Carlos Sainz, czyli jeden z najlepszych kierowców rajdowych w historii. Hiszpan doczekał się serialu dokumentalnego pt. „Sainz: Live to compete” na platformie Amazon Prime Video. W produkcji ze względu na jego syna nie brakuje wątków dotyczących Formuły 1.
Pod koniec listopada 2021 roku w Madrycie zebrało się 40 000 osób, aby oglądać pokazowe przejazdy Carlosa Sainza w kilku jego legendarnych samochodach rajdowych. Przy okazji tej imprezy promowano premierę serialu dokumentalnego „Sainz: Live to compete”, który miałem okazję niedawno obejrzeć. Carlos Sainz w Hiszpanii to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych sportowców. Dwukrotnie zostawał mistrzem świata w rajdach samochodowych, a przed nim Hiszpanie w tym sporcie nie odnosili żadnych sukcesów. Jest także trzykrotnym zwycięzcą Rajdu Dakar w którym dalej startuje. Sainz w 2022 roku skończy 60 lat, a w Dakarze wystartuje pierwszy raz elektrycznym Audi.
Recenzja serialu „Sainz: Live to compete”
Serial jest bardzo krótki, bo składa się z sześciu odcinków trwających po 28 – 35 minuty. Czystego materiału jest około 180 minut, więc dałoby się z tego zrobić długi film. Serial opowiada o całym życiu i karierze Carlosa Sainza. Początkowo opublikowano pięć odcinków, a szósty został dodany cztery miesiące później. Ostatni odcinek opowiada o udziale w Rajdzie Dakar 2022, który odbył się w styczniu, więc premiera nie mogła być jednoczesna. Ostatnie wydarzenia opowiedziane w pierwszych pięciu odcinkach miały miejsce we wrześniu 2021 roku. Dla mnie osobiście minusem był fakt, że serial nie jest do końca chronologiczny. To znaczy główna opowieść o karierze Sainza jest opowiedziana chronologicznie, ale jest to przeplatane regularnie innymi historiami, co wprowadza pewne zamieszanie.
Z serialu dowiadujemy się jak wyglądała młodość Carlosa Sainza, dlaczego ostatecznie zdecydował się na startych w rajdach i dlaczego nie został prawnikiem. Omawiane są jego kolejne szczeble kariery, zespoły w których jeździł, dlaczego je zmieniał, czy jak wyglądała jego walka o mistrzowskie tytuły. Kilka wybranych, najważniejszych wydarzeń z rajdów jest dokładnie opowiedzianych. Cały czas ilustrowane jest to nagraniami w rajdów, a także wypowiedziani szefów jego zespołów i rywali z tras. Sporo czasu poświecono Colinowi McRae, który był jego największym przyjacielem i rywalem w rajdach. Pokazano również jak Sainz był popularny w Hiszpanii i jak otrzymał najważniejszą dla siebie nagrodę. Sporo miejsca poświecono również Rajdowi Dakar, jego startom, zwycięstwom i porażkom. W piątym odcinku jest fragment jak podpisał umowę z Audi i pokazano czym pojedzie w 2022 roku. Ta historia zostanie szeroko omówiona w szóstym odcinku za kilka tygodni. Wiele miejsca poświęcono na życie prywatne Sainza, a także rozmowy z jego pilotami.
Publikuję omówienie tego serialu na blogu poświęconym o Formule 1, bo jest w tej produkcji wiele wątków dotyczących F1. Praktycznie w każdym odcinku wypowiada się Fernando Alonso, który bardzo dobrze zna Sainza. Są także wypowiedzi takich znanych postaci jak Guenther Steiner, Zak Brown czy David Coulthard. Serial opowiada o Carlosie Sainzu Seniorze, ale bardzo dużo czasu jest poświęcone jego synowi, kierowcy F1. Szczególnie w dwóch odcinkach są to ważne wątki. Jest pokazane to jak jego syn zaczynał jazdę w kartingu, jak w ogóle zaczęło się jego zainteresowanie oraz jak mu szło. W piątym odcinku bardzo dużo czasu poświęcono transferowi syna do Ferrari. Mówili jak przebiegały negocjacje, a kamery śledziły pierwszy test w starym samochodzie na torze Fiorano, a także inne rzeczy, które się tam działy. Twórcy serialu nie mieli możliwości pokazania urywków wyścigów F1, więc np. gdy wątkiem było podium w GP Rosji 2021, to pokazywano tylko reakcje jego rodziców w domu. Z mojej perspektywy dowiedziałem się więcej prawdziwych rzeczy o tym jakim człowiekiem jest Carlos Sainz Junior z tego serialu niż słynnej produkcji Netflixa.
