Zapraszam na recenzję wydanej w październiku 2022 roku w Polsce książki „Szybkość bez tajemnic. Kompletny podręcznik jazdy wyścigowej i zaawansowanej jazdy sportowej”, której autorem jest Ross Bentley. Książka jest kopalnią wiedzy i wskazówek dla kierowców.
Ross Bentley, to były kanadyjski kierowca wyścigowy, który najbardziej znany jest znany jednak jako instruktor sportowej nauki jazdy i autor serii książek na ten temat. Bentley uczy sportowej jazdy od około 40 lat, ma własną firmę konsultingową. Sławę przyniosły mu książki z serii „Szybkość bez tajemnic” (Speed Secrets), które są bardzo znane w środowisku osób interesujących się tym tematem. Pierwszą z nich opublikował w 1998 roku. W 2011 roku na rynku w języku angielskim ukazała się książka pt. „Ultimate Speed Secrets: The Complete Guide to High-Performance and Race Driving”, która w październiku 2022 roku została ona wydana w Polsce przez Wydawnictwo Galaktyka pod tytułem „Szybkość bez tajemnic. Kompletny podręcznik jazdy wyścigowej i zaawansowanej jazdy sportowej”. Jest to obszerna książka, będąca kompletnym podręcznikiem z wieloma ilustracjami i zdjęciami.
Recenzja książki „Szybkość bez tajemnic. Kompletny podręcznik jazdy wyścigowej i zaawansowanej jazdy sportowej”
Pierwszy raz miałem okazję czytać tego typu książkę i przyznam szczerze, że początkowo trochę mnie do siebie zniechęciła, dlatego recenzja pojawia się z opóźnieniem w stosunku do premiery. Dałem jej drugą szansę i już lepiej mi się czytało. Jest to typowy podręcznik, który ma 336 stron podzielonych na 53 rozdziały. Tekstu jest bardzo dużo, niech liczba stron was nie zmyli, bo zastosowano małą czcionkę. Jest w niej także sporo ilustracji, szkiców i wykresów, a także zdjęć ilustrujących podejmowane tematy.
Autor recenzowanej książki wcześniej napisał kilka innych pozycji, w których skupiał się na konkretnych aspektach dotyczących jazdy wyścigowej czy przygotowania kierowcy. Recenzowana pozycja, to książka kompletna, w której wytłumaczone są wszystkie najważniejsze aspekty. Bentley wykorzystał całe swoje doświadczenie jako instruktor sportowej nauki jazdy, a także zawartość swoich poprzednich książek, aby przygotować kompletny podręcznik. Wydaje mi się, że udało mu się to bardzo dobrze. Nie powiem jednak, że jest to idealny podręcznik, bo nie czytałem innych podobnych książek. Dodatkowo wydaje mi się, że nie ma innych podobnych pozycji w języku polskim. Książka podejmuje wszelkie tematy jakie mogą się przydać kierowcy wyścigowemu. Początkowe rozdziały dotyczą konkretnie jazdy samochodem, omawiane są techniki jazdy, ustawienia samochodu, budowa samochodów wyścigowych itd. Książka jest niezwykle szczegółowa, są np. osobne rozdziały dotyczące wejścia w zakręt, środka zakrętu i wyjścia z zakrętu. Sposoby jazdy są rozłożone na czynniki pierwsze, autor mówi jak poprawić swoją jazdę, na co zwrócić uwagę, jak powinien przebiegać proces nauki.
W kolejnych rozdziałach jest mowa o przygotowaniu fizycznym i psychicznym. Bardzo wiele miejsca poświęcono przygotowaniu mentalnemu. Nie brakuje porad dotyczących jazdy po nowym torze, owalu (autor startował w amerykańskich seriach wyścigowych, tam pracuje), treningów, kwalifikacji i wyścigów. Autor szeroko tłumaczy czym jest jazda na limicie, jak dojść do tego poziomu. Końcowe rozdziały są poświęcone dodatkowym, ale również ważnym sprawom dla każdego kierowcy, jak udzielanie informacji zwrotnej inżynierom, dynamika w zespole, analiza danych telemetrycznych, jak komunikować się ze współpracownikami, pozyskiwać sponsorów, zachowywać się poza torem itd.
Książka jest pełna terminologii związanej z wyścigami, ale została pod tym względem bardzo dobrze przetłumaczona. Zawsze oczywiście można pewne błędy na siłę wyłapać, ale moim zdaniem wszystko jest dobrze przetłumaczone. Nie podoba mi się wydanie książki ze zintegrowaną okładką, bo w trakcie czytania zawsze się zamyka i trzeba ją trzymać dwoma rękami, ale to to jest takie szukanie problemów na siłę.
To nie jest książka dla każdego. Jeżeli ktoś jeździ samochodem po torach, nawet amatorsko, to jest dla niego pozycja obowiązkowa. Polecam ją również szczerze wszystkim, którzy rywalizują w simracingu i chcą poprawić swoje osiągi. W książce jest naprawdę mnóstwo różnych porad dotyczących wszelkich elementów jazdy sportowej, czy przygotowania kierowcy. Nie wszystkie rozdziały będą każdemu pomocne, ale gwarantuje, że znajdą się takie, które pozwolą lepiej przygotować się do jazdy i poprawią osiągane wyniki. Warto mieć taką książkę, sięgać po nią od czasu do czasu, aby sobie coś przypomnieć i poprawić w ten sposób jazdę.
Podsumowanie recenzji
„Szybkość bez tajemnic” powinna na lata stać się książką obowiązkową dla wszystkich osób, które amatorsko lub profesjonalnie jeżdżą po torach wyścigowych, a także dla próbujących na serio rywalizować w simracingu. Jest pełna wskazówek, które pomogą stać się lepszym i kompletnym kierowcą. Nie jest to jednak książka łatwa w odbiorze, nie polecam jej osobom, które po prostu chciałyby sobie poczytać o sportach motorowych.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: