwszy bolid. Jest także wiele nagrań pokazujących Ronniego z żoną Barbro w prywatnych sytuacjach.
Udało się pokazać w tym filmie obraz Petersona jako człowieka i sportowca, a nie zawsze się to udaje w takich filmach, tutaj był szeroki dostęp do nagrań i wielu żyjących znajomych, więc to było możliwe. Pokazano wiele kulis tego jak wyglądały wtedy wyścigi F1, nie tylko z perspektywy Szwedzkiego kierowcy. Jeżeli chodzi o samego Petersona to moim zdaniem najciekawsze informacje dotyczyły sezonu 1978, gdy był kierowcą numer dwa w Lotusie na co sam się zgodził. Opowiedziano co zespół czasami robił, aby Peterson był wolniejszy na torze niż Andretti.
Uprzedzam osoby wrażliwe na takie sceny, bo w filmie są nagrania pokazujące Nikiego Laudę i Ronniego Petersona bezpośrednio po ich wypadkach. Widziałem wiele filmów dokumentalnych opowiadających o tamtych latach, ale chyba nigdzie nie pokazano tak długo sytuacji bezpośrednio po wyciągnięciu Laudy z płonącego samochodu.
Do filmu mam trzy zastrzeżenia. Został on nakręcony momentami w zbyt smutnym nastroju. Część aktualnie nagranych wypowiedzi żyjących osób jest przedstawiona czarno-biało, więc można odnieść wrażenie, że oni nie żyją, a to tylko taki zabieg filmowców. Kariera Petersona w F1 została głównie przedstawiona z perspektywy zespołu Lotus w którym jeździł najdłużej. Pominięto zupełnie niektóre sezony, szczególnie te w których jeździł w innych stajniach. Nie rozumiem do końca takiego postępowania, bo jak widać w filmie, to archiwalnych materiałów nie brakowało, więc wypadałoby chociaż skrótowo powiedzieć w jakich zespołach jeździł, dlaczego tam przeszedł i jak te sezony przebiegały. Trzecie zastrzeżenie dotyczy trudnego tematu żony Barbro. Film poświęca jej bardzo dużo miejsca, ale na koniec jest mowa tylko o tym, że nie otrząsnęła się po śmierci swojego męża i jest pokazany nagrobek. To jest trudny temat, bo Barbro popełniła samobójstwo dziewięć lat po śmierci Ronniego. Moim zdaniem wypadałoby o tym powiedzieć, bo widz będzie się zastanawiał co się z nią stało.
Zwiastun filmu „Superswede”
Gdzie obejrzeć film „Superswede”?
Jak wspominałem na początku film „SuperSwede”, to produkcja własna serwisu Viaplay i można go tam oglądać. Więcej na temat tego serwisu można znaleźć w jednym tekstów na blogu – Szczegóły. Natomiast w lipcu 2020 roku został on pokazany w TVP Sport z tłumaczeniem w formie lektora. Film jest cały czas dostępny do obejrzenia na stronie internetowej TVP Sport, a także w ich aplikacji. Wystarczy kliknąć w ten link, aby do obejrzeć. TVP Sport zrobiło własne tłumaczenie, więc w innych serwisach, jeżeli film będzie emitowany, to bez tego lektora.
Film został wydany zagranicą na płytach DVD i Blu-Ray pod tytułem „Superswede: A Film About Ronnie Peterson”, doczekał się więc światowej dystrybucji. Na płytach nie ma polskiego tłumaczenia.
Więcej tekstów o filmach powiązanych z Formułą 1 znajdziecie pod tagiem Film. Zbiorczy tekst podsumowujący większość filmów, które miały premierę w ostatnich latach znajduje się pod tym linkiem.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: