Kilka tygodni temu na półkach polskich księgarń pojawiła się książka Davida Coultharda “Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1”. O czym jest ta pozycja i czy warto się nią zainteresować?
David Coulthard po zakończeniu kariery jest jeszcze bardziej zapracowany niż gdy był kierowcą F1. Młodszym kibicom tego sportu przypominam, że Szkot startował w Formule 1 w latach 1994 – 2008 w barwach zespołów Williams, McLaren i Red Bull. Wystartował łącznie w 246 wyścigach, wygrał 13 z nich i 62 razy stał na podium. Nie był to kierowca wybitny, ale dzięki swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu utrzymał się w Formule 1 przez wiele sezonów startując w silnych zespołach. Po zakończeniu kariery w F1 wcale nie postanowił przejść na szybką emeryturę. Był komentatorem wyścigów F1 w BBC. Jest współzałożycielem agencji reklamowej Velocity Experience oraz firmy producenckiej Whisper Films. Whisper Films od kilku lat zajmuje się realizacją transmisji F1 dla brytyjskiej telewizji Channel 4, gdzie Coulthard jest jednym z komentatorów. Utrzymuje bliskie związki z F1, bo wciąż jest ambasadorem Red Bulla i co pewien czas odbywa pokazowe przejazdy ich bolidami. Jest ambasadorem kilku globalnych marek i bierze udział w ich reklamach. Zaangażował się w powstającą serię wyścigów dla kobiet „W Series”. Napisał także dwie książki.
W 2008 roku na rynku ukazała się autobiografia Coultharda „It Is What It Is”, która niestety nie została wydana w Polsce. Dziesięć lat później Szkot przygotował drugą książkę pt. „The Winning Formula: Leadership, Strategy and Motivation The F1 Way„, która miała swoją światową premierę w maju 2018 roku. Niecały rok później, bo pod koniec lutego 2019 roku została ona wydana w Polsce pod tytułem “Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1”.
Recenzja książki “Zwycięska Formuła. Przywództwo, strategia, motywacja jak w Formule 1”
Recenzowana pozycja nie jest typową książką o Formule 1. W dużym skrócie można nazwać ją poradnikiem dotyczącym podstawowych zagadnień biznesowych i rad życiowych. Poszczególne zagadnienia są omawiane na przykładach z życia i kariery Coultharda w Formule 1. Takich historii w książce jest mnóstwo, ale w większości są to ogólniki. Niewiele z nich to historie zza kulis o których zorientowany w F1 kibic by nie wiedział.
W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo książek o przywództwie, poradników biznesowych czy zawierających porady życiowe. Coulthard w swojej książce nie wymyślił na tym polu nic nowego. Skupia się na uniwersalnych pojęciach, które w jego wypadku pomogły mu odnieść sukces (dbałość o szczegóły, innowacje, praca w zespole, efektywność itp.) Jego pozycja wyróżnia się tym, że wykorzystuje opowieści dotyczące Formuły 1 jako przykłady omawianych tematów. Tego w podobnych książkach na rynku nie ma.
David Coulthard wcześniej napisał swoją autobiografię, więc nie chciał się powtarzać w drugiej publikacji. Dlatego w trakcie czytania można natrafić na zdania mówiące o tym, że więcej na ten temat napisał wcześniej w autobiografii. Szkocki kierowca w recenzowanej publikacji posługuje się przykładami z całego swojego życia, więc można ją nazwać taką bardzo mocno skróconą autobiografią. Nie robi tego celowo, a po prostu tak dobrał niektóre przykłady i opowieści, aby znalazły się informacje o różnych okresach jego kariery i drogi do F1.
Jeżeli chodzi o opowieści dotyczące F1, to Coulthard zajmuje się wszelkimi zagadnieniami. Podaje przykłady własnych sytuacji z wyścigów, historie związane z kierowcami, szefami zespołów, rozwiązania techniczne. Większość tych rzeczy dotyczy bezpośrednio jego osoby, bo miało miejsce gdy on jeździł w F1, ale wspomina także o współczesnych wydarzeniach.
Podsumowanie
Recenzowana książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa StudioEMKA. Polskie wydanie liczy 256 stron i nie ma w nim dodatkowych zdjęć. Książka została wydana w twardej oprawie z obwolutą. Książka dostępna jest również w formie e-booka. Książka jest bardzo dobrze przetłumaczona. Wyłapałem naprawdę pojedyncze błędy, zwykle były to literówki. Autor nie używał trudnego języka dotyczącego zagadnień F1, więc obyło się bez problemów z odpowiednim tłumaczenie technicznych pojęć (poza „siłą dociskową”).
Mam kłopot z ostateczną oceną tej książki. Z jednej strony jest dobrze napisana i przyjemnie się ją czyta. Z drugiej strony z mojej perspektywy nie było w niej wartościowych treści. Zawarte w niej porady dotyczące życia zawodowego nie są odkrywcze, są to raczej uniwersalne zasady, które większość osób zna i stosuje. Historii dotyczących Formuły 1 jest bardzo dużo, ale większość z nich to ogólniki, które kibic tego sportu zna. Jeżeli ktoś z czytających tę recenzję szuka książki poradnikowej i interesuje się Formułą 1, to ta pozycja będzie dla niego idealna. Polecam ją także tym, którzy nie śledzili F1 w czasach Coultharda. W Innym wypadku radzę w pierwszej kolejności myśleć o innych znajdujących się na rynku pozycjach książkowych.
Szczegółowe informacje na temat książek o Formule 1 i sportach motorowych wydanych w Polsce znajdziecie w dwóch zestawieniach. Podsumowanie książek wydanych w latach 2012 – 2019 można sprawdzić pod tym linkiem, a zestawienie książek wydanych od 2020 roku jest dostępne po kliknięciu tutaj.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: