Formuła 1 w tym roku mocno rozszerzyła swoje usługi dostępne w Internecie. Pojawiły się nowe aplikacje oraz transmisje na żywo. Zmiany dotknęły także pakietu F1 Access, który został rozbudowany i nazywa się obecnie F1 TV Access. Czy warto się nim zainteresować?
Jeszcze za czasów Berniego Ecclestone’a Formula 1 wprowadziła płatny Live Timing (możliwość śledzenia na żywo w Internecie czasów okrążeń, sektorów i innych danych), powstał wtedy płatny pakiet F1 Access. Od tego momentu w darmowej wersji Live Timingu zamiast czasów sektorów widać tylko kolorowe kreski i korzystanie z tej funkcjonalności straciło sens. Formuła 1 w 2017 roku zanotowała 10 mln $ przychodów ze sprzedaży płatnych pakietów F1 Access oraz licencji na internetową sprzedaż biletów (te dwie rzeczy są podawane łącznie w raporcie finansowym). Liberty Media postanowiło zdecydowanie bardziej postawić na internet i w 2018 roku pakiet F1 Access zmienił się w F1 TV Access stając się bardziej bogatym w treści.
O wprowadzonych w tym roku pakietach F1 TV Pro oraz F1 TV Access pisałem na blogu szeroko kilkukrotnie. Zwykle skupiałem się na głównym pakiecie F1 TV Pro. Szczegółowa recenzja tej usługi wraz z opiniami kilku użytkowników znajduje się pod tym linkiem. Od momentu publikacji tego wpisu (połowa maja) zawartość usługi F1 TV Pro została rozszerzona, poprawiono także stabilność działania. Tym razem skupiam się jednak na pakiecie F1 TV Access.
Na własne potrzeby korzystam z funkcji pakietu F1 TV Access od kilku miesięcy na trzech typach urządzeń: komputer, tablet i smartfon.
F1 TV Access – cena i sposób zakupu
Pakiet F1 TV Access kosztuje w Polsce 2,99 euro wykupując dostęp na miesiąc lub 26,99 euro wykupując na rok kalendarzowy. Przeliczając te ceny po obecnym kursie, to wychodzi niecałe 13 zł za miesiąc i 115 zł za rok. Pakiety kupuje się kartą płatniczą tak jak w innych tego typu internetowych usługach (pamiętajcie, aby w opcjach konta anulować subskrypcję jeśli chcecie kupić tylko na próbę, aby po wygaśnięciu wykupionego okresu nie został on przedłużony). Można także dokonać zakupu bezpośrednio w aplikacji na Androidzie lub iOS, ale z tej opcji nie korzystałem. Zakup bezpośrednio na stronie internetowej F1 gwarantuje, że dostęp do pakietu będzie na różnych urządzeniach. Pakiety F1 TV można kupować klikając w ten link.
Zawartość pakietu F1 TV Access
Pakiet F1 TV Access składa się z dwóch głównych części: transmisje wideo oraz Live Timing. Wykupując ten pakiet zyskuje się dostęp do transmisji, ale nie na żywo (transmisje na żywo są dostępne tylko w F1 TV Pro). Można oglądać powtórki wszystkich sesji, ich skróty, a także wybierać sobie kamery (przekaz ogólny lub poszczególne samochody). Formuła 1 szybko dodaje poszczególne sesje do archiwum, więc jeśli ktoś np. przegapił trening w telewizji, to może go sobie obejrzeć w tym pakiecie jako powtórkę wybierając kamery i język komentarza (angielski, francuski, niemiecki lub hiszpański). Druga składowa tego pakietu to rozbudowany Live Timing ze wszystkimi szczegółami, czasami sektorów, oponami, prędkościami maksymalnymi czy schematem toru na którym można oglądać gdzie w danym momencie są poszczególni kierowcy.
Podsumowanie zawartości pakietu F1 TV Access
- Pełne powtórki oraz skróty poszczególnych sesji z możliwością wyboru kamer
- Dostęp do archiwum wyścigów – cały czas jest uzupełniane
- Dostęp do filmów dokumentalnych – nie widziałem żadnego, możliwe że w Polsce ich nie ma
- Dostęp do pełnego Live Timingu – w najpełniejszej wersji w aplikacji na Androida i iOS
Transmisje wideo w F1 TV Access
Powtórki poszczególnych sesji można oglądać w całości lub w formie obszernych skrótów – obie wersje są dostępne osobno. Podczas oglądania powtórki całej sesji można wybrać jeden z 21 przekazów – ogólna transmisja lub jedna z 20. kamer na każdym z bolidów. Można także jednocześnie oglądać zsynchronizowane dwa przekazy. Jest także dostęp do rozbudowywanego archiwum wyścigów, które cały jest jest rozbudowywane. Są także dostępne obszerne skróty wyścigów serii F2 i GP3. Filmów dokumentalnych nie widziałem. Powtórki dodawane są do bazy po około 25-30 minutach od zakończenia danej sesji.
Wszystko działa sprawnie, nie napotkałem problemów technicznych. Problemy techniczne zwykle dotycząca transmisji na żywo, których w tym pakiecie nie ma. Jakość wideo jest dobra i automatycznie dostosowuje się do ekranu na którym się ogląda.
Live Timing
Korzystam regularnie z Live Timingu poprzez aplikację na tablecie z Androidem podczas sesji, które oglądam w telewizji. Aplikacja działa sprawie i szybko, wszystkie dane są w niej łatwo dostępne. Korzystam także z Live Timingu w przeglądarce internetowej gdy np. śledzę trening będąc w pracy (ale nie mówcie o tym mojemu szefowi 🙂 ) i tutaj jest już gorzej, bo Live Timing w przeglądarce nie jest tak rozbudowany, jak ten w aplikacji. Pozostaje śledzenie czasów pełnych okrążeń, sektorów, użycia opon oraz prędkości maksymalnych. W aplikacji jest więcej funkcji. W danych z Live Timingu widać wiele rzeczy jakich w realizacji telewizyjnej nie można zauważyć. Trzeba mieć jednak podzielność uwagi, aby móc jednocześnie oglądać transmisję w telewizji, a na drugim ekranie korzystać z Live Timingu.
Dostęp przez przeglądarkę internetową i dedykowane aplikacje
Formuła 1 ma w tej chwili aż trzy główne aplikacje na urządzenia z Androidem oraz iOS. Jedna z tych aplikacji jest poświęcona tylko F1 TV – tam można oglądać transmisje na żywo, jak i z odtworzenia. Dwie kolejne aplikacje zawierają dostęp do Live Timingu. Opisałem szczegółowo czym one się różnią pod tym linkiem. W dużym skrócie jedna z nich jest w nowocześniejszej szacie graficznej, ale ma przez to bardzo słabo czytelny Live Timing, a druga nie jest tak nowoczesna, ale ma bardzo dobry Live Timing. Jedno konto działa oczywiście we wszystkich aplikacjach.
Niestety F1 nie ma dedykowanej aplikacji na Windowsa 10. Nie wiem dlaczego tak jest, szczególnie że ta aplikacja dawniej istniała, ale przestała być wspierana. Jest to uciążliwe, bo jak wspomniałem Live Timing w przeglądarce internetowej nie ma tak bogatej zawartości, jak w aplikacji.
Podsumowanie
Polecam korzystanie z pakietu F1 TV Access osobom, które chcą wiedzieć więcej o Formule 1 i uważniej śledzić poszczególne sesje. Polecam także tym, którzy chcą pooglądać stare wyścigi i nagrania z historii F1. Polecam również tym osobom, które z różnych przyczyn często omijają transmisje na żywo, bo w tej aplikacji mają dostęp do wszystkich powtórek. Jeśli komuś wystarcza zwykła transmisja telewizyjna, to nie potrzebuje inwestować w dodatkową usługę. Moim zdaniem nie ma sensu inwestować w ten pakiet dla śledzenia Live Timingu, jeśli ktoś nie ma możliwości korzystania z aplikacji na urządzeniu z Androidem lub iOS. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to najlepiej wykupić testowo na miesiąc i samemu wszystko sprawdzić.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: