Zapraszam na recenzję książki „Formuła 1 według Bartków” napisanej przez Bartosza Budnika i Bartosza Pokrzywińskiego znanych z podcastu „Budnik i Pokrzywiński”, która ukazała się w listopadzie 2023 roku.
Bartki działają wspólnie w szeroko rozumianym świecie mediów związanych z F1 i sportami motorowymi od 2018 roku, gdy rozpoczęli nagrywanie podcastu „Budnik i Pokrzywiński” na YouTube i w serwisach z podcastami. Śledzę ich poczynania niemal od samego początku, ale to nie wpłynie na recenzję, bo zawsze staram się oddzielać od siebie takie rzeczy i pisać szczerze. Bartki od 2022 roku współpracują również z Viaplay najpierw jako komentatorzy IndyCar, a później od 2023 roku dołączyli do redakcji obsługującej Formułę 1. Kto ogląda Formułę 1 w Viaplay lub ogląda/słucha podcasty o F1 to na pewno ich przynajmniej kojarzy.
Recenzja książki Formuła 1 według Bartków
Jeżeli ktoś zna Bartków, ogląda / słucha ich podcast, to wie jaki mają styl opowiadania o Formule 1. Przemycają różne żarty, robią dygresje itp. Książka jest napisana dokładnie takim samym językiem, jakim opowiadają w podcastach. Jeżeli książkę będzie czytał ktoś kto ich nie zna, to nie zrozumie wielu żartów i odniesień, a format książki może mu się wydać nieciekawy. W końcu ile można czytać o zamiłowaniu do kupowania starych samochodów przez Pokrzywińskiego 🙂 Czytając kolejne rozdziały stopniowo coraz bardziej odnosiłem wrażenie, że jest to książka napisana typowo pod słuchaczy podcastu. Takie osoby powinny być w pełni zadowolone, bo treść jest przygotowana w podobnym stylu jak podcasty, a tematy podjęte w książce w większości również pewnie się przez lata w nich przewijały, a przynajmniej częściowo. W treści jest wyraźny podział na fragmenty, które napisali poszczególni autorzy, więc nikomu się to nie pomyli, poza tym łatwo rozróżnić styl obu Bartków.
Treść to kluczowa sprawa w każdej książce. Zawsze recenzując książki o F1 wspominam czy można dowiedzieć się z niej czegoś nowego o tym sporcie, pewnych faktów, zakulisowych historii itp. W „Formuła 1 według Bartków” takich nowych wielu informacji nie ma, ale to nie jest nic złego, bo autorzy postawili na inne tematy i inny styl. Jest kilka rozdziałów traktujących o historii, gdzie opowiadają np. o ważnych osobach z F1, ale ogólnie określił bym książkę jako zbiór felietonów na różne tematy dotyczące Formuły 1. Większość rozdziałów to subiektywne opinie autorów na zróżnicowane tematy. W końcu podtytuł książki brzmi „Budnik i Pokrzywiński subiektywnie i z miłością o Formule 1!” i tak faktycznie jest, bo to są w większości subiektywne opinie autorów. To jest zaleta, bo można się z ich pewnymi tezami z książki zgadzać, albo się nie zgadzać, ale są to ich autorskie opinie. Książka nie jest odtwórcza i jej napisanie nie polegało na przeszukiwaniu Internetu i innych książek aby np. opisać historyczne wydarzenia czy całe sezony.
Książka jest podzielona na 22 rozdziały i tutaj jest dla mnie z nią największy problem, bo poziom rozdziałów jest nierówny. Są bardzo dobre rozdziały z ciekawymi tezami, które są trafnie rozwinięte i które się dobrze czyta. Szczególnie wyróżniam rozdział pt. „Złe strony efektu Netflixa”. Są niezłe rozdziały o bardziej klasycznych i bezpiecznych tematach jak samochody bezpieczeństwa w F1 czy problem z Ferrari. Są jednak też rozdziały, które mi się nie podobały, które traktowałem jako zapychacze. Treści polegające na „gdybaniu”, to nie jest coś co osobiście lubię. Mamy np. opisy alternatywnych wydarzeń w F1 jeśli historia potoczyłaby się inaczej np. Honda nie odchodzi z F1 po sezonie 2008, Kubica nie ma wypadku w rajdzie albo Schumacher nie idzie na emeryturę po 2006 roku. Opisy takich wymyślonych przez autorów alternatywnych historii do mnie nie trafiły. To pewnie dlatego, że jestem osobą lubiącą fakty i twarde dane, a nie zastanawiającą się nad tym co by było gdyby…
Omówienie wydania książki „Formuła 1 według Bartków”
Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwo Altenberg. Oficjalna premiera odbyła się w listopadzie 2023 roku. Książka liczy 360 stron, jest wydana w klasycznym formacie 225 x 165 mm w twardej oprawie. Jakość papieru jest wysoka, całość sprawia w pierwszym kontakcie bardzo dobre wrażenie. W książce jest mało zdjęć, a te które są to zajmują tylko fragmenty stron. Dominuje tekst, więc jest co czytać. Podoba mi się również kolorystyka książki, wykorzystywanie barw i bolidu znanych z logotypu podcastu, fajnie to się komponuje. Książka została również wydana w formie ebooka.
Językowo książka jest w porządku, czuć w trakcie czytania ten sam styl jaki można usłyszeć w podcastach Bartków. Nie zauważyłem żadnych istotnych błędów ortograficznych czy językowych. Wyłapałem za to dwa drobne błędy merytoryczne, które można podczepić pod literówki. Było napisane, że syn Enzo Ferrariego zmarł w wieku 34 lat, a zmarł mając 24 lata. Jest jeszcze jeden podobny błąd, ale wyleciał mi z głowy przed napisaniem recenzji. Krótko mówiąc pod względem wydania i języka została bardzo dobrze przygotowana.
Podsumowanie recenzji książki „Formuła 1 według Bartków”
„Formuła 1 według Bartków” to moim zdaniem książka, która spodoba się regularnym widzom / słuchaczom podcastu autorów. Jest napisana w takim samym stylu i podjęte są podobne tematy jak w podcastach. Książkę się dobrze czyta, to „lekka” lektura z różnymi żartami i historiami. Zawartość jest zróżnicowana, co jest zaletą i wadą, bo są rozdziały ciekawsze i gorsze. Jeżeli ktoś szuka książki aby dowiedzieć się z niej nowych faktów o F1, to radzę zainteresować się książkami typowo o historii F1, których w Polsce nie brakuje. „Formuła 1 według Bartków” to różne felietony i opinie na temat całej Formuły 1 z napisane z perspektywy obu autorów.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: