Na początku czerwca miała miejsce premiera nowej książki o Robercie Kubicy skierowanej dla dzieci pt. “Robert Kubica. Wyścig życia”. Czy jest to udana pozycja i czego można się z niej dowiedzieć? Zapraszam na recenzję.
Dwie książki o Robercie Kubicy skierowane do dzieci zostały wydane w Polsce na przestrzeni kilku tygodni. Recenzję i szczegóły na temat poprzedniej znajdziecie pod tym linkiem. W tym tekście skupiam się na wydanej 5 czerwca 2019 roku książce pt. “Robert Kubica. Wyścig życia” napisanej przez Agnieszkę Skórzewską i Marcina Słońskiego. Książka została wydana nakładem w wydawnictwa Zielona Sowa i według opisu skierowana jest dla dzieci w wieku 9-11 lat.
Książka została napisana wspólnie przez dwójkę autorów. Agnieszka Skórzewska od lat przygotowuje książki dla dzieci, ale po raz pierwszy zajęła się tematyką związaną ze sportem motorowym. W przypadku Marcina Słońskiego jest to chyba pierwszy udział w przygotowaniu książki. Doświadczenie autorów w tematyce sportów motorowych nie jest jednak bardzo istotne, bo jak widać po bibliografii oraz rozbudowanej liście źródeł cytatów, to książka ta jest powieleniem znanych i wcześniej napisanych informacji o Robercie Kubicy. W przypadku książki dla dzieci nie jest to wada, bo najmłodsi czytelnicy powinni oczekiwać podstawowych informacji napisanych łatwo przyswajalnym językiem, a nie nowych szczegółów o życiu i karierze.
Recenzowana książka liczy 184 stron. Została przygotowana w tym roku – najświeższe informacje dotyczą GP Chin 2019. Książka ma ciekawą oprawę graficzną, wykorzystano wiele kolorów (każdy rozdział ma inny kolor dominujący) oraz wzory i figury geometryczne. W książce nie brakuje również zdjęć, ale nie są one dominujące w stosunku do tekstu. Książka została wydana w zintegrowanej okładce.
Przykładowe strony z książki “Robert Kubica. Wyścig życia”. Pełna recenzja na blogu. #F1PL https://t.co/XGcZUXVFgD pic.twitter.com/LNpZtWYQM4
— CyrkF1 (@CyrkF1) June 20, 2019
Recenzja książki “Robert Kubica. Wyścig życia”
Książkę “Robert Kubica. Wyścig życia” można nazwać biografią polskiego kierowcy skierowaną dla dzieci. W chronologiczny sposób opisuje ona życie oraz karierę sportową Kubicy. Jest podzielona na 21 rozdziałów z których każdy rozpoczyna się od rysunku mapy toru z aktualnego kalendarza F1. Jest to dość specyficzny sposób podziału książki na rozdziały, bo jednocześnie jest to prezentacja kalendarza Formuły 1 w 2019 roku. Poszczególne tory nie mają żadnego związku z treścią rozdziału, co dla niektórych może być mylące.
Autorzy wykorzystali dotychczasowe publikacje książkowe o Kubicy, a także różnego typu wywiady i artykuły internetowe, aby przygotować swoją książkę. Publikacja opisuje całą karierę Roberta Kubicy od początków w kartingu, przez serie juniorskie, Formułę 1, rajdy i powrót do F1. Wszystkie tematy zostały mniej więcej równomiernie rozłożone, więc żaden z nich nie dominuje nad innymi. Do takiego podejścia mam uwagę, bo moim zdaniem najwięcej miejsca powinno być poświęcone etapowi kariery Kubicy w F1. Brakuje mi np. szerszych opisów jego najlepszych wyścigów. Książka nie zawiera żadnych nowych informacji o Robercie Kubicy, znajdują się w niej podstawowe fakty i ciekawostki z jego kariery w sportach motorowych.
Książka jak na pozycję skierowaną dla dzieci zawiera dość dużo tekstu. Nie da się jej ekspresowo przeczytać, na całość potrzeba raczej około czterech, pięciu godzin. Zdjęcia w poszczególnych rozdziałach są dodatkami – nie dominują nad tekstem. Książka została napisana prostym językiem, a wiele trudniejszych pojęć jest wytłumaczonych na dole strony lub szerzej w specjalnych ramkach. Osoba nie znająca się na sportach motorowych nie powinna mieć problemów ze zrozumieniem kluczowych zagadnień.
Podsumowanie
W książce można trafić na pojedyncze błędy merytoryczne (np. informacja o tym, że Felipe Massa walczył o tytuł w 2006 roku), ale ich liczba jest niewielka i nie wpływa negatywnie na odbiór całości. Ogółem wykonanie książki i jej oprawę graficzną oceniam wysoko.
Książkę mogę polecić dzieciom i ich rodzicom, bo jest to przyjemna lektura na ciekawy temat, którą łatwo się przyswaja. Tekstu jest w niej dość sporo, więc powinna być odpowiednia również dla starszych dzieci z wyższych klas szkoły podstawowej. Jeżeli ktoś na bieżąco śledzi karierę Roberta Kubicy, to niczego nowego się z tej książki nie dowie, a ewentualny zakup będzie miał charakter typowo kolekcjonerski.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: