W 2012 roku wydawnictwo Marginesy wydało w Polsce książkę autorstwa Toma Bowera pt. „Formuła 1 to ja Bernie Ecclestone”. Czy wartą się nią zainteresować? Zapraszam na recenzję.
Książka jest biografią Berniego Ecclestone’a z naciskiem na przedstawienie zakulisowego świata Formuły 1. Opowiada o życiu Berniego od jego najmłodszych lat aż do 2011 roku i zdradza wiele sekretów z jego prywatnego życia. Dla fana F1 najważniejsze będą fragmenty (a tych jest większość) dotyczące bezpośrednio F1. Bernie wszedł do świata Formuły 1 w latach 70-tych i od tego czasu wszystko jest szczegółowo opisane. Negocjacje z zespołami, FIA, kierowcami, właścicielami torów. Jak Bernie Ecclestone pojawił się w Formule 1 i jak stał się właścicielem praw komercyjnych? Jak powstało FOM, czy fundusz powierniczy Bambino? Ile razy sprzedawał akcje F1, ciągle zachowując dla siebie pełną kontrolę? jest też wiele na temat kulis afer oraz konfliktów wewnątrz F1. Możemy się dowiedzieć np, że Bernie nie ogląda do końca wyścigów, bo nie lubi tłoku i mniej więcej w czasie gdy kierowcy finiszują, on leci już do Londynu swoim prywatnym odrzutowcem. Ogrom wiedzy w tej książce dotyczący kulis zarządzania F1 jest niesamowity. Po przeczytaniu tej książki, zmieniło się moje podejście do wielu spraw związanych z Formułą 1.
Jedyną wadą tej książki jest fakt, że autor nie jest ekspertem F1. Pojawia się w niej kilka błędów merytorycznych, które fan F1 bez problemu wyłapie. Winne jest tutaj prawdopodobnie również polskie tłumaczenie, które nie jest idealne i zawiera dodatkowe błędy. Szczególnie widoczny jest jeden błąd – podpis zdjęcia w środku książki. Zostawiam wam już to do samodzielnego wyłapania, ale nie powinno to zająć dłużej niż kilkanaście sekund. W książce nie ma opisów wyścigów, czy poszczególnych sezonów. Jeżeli są to w maksymalnie kilku zdaniach. Cała opowieść przedstawiona w książce kręci się wokół Berniego.
Książka jest bardzo dobra i świetnie się ją czyta. Autorowi udało się dojść do bardzo szczegółowych informacji o szefie Formuły 1. Udało mu się porozmawiać z wieloma osobami z otoczenia Ecclestone’a z Formuły 1 oraz z jego życia prywatnego, więc autor miał twarde podstawy do zwartych w tej książce tez.Polskie wydanie książki liczy 368 stron, w środku są również kolorowe zdjęcia, a oprawa jest twarda.
Fragment książki dotyczący afery szpiegowskiej z 2007 roku znajdziecie klikając w ten link.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.