W listopadzie w Polsce ukazała się książka „Grand Prix. Wszystko, co trzeba wiedzieć o Formule 1” Willa Buxtona. Z recenzji dowiecie się czy jej treść dorównuje pięknym ilustracjom i kto z się z niej bardziej ucieszy: nowy czy doświadczony kibic.
Recenzja książki „Grand Prix” Willa Buxtona
Will Buxton to znany dziennikarz pracujący przy transmisjach F1 od ponad 20. lat, a w sportach motorowych jeszcze dłużej. Globalną rozpoznawalność przyniósł mu udział w serialu Netflixa „Drive to Survive”, gdzie jego rola polega na mówieniu oczywistych twierdzeń, które dla doświadczonych kibiców F1 brzmią niepoważnie, ale pomagają zrozumieć wydarzenia świeżym fanom. Buxton od kilku lat pracuje bezpośrednio w Formule 1, gdzie jest głównym prezenterem w ich transmisjach i magazynach w F1 TV, zdarza mu się także komentować niektóre sesje. Buxton napisał dwie książki o F1. W Polsce ukazała się druga z nich, która swoją światową premierę miała na początku października 2024 roku pod oryginalnym tytułem „Grand Prix: An Illustrated History of Formula 1”. W Polsce ukazała się 1,5 miesiąca później pod nieco inaczej przetłumaczonym tytułem „Grand Prix. Wszystko, co trzeba wiedzieć o Formule 1”.
Recenzowana książka jest niezwykle bogato ilustrowana, autorem wszystkich ilustracji jest Davi Augusto. To jest zdecydowanie najmocniejszy punkt tej książki, moim zdaniem to najładniej wydana książka o F1 do tej pory w Polsce. Nie ma w niej żadnych zdjęć, a jedynie grafiki przygotowane przez Augusto, które wyglądają świetnie. Poniżej zamieszczam mini galerię pokazującą przykładowe strony z tej książki. Wszystko w niej jest ilustrowane w podobnym sposób. Są piękne portrety kierowców wraz z różnymi szczegółami w tle, bardzo ładne grafiki przedstawiające bolidy i wszelkie inne kwestie związane z F1.
Pod względem treści jest to książka opowiadająca o całej Formule 1, historii i zasadach. Na początku 40 stron jest o zasadach panujących w F1, torach, bolidach, bezpieczeństwie, fabrykach, pit stopach itd. Buxton podjął praktycznie wszystkie najważniejsze tematy dotyczące F1 i w sposób przystępny je omówił, a wszystko można łatwiej przyswoić dzięki ilustracjom. Reszta książki to opis historii F1 z podziałem na dekady. O każdej z nich jest ogólny opis na dwie strony, później biografie najważniejszych kierowców, podsumowanie najważniejszych zespołów z danej dekady oraz opis jednego, najlepszego według autora wyścigu danej dekady.
Cała treść książki jest bardzo ogólna i nieodkrywcza. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna się interesować F1 lub chce poznać jej historię to będzie idealna, bo Buxton sprawnie opisał wszystkie najważniejsze kwestie. Jeśli ktoś F1 śledzi od wielu lat, a dodatkowo interesuje się jej historią, to zaryzykuję stwierdzenie, że praktycznie nic się z niej nie dowie. Opis kariery znanego kierowcy na jedną stronę nie może być wyczerpujący, nie ma miejsca na żadne anegdoty i ciekawostki. Opis przebiegu całej dekady na dwie strony podobnie. Książka momentami przypomina encyklopedię, bo było po prostu zbyt mało miejsca, aby opisać szczegółowo pewne życiorysy czy zagadnienia. W pierwszej części, gdy autor zajmuje się zasadami i ogólnymi kwestiami dotyczącymi funkcjonowania F1 nie jest to problemem, bo spokojnie da się w pełni dane zagadnienia opisać. Problem jest z główną częścią historyczną, która jest zbyt ogólna. Mówię to z perspektywy osoby, która F1 śledzi od wielu lat i się na niej zna. Zupełnie inaczej książkę odbiorą nowi kibice.
Polskie wydanie i tłumaczenie książki „Grand Prix. Wszystko, co trzeba wiedzieć o Formule 1” Willa Buxtona
Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwo SQN. Oficjalna premiera miała miejsce 27 listopada 2024. Książka liczy 240 stron, została wydana w twardej oprawie w większym formacie na papierze kredowym. Książka jest pełna ilustracji, które prezentują się znakomicie. Nie jest dostępna w formie e-booka, bo to nie miałoby sensu. Polskie tłumaczenie tradycyjnie jest bardzo dobre, zostało przygotowane przez Bartosza Sałbuta, który regularnie tłumaczy książki dotyczące Formuły 1. Nie miałem styczności z oryginałem w języku angielskim, ale podobno jest w nim kilka błędów merytorycznych, które zostały w polskiej wersji poprawione. Wyłapałem jedną drobną literówkę przy opisie Fernando Alonso. Zamiast roku 2018 jest napisane 2008.
Podsumowanie recenzji książki „Grand Prix. Wszystko, co trzeba wiedzieć o Formule 1”
Ocena tej książki nie jest łatwa, bo wszystko zależy od oczekiwań czytelnika. Na pewno bezsprzecznie ilustracje są przygotowane znakomicie, moim zdaniem jest to najładniej wydana książka o F1 w Polsce. Było wcześniej kilka książek z dużą ilością zdjęć lub z ilustracjami, ale grafiki w „Grand Prix” są najładniejsze. Drugą kwestią jest treść, która dla osoby znającej się na F1 lub śledzącej ten sport od wielu lat nie będzie zbytnio atrakcyjna, bo są w niej same podstawowe informacje i ogólne opisy o kierowcach, zasadach czy zespołach F1. Odważę się na twierdzenie, że np. ja nie miałbym problemu przygotować treść do takiej książki. Z drugiej strony dla osoby, która dopiero zaczęła się interesować F1 lub takiej, która chciałaby się dowiedzieć czegoś o historii ta książka będzie idealna. Wszelkie informacje są podane w przystępnej i skondensowanej formie.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.