Na początku maja oficjalną polską premierę miała książka pt. “Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie”. Czego się można z niej dowiedzieć oraz czy warto ją przeczytać? Zapraszam na recenzję.
Malcolm Folley to ceniony brytyjski dziennikarz i autor książek sportowych. Przez wiele lat bezpośrednio zajmował się Formułą 1, więc jest to dla niego doskonale znane zagadnienie. W maju 2018 roku miała miejsce światowa premiera jego najnowszej książki pod tytułem „Monaco: Inside F1’s Greatest Race”. Rok później ta książka została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Arena pod tytułem “Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie”.
Recenzja książki “Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie”
GP Monako to jeden z najsłynniejszych wyścigów samochodowych na świecie. Jego historia sięga czasów przedwojennych, a w Formule 1 pojawił się w 1950 roku. Z tym wyścigiem związanych jest mnóstwo ciekawych historii, których sporą ilość przekazał w swojej książce Malcolm Folley. Autor oparł swoją publikację o dwa filary. Z jednej strony samodzielnie opisuje pewne sytuacje dotyczące GP Monako i całej F1, a z drugiej wykorzystuje wiele wywiadów przeprowadzonych specjalnie na potrzeby tej książki. To nie jest klasyczna książka przedstawiająca historię wyścigu rok po roku, lepiej podsumowuje ją określenie: zbiór opowieści o najciekawszych wydarzeniach. Autor skupia się na jego zdaniem najważniejszych wydarzeniach, kierowcach i wyścigach z całej historii GP Monako.
Malcolm Folley na potrzeby tej książki przeprowadził wiele rozmów z byłymi kierowcami F1, m.in. David Coulthard, Niki Lauda, Jackie Stewart, Martin Brundle, Olivier Panis czy Nico Rosberg. Rozmawiał także z innymi osobami zaangażowanymi w F1 np. Ross Brawn, Charlie Whiting, przedstawiciele organizatora wyścigu, firmy Philip Morris czy nawet osoby zajmujące się organizacją podróży oraz cateringiem. Wszystkie te rozmowy są w sposób logiczny wplecione do narracji książki, a wypowiedzi bezpośrednio zaangażowanych osób pozwalają na spojrzenie na wyścigi o GP Monako z wielu perspektyw. Rozmówcy ujawniają wiele konkretnych szczegółów, a sama książka jest dzięki temu pełna różnego rodzaju ciekawostek i anegdot.
Książka rozpoczyna się od opisu toru w Monako, który powstał w wyjątkowy sposób. David Coulthard w swoim prywatnym samochodzie przejechał się po torze w normalnym ruchu ulicznym razem z Malcolmem Folley’em. Ten wstęp stanowi barwny opis toru, jego najważniejszych i najbardziej wymagających miejsc. Już sam początek książki pokazuje styl w jaki została napisana: wiele faktów i konkretnych informacji przekazanych przez autora i jego rozmówców, a wszystko to napisane przystępnym językiem. Folley najwięcej miejsca poświęcił okresowi z lat 80-tych i 90-tych. Czasy współczesne są opisane bardzo skrótowo.
W książce nie ma kompletnej kroniki wszystkich wyścigów. Autor skupia się na jego zdaniem najciekawszych momentach z całej historii rywalizacji w Monako. Najwięcej czasu poświęca pamiętnym wyścigom, pojedynkom i wyczynom najlepszych na tym torze kierowców. Zdecydowanie najszerszej opisany jest niesamowity wyścig z 1996 roku, który wygrał Olivier Panis, a ukończyło go trzech kierowców. Panis na potrzeby tej książki szczegółowo opowiedział o przygotowaniach i przebiegu tamtego wyścigu. To wyścig wyjątkowy w skali całej historii F1, trudno oczekiwać aby jeszcze kiedykolwiek miało miejsce tak chaotyczne i zaskakujące Grand Prix. Poza tym są opisy innych ważnych wyścigów, głównie z perspektywy najbardziej utytułowanych kierowców w Monako. Autor często szerzej opisuje dane zagadnienia, nie tylko z perspektywy wyścigu w Monako. Nie brakuje opisów całych sezonów, negocjacji kontraktowych kierowców czy zakulisowych rozmów, które niekoniecznie mają bezpośredni związek z GP Monako.
Podsumowanie recenzji
Książka została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Arena. Polskie wydanie liczy 304 strony tekstu oraz osiem stron ze zdjęciami. Książka jest wydana w twardej oprawie z efektownym zdjęciem toru w Monako na tylnej okładce. Książka jest bardzo dobrze przetłumaczona i przygotowana do polskiego wydania. Można trafić na pojedyncze literówki, ale tylko na pojedyncze. W odpowiedni sposób przetłumaczono wszystkie związane z F1 pojęcia.
Książka pt. “Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie” jest bardzo dobra. Dla mnie to najlepsza spośród wydanych w tym roku w Polsce publikacji na temat F1, czyli lepsza np. od biografii Kimiego Raikkonena, którą recenzowałem i chwaliłem wcześniej. Książkę o GP Monako bardzo dobrze się czyta, widać że jest napisana przez osobę, która bardzo dobrze orientuje się w temacie. Mnogość przeprowadzonych wywiadów powoduje, że informacje w niej zawarte są wartościowe i pozwalają dowiedzieć się wielu dodatkowych faktów o historii GP Monako, słynnych kierowcach oraz całej Formule 1. Jeżeli ktoś jest zainteresowany ogólną historią F1 lub historią wyścigów w Monako, to jest to książka dla niego.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: