W sprzedaży dostępny jest duży zestaw klocków konstrukcyjnych CaDA przedstawiający bolid Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 z 2022 roku w skali 1:8. Długo składałem ten zestaw, a efekt końcowy jest bardzo dobry. Zapraszam na recenzję.
Firma CaDA produkuje wiele zestawów klocków konstrukcyjnych, szybko się rozwijają i zdobywają rynek. W ofercie mają kilka ciekawych modeli przedstawiających sportowe samochody, ale również przygotowali klocki z czołgiem, stadionem czy maszynami rolniczymi. Najczęściej są to duże zestawy z liczbą klocków przekraczającą tysiąc. W 2023 roku wprowadzili do sprzedaży dwa zestawy pozwalające zbudować bolid F1 zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN z 2022 roku – model C42, które powstały na licencji od Sauber Motorsport. Firma CaDA przygotowała dwa zestawy z bolidem Alfa Romeo: mały i duży. Mały zestaw (numer C55026W) pozwala zbudować bolid w skali 1:24, jest przeznaczony typowo dla dzieci, składają się na niego standardowe klocki. Ja miałem okazję składać duży zestaw (numer C64005W) w skali 1:8. Jest to zestaw mający blisko 2000 elementów, potrzeba wiele godzin na jego złożenie, a finalnie powstaje bardzo ładny i duży bolid, który będzie świetną ozdobą w domu każdego fana F1. Wybór zespołu i bolidu jest nieprzypadkowy, bo CaDA to firma chińska, dlatego wybrali bolid, którym w 2022 roku jeździł Zhou Guanyu.
Szczegóły i składanie zestawu CaDA Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 C64005W
Uprzedzam, że po raz pierwszy składałem tak duży zestaw klocków, nie mam dobrego porównania do dużych zestawów pewnej duńskiej firmy. Zestaw CaDA Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 C64005W jest zapakowany w duże pudło z wypukłym nadrukiem. W środku są dwa kolejne pudełka, jedno ze wszystkimi klockami, instrukcją i naklejkami, a drugie z oponami i felgami. Jest 1 868 sztuk klocków, dodali też sporo zapasowych. Są również dodatkowe klocki sugerujące, że można zamontować napęd.
Klocki są zapakowane w 25-30 woreczków i są podzielone na cztery części A, B C i D. Najpierw układa się klocki w woreczkach oznaczonych literą A, potem B itd. Radzę wysypać wszystkie klocki z jednej grupy, ale ich ze sobą nie mieszać – zostawić na osobnych kupkach. CaDA moim zdaniem mogło bardzo ułatwić składanie, gdyby w jednym woreczku były wszystkie klocki potrzebne na kolejne etapy z instrukcji. Tak jednak nie jest, bo korzysta się cały czas z klocków z różnych woreczków, nie są one szczegółowo porozdzielane. Każdy z etapów składania składa się ze 130 – 150 kroków, które są opisane w instrukcji. Mi osobiście najwięcej czasu zajęły etapy pierwszy i czwarty. W pierwszym uczyłem się dopiero jak się składa takie klocki, popełniłem również błędy w tych etapach i straciłem dużo czasu na ich zlokalizowanie. Mogę oszacować, że pierwszy i czwarty etap zajęły mi po cztery godziny, a pozostałe po trzy, a więc łącznie 14 godzin zajęło mi złożenie całości. Gdybym składał klocki tego typu kolejny raz to poszłoby mi szybciej, bo są pewne schematy, które się wykonuje, a które poznałem w trakcie.
Instrukcja wygląda na bardzo dokładną i szczegółową, ale w dwóch, trzech miejscach mnie zmyliła. Złożyłem klocki nie tak jak było trzeba i po kilku kolejnych krokach się zatrzymywałem, bo coś mi nie pasowało do reszty i musiałem się cofać. Być może jest to kwestia mojego braku doświadczenia lub niedokładnych grafik, ale wystarczy zrobić jeden drobny błąd, aby potem coś nie pasowało. Największy problem miałem z nosem bolidu, który składa się osobno, a potem nie byłem w stanie go dołączyć do reszty. Straciłem około 30 minut, żeby odnaleźć klocki, które źle złożyłem. Instrukcja moim zdaniem mogła być lepsza.
Z klocków buduje się bardzo szczegółowy bolid, niektóre jego elementy są bardzo pomysłowo odwzorowane. Bolid ma silnik, napęd, zawieszenie, skrętne przednie koła, ruchome tylne skrzydło. Zestaw sprawia wrażenie bardzo solidnego, ciężkiego i dużego. Jest tak do pewnego stopnia, bo trzeba uważać gdy się go przenosi, bo jego niektóre elementy są wiotkie – słabo przymocowane do reszty. Jest to zestaw, który po złożeniu najlepiej położyć na półce i uważać później na niego przy sprzątaniu. Nie ma ryzyka, że z sam zjedzie z półki, bo napęd to blokuje.
Zalety i wady zestawu CaDA Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 C64005W
Dla mnie największą wizualną zaletą zestawu są koła, które są naprawdę duże i gumowe z nadrukowanym logo Pirelli. Na przedniej osi są węższe niż na tylnej, a więc tak jak powinno być. Koła robią duże wrażenie szczególnie jak się rozpakowuje klocki, bo dzięki nim widać jak duży będzie to zestaw. Zestaw jest pomysłowo odwzorowany, wrażenie robi przednie i tylne skrzydło. Fajnie rozwiązano również sekcje boczne. Również podłoga bolidu jest dobrze zrobiona, są elementy dyfuzora, czy kanały wprowadzające powietrze pod podłogę. Gotowy bolid robi bardzo pozytywne wrażenie, dla mnie osobiście większe niż typowe modele bolidów F1, ale nie mam żadnego w takim rozmiarze, więc to może być kwestia wielkości. Zestaw jest w skali 1:8, po złożeniu ma wymiary: 66 cm długości, 25 cm szerokości i 12 cm wysokości.
Recenzowane klocki nie są doskonałe. Poważną wadą są naklejki, na bolidzie jest wiele logotypów, wszystkie nakleja się zwykłymi transparentnymi naklejkami, które nie są idealnie wycięte i po prostu nie wyglądają dobrze. Duże naklejki, które są na kilku klockach z bliska wyglądają najgorzej, bo pod nimi widać łączenia klocków i tworzą się dziury. Mało którą naklejkę udało mi się przykleić tak, aby nie został żaden pęcherzyk z powietrza. Gdyby logotypy były nadrukowywane lub zastosowano inny typ naklejek to całość wyglądałaby idealnie. Zastosowane naklejki na białym tle jeszcze wyglądają nieźle, ale na czerwonym i szczególnie czarnym znacznie gorzej.
Drugą wadą jest wiotkość całego zestawu, szczególnie jego sekcji bocznych i pokrywy silnika. Trzeba uważać przy podnoszeniu i łapać za inne elementy. Trzecią wadą z mojej perspektywy była instrukcja, która w kilku miejscach mnie zmyliła, ale to może być kwestia mojego braku doświadczenia ze składaniem klocków.
Galeria zdjęć: CaDA Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 w skali 1:8
Podsumowanie recenzji zestawu klocków CaDA Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42 C64005W
To największy zestaw klocków jaki miałem okazję składać. Trwało to około 14 godzin, musiałem się w pewnych momentach cofać co było frustrujące, ale końcowy efekt to wszystko wynagradza. Klocki CaDa Alfa Romeo prezentują się bardzo dobrze, modeli bolidu C42 jest duży i szczegółowy. Jest w nim kilka ciekawych rozwiązań z klocków, które pozytywnie zaskakują podczas składania. Jedynym prawdziwym wizualnym minusem są naklejki ze sponsorami, radzę je powoli kleić, dobrym pomysłem jest chyba zostawić je na koniec.
W momencie publikacji recenzji zestaw kosztuje 149$ bezpośrednio w sklepie producenta Decadastore.com. W Polskich sklepach zestaw aktualnie kosztuje około 650 zł. Wcześniej zdarzały się promocje i cena spadała poniżej 600 zł.
Jeżeli ktoś jest ogólnie zainteresowany tematem modeli bolidów Formuły 1, to zapraszam do obszernego poradnika na ten temat, który jest dostępny pod tym linkiem. Recenzowałem również wyścigowe zestawy klocków LEGO, znajdziecie szczegóły tutaj.