Bardzo podobał mi się ten serial, ale ma on pewne niedociągnięcia. Powinien mieć dwa, trzy odcinki więcej, bo wiele lat z kariery Sainza pominięto lub tylko wspomniano. Tak naprawdę wyczerpująco omówiono pierwszą połowę jego kariery w rajdach, a druga połowa to już jedynie krótkie streszczenie. Podobnie ze startami w Dakarze, bo opowiedziano tylko o wybranych. Jest to produkcja hiszpańska i widać spory patriotyzm w niektórych opowieściach, czyli Sainz jest najlepszy itp., a przegrywał przez faworyzowanie jego rywali. Starano się wykreować negatywnych bohaterów, ale raczej się to nie udało.
Aktualizacja 5.04.2022 r. Szósty odcinek poświęcony w całości udziałowi Sainza w Rajdzie Dakar 2022 jest już dostępny w serwisie. Moim zdaniem jest to najlepszy odcinek w całym serialu, bo pokazuje faktyczne kulisy tego rajdu. Nie ma żadnych retrospekcji, cały odcinek jest o Dakarze. Możemy zobaczyć zarówno nagrania z przejazdów, jak również wiele zakulisowych sytuacji z postojów oraz wypowiedzi kilku uczestników tego rajdu.
Zwiastun serialu dokumentalnego “Sainz: Live to compete”
Gdzie i jak oglądać serial „Sainz: Live to compete”?
Serial „Sainz: Live to compete” to produkcja hiszpańska, który przygotowała firma TBS we współpracy Red Bull Media House. Pięć pierwszych odcinków miało globalną premierę w serwisie streamingowym Amazon Prime Video 2 grudnia 2021 roku. Szósty odcinek, który opowiada o udziale Sainza w Rajdzie Dakar 2022 pojawił w tym serwisie 30 marca 2022 roku. Docelowo ten serial ma być dostępny za darmo w Red Bull TV.
Serwis Amazon Prime jest dostępny w Polsce w niższej cenie w porównaniu do innych serwisów streamingowych. Nowy klient może korzystać przez 30 dni bez opłat. Abonament opłacony na rok z góry kosztuje 49 złotych, a na 30 dni kosztuje 10,99 zł. W pakiecie dostaje się również darmową dostawę w sklepie Amazon i inne korzyści. Serwis jest dostępny w aplikacjach na wszelkiego typu urządzeniach.
Recenzowany serial niestety nie jest dostępny w języku polskim. Serial jest nakręcony w języku hiszpańskim, ale bardzo często bohaterowie posługują się językiem angielskim. Są napisy w języku angielskim, a jeżeli ktoś chce, aby się wyświetlały cały czas, to niech włączy napisy dla niesłyszących „English [CC]”. Jeżeli skorzysta się z normalnych napisów, to one pojawiają się na ekranie, tylko jeśli bohaterowie mówią po hiszpańsku, a jeśli mówią po angielsku, to napisów nie ma.
Co innego o sporcie warto obejrzeć w Amazon Prime Video?
Jeżeli ktoś postanowi zostać abonentem serwisu Amazon Prime Video nawet tylko na 30-dniowy bezpłatny okres, to polecam kilka produkcji. Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Grand Prix Driver” z 2018 roku, który pokazuje prawdziwe kulisy przygotowań zespołu McLaren do sezonu 2017 Formuły 1. To produkcja, która pokazuje prawdziwe kulisy. Serial dokumentalny “Fernando”, który opowiada Fernando Alonso. Ten serial doczekał się dwóch sezonów, ale tylko pierwszy jest dostępny w Polsce. Amazon Prime produkuje również głośny program motoryzacyjny The Grand Tour, który prowadzą Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May. Jest również serial „Le Mans: Liczy się tylko wyścig”, a także np. seriale dokumentalne o Bayernie Monachium (z Robertem Lewandowskim) czy Rafaelu Nadalu. Amazon ogółem mocno stawia na prawdziwe dokumenty sportowe.
Zbiorczy tekst podsumowujący i opisujący seriale o Formule 1, które miały premierę w ostatnich latach znajduje się pod tym linkiem.
Zgłoszenie błędu w tekście
Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: